Nowy projekt UoBiA

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
Zablokowany
Bass 77
Posty: 33
Rejestracja: pn 15.paź.2007 - 10:17
Lokalizacja: Śląsk
Moja broń: brak

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Bass 77 »

Czy wy w ogóle śledzicie na bieżąco co się dzieje w temacie, przecież niedawno pojawiła się informacja że komisja UE zrezygnowała z rejestracji replik, info w tym temacie viewtopic.php?f=8&t=3458
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: mar_kow »

Bass 77 pisze: pt 31.sie.2018 - 11:21 Czy wy w ogóle śledzicie na bieżąco co się dzieje w temacie, przecież niedawno pojawiła się informacja że komisja UE zrezygnowała z rejestracji replik, info w tym temacie viewtopic.php?f=8&t=3458
Tak, tylko:
"[...]Po wielu spotkaniach , wymianie korespondencji i przyjrzeniu się regulacjom francuskim Komisja w Brukseli odpowiedziała następującym pismem , które umożliwia każdemu państwu członkowskiemu podjęcie samodzielniej decyzji w sprawie w/w regulacji zgodnie ze stopniem zagrożenia bezpieczeństwa w danym kraju.[...]"

A wszystkim przecie wiadomo o nadgorliwości naszych rządzących. Uchwalą wszystko co Prezes sobie zamarzy, choćby to było całkiem absurdalne...
Trzeba poczekać na rozwój wypadków, najwyżej trzeba będzie się starać o pozwolenie, kupić sejf i tyle...
raguel
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: czw 09.lis.2017 - 02:17
Moja broń: Czołg w stodole

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: raguel »

Bass 77 pisze: pt 31.sie.2018 - 11:21 Czy wy w ogóle śledzicie na bieżąco co się dzieje w temacie, przecież niedawno pojawiła się informacja że komisja UE zrezygnowała z rejestracji replik, info w tym temacie viewtopic.php?f=8&t=3458
Tak wiemy, a w korespondencji wyczytamy dokładnie to:
Second, such reproductions of antique single-shot muzzle-loading guns should be placed under the category that corresponds to their specific characteristics and dangerousness.
Co to są "single-shot muzzle-loading guns" nie muszę chyba w tak oczytanym gronie tłumaczyć. Jest to zgodne to o czym piszę. I nie UE zrezygnowała, a Francja i Włochy postanowiły nie wdrażać obostrzeń dyrektywy.

No chyba że czegoś nie rozumiem, wtedy proszę o merytoryczne skorygowanie.
Flash
Bywalec
Posty: 202
Rejestracja: śr 08.lis.2017 - 11:32
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Flash »

Mitek pisze: pt 31.sie.2018 - 10:47
Flash pisze: pt 31.sie.2018 - 10:07 Ależ kolega raguel powołał się na:
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/853 z dnia 17 maja 2017 r. zmieniająca dyrektywę Rady 91/477/EWG w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni
https://publications.europa.eu/pl/publi ... anguage-pl
punk 27 właśnie tak brzmi...
Reprodukcje broni zabytkowej nie mają jednak takiego samego znaczenia historycznego [...]
i dlatego właśnie CPekowcy są tacy rozgoryczeni.

Oczywiście nie obowiązuje NAS dyrektywa, NAS obowiązuje prawo RP. Czy pisane pod takiego czy innego hegemona to już inna sprawa.
Sugerujesz że dyrektywą nakazuje pozwolenie lub rejestrację na rewolwery CP sprzed 1900r? Czyli twierdzisz że oryginał remik ok ale reprodukcja na rejestrację bo jest z lepszych materiałów?
Mitku,
Mówię wprost, że z zacytowanego pisma w randze dyrektywy parlamentu UE wynika, że reprodukcja broni zabytkowej nie jest traktowana jak broń zabytkowa. Takie reprodukcje powinny zostać objęte zakresem stosowania dyrektywy 91/477/EWG wedłóg PE. Tu nie ma znaczenia co ja sądzę o jakości replik i się na ten temat nie wypowiadam. Przytoczenie jakiegoś tekstu nie oznacza, że się pod nim podpisuję.

