Sharps replika

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
.44
Bywalec
Posty: 483
Rejestracja: ndz 06.maja.2012 - 13:01
Lokalizacja: Piła
Moja broń:

Re: Sharps replika

Post autor: .44 »

Irek M pisze: ndz 09.wrz.2018 - 13:38 Tego to ja już nie wiem, kokilka wygląda trochę inaczej niż ta z linku ale oznaczenie to samo 90474. Z niej poprzednik strzelał ale dostałem też kilka pocisków nie z tej kokili.
Ale ja wiem, Twoja kokila to stara produkcja, LEE parę lat temu zmieniło konstrukcję kokil co nie oznacza że kawerna się zmieniła. Pocisk pozostał ten sam, numer to identyfikator kokili, po prostu LEE Minie 540-415 i wszystko. Wkładka została stoczona tak aby była płaska, efektem jest powstanie pocisku płaskodennego. Nie sądzę aby był to pocisk celny. Strzel z podparcia, na 50 metrów powinieneś uzyskać skupienie rzędu 5-6 cm, takie są możliwości karabinu kawaleryjskiego. Moje pierwsze próby 8 lat temu z pociskiem minie nie dały dobrych rezultatów, z pociskiem zmodyfikowanym w taki sam sposób jak masz, także. Nie ten kształt głowicy, nie ma centrowania w stożku wejściowym, za płytkie rowki smarne, tym bardziej jak masz głębokie bruzdy gwintu. A w tym karabinie jest głęboki gwint, IAB do roku 1998 montowało lufy w kalibrze .520 w polach, .540 w bruzdach, potem .540/548. To niestety nie będzie działać. To że ktoś to używał nie świadczy że było dobrze. A może nie mógł dojść do ładu z karabinem i sprzedał dlatego?
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Sharps replika

Post autor: Irek M »

Twierdził, że na zawodach wystrzelane 80p na 50m właśnie z tej kokili.
Dziś postrzelałem kilkanaście razy - super :-). Ale i małe mankamenty. Czółenko pod lufą tak wąskie, że nie mogę pewnym chwytem trzymać i za każdym razem bałem się, że wyleci mi z ręki. Strzelałem na 40m, wiem , że to nietypowa odległość( standardowo to oś 25m ale mogłem strzelać z 40m.
Pewnie mnie zjedziecie ale pierwsze trzy strzały ...z kuli .53 i 3g czeskiego prochu. Pierwszy z ręki - "6" na pozycji 6 następnie "8" i "7" na pozycji 3. Po kilkunastu wystrzałach pociski trafiały też poza czarne pole. Następnym razem zaznaczę przestrzeliny dla każdego rodzaju pocisków.Tarczę zostawiłem w samochodzie więc nie mogę wkleić teraz ale zaraz pójdę po nią.Potem strzelałem z tych z przerabianych i też w czarnym polu. Więc jestem bardzo zadowolony. Do lepszego skupienia trzeba dojść strzelając i wyczuwając broń. Poprzedni właściciel zaznaczył by po 30 strzałach przeczyścić blok. Strzelając z Vesuvit LC musiałem po kilku strzałach czyść bo ciężko chodził. Praktycznie musiałem szczotką usuwać za każdym razem niespalony papier patrona. Prawie na koniec strzelania dałem koledze strzelić do celu - trafił w środek. Potem ja z innego miejsca ale z tej samej odległości strzeliłem jeszcze bardziej w środek - przestrzeliny stykały się. Myślę , że dojdę do lepszych wyników.
Mogę też pożyczyć od kolegi kokilę i odlać pociski typu choinka
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Sharps replika

Post autor: wyrzucony »

Irek M pisze: pn 10.wrz.2018 - 21:17 Twierdził, że na zawodach wystrzelane 80p na 50m właśnie z tej kokili.
To niech Ci poda na jakich zawodach i kiedy ? Sprawdzimy szybko wiarygodność tych legend.
Tak jak pisał .44 nie wierzę by z tego pocisku można było na 50 m osiągnąć taki wynik.
Jak chcesz strzelać z pocisku typu choinka to musisz mieć pierwszy pierścień szeroki minimum 0.550"
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Sharps replika

Post autor: Irek M »

