Burnside Carbine - Zagadka Rusznika

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
slowak
Posty: 6
Rejestracja: czw 20.lut.2020 - 16:33
Moja broń: brak

Re: Zagadka Rusznika

Post autor: slowak »

Ostatnio zmieniony śr 11.mar.2020 - 00:04 przez slowak, łącznie zmieniany 1 raz.
Magua
Stary bywalec
Posty: 548
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Zagadka Rusznika

Post autor: Magua »

Czwarty model, produkowany w latach 1863-64, zrobiono około 7000 sztuk.
Różnica - brak tzw. śruby prowadzącej na środku zamka, obecnej w piątym modelu.

Magua pija żytniówkę, może być z południowego stoku, tylko ta mocniejsza.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Zagadka Rusznika

Post autor: mar_kow »

Magua pisze: śr 11.mar.2020 - 02:22 Czwarty model, produkowany w latach 1863-64, zrobiono około 7000 sztuk.
Różnica - brak tzw. śruby prowadzącej na środku zamka, obecnej w piątym modelu.
Magua pija żytniówkę, może być z południowego stoku, tylko ta mocniejsza.
Nic nie piszesz o pieńku... :lol: On też historyczny... :lol: :piwo:
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Zagadka Rusznika

Post autor: wyrzucony »

Niestety czerwona twarz Magua nie napije się darmowej wody ognistej :P
Rusznik zauważa w swej korespondencji, że owszem czwarty model i 7 tys. sztuk (to było łatwe) ale już podana data produkcji jest błędna:
POWINNO BYĆ koniec 1862 oraz 1863 rok!!!!
Zatem jak napisał nieoceniony nasz Guru
czekamy dalej czy ktoś da rade w pełni odpowiedzieć na zagadkę...czyli różnice pomiędzy 4 i 5tym modelem Burnside Carbine...a jest ich w sumie aż 5 punktów konstrukcyjnych !!!
Magua
Stary bywalec
Posty: 548
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Zagadka Rusznika

Post autor: Magua »

Być może między Bożym Narodzeniem a Sylwestrem 1862 roku wyprodukowano parę sztuk, nie wiem.
Wiem natomiast na pewno, ze model nr 4 był nadal produkowany w roku 1864.

Zatem Rusznik sam popełnił bląd, niech więc stawia i się nie wymawia. Hough!
alterjorge

Re: Zagadka Rusznika

Post autor: alterjorge »

Jako posiadacz książki Burnside Breechloading Carbines and Rifles by Edward Hull nie odpowiem na zagadkę :-))))))))
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Zagadka Rusznika

Post autor: wyrzucony »

Magua pisze: śr 11.mar.2020 - 20:37 Zatem Rusznik sam popełnił bląd, niech więc stawia i się nie wymawia. Hough!
Pełna zagadka miała dwa pytania, nawet jakby co to odpowiedziałeś tylko na pierwsze.
Magua
Stary bywalec
Posty: 548
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Zagadka Rusznika

Post autor: Magua »

Przepraszam bardzo, drugie pytanie brzmiało:
"Czym ten model się różni od najpopularniejszego piątego modelu Burnside Carbine ?"
Odpowiedziałem - brakiem śruby prowadzącej.

Nic w tej zagadce nie było o tym, ze mam wymienić 5 różnic, numer pułku, albo wzrost żołnierza który go nosił.

Z Rusznikiem tak zawsze - odpowiesz na jego pytanie, to będzie się zapętlał tak długo, aż przeciwnik nie odpuści, a wtedy on nie będzie musiał stawiać. Normalka, przyzwyczaiłem się

Zabawa z nim taka jak pomiędzy Szwejkiem a lekarzami sadowymi:
"...ja bym panom też mógł zadać zagadkę. Jest dom o trzech piętrach, każde piętro ma osiem okien. Na dachu są dwa dymniki i dwa kominy. Na każdym piętrze mieszkają dwaj lokatorzy. A teraz powiedzcie, panowie, którego roku umarła babka stróża?"
alterjorge

Re: Zagadka Rusznika

Post autor: alterjorge »

