Pytanie: lufa 5,5' VS 8'(prędkość/energia kinetyczna)

Generalnie broń krótka taka jak rewolwery oraz pistolety.
ODPOWIEDZ
Remington1858
Posty: 9
Rejestracja: śr 05.wrz.2018 - 18:14
Moja broń: brak

Pytanie: lufa 5,5' VS 8'(prędkość/energia kinetyczna)

Post autor: Remington1858 »

Cześć wszystkim!

Mam pytanie odnośnie zależności pomiędzy długością lufy a prędkością wylotową i energią kinetyczną kuli.
Zastanawiam się jak wygląda to w przypadku czarnego prochu, który spala się nawet trzykrotnie szybciej od prochu bezdymnego.
Interesują mnie dokładnie pomiary dla Remingtona 5,5' i 8' cal. 44. przy różnych naważkach prochu :)
Pytanie głównie do tych którzy mają na co dzień dostęp do chronografu , lub kogoś kto może zna źródło takich badań ;)
raguel
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: czw 09.lis.2017 - 02:17
Moja broń: Czołg w stodole

Re: Pytanie: lufa 5,5' VS 8'(prędkość/energia kinetyczna)

Post autor: raguel »

http://poconoshooting.com/blackpowderballistics.html

Spalanie rozsypanych prochów czarnego vs nitro nijak ma się do ich energetyczności. Proch nitro niezamknięty np. łusce szybciej się rozprasza niż spala, nie następuje wybuch. Poza tym proch prochowi nie równy, nie bez znaczenia jest także granulacja - proch drobniejszy spala się agresywniej więc lepiej stosować go w broni z krótką lufą, proch o większym ziarnie spala się wolniej więc stabilniej rozpędza kule w dłuższych lufach. Bla bla bla bla bla... było już o tym mnóstwo razy, poszukaj.
Remington1858
Posty: 9
Rejestracja: śr 05.wrz.2018 - 18:14
Moja broń: brak

Re: Pytanie: lufa 5,5' VS 8'(prędkość/energia kinetyczna)

Post autor: Remington1858 »

Dzięki ;)
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Pytanie: lufa 5,5' VS 8'(prędkość/energia kinetyczna)

Post autor: slaw29 »

Wracając do tematu to jak się patrzy na te - to dochodzę do wniosku że lepsza dłuższa lufa zdecydowanie 8 cali i walić w te wypiętą tarczownicę .Szkoda że przestrzelin nie widać .
Jednak przypiąć tarczę to też trzeba umieć . Co do tarcz może na zawodach takie wieszać . Wszystkim się wzrok poprawi . Może nawet moderator zacznie kropkowanie czytać .Wszak chyba jeszcze strzela :-D
Don
Posty: 5
Rejestracja: wt 20.kwie.2021 - 12:50
Moja broń: brak

Re: Pytanie: lufa 5,5' VS 8'(prędkość/energia kinetyczna)

Post autor: Don »

Podłączając się do tematu lufy 5,5" vs. 8"

viewtopic.php?f=2&t=6340
ODPOWIEDZ