NITROFIRE FIRESTICK Federal

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
topzzz
Posty: 3
Rejestracja: ndz 08.maja.2022 - 12:32
Moja broń: brak

NITROFIRE FIRESTICK Federal

Post autor: topzzz »

Witam.
Niestety w sprawach CP oraz Nitro jestem troche zielony ( wieksze doswiadczenie w strzelectwie sportowym) wiec moze sie okazac ze moje pytanie bedzie niestosowne na tym forum lub co gorsza okaze sie ze z jakis detail technicznych takie rozwiazanie w PL bedzie nielegalne.

A wiec chodzi mi o to czy bron typu NITROFIRE jest legalna bez zezwolenia w PL tak jak w USA? Jesli tak to czy istnieja systemy takie jak FIRESTICK dostepne u nas??
Z gory dziekuje wszystkim z odpowiednia wiedza za odpowiedzi.

Dokladniej ogladalem takie cudo:
https://www.traditionsfirearms.com/prod ... -firestick

A tutaj system firestic od federala:
https://www.outdoorlife.com/story/hunti ... world/?amp
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: NITROFIRE FIRESTICK Federal

Post autor: Wycior »

Skoro masz doświadczenie doświadczenie w strzelectwie sportowym to na pewno znasz UOBiA (art. 11/10). W takim razie na pytanie czy jest to broń palna rozdzielnego ładowania, wytworzona przed rokiem 1885 albo replika takiej broni, z łatwością odpowiesz sobie sam, czytając specyfikację tej broni.
topzzz
Posty: 3
Rejestracja: ndz 08.maja.2022 - 12:32
Moja broń: brak

Re: NITROFIRE FIRESTICK Federal

Post autor: topzzz »

Witam, dziekuje za szybka reakcje. moze zle ujalem pytanie. Chodzilo mi o to istnieje jakis odpowiednik, namiastka takiej broni ktora mozna by uzywac z firestick-ami a byla by legalna bez zezwolenia..
Larkana
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: czw 10.lut.2022 - 11:56
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moja broń: .44, 9x19

Re: NITROFIRE FIRESTICK Federal

Post autor: Larkana »

Istnieje coś takiego jak odtylcowy Sharps - zobacz sobie czy o coś takiego Ci chodzi.
alterjorge
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: sob 06.lis.2021 - 22:58
Moja broń: brak

Re: NITROFIRE FIRESTICK Federal

Post autor: alterjorge »

Istnieje wiele modeli czarnoprochowej broni odtylcowej- oryginałów i replik zgodnych z UoBiA, ale firestick'a to tam nie ma co ładować.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: NITROFIRE FIRESTICK Federal

Post autor: Wycior »

Powiedzmy wprost - ten Firestick to humbug, mający na celu z jednej strony spełnienie wymogów amerykańskiego prawa (muzzleloadres), a z drugiej - ułatwienie obsługi broni CP myśliwym obustronnie leworęcznym i innym niepozbieranym sierotkom. Ma to nastąpić przez dostarczenie im gotowego, scalonego ładunku miotającego (One of the great pains of shooting a muzzleloader is loading it ... :-D :-D :-D ).
topzzz
Posty: 3
Rejestracja: ndz 08.maja.2022 - 12:32
Moja broń: brak

Re: NITROFIRE FIRESTICK Federal

Post autor: topzzz »

kolego "WYCIOR" nie chcialbym wyjsc na ignoranta dyskutujac z doswiadczeniem ale czemu system ktory usprawnia oddanie strzalu z "prochowca" w dodatku przyspiesza ladowanie kilkukrotnie a w dodatku bardzo zwieksza bezpieczenstwo ( stala firmowo odwazona ilosc "prochu", idealna sila ubicia, prawie zero "syfu" z tylu I minimalny w lufie..)??? Ja poza cena nie widze wad:/
Przeciez dla frajdy, jak kogos to bawi i ma na to czas, mozna sobie ubijac, a jakie minusy widzisz ze tak okresliles FIRESTICK-a??
Ps. Dziekuje wszystkim za odpowiedzi ( zwlaszcza " ALTERJORGE")
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: NITROFIRE FIRESTICK Federal

Post autor: Wycior »

Dlaczego obawiasz się wyjść na ignoranta? Wyciągnąłeś ciekawy problem a teraz postawiłeś sensowne, i konkretnie sformułowane pytanie. Na tym polega dyskusja, dlatego śpieszę objaśnić swoje stanowisko. Zaznaczam że jestem zagorzałym tradycjonalistą i dlatego na widok XXI wiecznych rozwiązań w broni odprzodowej odruchowo mówię "fuj".

