Ciśnienie w lufie rewolweru CP

Awatar użytkownika
Ursus_c35
Bywalec
Posty: 287
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 11:49
Moja broń: RUGER OLD ARMY

Ciśnienie w lufie rewolweru CP

Post autor: Ursus_c35 »

Z uwagi na dalece nie łatwy dostęp do jakiejkolwiek wiedzy w tym temacie poniżej przytaczam "moje nie złote a skromne" oszacowanie wartości średniego ciśnienia na długości przewodu lufy nawiązujące teorią do jednego z wcześniejszych postów. Znając ciśnienie średnie można jedynie przypuszczać że pik ciśnienia dla CP nawet w maksymalnej naważce nie generuje dla rewolweru wartości wyższej niż 50 MPa. Wykorzystując ten darmowy program " https://www.grtools.de/doku.php " załączam hipotetyczny(orientacyjny) rozkład ciśnienia dla CP (bazując na danych "http://poconoshooting.com/blackpowderballistics.html"). Dodatkowo załączam przebieg ciśnienia dla .45LC o identycznych parametrach i naważkach (0.5g) dla dwóch prochów nitro tj. V-V n32C oraz V-V n310. Przebiegi tych ciśnień dobrze obrazują co stanie się z bronią nawet dostosowaną do amunicji nitro gdy ktoś w ramach elaboracji pomyli "pojemniki" :)
p1.png
p2.png
p3.png
Vegvisir

Re: Ciśnienie w lufie rewolweru CP

Post autor: Vegvisir »

Jak by to ująć... w PL wszelkie proby osiągniecia czegos ciekawego są torpedowane przez fobów ktorzy na każdą wzmiankę o jakiś testach krzyczą" bedziesz sie podcierał łokciem"
Dlatego zwykle takie informacje czerpie z zagranicy gdzie nikt nie boi sie po solidnych obliczeniach dokonywac ciekawych testow.
Nie mam na mysli tu takich karmicieli fobów co to wysypią nawazke z .308ki i wsypią do remika 😁
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Ciśnienie w lufie rewolweru CP

Post autor: Wycior »

Kolego @Ursus_c35 - super ciekawy i pouczający temat. Interesuje mnie tylko czy w oszacowaniu dla prochu czarnego brałeś pod uwagę konkretną granulację. Kształt krzywej, zwłaszcza względem osi czasu, powinien chyba być uzależniony od prędkości spalania prochu?
Awatar użytkownika
Ursus_c35
Bywalec
Posty: 287
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 11:49
Moja broń: RUGER OLD ARMY

Re: Ciśnienie w lufie rewolweru CP

Post autor: Ursus_c35 »

Oszacowanie jest stricte mechaniczne tj. zadałem sobie pytanie jaka wartość stałego (średniego) ciśnienia panującego w przewodzie lufy nadała by określoną prędkość początkową pociskowi o zadanej masie. Średnie ciśnienie to słaba miara ale sugerując się podobnym podejściem dla innej amunicji można porównać te parametry. Ponadto CP ma dłuższy i słabszy pik maxymalnego ciśnienia na tle konkurencji. Do prochów nitro akurat jest sporo danych natomiast przebieg ciśnienia dla CP to jakieś i zapomniane i tabu a dokładnych danych nie znalazłem… Przedstawiony powyżej wykres to tylko domorosła hipoteza tego jak taki przebieg mógłby wyglądać (na podstawie danych z linku powyżej dla strzelnia rewolwerowego) by uzmysłowić sobie różnicę w przebiegu spalania względem prochu nitro.
Awatar użytkownika
Ursus_c35
Bywalec
Posty: 287
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 11:49
Moja broń: RUGER OLD ARMY

Re: Ciśnienie w lufie rewolweru CP

Post autor: Ursus_c35 »

