Łączenie metalu oraz efekt przebarwienia

Przeróbki broni CP, naprawy oraz ciekawe akcesoria CP.
ODPOWIEDZ
magik
Posty: 6
Rejestracja: śr 27.lut.2019 - 12:30
Moja broń: brak

Łączenie metalu oraz efekt przebarwienia

Post autor: magik »

Witam
Chciałbym zapytać o efektu z pierwszego załącznika - jak fachowo nazwany jest ten efekt przebarwienia stali oraz przede wszystkim: jak go czyścić, pielęgnować oraz uzyskać. Pytanie o czyszczenie, gdyż miałem już taki element który był mocno skorodowany, potraktowałem go oddrdzewiaczem i efekt znikł. Stąd też pytanie jak go uzyskać, gdyż chciałbym przywrócić ten efekt na elemencie:) Gdy go uzyskam, czym konserwować i pielęgnować?

Drugie pytanie dotyczy łączenia elementów (zdjęcie załącznika 2), w kilku antykach znalazłem tego typu "spaw" czy też "lutowanie" jeżeli można to tak nazwać, najczęściej w odcieniu złotawym (mosiądź?) ale również zdarzały się w odcieniu miedzi. Jak wykonywane jest tego typu połączenie? Mam do sklejenia właśnie taki kawałek - chciałem wykonać to dokładnie tak jak było a nie spawarką.

Z góry dziękuje za odpowiedzi
Załączniki
2.jpg
52715476_255982801989301_3550965659095531520_n.jpg
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Łączenie metalu oraz efekt przebarwienia

Post autor: Bready »

Co do lutowania twardego stali ,palnik acetylenowo tlenowy ,lub propanowo tlenowy i drut mosiezny ,oraz boraks jako topnik.
Moze byc tez palnik na propan i sprezone powietrze.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Łączenie metalu oraz efekt przebarwienia

Post autor: wyrzucony »

Pierwsze pytanie zapewne chodzi o patyne a to stal nabywa z czasem. Odrdzewiac najlepiej Fosolem i czyścić szczotką stalową delikatnie na końcu można polerowac wełną stalowa 000 lub 0000. Konserwowac olejkami do broni.
Drugie pytanie to Bready już wyjaśnił chodzi o lutowanie twarde na mosiądzu. Ja bym polecał na srebrze gdy element jest w miejscu widocznym.
Na dolnym zdjęciu jest zamek w oksydzie ogniowej.
Zielonorogii
Posty: 53
Rejestracja: pn 24.gru.2018 - 14:11
Moja broń: brak

Re: Łączenie metalu oraz efekt przebarwienia

Post autor: Zielonorogii »

poszukaj informacji o oksydzie ogniowej
magik
Posty: 6
Rejestracja: śr 27.lut.2019 - 12:30
Moja broń: brak

Re: Łączenie metalu oraz efekt przebarwienia

Post autor: magik »

Dziękuję za odpowiedzi, chodziło o oksyde na gorącą i lutowanie mosiądzem, wiem już co szukać:)
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Łączenie metalu oraz efekt przebarwienia

Post autor: zbiho »

Oksyda ogniowa to nie jest oksyda na gorąco, mylisz dwa różne pokrycia.
magik
Posty: 6
Rejestracja: śr 27.lut.2019 - 12:30
Moja broń: brak

Re: Łączenie metalu oraz efekt przebarwienia

Post autor: magik »

Chodziło mi oczywiście o oksyde ogniową, błąd amatora. Czy taka oksyde czyścimy i pielęgnujemy środkami do oksydy na zimno/gorąco? W przypadku zardzewienia jak ja można potraktować, aby efekt nie znikł?

Co do patyny - czy fosol nie jest zbyt agresywny? Patyna się utrzyma? Czy wełna 000 nie porysuje warstwy?
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Łączenie metalu oraz efekt przebarwienia

Post autor: wyrzucony »

Patyny jak i oksydy się nie odrdzewia. Fosol stosujesz miejscowo na ogniska rdzy tak jak i wełnę stalową 000. Nie odrdzewisz to proces degradacji będzie postępował.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Łączenie metalu oraz efekt przebarwienia

Post autor: Irek M »

Jest preparat na alledrogo do uzyskania oksydy ogniowej. Mnie jakoś to nie wychodzi. Inna metoda - ale nie wiem czy tylko do małych elementów typu śrubki - to rozgrzewanie przedmiotu na rozgrzanych wiórach mosiężnych. Czyli np. na łyżce drobne ale nie proszek wiórki, na nich przedmiot i całość podgrzewana od dołu.
magik
Posty: 6
Rejestracja: śr 27.lut.2019 - 12:30
Moja broń: brak

Re: Łączenie metalu oraz efekt przebarwienia

Post autor: magik »

Irek M pisze: czw 28.lut.2019 - 09:54rozgrzewanie
dzięki za podpowiedź, będę próbował w wolnej chwili :piwo:
ODPOWIEDZ