Naważka 'myśliwska'

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
MrHappy
Posty: 39
Rejestracja: ndz 06.lut.2022 - 22:37
Moja broń: brak

Naważka 'myśliwska'

Post autor: MrHappy »

****************************************************************************************************************************************************************************************
Zanim zadam pytanie chciałbym oświadczyć, iż wiedzę której szukam chcę spożytkować wyłącznie w celach edukacyjnych, na strzelnicy, nie stwarzając żadnego zagrożenia i nie łamiąc prawa.
**************************************************************************************************************************************************************************************
Od jakiegoś czasu oglądam w internetach filmiki z ludźmi, którzy używają tradycyjnych karabinów CP na polowaniach. Zacząłem sobie zadawać pytanie, jak można określić bezpieczną (kwestia kluczowa) dla strzelającego i karabinu naważkę, która nadała by kuli siłę wystarczającą do położenia np. sarny lub dzika zachowując jednocześnie przyzwoitą celność ? Oczywiście nie mam zamiaru ganiać po lesie i szukać dziczyzny do ustrzelenia, zdaję sobie sprawę że to przestępstwo. Moim celem jest kilka razy puknąć sobie do tarczy na strzelnicy żeby poczuć jak karabin zachowuje się w warunkach, do których przecież został stworzony. Przyznaję, że nie bardzo nawet jestem pewien czy się odważę,choć choć chętnie zdobyłbym wiedzę w tym temacie.

Strzelam z tego:
https://saguaro-arms.com/product-pol-46 ... al-45.html
Instrukcja podaje aby używać maksymalnie 55 grainów FFFG producenta Gerhardt-Owen (tak jakby był dla mnie osiągalny). Domyślam się iż producent celowo podaje zaniżoną wartość maksymalną celem uniknięcia ewentualnych problemów prawnych. Ładuję kulkę 0.44 na flejtuchu 0,17mm.
alterjorge
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: sob 06.lis.2021 - 22:58
Moja broń: brak

Re: Naważka 'myśliwska'

Post autor: alterjorge »

55 grainów w tym kalibrze to już duża naważka i w zasadzie wystarczająca.
pidey
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: wt 01.cze.2021 - 14:50
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Moja broń: proca

Re: Naważka 'myśliwska'

Post autor: pidey »

alterjorge pisze: sob 14.maja.2022 - 14:51 55 grainów w tym kalibrze to już duża naważka i w zasadzie wystarczająca.
To co powiesz o naważce 100gr dla Gibbsa też w tym kalibrze bo taką zaleca Pedersoli jako max a ja nawet sypałem 140gr "kawioru", choć wiem, że to i tak dla tej lufy nie wiele co może znieść. Inna sprawa czy to ma sens.
Magua
Stary bywalec
Posty: 548
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Naważka 'myśliwska'

Post autor: Magua »

Powiem za Jurka, że z Gibbsem polować trochę trudno, są do tego lepsze karabiny.
Do Hawkena .45, 55 gr to aż nadto. Jak trafi na tzw. miętkie, przez sarnę przejdzie na wylot.
Awatar użytkownika
zlyzuw
Bywalec
Posty: 198
Rejestracja: pt 06.sty.2017 - 19:17
Moja broń: sporo

Re: Naważka 'myśliwska'

Post autor: zlyzuw »

pidey pisze: czw 19.maja.2022 - 00:29
alterjorge pisze: sob 14.maja.2022 - 14:51 55 grainów w tym kalibrze to już duża naważka i w zasadzie wystarczająca.
To co powiesz o naważce 100gr dla Gibbsa też w tym kalibrze bo taką zaleca Pedersoli jako max a ja nawet sypałem 140gr "kawioru", choć wiem, że to i tak dla tej lufy nie wiele co może znieść. Inna sprawa czy to ma sens.
Gibbs strzela praktycznie dwukrotnie cięższym pociskiem mimo tego samego kalibru więc porównanie nie na miejscu
ODPOWIEDZ