Będzie kolejna inicjatywa zmiany UOBiA

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
alterjorge
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: sob 06.lis.2021 - 22:58
Moja broń: brak

Re: Będzie kolejna inicjatywa zmiany UOBiA

Post autor: alterjorge »

Tu trzeba argumentów a nie emocji. Ustawa w obowiązującym kształcie jest dobra, kto chce, pozwolenie zrobi, pewnie, że można sobie życzyć tego i owego, ale legislacja to nie koncert życzeń. Czego ja bym sobie- mimo wszystko- życzył w nowelizacji ustawy? Ano żeby broń oryginalna do tego powiedzmy 1885 roku była bez pozwolenia, to by wiele ułatwiało kolekcjonerom. Anglicy - tu podpowiadam ustawodawcom- mają ciekawe rozwiązania w postaci " wymarłych " kalibrów ( czyli takich do których nie produkuje się seryjnie amunicji). Jest też szereg innych rozwiązań europejskich odnośnie broni oryginalnej, które rozwijają środowiska kolekcjonerskie i strzeleckie w danych krajach, wystarczy spojrzeć na Czeską Republikę.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Będzie kolejna inicjatywa zmiany UOBiA

Post autor: Wycior »

Rozumiem że chodzi Ci o dowolną broń oryginalną, w szczególności na amunicję zespoloną, w tym powtarzalną?
alterjorge
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: sob 06.lis.2021 - 22:58
Moja broń: brak

Re: Będzie kolejna inicjatywa zmiany UOBiA

Post autor: alterjorge »

Tak, tego bym każdemu kolekcjonerowi i sobie życzył.
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Będzie kolejna inicjatywa zmiany UOBiA

Post autor: RedGuy »

Pewnie zainteresowani oglądali ale wrzucę ;)
https://www.youtube.com/watch?v=mHybni6 ... =OmnisArma
Czarnowidz
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: pt 18.lis.2011 - 21:37
Lokalizacja: 3Miasto
Moja broń: Remington NMA1858 uberti TI, Kentucky flintlock

Re: Będzie kolejna inicjatywa zmiany UOBiA

Post autor: Czarnowidz »

Normalnie nóż w kieszeni się otwiera...
Skąd pomysł że broń czarnoprochowa jest wybierana na "pierwszą broń"? Skąd takie rewelacyjne informacje?

Ale do jednego mnie przekonaliście. Macie rację że w Polsce zbyt łatwo o pozwolenie na broń. Należy całkowicie zlikwidować pozwolenia kolekcjonerskie i sportowe. Jak dobrze wiemy są one do niczego niepotrzebne. Pozwolenia łowieckie należy ograniczyć tylko dla prawdziwych myśliwych czyli takich co polują minimum 5 lat i robią to co najmniej raz w miesiącu. Należy tu wprowadzić wymóg co najmniej 12 polowań w roku tak jak to teraz jest z obowiązkowymi startami w zawodach na pozwolenie sportowe.

Co do broni do ochrony osobistej to tu należy całkowicie zakazać możliwości noszenia broni oraz powiązać to silnie z obowiązkiem obrony ojczyzny. Każdy rodzaj pozwolenia powinien być dostępny tylko dla posiadaczy wojskowej kategorii zdrowia A i którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową. Wymowa tych działań jest prosta: Chcesz broń? Musisz bronić ojczyzny. Nie masz kat. A nie nadajesz się do posiadania broni! Nie ważne czy w cywilu czy w wojsku. No bo jak to, w wojsku broni nie mógł mieć a w cywilu może? To jawny szfindel...

Uczmy się z historii: Gdyby liga narodów w 1939 roku odebrała Polskiej Armi broń to przecież do wojny z Niemcami by nie doszło...

Rozszerzył bym jeszcze kategorię zakazanych przedmiotów o noże o długości ostrza większej niż 100mm. Jak wszyscy wiemy dłuższe noże nie są do niczego potrzebne za to są najczęściej wybieranym narzędziem zbrodni przez morderców w Polsce.

