Elaboracja i wyrabianie prochu

Andy88
Bywalec
Posty: 293
Rejestracja: pn 22.paź.2018 - 23:25
Lokalizacja: Wielkopolska
Moja broń: Remington 1858 Uberti

Elaboracja i wyrabianie prochu

Post autor: Andy88 »

Dobry wieczór mam dwa pytania jedno to jest odnośnie tworzenia amunicji chodzi o przetapianie ołowiu w kociołkach i dolewanie i tworzenie ołowianych pocisków bo myślę aby zająć się tym w niedalekiej przyszłości jednak przydała by się jakaś wiedza jak to się robi?

No i drugie pytanie proch jest drogi i kiepsko dostępny czy dało by się wyrobić własny proch dla siebie w domu albo garażu tak żeby miał właściwości zbliżone do złotego stoku albo szwajcara i czy jest to legalne?
Larkana
Bywalec
Posty: 175
Rejestracja: czw 10.lut.2022 - 11:56
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moja broń: .44, 9x19

Re: Elaboracja i wyrabianie prochu

Post autor: Larkana »

Wytwarzanie prochu w Polsce nie jest legalne. Na youtube można znaleźć trochę filmików z użycia takiego domowego "prochu" i zazwyczaj efekt jest słabszy niż efekt spalania samej saletry z cukrem (na marginesie w jednym filmiku Ormis Arma wspominano, że CP wystrzeli i na takiej mieszance).
Awatar użytkownika
andrzej11111
Posty: 84
Rejestracja: sob 13.lis.2021 - 19:55
Lokalizacja: inowrocław
Moja broń: remington

Re: Elaboracja i wyrabianie prochu

Post autor: andrzej11111 »

Lepiej nie kombinuj jeśli nie jesteś chemikiem. Bo sobie napytasz biedy.
Nessel1
Bywalec
Posty: 100
Rejestracja: pn 03.maja.2021 - 12:08
Lokalizacja: Rzeszów
Moja broń: Saguaro Sharps 45-70 + 3 rewolwery

Re: Elaboracja i wyrabianie prochu

Post autor: Nessel1 »

:ops: Samodzielne wyrabianie prochu jest możliwe tyle , że nielegalne . Co prawda ruscy mają takie powiedzonko , z którego czasem i ja biorę inspirację "Jak czegoś nie wolno a się bardzo chce ... to można".
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Elaboracja i wyrabianie prochu

Post autor: Wycior »

Nessel1 pisze: ndz 10.kwie.2022 - 12:53 :ops: Samodzielne wyrabianie prochu jest możliwe tyle , że nielegalne .
Prochu do strzelania z broni CP? Metodami chałupniczymi? Bezpiecznie? Nie, nie jest możliwe w jakości chociażby z grubsza porównywalnej z najgorszym prochem produkcji przemysłowej. Tak, Galtona czytałem.

P.S. Sorry, zapominałem że na YouTube pokazali że można. Kajam się ze wstydem.
Nessel1
Bywalec
Posty: 100
Rejestracja: pn 03.maja.2021 - 12:08
Lokalizacja: Rzeszów
Moja broń: Saguaro Sharps 45-70 + 3 rewolwery

Re: Elaboracja i wyrabianie prochu

Post autor: Nessel1 »

A kto twierdzi ,że to jest bezpieczne ? Jak dowodzi praktyka , nawet w warunkach produkcji przemysłowej zdarzają się przykre niespodzianki. I kto twierdzi ,że otrzymany produkt będzie zadowalającej jakości . Nie, Galtona nie czytałem , na You Tube nie oglądałem. Z czym polemizujesz ?
Andy88
Bywalec
Posty: 293
Rejestracja: pn 22.paź.2018 - 23:25
Lokalizacja: Wielkopolska
Moja broń: Remington 1858 Uberti

Re: Elaboracja i wyrabianie prochu

Post autor: Andy88 »

Nessel1 pisze: ndz 10.kwie.2022 - 19:59 A kto twierdzi ,że to jest bezpieczne ? Jak dowodzi praktyka , nawet w warunkach produkcji przemysłowej zdarzają się przykre niespodzianki. I kto twierdzi ,że otrzymany produkt będzie zadowalającej jakości . Nie, Galtona nie czytałem , na You Tube nie oglądałem. Z czym polemizujesz ?
Ciągle nie mogę zrozumieć czym się różni robienie dobrej jakości prochu od zwykłej jakości prochu?
Dlaczego producentom udaje się robić dobrej jakości proch a zwykły kowalski nie ma szans?
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Elaboracja i wyrabianie prochu

Post autor: Wycior »

1. Dobrej jakości proch charakteryzuje się właściwym składem i odpowiednimi surowcami, z czego węgiel jest obecnie najtrudniejszy do pozyskania. Oprócz tego dobrej jakości proch charakteryzuje się brakiem pyłu i właściwą granulacją, tzn. budową i jednorodnością ziaren pokrytych grafitem. Tego nie osiągnie się chciejstwem i improwizacją ale dobrą i skrupulatnie przestrzeganą technologią. Ważną cechą właściwego procesu technologicznego jest niedopuszczenie do przejścia prochu w formę gazów i nagaru przed zakończeniem tego procesu.

2. Ponieważ producenci mają odpowiednie wyposażenie, właściwe surowce, wiedzę i doświadczenie. Zwykły Kowalski nie ma posiada nic z tego. Informacje pozyskane z książek albo Internetu to jeszcze nie wiedza.
Awatar użytkownika
krzysztof81
Bywalec
Posty: 134
Rejestracja: sob 09.mar.2019 - 00:35
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń: Remington, Snub, Maynard, itd.

Re: Elaboracja i wyrabianie prochu

Post autor: krzysztof81 »

Wyrabianie prochu grozi sankcjami karnymi i jest zagrożeniem dla otoczenia.
Niezależnie od tego, taki "amatorski" proch nie ma powtarzalnych parametrów fizykochemicznych.
Samo zmieszanie składników to nie jest wszystko. Jak wspomniał kol. Wycior należy zastosować określony węgiel drzewny a ten zależy od gatunku i sposobu wypalania określonego drewna. Kolejną kwestią jest uzyskanie właściwego ziarna i tutaj stosujemy albo granulowanie, albo prasowanie i łamanie.
Oczywiście to wszystko jest powiedziane w dużym uproszczeniu. Prochy są różne i zależą od składu i technologii produkcji: czarny, czekoladowy, wolny, szybki, itd.
Generalnie ujmując temat - należy stosować proch fabryczny - Vesuvit, ZS, Szwajcara lub innej profesjonalnej produkcji. :!:
Proponuję pójść na strzelnicę i zapytać innych strzelców lub poszukać na rynku, proch można znaleźć - Parabellum, Kaliber, Pionki, lub poszukać (może ktoś chce trochę odstąpić).
ODPOWIEDZ