Brawo Magua- w punkt.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Zagadka Rusznika

Post autor: Wycior »

Pytanie okołotematyczne. Dlaczego tak nieoceniony autor czyli Kolega Rusznik nie może zaszczycić nas osobistym postem na forum? Miło byłoby z nim podyskutować. Czy korzystanie z pomocy pośrednika (agenta marketingowego?) jest naprawdę potrzebne? Pytam w kontekście innego zdarzenia. Otóż Kolega Rusznik jakiś czas temu usunął z forum wszystkie swoje posty. Było w nich mnóstwo bardzo wartościowych, ciekawych a nieraz unikalnych informacji. Czyżby Kolega Rusznik uznał nas, ciemną masę, za niegodną jego wiedzy? A może doszedł do wniosku że nie warto nas - dyletantów - obdarzać taką wiedzą za friko? Szanujemy jego decyzję, tym niemniej podobne postępowanie w niektórych środowiskach byłoby uznane za 'no-go'.
jedna_brew
Bywalec
Posty: 217
Rejestracja: pt 22.cze.2018 - 15:04
Moja broń: Remigton NMA x 2, Colt SAA

Re: Zagadka Rusznika

Post autor: jedna_brew »

no cóż, każdy ma prawo wycofać się z forum...
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Zagadka Rusznika

Post autor: wyrzucony »

Brawo Magua to fakt, brawo dla czerwonej twarzy za odwagę i chęć sprostania zagadce :)
Za dotychczasowe odpowiedzi te trafne ma przynajmniej moją prywatną nagrodę czyli Brackie z południowego tanku :piwo:

No ale wracając do zagadki to niestety Magua dalej się myli pisząc, że karabin Burnsid był produkowany w 1864 r. No Jorg w swej książce Burnside Breechloading Carbines and Rifles na pewno znajdzie odpowiedni fragment potwierdzający lub zaprzeczający tezie Rusznika. Mam nadzieję, że opublikuje lub zacytuje nam odpowiedni fragment tego opracowania.

Zagadka to taka forma przyswajania sobie wiedzy bronioznawczej przez żartobliwą zabawę zatem Maguo lub ktokolwiek inny starajmy się odnaleźć te pięć różnic między tymi dwoma modelami specyficznego karabinu Burnside.

p.s. Wycior chyba Twoja opinia o mnie jako o "agencie marketingowym" jest zbyt krzywdząca. Staram się by Rusznik istniał na naszym forum mimo jego wyraźnej niechęci do pisania czegokolwiek tutaj.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Zagadka Rusznika

Post autor: Wycior »

Najmocniej przepraszam, Kolego Derek, najwyraźniej określenie "agent marketingowy" nie okazało się adekwatne. Nie chodziło mi bowiem o marketing w rozumieniu handlowym ale o "sprzedawanie" zagadek Rusznika w jego imieniu. Same zagadki bronioznawcze jako takie są bowiem jak najbardziej na miejscu. Wielka szkoda że autor nie prezentuje ich osobiście.
alterjorge

Re: Zagadka Rusznika

Post autor: alterjorge »

Niechże Rusznik sam napisze, bo mu rzeczoną książkę pożyczyłem . Mnie trochę już drażni taka postawa Rusznika, a juz najbardziej wysługiwanie się innymi, w tym wypadku Tobą, Darku. Chce istnieć na forum , niech pisze, nie chce istnieć, niech nie pisze. Prościej ująć tego nie potrafię.
Magua
Stary bywalec
Posty: 548
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Zagadka Rusznika

Post autor: Magua »

Ostatnią rzeczą jakiej chciałem była nawalanka na Wojciecha. Głupio wyszło, przepraszam.

Dlaczego Rusznik odszedł był z piaskowego forum , rozumiem, choć nie popieram.
Dlaczego odszedł stąd - pojecia nie mam.

Z Burnsidem łatwo nie jest. Sęk w tym,że część modelu nr 4, została wyposażoma w śrubę i stała się teoretycznie modelem nr 5. Można to rozpoznać po biciach.

Jurku, ja też mam tę książkę, ale to nie taka prosta sprawa.
ODPOWIEDZ