Odbiory a ograniczona pojemność komór

Ensis
Posty: 19
Rejestracja: pn 24.kwie.2017 - 21:10
Moja broń:

Odbiory a ograniczona pojemność komór

Post autor: Ensis »

Zwykłą broń odprzodową testowano w epoce ładunkami istotnie mocniejszymi od standardowych. To jest jasne.

Ale co z bronią, do której fizycznie nie da się - przynajmniej zachowując normalne umiejscowienie pocisku - nasypać więcej prochu niż przy zwykłym strzale?

Przykładowo, jaką procedurę stosowano przy pistoletach podróżnych z odkręcaną lufą, żeby sprawdzić, czy zasługują na puncę z Liège czy innego St. Étienne? Przecież umieszczenie pocisku poza (niewielką) komorą oznaczałoby pogorszenie uszczelnienia, a zatem ciśnienie mogłoby być nawet mniejsze niż przy standardowej naważce.

Dziś to nie problem, łatwo zwiększyć ciśnienie poprzez dobór mieszanki materiału miotającego, ale co w czasach, gdy dostępny był tylko proch czarny?
smith
Bywalec
Posty: 211
Rejestracja: ndz 02.gru.2018 - 13:22
Moja broń: brak

Re: Odbiory a ograniczona pojemność komór

Post autor: smith »

Oczywiście, świetnym sposobem na zwiększenie ciśnienia jest nasypanie prochu nitrocelulozowego. Do pełna i ubić. Najlepiej zastosować jakiś szybkopalny proch pistoletowy. Polecam Lovex D032, VV N320 lub Vectan Ba10. Ostrzec postronnych aby sie oddalili i przeprowadzić próbę. Sądzę że "następnej razy" nie będzie
Awatar użytkownika
Nduro
Bywalec
Posty: 135
Rejestracja: śr 07.mar.2018 - 20:51
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Moja broń: .45.54.58

Re: Odbiory a ograniczona pojemność komór

Post autor: Nduro »

Tutaj masz załadowaną "do pełna" lufę.
https://youtu.be/en384qVqrug
smith
Bywalec
Posty: 211
Rejestracja: ndz 02.gru.2018 - 13:22
Moja broń: brak

Re: Odbiory a ograniczona pojemność komór

Post autor: smith »

i o to chodzi, to jest próba ciśnieniowa, nie ma co. Tylko nie ma juz na czym puncy ostrzału nabić.
Czarnowidz
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: pt 18.lis.2011 - 21:37
Lokalizacja: 3Miasto
Moja broń: Remington NMA1858 uberti TI, Kentucky flintlock

Re: Odbiory a ograniczona pojemność komór

Post autor: Czarnowidz »

Przepraszam bardzo a czy znajdzie się ktoś kto napisze coś mądrego w tym temacie oprócz jego autora?
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Odbiory a ograniczona pojemność komór

Post autor: Wycior »

Zwiększone ciśnienie gazów przy ostrzale można uzyskać nie tylko przez powiększenie naważki ale także przez zwiększenie masy pocisku. Sądzę że taką metodę da się bez problemu zastosować w pistoletach z odkręcanymi lufami.

Teraz spróbuję sprawę dodatkowo zamącić i zadam pytanie pomocnicze. Jak dokonuje się ostrzału rewolwerów czarnoprochowych, w których bębnie mieści się w zasadzie tylko standardowa (tzn. bojowa) naważka i kula? To kwestia dość podobna do postawionej przez autora wątku, ale dotycząca bezpośrednio posiadaczy rewolwerów, a więc chyba większości z nas. Odpowiedzi można poszukać pod poniższym adresem. Znajdzie się tam m.in. obowiązujące w NIemczech zasady ostrzału broni czarnoprochowej, w tym rewolwerów:

https://www.ris.bka.gv.at/GeltendeFassu ... r=20008704

Jeżeli trzeba w porządny, precyzyjny sposób sformułować jakieś przepisy to na Niemców przeważnie można liczyć (Ordnung muss sein!).
Czarnowidz
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: pt 18.lis.2011 - 21:37
Lokalizacja: 3Miasto
Moja broń: Remington NMA1858 uberti TI, Kentucky flintlock

Re: Odbiory a ograniczona pojemność komór

Post autor: Czarnowidz »

