Przydomowa strzelnica

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
variag
Posty: 88
Rejestracja: sob 08.gru.2007 - 16:23
Moja broń:

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: variag »

raguel pisze:Podałem ci całą kaskadową listę zapisów które prowadzą aż do tego, a ty dalej jak mantrę powtarzasz swoje.
Podałeś mi kaskadową liczbę obowiązków prowadzącego strzelanie wynikającego z Wzorcowego Regulaminu Strzelnic. Nic poza tym.
A ja nie oto cię pytałem kolego.
nerokpl pisze: ndz 12.maja.2019 - 21:27 Czy masz na myśli tą wypowiedź śp. kolegi 9x19?
Nie, z tę późniejszego o rok wątku, choć temat był chyba kilka razy poruszany a odpowiedź dotyczy właśnie pobytu jednego strzelca na strzelnicy:
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=75 ... y#p1675279
9x19 pisze: Jak jest jeden, to odpowiada sam za siebie i nikomu innemu na osi strzeleckiej nie zagraża.
variag
Posty: 88
Rejestracja: sob 08.gru.2007 - 16:23
Moja broń:

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: variag »

A tak na marginesie, to na strzelnicach nie obowiązuje nas "Wzorcowy regulamin Strzelnic" tylko regulamin strzelnicy zatwierdzony przez właściwego burmistrza (prezydenta miasta) lub wójta.
Jeżeli właściciel strzelnicy napisze w regulaminie, że ta strzelnica jest jednostanowiskowa i może przebywać na niej
w trakcie strzelania wyłącznie jedna osoba, oraz że w tym wypadku nie wymaga się prowadzącego strzelanie to ten zapis staje się prawem. Bo ktoś taki regulamin mu zatwierdził.
Tylko kto czyta regulaminy strzelnic? 8)

Przepraszam za post kaskadowy ale nie mogę edytować poprzedniego.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: Wycior »

variag pisze: wt 14.maja.2019 - 08:14 Jeżeli właściciel strzelnicy napisze w regulaminie [...] że w tym wypadku nie wymaga się prowadzącego strzelanie to ten zapis staje się prawem. Bo ktoś taki regulamin mu zatwierdził.
Kto mądry zatwierdzi regulamin niezgodny z prawem? Taki regulamin można zaskarżyć. Kto może to zrobić? Np. każdy kto będzie chciał strzelnicę uwalić. A jeżeli na strzelnicy cokolwiek się zdarzy? Czy nie postawią zarzutów osobie która wadliwy regulamin zatwierdziła i w ten sposób przyczyniła się do wypadku? To się na pewno da udowodnić.

WRS definiuje minimalny zakres wymagań dotyczących bezpieczeństwa i porządku na strzelnicach. Dopuszczalne są - owszem - rozszerzenia regulaminu, podnoszące poziom bezpieczeństwa, ale nie są dozwolone zapisy negujące regulacje WRS.
variag
Posty: 88
Rejestracja: sob 08.gru.2007 - 16:23
Moja broń:

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: variag »

Wątpię by którykolwiek wójt się rwał do podpisania regulaminu strzelnicy, nawet będącego kopią WRS.
Nie ma strzelnicy - nie ma problemu. Ale życzę powodzenia dla kolegi próbującego tego dokonać.
Dla mnie EOT :piwo:
raguel
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: czw 09.lis.2017 - 02:17
Moja broń: Czołg w stodole

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: raguel »

variag pisze: wt 14.maja.2019 - 08:01 Podałeś mi kaskadową liczbę obowiązków prowadzącego strzelanie wynikającego z Wzorcowego Regulaminu Strzelnic. Nic poza tym.
A ja nie oto cię pytałem kolego.
Gdyby chodziło tylko o obowiązki PS, to punkt brzmiałby "Prowadzący strzelanie zobowiązany jest do wydania poleceń rozpoczęcia strzelania" i pewnie znajdowałby się w rozdziale "Obwowiązki prowadzącego strzelanie", a nie "Sposób obchodzenia się z bronią [na strzelnicy]". Poza tym, gdzie w tym całym WRS, napisane jest że to tylko obowiązki PS i jak go nie ma, to można się nie stosować? Nie ma o tym nawet zająknięcia, ani niczego co mogłoby sugerować że tak właśnie jest.

Racz przytoczyć choć jeden regulamin działającej strzelnicy, gdzie tego punktu nie ma, albo gdzie WRS nie byłby powtórzony praktycznie słowo w słowo.

Przytoczona wypowiedź 9x19 jest wyrwana z kontekstu, jak i wszystko to co piszesz kolego. Chodziło o strzelnice komercyjne, które wymagają uprawnień PS od strzelców którzy przychodzą z własną bronią i gośćmi (np. z kolegą żeby dać mu postrzelać) pomimo że na strzelnicy jest już osoba pełniąca rolę PS. W przypadku braku uprawnień PS strzelnica może żądać (bo np. ma taki punkt dopisany w regulaminie), żeby twoje i gości strzelanie odbywało się pod okiem instruktora (albo wyznaczonego PS). Natomiast 9x19 odniósł się do tego, że osoba która ma broń własną i przychodzi sama postrzelać nie musi znajdować się bezpośrednio pod opieką PS albo instruktora. Nie napisał nigdzie że PS może nie być w ogóle. Tak jak pisałem wcześniej, PS ma być na strzelnicy ale nie musi być z tobą na osi.