Ale mnie jest to obojętne czy strzelał czy nie. Na 13 strzałów 9 mam w czarnym w tym 5 z kuli .53 i 4 pocisk z mojej kokili. Strzelałem jeszcze z pocisku jak na fotce ale nie wiem teraz w co trafił . Zaraz załaduje mi się film to odczytam. Na szczęście po 9 strzałach zrobiłem zdjęcie tarczy.
Załącznik 20180909_133015pop.jpg nie jest już dostępny
E D I T
Tarcza po ósmym strzale. wcześniej podawałem, że po 9 ale nie mogłem nie trafić w tarczę, chyba, że dwa razy poszło w to samo miejsce :P
20180909_133015pop.jpg
Trafienia kulą i "przerobioną" kokilą.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Sharps replika

Post autor: Irek M »

Czy w jednym poście mogę tylko jedno zdjęcie umieścić? Kolejny raz nie udało się edytować dodając fotki.
a5a.jpg
.44
Bywalec
Posty: 483
Rejestracja: ndz 06.maja.2012 - 13:01
Lokalizacja: Piła
Moja broń:

Re: Sharps replika

Post autor: .44 »

Na 40 metrów to katastrofa, lepsze skupienie z rewolweru uzyskać można. Pozostające w przewodzie lufy resztki patrona świadczą o nieszczelności płytka - tuleja. Pisałeś że zamek się zacina. Zacinanie się zamka spowodowane jest źle spasowaną płytką w gnieździe bloku, nagar przedostaje się pod płytkę i nie pozwala się jej cofnąć. Repliki produkcji IAB, A.Zoli i ASM mają dość poważną wadę polegającą na nieprostopadłości bloku zamkowego do osi lufy, efekt tego jest taki że płytka przylega do tulei na dole, u góry zaś jest szczelina. Czasem nawet ok. 0,3mm. Da się to zrobić, wymaga to wykonania od nowa gniazda bloku prostopadle do osi lufy. Niestety żadna obróbka mechaniczna tu nie zadziała. Robi sie to na elektrodrążarce drutowej. Odbywa się to kosztem zwiększenia wymiaru gniazda, więc dystansowanie podkładką, też ciętą na tej samej maszynie zresztą. Zrobienie samej płytki - praktycznie brak efektu. Zrobienie płytki i wstawienie tulei uciętej " na kiełbasę" - efekt mizerny i krótkotrwały. Albo zrobić ten karabin jak należy albo nad kominek. "I jeszcze jedna sprawa: gdy zamek jest "zamknięty" i dmucham w wylot lufy - oczywiście broń nie jest załadowana - to nie czuję różnicy w sile dmuchania gdy zakrywam kominek palcem lub gdy odkrywam go. Czy to świadczy o tragicznej szczelności lub jej braku?" - pozwoliłem sobie zacytować Twoje słowa z beżowego forum. Przedmuch na uszczelnieniu jest tak duży że otwór kominka nie robi różnicy.Przeciąg masz masz w tym karabinie jak przy otwartym oknie...

Mam akurat na stole IAB do leczenia. może parę zdjęć po zrobieniu wkleję. Tuleję stałą oczywiście też należy wywalić i na ruchomą wymienić. To warunek poprawnego działania na patronie papierowym.


P.S.
Piszesz też na beżowym o "zapewnieniach byłego właściciela". Allegro i wszystko jasne...
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Sharps replika

Post autor: Irek M »

Z właścicielem to rozmawiałem osobiście. Nie robił żadnych trudności gdybym chciał zwrócić. Pierwszy raz mam taką broń więc i moje spostrzeżenia mogą być błędne. Zamek nie tyle zacinał się co po kilku wystrzałach chodził ciężej. Dmuchając do lufy oczywiście, że czułem różnice zakrywając kominek i nie zakrywając ale wydawało mi się - może mylnie , że różnica powinna być dużo większa. Teraz gdy po wyczyszczeniu po wczorajszym strzelaniu dmucham jeszcze raz to w ogóle nie mogę dmuchnąć - uszczelniło się? Strzelając jakoś nie zauważyłem/nie odczułem by były przedmuchy ale jak wspomniałem nie mam doświadczenia z odtylcową bronią. Papier - resztki zostawały bo może za dużo go brałem na tutkę patronu - 1 i 3/4 skrętu na wzorniku(?) Na youtube widziałem, że to tylko jeden skręt papieru by krawędzie naszły na siebie. Pisałeś też wcześniej by wyciągnąć tę mosiężną wkładkę do strzelań z gilz mosiężnych bo ułatwi spalanie papieru - ja zapomniałem ją wyciągnąć.
Więc jak na razie jestem zadowolony i mam nadzieję, że następne efekty strzelania będą jeszcze lepsze. Ale za wszelkie porady co i jak z tym egzemplarzem będę wdzięczny :-)
.44
Bywalec
Posty: 483
Rejestracja: ndz 06.maja.2012 - 13:01
Lokalizacja: Piła
Moja broń:

Re: Sharps replika

Post autor: .44 »

"I jeszcze jedna sprawa: gdy zamek jest "zamknięty" i dmucham w wylot lufy - oczywiście broń nie jest załadowana - to nie czuję różnicy w sile dmuchania gdy zakrywam kominek palcem lub gdy odkrywam go. Czy to świadczy o tragicznej szczelności lub jej braku?" Twoje słowa na beżowym. Jeszcze raz przypominam twoje słowa kolego Irku M, przeczysz sam sobie. Sam się karabin uszczelnił po strzelaniu, powiadasz.
Zaiste cud się stał. Allejuja, chwalmy Pana!!!!

Śmietnik po strzale jest na skutek przedmuchu, nie za dużej ilości papieru. Robię patrony na 2 zwojach papieru i nie zdarza się aby cokolwiek zostawało, nawet w Sportingu, który z racji lufy o długości 32 cali może mieć problemy z samooczyszczaniem się.
P.S.
Nie ucz się obsługi tego karabinu na judupie.
Awatar użytkownika
Andejos
Posty: 17
Rejestracja: czw 15.wrz.2016 - 21:32
Moja broń:

Re: Sharps replika

Post autor: Andejos »

Cześć i czołem drodzy koledzy. Mam problem... Mianowice...
Jakiś czas temu nabyłem Sharpsa berdana produkcji Armii Sport Hege.. Dzięki wpisom Rusznika wiem, że pocisk 14 mm, najlepiej New Model, natomiast moje pytanie brzmi, która kulolejka? Nadmienię, że mam kulolejkę lee którą poprzedni właściciel dorzucił mi w zestawie (w sumie to jego żona bo Panu się zmarło), natomiast to kulolejka wydaje na świat pociski o wadze 428 grain... o ile pierwsze dwa pierścienie mają faktycznie 14 mm ostatni ma 13,7 mm co pozwala mi się domyślać iż to raczej do broni odprzodowej... Poniżej zamieszczam zdjęcie pocisku. Twardość 8 BHN.
Obrazek

Czy możecie polecić jakąś konkretną kulolejkę? Byłbym zobowiązany :piwo:
.44
Bywalec
Posty: 483
Rejestracja: ndz 06.maja.2012 - 13:01
Lokalizacja: Piła
Moja broń:

Re: Sharps replika

Post autor: .44 »

Pocisk na zdjęciu to Plains .54 Lymana, zdaje mnie się.
Średnio nadaje się do tego karabinu.
Jesli to Hege Armi to zobacz czy aby gwintu szybkiego nie ma.
Standard to 1/48, moze być 1/32
Wszelkie moderny i choinki mnie nie przekonują, jakoś nie tak wyglądają, mam swoje, i do Pedersolego i do Armi Sporta
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Sharps replika

Post autor: Marek »

choinki mnie nie przekonują, 
Od czasu gdy kilka osob nauczyłem jak "choinkami" strzelać to jakoś nie widzę żadnego cwaniaka który by z sharpsa cal 52-54 strzelił jakis porządny wynik i zakasował wyniki strzelone "choinkami". Przedtem różne teorie, tych którzy strzelać nimi nie potrafil, właśnie stwierdzały że słabo latają itd. Jakoś do dziś nikt moich wyników nawet nie dotknął niczym innym, a choinkami maja jeszcze trochę roboty przed sobą.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Sharps replika

Post autor: wyrzucony »

Czy ja wiem. W tym roku Marek J. wystrzelił 95 pkt. i o ile dobrze pamiętam nie strzela z choinek.
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Sharps replika

Post autor: Marek »

No to jeszcze trochę.
Magua
Stary bywalec
Posty: 549
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Sharps replika

Post autor: Magua »

Jakoś do dziś nikt moich wyników nawet nie dotknął niczym innym, a choinkami maja jeszcze trochę roboty przed sobą.
Przypomnij sobie wyniki Marka Żurakowskiego.
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Sharps replika

Post autor: Marek »

Co niby ma wspólnego z cal 54 ?
ODPOWIEDZ