Wycior pisze: śr 29.gru.2021 - 00:59 Teraz spróbuję sprawę dodatkowo zamącić i zadam pytanie pomocnicze. Jak dokonuje się ostrzału rewolwerów czarnoprochowych, w których bębnie mieści się w zasadzie tylko standardowa (tzn. bojowa) naważka i kula? To kwestia dość podobna do postawionej przez autora wątku, ale dotycząca bezpośrednio posiadaczy rewolwerów, a więc chyba większości z nas. Odpowiedzi można poszukać pod poniższym adresem. Znajdzie się tam m.in. obowiązujące w NIemczech zasady ostrzału broni czarnoprochowej, w tym rewolwerów:

https://www.ris.bka.gv.at/GeltendeFassu ... r=20008704
No właśnie nurtuje mnie to pytanie już od dawna, nawet bardziej niż w przypadku pistoletów z odkręcaną lufą. Zagadnienie bardzo ciekawe zwłaszcza w nawiązaniu do tematu o rozwiercanie komór w rewolwerach na średnicę kalibru w polach.

Niestety Twój link Drogi Wyciorze nie rozświetlił mi zagadnienia gdyż z podlinkowanego tekstu choć języka niemieckiego uczyłem się 7lat nic nie rozumiem. Z resztą nie tylko ja bo google translate też sobie z nim nie poradził... :ops: :lol:

Zastanawiałem się jak by to można zrobić. Można "zagadnienie ugryźć" od strony prochu - współcześnie stosować do tego jakiś rodzaj specjalnie do tego stworzonego pyrodex-u, w epoce stosować drobniejszy proch czarny np. FFFFg zasypany "pod korek". Można też zrobić dłuższy bębenek (jak w pieprznicce) by weszły w niego większa naważka i cięższy pocisk, zrobić prubę wysokiego ostrzału a potem bębenek obciąć na tokarce na żądany wymiar uniemożliwiając użytkownikowi przekroczenie maksymalnej naważki i długości pocisku. No ale to tylko moje pokrętne zgadywanie... :ops:

Naświetlisz to zagadnienie Drogi Wyciorze?
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Odbiory a ograniczona pojemność komór

Post autor: Wycior »

Skrótowe tłumaczenie najistotniejszych (IMHO) fragmentów dokumentu, dotyczących odprzodowej broni CP:

Procedura ostrzału obejmuje następujące etapy:
1. Sprawdzenie prawidłowości i kompletności oznaczeń (punc)
2. Kontrola wzrokowa i pewności działania.
3. Właściwy ostrzał końcowy (buuuum!).
4. Kontrola po ostrzale.

Ciekawy jest punkt 2. Na wstępie sprawdzana jest mechaniczna pewność działania i dokładność wykonania. Podstawą do odrzucenia broni jest m.in.: złe dopasowanie części, nieprawidłowy kanał zapłonowy, wadliwe lub niepewne działanie zamka i niepewne utrzymanie kurka w pozycji do ładowania a w rewolwerach - wadliwe i niepewne funkcjonowanie mechanizmu obrotu i blokady bębna rewolweru. Czy wszystkie sprzedawane w Polsce rewolwery przeszłyby niemiecki test wstępny? (Verdammt! Was für ein Schrott!)

Do probierczego ostrzału pistoletów i rewolwerów używany jest szwajcarski proch nr 1 (FFFFg, najdrobniejszy), w broni długiej - nr 2 (FFFg). W broni gładkolufowej i gwintowanej z każdej lufy oddaje się po 2 strzały, natomiast w rewolwerach i karabinkach rewolwerowych - przynajmniej po jednym strzale z każdej komory bębna. W broni gładkolufowej w charakterze pocisku stosuje się śrut średnicy 2.5-3 mm z filcową przybitką grubości przynajmniej 20 mm (na prochu) i filcową zatyczką na śrucie (przynajmniej 10 mm). W broni gwintowanej stosuje się odpowiedni pocisk, jeżeli trzeba - na flejtuchu. Naważki i ciężary pocisku w zależności od kalibru są podane w poniższej tablicy:

Obrazek

Legenda:
1. Kaliber (10-36 Gauge dotyczy broni gładkolufowej).
2. Ciśnienie probiercze w barach (wartość orientacyjna).
3. Naważka do ostrzału.
4. Masa pocisku lub śrutu do ostrzału.
5. Maksymalna naważka użytkowa dla prochu czarnego.
6. Maksymalna masa użytkowa pocisku lub śrutu.
7. Maksymalna naważka użytkowa dla substytutów prochu czarnego.
8. Maksymalna masa użytkowa pocisku lub śrutu przy stosowaniu substytutów.