Zalety które wymieniłeś są wyłącznie techniczno-eksploatacyjne (w skrócie: łatwość, prostota i bezpieczeństwo ładowania). Problem w tym że osiągnięto je przez wykastrowanie pierwotnej idei polowania z bronią odprzodowej. Naciągając prawo jak gumę do majtek można wymyślać twory funkcjonalne i doskonałe technicznie a przy tym legalne. Jednak nie tylko techniczna finezja się liczy - podstawowe znaczenie ma ideowo-historyczny kontekst w którym się obracamy.

W USA jednym z głównych zastosowań broni czarnoprochowej jest łowiectwo. W regularnym sezonie polowań dozwolone jest użycie wyrafinowanej broni współczesnej, ale sezon ten jest dość krótki. Oprócz sezonu regularnego są jednak dodatkowe okresy w których dozwolone jest polowanie z broni odprzodowej (muzzleloaders), niekiedy z dodatkowym ograniczeniem do broni skałkowej. Szczegółowe przepisy w każdym stanie są odmienne, o czym można poczytać np. tutaj:

https://www.muzzleloaders.com/state-muz ... son-dates/

Ogólna zasada wydaje się prosta: przez podniesienie stopnia trudności dać zwierzynie większe szanse i przez to zmniejszyć intensywność odstrzału. Przy okazji warto przechować "traperskie" tradycje sprzed dwóch wieków. Pielęgnacja tradycji polega na używaniu tego samego sprzętu, metod i w miarę możliwości - obyczajów myśliwskich z epoki. Czym jest w tym kontekście całkiem współczesna konstrukcja w której dla zachowania wymogów prawa pocisk ładuje się od wylotu, ale ładunek miotający - od tyłu? Nie wygląda to przypadkiem na jaskrawe wypaczenie idei obcowania z bronią odprzodową? Podobnego zdania jest wielu amerykańskich myśliwych, którzy uważają stosowanie takiej broni w kategorii odprzodowej za niehonorowe (not fair). W takim np. stanie Kansas ta broń nie kwalifikuje się do polowań w sezonie "odprzodowym", gdyż wymagane jest aby nie tylko pocisk ale i ładunek miotający były ładowane od wylotu lufy. Władze stanowe mają wątpliwości:

[...]Commissioners talked about whether it fit in what many consider to be a primitive muzzleloader-only season [...] While it’s easy to argue that the FireStick would have no impact on a deer’s ability to elude the hunter, fair chase could be considered within what is expected during a muzzleloader-only season.[...]

Za ideą Nitrofire i Firesticka stoi zwyczajna chęć zysku. Dla biznesmena liczy się tylko zarobek i to niezależnie od bajeczek które wygłasza na użytek klienteli (w USA i gdzie indziej - oczywiście także w Polsce, mateczniku cwaniactwa). Jednakże ludzie, do których ta oferta jest skierowana, muszą sami odpowiedzieć na pytanie, jaki mają stosunek do tradycji, ile jest ona dla nich "warta". Na ile zależy im na samym polowaniu, a w jakim stopniu chcą uczestniczyć w pielęgnacji pewnej idei i spuścizny, zahaczającej o historyczne fundamenty ich narodu? Czy hasło "fair play" jeszcze coś znaczy?
alterjorge
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: sob 06.lis.2021 - 22:58
Moja broń: brak

Re: NITROFIRE FIRESTICK Federal

Post autor: alterjorge »

Sądzę, że może warto otworzyć temat CP Modern i tam pisać o wynalazkach w rodzaju firestick'a , a przypuszczam, że i wielu innych, zwłaszcza, że inwencji w tej materii ludziom nie brakuje. My tu natomiast jakoś tak uparcie chcemy , żeby było historycznie i tradycyjnie, czyli jak w XIX wieku. I tu też Drogi Wyciorze pragnę Ci podziękować za przywołanie pomijanej - w coraz większym obszarze społecznym - zasadzie " fair play".
ODPOWIEDZ