Saguaro Sharps Sniper .45 Berdan

Zapraszamy do umieszczania zdjęć oraz filmów z bronią CP w roli głównej. Generalnie można się pochwalić kto co ma.
ODPOWIEDZ
Magua
Stary bywalec
Posty: 549
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Saguaro Sharps Sniper .45 Berdan

Post autor: Magua »

Dla Andyego to nigdy nie będzie istotne.
Staszek L
Bywalec
Posty: 322
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Saguaro Sharps Sniper .45 Berdan

Post autor: Staszek L »

Na początek musimy mieć broń przestrzeloną co najmniej na 50 i 100 m. Jaka jest różnica w nastawach między tymi odległościami. Na wykresie widać że jest to 7/100 cala zaznaczone na różowo. Od tej wartości zaczynamy robić schodki 7/100+1/100=8/100cala
8/100+1/100=9/100cala itd. Dla początkujących to wystarczy. Można odszukać w dziale RUSZNIKARNIA temat kalkulator balistyczny dla snajperów CP.Nie chce mi się drugi raz tego samego pisać.
Oczywiście jest to dla karabinu które strzelają pociskami rzędu 450-550 grs. Gibbs, volunteer, tryon, mortimer, sharps.
Załączniki
IMAG0960_1.jpg
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Saguaro Sharps Sniper .45 Berdan

Post autor: zbiho »

Piękna tabelka, tylko podaj jeszcze długość linii celowania, bo inaczej ta tabelka jest bez sensu, :? a gdyby była w MOA, wtedy długość linii celowania nie ma znaczenia, bo podziałka MOA już ją uwzględnia. :D
Staszek L
Bywalec
Posty: 322
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Saguaro Sharps Sniper .45 Berdan

Post autor: Staszek L »

Do tego schematu nie jest potrzebna żadna linia celowania. Wcale cię to nie interesuje tak samo nie jest ważne w jakich jednostkach jest diopter.
Nie jest potrzebne BC pocisku ani prędkość wylotowa
Liczymy tylko kreski. Jeśli chcesz wyliczeń szczegółowych przejść do działu rusznikarnia.
Nadmienię tylko że kilku moich kolegów strzela na dystansie 300 m. A jak jadą na 500 to korzystając z tego schematu trafiają w czarne pole tarczy.
Na ogół jest tak jak nie dotkniesz to nie zrozumiesz. :D
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Saguaro Sharps Sniper .45 Berdan

Post autor: zbiho »

I Ty w taki sposób chcesz to wytłumaczyć Andiemu?
Dajesz mu rybę :( z tym że on i tak nie jest wędkarzem :-?
A jeżeli dalej uznajesz że długość linii celowania w tej tabelce nie ma znaczenia, to wynalazłeś koło.
Na każdym diopterze w każdym karabinie podnosisz szczerbinkę o 8/100 cala iu z 100m trafiasz w dychę na 200stu metrach?
Widzi mi się że ślepy wiedzie kulawego, każdy kto zdał maturę 40 lat temu potrafi takie rzeczy w pamięci policzyć, ale teraz to matematykę biorą na jabłkach i nie wiedzą ile to jest dodać dwie gruszki do dwóch gruszek. :-?
Staszek L
Bywalec
Posty: 322
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Saguaro Sharps Sniper .45 Berdan

Post autor: Staszek L »

Zbyszek nie w każdym karabinie tylko indywidualnie w twoim karabinie w zależności od naważki prochu rodzaju pocisku na dystansie pomiędzy 50 a 100 metrów jaką będziesz miał różnice w nastawach.
Różnice mogą być na przykład 5 kresek 10 kresek albo 15 kresek i z tego poziomu zaczynasz robić schodki dodając po jednej kresce Ale jest to bardzo przybliżona wartość ta jedna kreska by pokazać tylko schemat jak to działa. Ale co ja Tobie będę pisał szybciej Andy zrozumie niż ty. :D
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Saguaro Sharps Sniper .45 Berdan

Post autor: zbiho »

:-o
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Saguaro Sharps Sniper .45 Berdan