Proszę podlinkuj cokolwiek na poparcie "Każda broń zaprojektowaną przed 1900. jest poza dyrektywą".

Bass 77,
w mailu od Moreau (urzędnik) do Melogli (dziennikarz) pisze, że jeśli reprodukcja spełnia definicję broni zawartą w dyrektywie 2017/853 to pod nią podpada. Dalej zwraca uwagę, że jednostrzałowe odprzodowce winny być odpowiednio sklasyfikowane. Dla mnie to oznacza, że reprodukcje są objęte dyrektywą. Informacje Michała Kuropatwy nie są podarte czymkolwiek prócz jego nazwiska.
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: RedGuy »

Dyrektywa to, dyrektywa tamto. Prawda jest taka że ostatnie słowo zawsze mają przedstawiciele konkretnego państwa. Mogą wszelkie przepisy przyjąć bez zająknięcia albo ominąć jak choćby Czechy. Zasadniczą sprawą jest kto rządzi krajem. Jeśli są to jakieś miękkie faje to będą łykać wszystko bez popitki nie słuchając tego co chcą ludzie. Na nasze nieszczęście od dość długiego czasu nasz kraj uprawia politykę na kolanach z twarzą zbliżoną do zadów innych. Wprowadzą wszystko by tylko się podlizać, dlatego gdy dyrektywa ujrzała światło dzienne nasze polityczne asy wykazały się jeszcze większą nadgorliwością.
Flash
Bywalec
Posty: 202
Rejestracja: śr 08.lis.2017 - 11:32
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Flash »

spoko.
Flash pisze: pt 31.sie.2018 - 10:07 Oczywiście nie obowiązuje NAS dyrektywa, NAS obowiązuje prawo RP. Czy pisane pod takiego czy innego hegemona to już inna sprawa.
Flash
Bywalec
Posty: 202
Rejestracja: śr 08.lis.2017 - 11:32
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Flash »

To jest opinia Pana Jacka a nie przepisy czy inne dokumenty typu dyrektywa.
Twierdzi również, że np. karabinki w systemie bocznego zapłonu czy jednostrzałowe srzelby nie są bronią palną. A jednak są zarówno wg. UOBiA jak i w myśl dyrektywy ponieważ są przystosowane do miotania pocisków przy użyciu gazów powstałych w skutek spalania materiału miotającego (itd).
Można się zgdzić lub nie co do tego, że nie warto ich obejmować reglamentacją jednak bronią palną są.
Stąd wnoszę, że Pana Jacka należy słuchać ostrożnie. Jak każdego zresztą.
raguel
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: czw 09.lis.2017 - 02:17
Moja broń: Czołg w stodole

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: raguel »

Mitek pisze: pt 31.sie.2018 - 12:48 Zgodnie z obietnica zamieszczam link do filmiku Pana Jacka Hogi z fundacji AD ARMA.
Gość rozkłada dyrektywę na czynniki pierwsze. Uważam ,ze wie co mówi, od lat zajmuje się tematyką broni.


Trzeba rozróżnić czym jest broń zaprojektowana przed 1900r w rozumieniu dyrektywy a czym jest broń zabytkowa do 1945. od 1900-1945

