Replika

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
Andrzej78
Posty: 6
Rejestracja: sob 14.maja.2022 - 09:15
Moja broń: brak

Replika

Post autor: Andrzej78 »

Witam mam pytanie jakie warunki musi spełniać replika żeby była zgodna z oryginałem? Tylko wizualnie czy też kaliber oraz skok gwintu?
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1143
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Replika

Post autor: zbiho »

Zeby była zgodna to musi być identyczna, żeby nie podpaść pod prokuraturę to pewne odstępstwa mogą być.
Andrzej78
Posty: 6
Rejestracja: sob 14.maja.2022 - 09:15
Moja broń: brak

Re: Replika

Post autor: Andrzej78 »

zbiho pisze: sob 13.sie.2022 - 16:40 Zeby była zgodna to musi być identyczna, żeby nie podpaść pod prokuraturę to pewne odstępstwa mogą być.
Kaliber może być odstępstwem?
MrHappy
Posty: 39
Rejestracja: ndz 06.lut.2022 - 22:37
Moja broń: brak

Re: Replika

Post autor: MrHappy »

Nowy jestem, bardziej doświadczeni koledzy mnie pewnie zaraz śmiechem zabiją ale wypowiem się:
Tak długo jak to nie chodzi na amunicję scaloną to bardzo wątpliwe jest że prokurator się przyczepi. Nikt nie robi problemów np posiadaczom karabinów Rolling Block, których oryginały wg wikipedii nigdy nie były produkowane jako broń rozdzielnego ładowania. Póki będziesz sobie grzecznie na strzelnicach do papieru pykał to nikogo to obchodzić nie będzie.
Oczywiście jak głupoty piszę to mnie uświadomcie i nie bijcie :)
halif
Posty: 65
Rejestracja: śr 28.lip.2021 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Replika

Post autor: halif »

Nie ma tej definicji w ubojce, ale jest w ustawie o wytwarzaniu i obrocie bronią:

"10. Replika broni czarnoprochowej – jest to strzelecka broń palna rozdzielnego ładowania, przystosowana do strzelania wyłącznie przy wykorzystaniu prochu czarnego, odwzorowująca broń wytworzoną przed 1900 r., z zachowaniem jej funkcjonalności;"

Czyli dla bezpieczeństwa musi mieć ostrzał wyłącznie na czarny proch, musi wizualnie przypominać oryginał (który musi być udokumentowany jako wytworzony przed 1900r.; problem różnicy 1885/1900 roku między ustawami jest pomijalny). Dodatkowo musi być zachowana funkcjonalność. I to jest sprawa najbardziej dyskusyjna i prawnie pojemna. Nikt nie zdefiniował co to znaczy ta funkcjonalność. Czy chodzi np. szczegółowo o zasadę doszczelnianiem zamka, czy wystarczy że też strzela, podobnym jak historycznie, pociskiem.

Co do rzeczonego Rolling Blocka to podobnie jak z gładkolufową strzelba na bazie karabinu Sharpsa, Michał Kuropatwa twierdzi, że ma udokumentowane oryginały jednego i drugiego. I formalnie są to repliki dokładnie tych sztuk. Dlatego - ponoć - osobiście namówił braci Pedersoli do takich egzemplarzy. O ile strzelbę widziałem na aukcji to nie wiem czy RB bym w sądzie obronił.
Vegvisir

Re: Replika

Post autor: Vegvisir »

Replika to nie kopia ale kopia moze byc replika-funkcjonalnośc to pojecie proste do zrozumienia-ma strzelać, byc bronia palną i tyle. jak bedzie na scalaki to pozwolenie jak nie to ustawa przewiduje jego zbednośc.
Magua
Stary bywalec
Posty: 562
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Replika

Post autor: Magua »

Nie ma takich mistrzów w poliycyi, co by ci skręt gwintu sprawdzili.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Replika

Post autor: Wycior »

Vegvisir pisze: pt 02.wrz.2022 - 14:23 funkcjonalnośc to pojecie proste do zrozumienia-ma strzelać, byc bronia palną i tyle.
Gratuluję zamiłowania do prostoty. Lokomotywa ma jeździć po torach, ciągnąć wagony i tyle. Czy parowóz i elektrowóz mają zatem identyczną funkcjonalność?
Vegvisir

Re: Replika

Post autor: Vegvisir »

Tak, ciągną wagony wiec ich funkcjonalnosc jeat identyczna.
Magua
Stary bywalec
Posty: 562
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Replika

Post autor: Magua »

jak bedzie na scalaki to pozwolenie jak nie to ustawa przewiduje jego zbednośc.
Niestety, ale jak mawiał były prezydent, jesteś w mylnym błędzie. Jest wiele pukawek rozdzielnego ładowania, które są na pozwolenie.
Vegvisir

Re: Replika

Post autor: Vegvisir »

Magua pisze: pn 05.wrz.2022 - 15:31
jak bedzie na scalaki to pozwolenie jak nie to ustawa przewiduje jego zbednośc.
Niestety, ale jak mawiał były prezydent, jesteś w mylnym błędzie. Jest wiele pukawek rozdzielnego ładowania, które są na pozwolenie.
Ale nie są replikami a to fundamentalna roznica durnowatego prawa.
Magua
Stary bywalec
Posty: 562
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Replika

Post autor: Magua »

Jeśli brać pod uwagę wyłącznie ich funkcjonalność, to są.
Dzięki temu durnowatemu prawu w ogole strzelasz. Do 2006 roku musiałeś sobie sprawić oryginał, i to taki sprzed 1850.
Vegvisir

Re: Replika

Post autor: Vegvisir »

Magua pisze: pn 05.wrz.2022 - 20:47 Jeśli brać pod uwagę wyłącznie ich funkcjonalność, to są.
Dzięki temu durnowatemu prawu w ogole strzelasz. Do 2006 roku musiałeś sobie sprawić oryginał, i to taki sprzed 1850.
I co mam z tego powodu sie cieszyc? Prawo jest dalej kretynskie, Francuziki czy Czesi sobie mogą strzelac z nowych tanich zabawek bez zadnych kwitow, wiesz jakie osiagi mają takie wspolczesne muzzleloaders?
Czy przykladowy roling block 357 magnum jest grozniejszy od dostepnego rozdzielniaka .50? Nie. Wiec jak na wstępie.
Funkcjonalnosc broni to strzelanie, scislej strzelanie okreslonym typem amunicji. A to okresla ustawa, do tego dochodzi jakis rocznik i tyle z idiotyzmow pisanych przez bezmozgow
ODPOWIEDZ