Post autor: Irek M »

zbiho pisze: sob 04.gru.2021 - 15:29 I Ty w taki sposób chcesz to wytłumaczyć Andiemu?
I to jest sedno bezsensownej odpowiedzi kolegi Staszka. Mogę tak się zwracać czy muszę pisać pełnym nickiem? Z cały szacunkiem ale tak jak pisałem wcześniej kolega Andy czy ktokolwiek inny nie musi wiedzieć co to jest MOA czy inna jednostka i jak to przeliczać.
Nawet sam sobie zaprzeczyłeś podając, że liczymy kreski - i na tym koniec w tym przypadku. Karabin też nie musi być przestrzelany bo jesli Andy nawet zdejmie szczerbinę - ja zostawiłem - to po kilku, kilkunastu wystrzałach podnosząc lub opuszczając tarczę ustali odpowiednią wysokość dla każdej odległości. Ja zostawiłem szczerbinę bo pomaga mi wstępnie ustawić wysokość tarczy dioptera. Pomaga też przy korekcji w poziomie.
Tak więc Andy, śmiało kupuj dipoter. Przez diopter możesz strzelać z tradycyjną muchą więc od niego zacznij. Natomiast mucha tunelowa i zwykła szczerbina też się da ale zacznij od dioptera :-)
Andy88
Bywalec
Posty: 293
Rejestracja: pn 22.paź.2018 - 23:25
Lokalizacja: Wielkopolska
Moja broń: Remington 1858 Uberti

Re: Saguaro Sharps Sniper .45 Berdan

Post autor: Andy88 »

Irek M pisze: sob 04.gru.2021 - 17:03
zbiho pisze: sob 04.gru.2021 - 15:29 I Ty w taki sposób chcesz to wytłumaczyć Andiemu?
I to jest sedno bezsensownej odpowiedzi kolegi Staszka. Mogę tak się zwracać czy muszę pisać pełnym nickiem? Z cały szacunkiem ale tak jak pisałem wcześniej kolega Andy czy ktokolwiek inny nie musi wiedzieć co to jest MOA czy inna jednostka i jak to przeliczać.
Nawet sam sobie zaprzeczyłeś podając, że liczymy kreski - i na tym koniec w tym przypadku. Karabin też nie musi być przestrzelany bo jesli Andy nawet zdejmie szczerbinę - ja zostawiłem - to po kilku, kilkunastu wystrzałach podnosząc lub opuszczając tarczę ustali odpowiednią wysokość dla każdej odległości. Ja zostawiłem szczerbinę bo pomaga mi wstępnie ustawić wysokość tarczy dioptera. Pomaga też przy korekcji w poziomie.
Tak więc Andy, śmiało kupuj dipoter. Przez diopter możesz strzelać z tradycyjną muchą więc od niego zacznij. Natomiast mucha tunelowa i zwykła szczerbina też się da ale zacznij od dioptera :-)
Jak zobaczyłem ceny diopterów to mi się odechciało.
Wpisuję w google diopter do Sharps i wyskakują mi ceny między 1500 a 2500 zł to nawet sejf przy tym taniej wychodzi ,chodź się okazało że na ten też mnie nie stać.
Chyba ,że ktoś mi odsprzeda po promocji diopter ,ktoś sprzedaje?
miro
Posty: 8
Rejestracja: pt 02.kwie.2021 - 17:11
Moja broń: brak

Re: Saguaro Sharps Sniper .45 Berdan

Post autor: miro »

Staszek L pisze: sob 04.gru.2021 - 12:13 Na początek musimy mieć broń przestrzeloną co najmniej na 50 i 100 m. Jaka jest różnica w nastawach między tymi odległościami. Na wykresie widać że jest to 7/100 cala zaznaczone na różowo.
bardzo ciekawe i pomocne dla poczatkujacego.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Saguaro Sharps Sniper .45 Berdan

Post autor: Irek M »

Andy, z diopterem za 700-800 zł też damy radę. Ale jak mało strzelasz to faktycznie nie ma sensu. Z drugiej strony trochę wizualnie popsułby się charakter twego wojskowego karabinu z takim współczesnym diopterem.
Jak chcesz to mogę Ci pożyczyć mój. Ale jakby co to warunki już na prywatnym.
Staszek L
Bywalec
Posty: 322
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Saguaro Sharps Sniper .45 Berdan