https://www.youtube.com/watch?v=e0muc8lPw0w
W podlinkowanym materiale wideo (7:10), Pan Jacek mówi:
Z całej treści Dyrektywy wynika wprost, chociaż nie jest to wpisane w konkretny paragraf, ale wynika, z resztą zgodnie z umowami międzynarodowymi podpisanymi jeszcze przez prezydenta Kwaśniewskiego, przez Rzeczpospolitą Polską, przez niego w naszym imieniu, do takich dokumentów nie bierzemy pod uwagę żadnej broni ani replik tego co zostało zaprojektowane przed rokiem 1900(...).
Wielokrotnie przytaczaliśmy paragraf obecny w rzeczonym akcie prawnym wskazując, że jest inaczej i repliki powinny zostać objęte reglamentacją. Nic mi nie wiadomo na temat innych aktów prawnych, oprócz Dyrektywy, którą tenże akt zmienia, zobowiązujących państwo do udostępnienia broni historycznej (w tym historycznej broni CP) i jej replik bez pozwoleń osobom cywilnym.
Ostatnio zmieniony pt 31.sie.2018 - 14:57 przez raguel, łącznie zmieniany 1 raz.
raguel
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: czw 09.lis.2017 - 02:17
Moja broń: Czołg w stodole

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: raguel »

RedGuy pisze: pt 31.sie.2018 - 12:35 Dyrektywa to, dyrektywa tamto. Prawda jest taka że ostatnie słowo zawsze mają przedstawiciele konkretnego państwa. Mogą wszelkie przepisy przyjąć bez zająknięcia albo ominąć jak choćby Czechy. Zasadniczą sprawą jest kto rządzi krajem. Jeśli są to jakieś miękkie faje to będą łykać wszystko bez popitki nie słuchając tego co chcą ludzie. Na nasze nieszczęście od dość długiego czasu nasz kraj uprawia politykę na kolanach z twarzą zbliżoną do zadów innych. Wprowadzą wszystko by tylko się podlizać, dlatego gdy dyrektywa ujrzała światło dzienne nasze polityczne asy wykazały się jeszcze większą nadgorliwością.
Czesi w tym celu mieli zmieniać konstytucję, tak żeby każdy obywatel posiadający broń, przechodząc odpowiednie szkolenie stawał się od razu elementem powszechnego systemu bezpieczeństwa, podpadając jednocześnie pod wyjątek opisany w Art. 6, pkt 2:
W celu ochrony bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, (...) ważnych obiektów, a także w celach obrony narodowej, (...) właściwe organy krajowe mogą wydawać, w indywidualnych, wyjątkowych i należycie uzasadnionych przypadkach, pozwolenia na broń palną, istotne komponenty i amunicję sklasyfikowane w kategorii A, jeżeli nie jest to sprzeczne z bezpieczeństwem publicznym lub porządkiem publicznym.
Co z tego wyszło nie wiem, nie śledziłem tematu, ale z całą pewnością walki nie toczono o repliki broni CP. Dla posiadaczy broni kat. A być może byłoby to jakieś rozwiązanie.
Flash
Bywalec
Posty: 202
Rejestracja: śr 08.lis.2017 - 11:32
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Flash »

Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: RedGuy »