W sumie to nogi od stołów też by należało zakazać bo to podobno po zbanowaniu kijów basebalowych najczęstrzy obecnie atrybut kibola. Chodzi mi o takie pojedyńczej bo takie podwójne wycięte z szerokiej deski są OK.

Ukraińcy mogą mieć broń samoczynna bez pozwolenia ale oni do tego dorośli co pokazują swoją postawą na wojnie. My Polacy nie dorośliśmy do posiadania wiatrówki. Wiem o tym bo przeczytałem o tym na tym forum...
Nessel1
Bywalec
Posty: 100
Rejestracja: pn 03.maja.2021 - 12:08
Lokalizacja: Rzeszów
Moja broń: Saguaro Sharps 45-70 + 3 rewolwery

Re: Będzie kolejna inicjatywa zmiany UOBiA

Post autor: Nessel1 »

Zanim się zorientowałem ,że ironizujesz , zdążyłem się wk....ć.
Czarnowidz
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: pt 18.lis.2011 - 21:37
Lokalizacja: 3Miasto
Moja broń: Remington NMA1858 uberti TI, Kentucky flintlock

Re: Będzie kolejna inicjatywa zmiany UOBiA

Post autor: Czarnowidz »

Nessel1 pisze: czw 07.kwie.2022 - 15:17 Zanim się zorientowałem ,że ironizujesz , zdążyłem się wk....ć.
Przepraszam. :oops:






A to forum jaki ma kolor?
Awatar użytkownika
szczupi26
Bywalec
Posty: 235
Rejestracja: śr 12.sty.2022 - 13:07
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Moja broń: Kilka sztuk

Re: Będzie kolejna inicjatywa zmiany UOBiA

Post autor: szczupi26 »

Czarnowidz pisze: czw 07.kwie.2022 - 16:54
Nessel1 pisze: czw 07.kwie.2022 - 15:17 Zanim się zorientowałem ,że ironizujesz , zdążyłem się wk....ć.
Przepraszam. :oops:






A to forum jaki ma kolor?
Nie wiem ale wiem jaki jest mój kolor, nawet dzisiaj wieczorem mało nie pokłóciłem się o to z moją żoną.
Skalski
Posty: 55
Rejestracja: czw 13.sty.2022 - 21:36
Moja broń: brak

Re: Będzie kolejna inicjatywa zmiany UOBiA

Post autor: Skalski »

@Czarnowidz ;)
Nie denerwuj się, ten wątek służy do sprawdzenia stanu ormowców na forum. Ci którzy czytają fora od dawna ich znają, ale nowi nie :) Niech młodzi wiedzą dlaczego w Polsce jest jak jest.
Awatar użytkownika
szczupi26
Bywalec
Posty: 235
Rejestracja: śr 12.sty.2022 - 13:07
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Moja broń: Kilka sztuk

Re: Będzie kolejna inicjatywa zmiany UOBiA

Post autor: szczupi26 »

PosiadaczProcy
Bywalec
Posty: 166
Rejestracja: pt 10.maja.2019 - 14:10
Moja broń: brak

Re: Będzie kolejna inicjatywa zmiany UOBiA

Post autor: PosiadaczProcy »

Skalski pisze: czw 07.kwie.2022 - 22:17 @Czarnowidz ;)
Nie denerwuj się, ten wątek służy do sprawdzenia stanu ormowców na forum. Ci którzy czytają fora od dawna ich znają, ale nowi nie :) Niech młodzi wiedzą dlaczego w Polsce jest jak jest.
Czyli święta zasada "raz zdobytej WAdzy/stanowisk/stołków/ministerstw w Żądzie-w za'Żądzie/nie oddamy nigdy" ma się dobrze a to wieszczy że niestety będzie nam jeszcze dobrzej... :-( :-(
Strzelec
Posty: 4
Rejestracja: czw 02.lut.2023 - 17:55
Moja broń: brak