Vegvisir pisze: wt 06.wrz.2022 - 08:02 Jak by to ująć... w PL wszelkie proby osiągniecia czegos ciekawego są torpedowane przez fobów ktorzy na każdą wzmiankę o jakiś testach krzyczą" bedziesz sie podcierał łokciem"
Dlatego zwykle takie informacje czerpie z zagranicy gdzie nikt nie boi sie po solidnych obliczeniach dokonywac ciekawych testow.
Nie mam na mysli tu takich karmicieli fobów co to wysypią nawazke z .308ki i wsypią do remika 😁
Słowem w sedno ;)
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Ciśnienie w lufie rewolweru CP

Post autor: Wycior »

Ta Twoja "domorosła hipoteza" to dużo więcej niż można się dowiedzieć z innych opracowań.:ok: Pytanie o granulację wynikło z zamieszczonej na diagramie uwagi że "pełne wypalenie następuje dopiero po przejściu przez lufę". Jeżeli dobrze zrozumiałem znaczy to że proch pali się przez cały czas rozpędzania pocisku. Jednak w odróżnieniu od prochów nitro ziarna prochu czarnego są w pierwszym przybliżeniu kuliste. W każdym razie nie mają żadnych wymyślnych kształtów ani otworów-kanalików. W efekcie powierzchnia palącego prochu szybko się zmniejsza, a produkcja gazów - zwalnia. Dlatego Twój diagram świetnie ilustruje stosunkowo niewielki wpływ wydłużania lufy na V0, jeżeli nie dopasujemy granulacji prochu.
Awatar użytkownika
Ursus_c35
Bywalec
Posty: 287
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 11:49
Moja broń: RUGER OLD ARMY

Re: Ciśnienie w lufie rewolweru CP

Post autor: Ursus_c35 »

Dziękuję za uznanie 😉 oraz dopełnienie wątku cennymi procesami termodynamicznymi , których u mnie zabrakło ;). Dłuższy czas szukałem publikacji dotyczących rozkładu ciśnienia CP ale niestety do niczego konkretnego się nie dokopałem stąd zamieściłem tu swoje przemyślenia w tej materii :) Odnośnie wypełnienia to uwaga dołożona od „gordona” z uwagi na wykres p(x) tworzony dla prochu vv n32 jako najbliższego do CP tworu nitrocelulozowego dla którego program generuje stosowny rozkład :)
Vegvisir

Re: Ciśnienie w lufie rewolweru CP

Post autor: Vegvisir »

Jak juz wiemy szybkośc spalania prochu także czarnego zalezy mocno od metody zaplonu-najgorszy kapiszon jedynie go potrafi odpalać a i to nie zawsze zaś spłonka czy short potrafi o wiele skutecziej zapalic ten proch, co powoduje lepsze parametry przebiegu cisnienw krótszych lufach i wieksze dopalanie prochu.
Awatar użytkownika
Ursus_c35
Bywalec
Posty: 287
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 11:49
Moja broń: RUGER OLD ARMY

Re: Ciśnienie w lufie rewolweru CP

Post autor: Ursus_c35 »

Vegvisir pisze: ndz 11.wrz.2022 - 05:42 Jak juz wiemy szybkośc spalania prochu także czarnego zalezy mocno od metody zaplonu-najgorszy kapiszon jedynie go potrafi odpalać a i to nie zawsze zaś spłonka czy short potrafi o wiele skutecziej zapalic ten proch, co powoduje lepsze parametry przebiegu cisnienw krótszych lufach i wieksze dopalanie prochu.
Święta racja! Swego czasu myślałem ze znajomym o budowie stanowiska pomiarowego gdzie w telegraficznym skrócie w testowej lufie co jakiś czas nawiercona była by rewizja z czujnikiem co dało by obraz co tak naprawdę się tam dzieje i to było by świetne porównanie 😍
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Ciśnienie w lufie rewolweru CP

Post autor: Wycior »