Hmmm najgorszym przypadku... Jeśli rzeczywiście tak będzie to może oznaczać początek wygranej MSWiA. Dlaczego? Wprowadzając absurdalne przepisy poderwali od obrony wszystkich którzy interesują się bronią. Wojna z myśliwymi, sportowcami, wszelkiego rodzaju czarnoprochowcami zrzeszonymi w kołach historycznych i rekonstruktorskich oraz niezrzeszonych nigdzie kopciuchów którzy bez zobowiązań świetnie się bawią. Większość zaangażowała się w obronę swych praw i zrobił się ferment, a to nie wskazane przed wyborami. Więc MSWiA łaskawie odstąpiła od kilku postulatów ale czy wygraliśmy? Załóżmy że udupią wolność replik czarnoprochowych. Niby nic, mamy swoje magazynki, historyczna broń nienaruszona, ale ludzie kopcący dla rozrywki poczują się zdradzeni. Część niechętnie ale wyrabia potrzebne kwity reszta rezygnuje. Po upływie powiedzmy pół roku rozpoczyna się ponowna nagonka powiedzmy na sportowców. Niby jakieś tragedie z bronią... takie same pierdoły jak mieliśmy teraz. Ponownie zaczyna się "narodowy zryw" jednak frekwencja będzie już szczuplejsza bo po ostatnim, CP zostało przehandlowane za NIC (za coś co mieliśmy wcześniej) a czarnoprochowców nie interesuje współczesna broń. Oczywiście nikt nie czepia się CP bo przecież zarejestrowani nie są już tak niebezpieczni jak to wcześniej, a dając myśliwym spokój i powiedzmy przywracając wcześniejsze przywileje kupuje się ich przychylność i obojętność, ale nie na zawsze. Po kopie w podbrzusze sportowców, powiedzmy jakiś czas po wyborach okazuje się że myśliwi to barbarzyńcy znęcający się nad zwierzyną, chodzący po pijaku po lesie i strzelający do ludzi. Wprowadzamy nową ustawę chroniącą biedne zwierzątka czyli przydeptujemy myśliwych. Czy wybuchnie jakieś narodowe poruszenie - nie sądzę. Każda ze struktur strzeleckich została by po kolei wydymana, każda z nich patrzy na innych ze złością i żalem "gdzie byliście jak nas deptali".
PiS nie jest specjalistą w robocie w białych rękawiczkach ale się uczy. Jest takie powiedzenie "kropla drąży skałę" tak będzie ze strzelectwem. Na "hura" im się nie udało ale jak odpuścimy którąś z gałęzi strzelectwa to się odsłonimy i wtedy może paść następny cios. Nierejestrowane CP nie są niebezpieczne bo to już udowodniliśmy przez kilkanaście lat, jednak ta część strzelców jest najsłabsza. Znajdują się tam ludzie rozpoczynający przygodę z bronią, a to z nich wychodzi narybek sportowców, myśliwych kolekcjonerów czy rekonstruktorów. Odcinając ten korzeń pozbywamy się świeżej strzeleckiej krwi i zamykamy poszczególne dziedziny strzelectwa w oddzielnych klanach. Niektórzy powiedzą "spoko, przynajmniej nie będzie Januszy" tyle że prócz nich nie będzie wielu innych wartościowych strzelców a co najważniejsze nie będzie głosów do obrony przy następnym napadzie MSWiA - ale co ja wiem jestem tylko kopciuchem. Jak podoba się moja teoria spiskowa ;)
Godarzin44
Posty: 7
Rejestracja: czw 02.sie.2018 - 19:28
Moja broń: brak

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Godarzin44 »

Jest to prawdopodobne. Czyli jeśli ustawa wejdzie w obecnej formie, to trzeba będzie robić badania, zarejestrować sprzęt i trzymać go w szafie S1, zgadza się?
Awatar użytkownika
nerokpl
Bywalec
Posty: 263
Rejestracja: pt 10.mar.2017 - 06:53
Lokalizacja: Piaseczno
Moja broń: nie mieści się już w opisie

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: nerokpl »

Badania, rejestracja oraz znakowanie. O zmianie rozporządzenia o przechowywaniu jeszcze nie było mowy, ale to raczej naturalna kolej rzeczy aby również ono się zmieniło. Tylko to wszystko tylko gdybania. Pierdy i Smrody to banda na smyczy, a wiatry dla towarzyszy różnie wieją. Klap, klap PRL powoli wraca.
Godarzin44
Posty: 7
Rejestracja: czw 02.sie.2018 - 19:28
Moja broń: brak

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Godarzin44 »

A na czym miałoby polegać to znakowanie? Grawerują jakieś cyfry na lufie?
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: mar_kow »

Godarzin44 pisze: pt 31.sie.2018 - 22:40 Jest to prawdopodobne. Czyli jeśli ustawa wejdzie w obecnej formie, to trzeba będzie robić badania, zarejestrować sprzęt i trzymać go w szafie S1, zgadza się?
Niestety ale się zgadza... ;(
Zablokowany