Re: Będzie kolejna inicjatywa zmiany UOBiA

Post autor: Strzelec »

alterjorge pisze: pn 28.mar.2022 - 09:29 Tu trzeba argumentów a nie emocji. Ustawa w obowiązującym kształcie jest dobra, kto chce, pozwolenie zrobi, pewnie, że można sobie życzyć tego i owego, ale legislacja to nie koncert życzeń. Czego ja bym sobie- mimo wszystko- życzył w nowelizacji ustawy? Ano żeby broń oryginalna do tego powiedzmy 1885 roku była bez pozwolenia, to by wiele ułatwiało kolekcjonerom. Anglicy - tu podpowiadam ustawodawcom- mają ciekawe rozwiązania w postaci " wymarłych " kalibrów ( czyli takich do których nie produkuje się seryjnie amunicji). Jest też szereg innych rozwiązań europejskich odnośnie broni oryginalnej, które rozwijają środowiska kolekcjonerskie i strzeleckie w danych krajach, wystarczy spojrzeć na Czeską Republikę.
co do zmian które powinny się pojawić w nowej UBOIA to myślę że jedyną zmianą która ma realne szanse na zaistnienie jest wyłączenie spod wymogu posiadania pozwolenia na broń długiej jednostrzałowej broni czarnoprochowej na naboje scalone wyprodukowanej przed 1900 rokiem oraz jej replik (co ciekawe ta zmiana obejmuje również dubeltówki ) oraz kusz..bo niestety w polsce technicznie rzecz biorąc można iść do aresztu za zabawkową kuszę.
Strzelec
Posty: 4
Rejestracja: czw 02.lut.2023 - 17:55
Moja broń: brak

Re: Będzie kolejna inicjatywa zmiany UOBiA

Post autor: Strzelec »

Czarnowidz pisze: czw 07.kwie.2022 - 05:26 Normalnie nóż w kieszeni się otwiera...
Skąd pomysł że broń czarnoprochowa jest wybierana na "pierwszą broń"? Skąd takie rewelacyjne informacje?

Ale do jednego mnie przekonaliście. Macie rację że w Polsce zbyt łatwo o pozwolenie na broń. Należy całkowicie zlikwidować pozwolenia kolekcjonerskie i sportowe. Jak dobrze wiemy są one do niczego niepotrzebne. Pozwolenia łowieckie należy ograniczyć tylko dla prawdziwych myśliwych czyli takich co polują minimum 5 lat i robią to co najmniej raz w miesiącu. Należy tu wprowadzić wymóg co najmniej 12 polowań w roku tak jak to teraz jest z obowiązkowymi startami w zawodach na pozwolenie sportowe.

Co do broni do ochrony osobistej to tu należy całkowicie zakazać możliwości noszenia broni oraz powiązać to silnie z obowiązkiem obrony ojczyzny. Każdy rodzaj pozwolenia powinien być dostępny tylko dla posiadaczy wojskowej kategorii zdrowia A i którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową. Wymowa tych działań jest prosta: Chcesz broń? Musisz bronić ojczyzny. Nie masz kat. A nie nadajesz się do posiadania broni! Nie ważne czy w cywilu czy w wojsku. No bo jak to, w wojsku broni nie mógł mieć a w cywilu może? To jawny szfindel...

Uczmy się z historii: Gdyby liga narodów w 1939 roku odebrała Polskiej Armi broń to przecież do wojny z Niemcami by nie doszło...

Rozszerzył bym jeszcze kategorię zakazanych przedmiotów o noże o długości ostrza większej niż 100mm. Jak wszyscy wiemy dłuższe noże nie są do niczego potrzebne za to są najczęściej wybieranym narzędziem zbrodni przez morderców w Polsce.

W sumie to nogi od stołów też by należało zakazać bo to podobno po zbanowaniu kijów basebalowych najczęstrzy obecnie atrybut kibola. Chodzi mi o takie pojedyńczej bo takie podwójne wycięte z szerokiej deski są OK.

Ukraińcy mogą mieć broń samoczynna bez pozwolenia ale oni do tego dorośli co pokazują swoją postawą na wojnie. My Polacy nie dorośliśmy do posiadania wiatrówki. Wiem o tym bo przeczytałem o tym na tym forum...