Ciekawe czy przy obecnym stanie techniki nie dałoby się skonstruować pocisku rejestrującego przebieg ciśnienia w jego denku. Z punktu widzenia elektroniki wydaje się nie być problemu. Istnieją malutkie chipy z przemysłowym procesorkiem RISC oraz pamięcią nieulotną, mikrobaterię też da się znaleźć. Nie wiem tylko jak z miniaturowymi czujnikami na tak wysokie ciśnienia i z bardzo krótkim czasem próbkowania. Ewentualnie czujnik analogowy - takie piezoelektryki są stosowane np. w branży motoryzacyjnej. Szybkie przetworniki napięciowe A/C też są do nabycia. Gdyby pasujący czujnik był w zasięgu to testowy pocisk CP wydaje się realny. Elektronika byłaby zabezpieczona w hermetycznym, stalowym pancerzu a całość umieszczona w ołowianym płaszczu. Nie wiem jak z kalibrami rewolwerowymi ale w takim .69 nie powinno być problemu. Po strzale pocisk trzeba by łagodnie wyłapać w czymś miękkim, np. jakimś żelu, i odczytać pomiary.
Vegvisir

Re: Ciśnienie w lufie rewolweru CP

Post autor: Vegvisir »

Wielu powie " po co" masz nowe, wspolczesne, pomierzone a ja powiem- dla pasji. Ileż to jankesy juz usprawnien dla " muzzleloaders" porobili i dalej idą? 😎
Awatar użytkownika
Ursus_c35
Bywalec
Posty: 287
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 11:49
Moja broń: RUGER OLD ARMY

Re: Ciśnienie w lufie rewolweru CP

Post autor: Ursus_c35 »

Wycior pisze: ndz 11.wrz.2022 - 09:29 Ciekawe czy przy obecnym stanie techniki nie dałoby się skonstruować pocisku rejestrującego przebieg ciśnienia w jego denku. Z punktu widzenia elektroniki wydaje się nie być problemu. Istnieją malutkie chipy z przemysłowym procesorkiem RISC oraz pamięcią nieulotną, mikrobaterię też da się znaleźć. Nie wiem tylko jak z miniaturowymi czujnikami na tak wysokie ciśnienia i z bardzo krótkim czasem próbkowania. Ewentualnie czujnik analogowy - takie piezoelektryki są stosowane np. w branży motoryzacyjnej. Szybkie przetworniki napięciowe A/C też są do nabycia. Gdyby pasujący czujnik był w zasięgu to testowy pocisk CP wydaje się realny. Elektronika byłaby zabezpieczona w hermetycznym, stalowym pancerzu a całość umieszczona w ołowianym płaszczu. Nie wiem jak z kalibrami rewolwerowymi ale w takim .69 nie powinno być problemu. Po strzale pocisk trzeba by łagodnie wyłapać w czymś miękkim, np. jakimś żelu, i odczytać pomiary.
Ciekawa wizja i wcale nie daleka od rzeczywistości :) Naturalnie gro problemów do rozwiązania wynikło by podczas realizacji ale sam zamysł mnie przekonuje :)
Awatar użytkownika
Ursus_c35
Bywalec
Posty: 287
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 11:49
Moja broń: RUGER OLD ARMY

Re: Ciśnienie w lufie rewolweru CP

Post autor: Ursus_c35 »

Vegvisir pisze: ndz 11.wrz.2022 - 10:36 Wielu powie " po co" masz nowe, wspolczesne, pomierzone a ja powiem- dla pasji. Ileż to jankesy juz usprawnien dla " muzzleloaders" porobili i dalej idą? 😎
Ludzie zawsze gadają odkąd wynaleźli „osła” ;) Grunt to robić swoje
Awatar użytkownika
Ursus_c35
Bywalec
Posty: 287
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 11:49
Moja broń: RUGER OLD ARMY

Re: Ciśnienie w lufie rewolweru CP

Post autor: Ursus_c35 »

Vegvisir pisze: ndz 11.wrz.2022 - 05:42 Jak juz wiemy szybkośc spalania prochu także czarnego zalezy mocno od metody zaplonu-najgorszy kapiszon jedynie go potrafi odpalać a i to nie zawsze zaś spłonka czy short potrafi o wiele skutecziej zapalic ten proch, co powoduje lepsze parametry przebiegu cisnienw krótszych lufach i wieksze dopalanie prochu.
Dokładnie !
ODPOWIEDZ