Enfield short rifles P/60, P/61

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Enfield short rifles P/60, P/61

Post autor: wyrzucony »

Na koniec w związku z prośbą o fotografię z bagnetem Rusznik pisze:

Przedstawiam Wam zdjęcie z książki, jest to reprint z oryginalnej fotki z czasów ACW przedstawiający strzelców armii północy ''jankesów'' z Enfildami P60 wraz z nałożonymi bagnetami , warto tez zwrócić uwagę na umundurowanie i osprzęt strzelców oraz na ich, że się tak wyrażę inteligentniejsze rysy twarzy w stosunku do szarej piechoty.
Moją uwagę zwraca tez nieco inne niż piechotne kepi z ozdobnymi sznurami [strzeleckimi insygniami-nagrodami??].

Obrazek
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Enfield short rifles P/60, P/61

Post autor: Wycior »

Derek pisze: czw 26.lis.2020 - 20:59 Niestety albo to wynik bujania tarczy albo jeszcze niedorobionego ''bendingu'' skupienie nieco wędrowało w osi
W „mosiężnym” Enfieldzie będzie trzeba poprawić bending
Chyba raczej bedding, panowie dyletanci?
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Enfield short rifles P/60, P/61

Post autor: wyrzucony »

O to to, panie znawco :P
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Enfield short rifles P/60, P/61

Post autor: Wycior »

Patrz na to pozytywnie: macie przynajmniej jednego forumowicza który dokladnie czyta co tam wypisujecie ... :-D :-D :-D
compass200
Bywalec
Posty: 107
Rejestracja: czw 08.gru.2016 - 17:19
Moja broń:

Re: Enfield short rifles P/60, P/61

Post autor: compass200 »

Jaka odległość tych prób?
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Enfield short rifles P/60, P/61

Post autor: wyrzucony »

@Wycior ale ja to tak odbieram właśnie :)
@Compass wynika z pierwszej fotki, że 50 m.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Enfield short rifles P/60, P/61

Post autor: Wycior »

Aaa, teraz kumam, wszystko jasne! Jak jest wstęp surowo wzbroniony to musowo chodzi o 50 m.
Staszek L
Bywalec
Posty: 324
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Enfield short rifles P/60, P/61

Post autor: Staszek L »

Może by tak kolega Rusznik zawitał na stałe na to forum. Było by co czytać w długie zimowe wieczory, bo jak wiadomo Rusznik ma swoich przeciwników ale i zwolenników.
Wojtek, pozdrowienia od kolegi Staszka :piwo:
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Enfield short rifles P/60, P/61

Post autor: wyrzucony »

Kontynuując temat bo Rusznik wczoraj będąc na zawodach Expert Silhouetes Cup nie zapomniał o swoich fanach (plus i minus) i przywiózł jednego ze swych Enfieldów P60 a mianowice tego w "żelazie" co to miał być ten gorszy. Strzelaliśmy z niego z powodzeniem z wolnej ręki stojąc na dystansie 50 m. Amunicja ta sama co w Goleszowie czyli 53/54 ZS 4 sypany z prochownicy do fiolek pocisk ten sam typ Wiliams-Minie tylko nieco większy niż kal. 0.580'' niekalibrowany.
Obrazek
To pierwsze zdjęcie przedstawia efekt 10 strzałów Rusznika.

Obrazek
Obrazek

Tutajstrzelał Mario tak z 6-7 pocisków (z radości zgubił rachubę strzałów :-D )

Obrazek

Powyżej moje dzieło i wstyd przyznać dwa istotne odskoki ten w górę to prawdopodobnie za ciasny pocisk (tak sobie tłumacze :P) a ten w lewo to ewidentnie moja wina.

Obrazek

Oddaję głos Rusznikowi : "
ostatnia fota to podkład tarczowy i nasze wspólne dzieło z około 22-23 przestrzeli... a tu takie ponad 157 letnie zardzewiale originały na drugim strzelaniu po ponad 150 letnim letargu." :ok: :brawo:
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Enfield short rifles P/60, P/61

Post autor: wyrzucony »

A tak przy okazji chciałbym wam zaprezentować efekt renowacji karabinów Enfield za pomocą fotek od Rusznika. Czyli przed renowacją i po niej.
Przykład blachy zamka i kurka:
Obrazek
i po renowacji:
Obrazek

Kolejny przykład to fragment lufy z mocowaniem bagnetu na którym jest wybity numer. Przed renowacją wyglądał tak:
Obrazek
a po renowacji wygląda tak:
Obrazek