Jako substytuty prochu czarnego akceptowane są Pyrodex Select, RS i P oraz Triple Seven FFg i FFFg.

Dla rewolwerów, w których komora prochowa nie mieści przepisanej w tablicy naważki, należy załadować do komory maksymalną możliwą ilość prochu, tak aby kula po wciśnięciu zrównała się z czołem bębna.
Czarnowidz
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: pt 18.lis.2011 - 21:37
Lokalizacja: 3Miasto
Moja broń: Remington NMA1858 uberti TI, Kentucky flintlock

Re: Odbiory a ograniczona pojemność komór

Post autor: Czarnowidz »

Dziękuję bardzo Drogi Wyciorze. :ok:
Jestem pod nieustającym wrażeniem Twojej wiedzy, zarówno strzeleckiej jak i językowej. :brawo:
Piszę to oczywiście szczerze i bez cienia sarkazmu. :D
Wycior pisze: śr 29.gru.2021 - 11:59 Dla rewolwerów, w których komora prochowa nie mieści przepisanej w tablicy naważki, należy załadować do komory maksymalną możliwą ilość prochu, tak aby kula po wciśnięciu zrównała się z czołem bębna.


Z powyższej informacji wymika że bębenki rewolwerów mają takie a nie inne rozmiary dla tego że musi się w nich zmieścić zwiększony ładunek podczas próby wysokiego ostrzału. Sugeruje również by sypać tyle ile zaleca producent a sypanie pod korek jest ryzykowne ponieważ wówczas zapas wytrzymałości względem próby wysokiego ostrzału wynika tylko z drobniejszej granulacji prochu... ;(
Wycior pisze: śr 29.gru.2021 - 11:59 tak aby kula po wciśnięciu zrównała się z czołem bębna.
Ciekawe że nie stosują pocisków w formie walca o wysokości równej kalibrowi. Miejsca w komorze zają by tyle samo co kula a dzięki większej masie (bezwładności) i powierzchni w którą musi się wciąć gwint opór takiego pocisku byłby znacznie większy.
Jeśli byłby do tego utwardzony niewielkim dodatkiem cyny... 8)
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Odbiory a ograniczona pojemność komór

Post autor: Wycior »

Szerze mówiąc, nie wiem na pewno czy nie stosują jakichś walców itp. W języku niemieckim, zwłaszcza w kontekście strzeleckim, słowo: Kugel (kula) może się odnosić także do dowolnego innego pocisku. Wydaje się że tę kwestię Niemcy zostawili do uznania specjalistom od ostrzału - zależnie od praktycznych możliwości.
Czarnowidz
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: pt 18.lis.2011 - 21:37
Lokalizacja: 3Miasto
Moja broń: Remington NMA1858 uberti TI, Kentucky flintlock

Re: Odbiory a ograniczona pojemność komór

Post autor: Czarnowidz »

Dziękuję. :D
A wiadomo coś jak wyglądają procedury badań według CIP? Może tam jest jakaś informacja co do stosowanych w próbach wysokiego ostrzału rewolwerów odprzodowych pocisków? Z tego co wiem to Niemcy należą do CIP więc sama procedura wygląda na pewno tak samo. Może po prostu w dokumentach CIP jest gdzieś doprecyzowane jaki to powinien być pocisk.
Awatar użytkownika
Ursus_c35
Bywalec
Posty: 287
Rejestracja: śr 06.paź.2021 - 11:49
Moja broń: RUGER OLD ARMY

Re: Odbiory a ograniczona pojemność komór

Post autor: Ursus_c35 »

Rozumiem że przytoczona tabela tyczy się raczej broni długiej sugerując się wagą ładunków ? Wielka szkoda że nie podają ciśnienia dla pełnego załadunku w rewolwerach. Nie sposób dotrzeć do materiałów jaką wytrzymałość broni krótkiej deklaruje CIP a szkoda bo to mogło by wiele wyjaśnić w materii często używanej "plasteliny" do produkcji replik jak i skutecznie zniechęcić do romansów z nitro
ODPOWIEDZ