Pierwszy karabin skałkowy - pytania

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
MrHappy
Posty: 39
Rejestracja: ndz 06.lut.2022 - 22:37
Moja broń: brak

Re: Pierwszy karabin skałkowy - pytania

Post autor: MrHappy »

Nawęglanie ? Też mi się coś obiło o uszy jednak przyznam że niespecjalnie wiem o co chodzi. Rozumiem że lustro musi być dobrze nawęglone by krzesać iskry. Jak się to robi i jak często należy to robić ?
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Pierwszy karabin skałkowy - pytania

Post autor: Wycior »

Nawęglanie polega na zwiększeniu zawartości węgla w zewnętrznej warstwie krzesiwa, tak że stal staje się twarda i uderzona krzemieniem daje iskry (miękka stal iskier nie daje). Najprostsza i w zasadzie jedyna wykonalna w domowych warunkach metoda wykorzystuje specjalną substancję nakładaną na stal i zapewniającą szybką dyfuzję atomów węgla w głąb metalu. Oczywiście wymaga to także operowania palnikiem. Popularny kiedyś "Kasenit" od dawna nie jest produkowany. Zamienniki, jak "Cherry red", są nieco mniej skuteczne i w Polsce trudno dostępne. Jest wiele innych technik nawęglania ale żadna nie jest wykonalna przez amatora bez wiedzy i odpowiedniego wyposażenia. Radziłbym zwrócić się do fachowca.

Zamiast nawęglania krzesiwa można na nie nakleić cienką, zahartowaną blaszkę z węglowej stali. Tę metodę praktykowano także w epoce, z tym że wtedy, z braku odpowiednich klejów, stosowano lutowanie.
MrHappy
Posty: 39
Rejestracja: ndz 06.lut.2022 - 22:37
Moja broń: brak

Re: Pierwszy karabin skałkowy - pytania

Post autor: MrHappy »

Jest jakaś możliwość żeby dowiedzieć się czegoś o karabinie po jego numerze seryjnym ?
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Pierwszy karabin skałkowy - pytania

Post autor: zbiho »

Większe znaczenie ma data produkcji, numer pewnie jakos tę datę przedstawia, ale powinien być nabity dwuliterowy lub cyfrowy symbol w prostokącie.
MrHappy
Posty: 39
Rejestracja: ndz 06.lut.2022 - 22:37
Moja broń: brak

Re: Pierwszy karabin skałkowy - pytania

Post autor: MrHappy »

W prostokącie jest CN. Ktoś wie co to oznacza lub gdzie można sprawdzić samemu ?
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Pierwszy karabin skałkowy - pytania

Post autor: Wycior »

MrHappy
Posty: 39
Rejestracja: ndz 06.lut.2022 - 22:37
Moja broń: brak

Re: Pierwszy karabin skałkowy - pytania

Post autor: MrHappy »

Dzięki za odpowiedzi. Wszyscy bardzo pomogliście.

Mam kilka opcji zakupu i jestem na etapie decydowania którą wybrać. Żona została spacyfikowana okazaniem aktualnej ceny kapiszonów. Jak tylko zdecyduję się na któryś z karabinów to pochwalę się zdjęciami.

Przy okazji zacząłem zgłębiać temat wczesnych amerykańskich długich karabinów - kentuckypodobnych jeśli nie wiadomo o które mi chodzi. Arcyciekawy temat, bardzo polecam poszperać w internetach jak kogoś to interesuje. Zacząłem też zazdrościć kolegom zza oceanu dużej ilości dostępnych replik i strzelająch oryginałów z epoki, szerokiej gamy dostępnych akcesoriów oraz dużej, w porównaniu z naszą, ilości aktywnych entuzjastów.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Pierwszy karabin skałkowy - pytania

Post autor: Irek M »

A myślisz, że u nas nie strzelają z oryginałów? Moje to 200 lat plus:-)
MrHappy
Posty: 39
Rejestracja: ndz 06.lut.2022 - 22:37
Moja broń: brak

Re: Pierwszy karabin skałkowy - pytania

Post autor: MrHappy »

Panowie, link do zdjęcia przewodu lufy. Dla mnie wygląda dobrze ale wy znacie się lepiej. Co myślicie ?

https://photos.app.goo.gl/icAmBUfXsAN9r5KS9
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Pierwszy karabin skałkowy - pytania

Post autor: zbiho »

Bardzo ładnie wygląda, będzie strzelał, co to za karabin?
MrHappy
Posty: 39
Rejestracja: ndz 06.lut.2022 - 22:37
Moja broń: brak

Re: Pierwszy karabin skałkowy - pytania

Post autor: MrHappy »

Obiecuję opowiedzieć i zamieścić zdjęcia jak tylko karabin będzie w moim posiadaniu. Zdjęcie które opublikowałem zostało zrobione na moją prośbę przez sprzedającego. Nakręcił też filmik powoli przesuwając kamerę wgłąb przewodu lufy. Dostałem też filmik z działaniem zamka i spustu. Było bez zarzutu, iskry leciały za każdym razem, kurek w pozycji 'bezpiecznej' nie reagował na spust. Chyba sobie znalazłem swoją pierwszą skałkę.
MrHappy
Posty: 39
Rejestracja: ndz 06.lut.2022 - 22:37
Moja broń: brak

Re: Pierwszy karabin skałkowy - pytania

Post autor: MrHappy »

Ok, panowie. Karabin już u mnie. Obiecałem zdjęcia to są:
https://photos.app.goo.gl/icAmBUfXsAN9r5KS9
Jakie wrażenia ?
Larkana
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: czw 10.lut.2022 - 11:56
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moja broń: .44, 9x19

Re: Pierwszy karabin skałkowy - pytania

Post autor: Larkana »

Już chciałem śmieszkować, że ktoś Cię oszukał, bo pierwsze zdjęcia to na pewno nie jest skałka :-)
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Pierwszy karabin skałkowy - pytania

Post autor: zbiho »

Piękny, nawet ładnie ozdobiony, no i zamek kapiszonowy dodatkowo. Ale ten krzemień to raczej wymień na agat, mniej nerwów. Krzesiwo jest pewnie identyczne jak w Jaegerze, więc agat będzie lepszym rozwiązaniem niż krzemień.
MrHappy
Posty: 39
Rejestracja: ndz 06.lut.2022 - 22:37
Moja broń: brak

Re: Pierwszy karabin skałkowy - pytania

Post autor: MrHappy »

Hehe, zamek, kule, niemało prochu we fiolkach, fajny pokrowiec, solidny pobojczyk i lejek do prochu, prochownica podsypkowa - żyć, nie umierać :)
Podobno karabin przyjmuje krzemień 5/8, nie wiecie jak to się przekłada na agat z Saguaro ? Wysłałem co prawda pytanie ale może ktoś tutaj wie.
ODPOWIEDZ