Post autor: Staszek L »

Zbyszek chwalisz się maturą że tak dobrze liczysz nigdzie nie pisałem że podnosząc diopter ze 100 m o 8/100 cala trafimy w dychę na 200m.
Na wykresie po prawej stronie tabelki widać jak byk. Ze 100m na 200 m trzeba podnieść o 17/100cala z 200 m na 300m o kolejne 21/100cal.
Łączna wartość nastaw ze 100 m na odległość 300 to 38/100 cal. Na tabelce z prawej strony wszystko jest to uwzględnione. Nie wiem na ile była to twoja nie uwaga A na ile celowe działanie. Na tym kończę.
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Saguaro Sharps Sniper .45 Berdan

Post autor: zbiho »

Ale Ty nie potrafisz zrozumieć że ta tabelka dotyczy tylko karabinu o długości linii celowania identycznej jak twoja,
Kreski nie maja tu zadnego znaczenia, bo zasada jest błędna,
I TYLE>
marekp
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: wt 27.lis.2007 - 20:52
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń: brak

Re: Saguaro Sharps Sniper .45 Berdan

Post autor: marekp »

Kolega Andy pyta co to za zwierze ten diopter. Moze ugryzie....

Pisalem o liczeniu nastaw to dokoncze. Diopter to jest taka dziurka ktora mozna podnosci i opuszczać (ale jak napisali Irek - to nie jest na razie istotne). Wazne jest to ze przez te dziurke widac muszke. I ustawia sie muszke na cel i strzela. Diopter daje nieco wieksza glebie ostrości czyli wyrazniej widac muszke i cel rownoczesnie. Co nie jest mozliwe przy otwartych przyrządach. Tam widac wyraznie przyrządy (jesli ktos ma wzgldnie mlode oczy - jak nie to moze miec problemy żeby muszka i szczerbinka byly wyraźne) albo widać cel. Celuje sie "w obszar" czyli niezbyt wyraźnym celem. Diopter likwiduje te niedogodności. Miedzy innymi. Czyli ogolnie pozwala dokładniej strzelac. Czy do wojskowej broni pasuje? Na ogol nie byly stosowane dioptery choc juz w broni lontowej mozna zobaczyc tzw. przezierniki. Czyli takie dioptery z wieksza dziurka. Da sie zamontowac to do Berdana. Ale czy to jest historyczne? Trudno to ocenic. Moim zdaniem jest historyczne. Ale można uwazac inaczej. Tak czy inaczej da sie to zamontować i na pewno komfort celowania sie polepszy. Dobrze zeby ten montaż robil ktos, kto wie co robi. Szczegolnie muszke wybic i zalozyc te tunelowa.

MarekP
Staszek L
Bywalec
Posty: 322
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Saguaro Sharps Sniper .45 Berdan

Post autor: Staszek L »

Zaczynając przygodę ze strzelectwem czarnoprochowym już po roku strzelania miałem broń dobrze przestrzelaną, z trzech różnych pocisków na dystansie 50, 100, 150 m. Miałem okazję pojechać na małe zawody na dystansie 300 m. Próbowałem podpytać kilu strzelców dalekodystansowych o ile należy podnieść diopter, by trafić przynajmniej w tarczę na tym dystansie. Odpowiedź była zawsze taka sama czy znasz BC pocisku, prędkość początkową tego pocisku. Jeśli nie znasz tych parametrów to po prostu się nie da. Trochę się zdziwiłem, bo byli to strzelcy, którzy strzelali już wtedy prawdopodobnie na dystansach do 1000 m. Gdy pewnego dnia strzeliłem 200 m, zauważyłem pewne zależności i tak powstał kalkulator balistyczny na moje własne potrzeby. Dopiero po jakimś czasie wrzuciłem to na forum.
Załączniki
Screenshot_2021-12-10-13-04-22_1.jpg
ODPOWIEDZ