Ej nie pisz tak bo urzednicy wezmą to na serio
Bass 77
Posty: 33
Rejestracja: pn 15.paź.2007 - 10:17
Lokalizacja: Śląsk
Moja broń: brak

Re: Będzie kolejna inicjatywa zmiany UOBiA

Post autor: Bass 77 »

Strzelec pisze: czw 02.lut.2023 - 18:06
co do zmian które powinny się pojawić w nowej UBOIA to myślę że jedyną zmianą która ma realne szanse na zaistnienie jest wyłączenie spod wymogu posiadania pozwolenia na broń długiej jednostrzałowej broni czarnoprochowej na naboje scalone wyprodukowanej przed 1900 rokiem oraz jej replik (co ciekawe ta zmiana obejmuje również dubeltówki ) oraz kusz..bo niestety w polsce technicznie rzecz biorąc można iść do aresztu za zabawkową kuszę.
Jedyną realną (i rozsądną) szansą było by zwolnienie z wymogu uzyskania pozwoleń wszelkiej oryginalnej broni sprzed 1900 roku, także wielostrzałowej, bez podciągania pod to jej replik. Taka broń jest już od lat bez pozwoleń w innych krajach które mają jakąś kulturę prawną w tej materii. Brak wymogu pozwoleń na repliki dubeltówek sprzed 1900 roku oznacza wyjęcie spod pozwoleń większości dubeltówek horyzontalnych - nie licz na to że ktoś na komisji sejmowej się nie połapie.

Powinien być jakiś rozdział między replikami a oryginałami na amunicję scaloną.
Niestety, żadna ze stron składających projekty ustaw jakiegoś wyważenia nie proponuje. Jedni - owszem proponują zwolnienie zwolnienie z systemu pozwoleń wszelkiej broni (poza samoczynną) sprzed 1900 roku ale dopisują do tego repliki - wiadomo że to nie przejdzie. Dwaj pozostali dla scalonej sprzed 1900 roku proponują wariant jednostrzałowy rozciągając go także na oryginalną broń.
Wprowadzanie pojęcia " jednostrzałowa" rodzi inne ryzyko - w toku prac na komisjach strona policyjna może tak zamieszać że cała broń bezpozwoleniowa broń historyczna także rozdzielnego ładowania stanie się jednostrzałowa, łącznie z oryginalną.
Strzelec
Posty: 4
Rejestracja: czw 02.lut.2023 - 17:55
Moja broń: brak

Re: Będzie kolejna inicjatywa zmiany UOBiA

Post autor: Strzelec »

Zgodnie z moimi informacjami jedynymi replikami dubeltówek historycznych ( do 1900 roku ) które są dostepne w sprzedaży to : D.P Wyatt earp Double Barrel Shotgun,Cimmaron 1878 shotgun,Pietta 1878 Shotgun. Co do orginałów to pewnie jest więcej tych modeli,ale nie wiem jak z ich dostepnoscią w polsce. Nadal uważam że tamte 2 propozycje mają wiekszą szansę na realizacje. Ze wzgledów na mozliwosc negatywnych manipulacji przy procedowaniu ustawy o broni i amunicji mających na celu ograniczenie i tak już bardzo surowo reglamentowanego dostepu do broni strona policyjna powinna byc pilnowana przez silne lobby strzeleckie. A najlepiej jakby miała ustawowy zakaz prac przy tego typu ustawach oraz opiniowania ich.

Co do orginałów broni sprzed 1900 roku myślę że można by dojsc do pewnego rodzaju kompromisu i stworzyć np.taki zapis w ustawie :

Art 11: pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku (...)

Pkt 10:

A) posiadania broni palnej wytworzonej do 1900 roku.

B) posiadania replik broni palnej rozdzielnego ładowania wytworzonej do 1900 roku.

C) posiadania replik jednostrzałowej broni palnej na naboje scalone wytworzonej do 1900 roku.

Posiadania amunicji elabotowanej prochem czarnym oraz materiału miotającego w postaci prochu czarnego do broni wymienionej w punkcie A,B,C podpunktu 10 Art.11 UBOIA.
ODPOWIEDZ