Dla mnie jako użytkownika starej broni mamy do czynienia z problemami konserwacji czy zachować stan zastany i tylko go zakonserwować czy broń poddać renowacji by była dalej sprawna ?
Osobiście opowiadam się za renowacją a nawet za rekonstrukcją gdy brakuje jakiś fragmentów np. osady gdy jest możliwość użytkowania takiej broni strzeleckiej zgodnie z jej przeznaczeniem.
Natomiast egzemplarze tzw. "muzealne" gdy strzelać z nich już nie sposób jak najbardziej trzeba poddać konserwacji i zachować dla przyszłych pokoleń.
Trzeba też pamiętać, że oryginalna broń dalej użytkowana strzelecko jest lepiej zachowana niż ta w muzeach bo ciągle jest czyszczona i konserwowana przez swego właściciela.
Byłem w nie jednym prywatnym muzeum gdzie właściciel zbierał starą broń obok mebli, obrazów, porcelany i szkła. Tę broń traktował z reguły jak te stare meble. Tylko odkurzanie z zewnątrz to cały był zabieg konserwacyjny. Efekt był okropny na zewnątrz jeszcze to jakoś wyglądało a lufy w środku zardzewiałe :(
Na drugim biegunie są muzea państwowe jak w Pszczynie, Krakowie, Warszawie czy w Cieszynie (chyba najstarsze muzeum na naszych ziemiach) gdzie o broń dba się fachowo zgodnie ze sztuką konserwatorską i oglądanie tej broni jest przyjemne.
Nerwus2
Posty: 67
Rejestracja: czw 07.sty.2021 - 10:56
Lokalizacja: łódzkie
Moja broń: Jest moja.

Re: Enfield short rifles P/60, P/61

Post autor: Nerwus2 »

Z zalet, teraz wyglądem dorównują swoim osiągom.
Z wad, mniej wprawne oko jak moje już się na nich nie zatrzyma na dłużej z zazdrością patrząc jak taki "dziadzia" (i mowa tu o karabinie 8-) ) łoi tyłki nowoczesnym replikom za niemałe pieniądze.
Choć kolor i głebia tlenków wskazują na brunirowanie to upewnie się. Jak renowacji została poddana lufa w tym karabinie?
Zamki i kurki wyglądają jak nowe.
Złom
Posty: 4
Rejestracja: śr 27.sty.2021 - 02:27
Moja broń: brak

Re: Enfield short rifles P/60, P/61

Post autor: Złom »

Będzie łoił jak 10 będzie piątką na godzinie 2 :-D .
A tam czasem nie trzeba przelutować muszki czy szczerbinki na tej nowo brunirowanej lufie?
Więc piękną lufę trafi od razu i stanie się brzydka. Pomyśleć że jak się zmieni proch naważkę albo cokolwiek to znowu lutowanie :oops: Można taką muszkę na poksilinie albo super glu ?
Celować w lewy róg tarczy to się średnio kalkuluje . Każdy mądry to wie ;) że takim celowaniem to sobie można zaszkodzić.
Zresztą obawiam się że to jest już nie do ustawienia na czarne pod 10 . Przypuśćmy że teraz jest wszystko osiowo polutowane . To o ile mm, trzeba będzie przestawić muszkę aby takie przesuniecie uzyskać na centralną 10 ?
Co z dalszymi odległościami , tam nie będzie jeszcze derywacji występującej w prawo co jeszcze pogorszy sprawę ?
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Enfield short rifles P/60, P/61

Post autor: wyrzucony »

Jednym zdaniem nie wiecie jak zbudowany jest celownik Enfielda.
Wkrótce pokażę zdjęcia i na czym polegała regulacja szczerbinki u Anglików. Oryginał to nie replika!
Złom
Posty: 4
Rejestracja: śr 27.sty.2021 - 02:27
Moja broń: brak

Re: Enfield short rifles P/60, P/61

Post autor: Złom »

Panie Derku pewno więcej osób było by tym tematem zainteresowanych. Można prosić o więcej zdjęć przed renowacją . Ta patyna jest bardzo ładna.
Pomyśleć że zawiera się w niej cała Historia tej broni.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Enfield short rifles P/60, P/61

Post autor: mar_kow »

Złom pisze: śr 27.sty.2021 - 09:56 Panie Derku pewno więcej osób było by tym tematem zainteresowanych. [...]
Grono osób na pewno obserwuje, tylko nie pisze żeby nie zaśmiecać wątku... :piwo:
ODPOWIEDZ