Nie wiem czy kolorujesz rzeczywistość pod siebie i podświadomie odrzucasz fakty które są ci nie wygodne, czy po prostu masz problem z czytaniem ze zrozumieniem. W każdym razie nie mi będziesz się w razie "w." tłumaczył.

Kiedyś zastanawiało mnie, czemu badania psych. w przypadku pozwoleń zaczynają się od matryc Ravena, co jest zwykłym testem na IQ, teraz już wiem...
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: Wycior »

variag pisze: wt 14.maja.2019 - 09:15 Wątpię by którykolwiek wójt się rwał do podpisania regulaminu strzelnicy, nawet będącego kopią WRS.
Nie ma strzelnicy - nie ma problemu. Ale życzę powodzenia dla kolegi próbującego tego dokonać.
Właśnie dlatego rekomendowaną i skuteczną praktyką jest podłożenie do podpisu dokładnej kopii WRS, włącznie z owym nieszczęsnym, przestarzałym i prawnie nieskutecznym punktem 1.3.2. Przy jakichkolwiek odstępstwach decydent mógłby mieć opory i wątpliwości, wystąpić o ekspertyzę prawną itd. Podpisując regulamin-kopię WRS decydent nie może zrobić nic źle. Co więcej - nie może odmówić zatwierdzenia takiego regulaminu, jak pokazuje i objaśnia przytoczony przeze mnie wcześniej wyrok sądu. Też życzę powodzenia próbującego tego dokonać koledze. Myślę jednak że akurat w kwestii regulaminu bez życzeń się obejdzie. Trzeba mu natomiast życzyć wytrwałości, cierpliwości i spokoju ducha - także przy czytaniu tego forum (a propos - gdzie kupujesz zioła? Też takie chcę).
variag
Posty: 88
Rejestracja: sob 08.gru.2007 - 16:23
Moja broń:

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: variag »

nie może odmówić zatwierdzenia takiego regulaminu, jak pokazuje i objaśnia przytoczony przeze mnie wcześniej wyrok sądu.
Może. Mamy pismo sprzed pięciu lat odmawiające zatwierdzenia nam regulaminu strzelnicy. Ale do sądu nie poszliśmy.
Przytoczona wypowiedź 9x19 jest wyrwana z kontekstu, jak i wszystko to co piszesz kolego. Chodziło o strzelnice komercyjne, które wymagają uprawnień PS od strzelców którzy przychodzą z własną bronią i gośćmi (np. z kolegą żeby dać mu postrzelać) pomimo że na strzelnicy jest już osoba pełniąca rolę PS.
Nic nie jest wyrwane, zacytuję więc całe "drzewko", widzisz gdzieś tu choćby nawiązanie do strzelnicy "komercyjnej"?
9x19 pisze:
tytus160 pisze:
TommyT pisze: Nie przesadzaj. Po pierwsze tak może być wpisane w regulaminie strzelnicy (że wymagany jest prowadzący strzelanie) i jak jest Was 2 to jeden z Was musi je mieć. I tak najpewniej jest.
A jak w takim razie uzasadnisz brak konieczności obecności prowadzącego gdy strzela 1 strzelec z własną bronią?
Ad tytus160
Jak jest jeden, to odpowiada sam za siebie i nikomu innemu na osi strzeleckiej nie zagraża.
raguel
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: czw 09.lis.2017 - 02:17
Moja broń: Czołg w stodole

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: raguel »

variag pisze: wt 14.maja.2019 - 10:51 Nic nie jest wyrwane, zacytuję więc całe "drzewko", widzisz gdzieś tu choćby nawiązanie do strzelnicy "komercyjnej"?
9x19 pisze:
tytus160 pisze: A jak w takim razie uzasadnisz brak konieczności obecności prowadzącego gdy strzela 1 strzelec z własną bronią?
Ad tytus160
Jak jest jeden, to odpowiada sam za siebie i nikomu innemu na osi strzeleckiej nie zagraża.
Tak, tak, a całość tyczy się:
oryks pisze: No i w tymże rozporządzeniu jest oczywiście i słusznie o tym, że na strzelnicy musi być pełniący funkcje prowadzącego strzelanie ale jakoś nie widzę aby wymagało ono posiadana takich uprawnień w przypadku kiedy zabieram kumpla na strzelnicę a czego domagają się na niektórych strzelnicach. W tym autor dopatruje się naciągania, jak tak to odczytałem bo i podobnie uważam.
i chodzi właśnie IMHO o zabranie kumpla czy kochanki na komercyjną strzelnicę gdzie już jest jakiś PS, który nie pozwala wejść na oś samemu z kolegą, bez uprawnień PS (co jest często spotykaną samowolką właścicieli strzelnic, ale wiadomo... wolnoć Tomku w swoim domku).

Z resztą, proponuję mniej zwracać uwagę na to co mówią internetowe fora, czy pan Hoga, a większą przykładać do źródeł prawnych i na nich bazować. My chętnie na odpowiednie źródła (prawne) nakierujemy.
ODPOWIEDZ