Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: Wycior »

Pomogłoby podanie parametrów, zwłaszcza długości i ciężaru, oraz lepsze zdjęcia, pokazujące profil pocisku. Wygląda na kokilę Lee 456-220-1R, ale mogę się mylić bo fotka nie pokazuje obiektu zbyt dokładnie. Tutaj przykładowy rysunek:
https://pl.strobl.cz/lee-mold-456-220-1 ... -cavity-2/
Że kaliber nominalnie wynosi .456 a nie .454 niewiele znaczy gdyż różnicę 0.002 uzyska się samą zmianą parametrów odlewania. Z tego powodu domorosłym "kulolejom" zwykle wychodzą odlewy ździebko mniejsze niż powinny.
.44
Bywalec
Posty: 483
Rejestracja: ndz 06.maja.2012 - 13:01
Lokalizacja: Piła
Moja broń:

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: .44 »

Ellen pisze: ndz 19.sie.2018 - 19:24
rusznik pisze: pn 06.mar.2017 - 10:53Jesli idzie o pociski to sprawa jest nieco bardziej zawila , lecz podstawa jest używanie pociskow odlanych z miekkiego olowiu i o ODPOWIEDNIEJ budowie , czyli prawidlowe rewolwerowe pociski powinny miec u dna mniejszy kaliber dla wstepnego OSIOWEGO ustawienia ich na wylocie komory bebna...powodzenia.
Odgrzeję trochę kotleta. Szukam kokili do odlewania Conicali w kalibrze .454 właśnie z mniejszym nieco kalibrem na pierwszym pierścieniu.
Udało mi się niedawno kupić takie pociski na AlleDrogo, ale sprzedawca nie chce się podzielić informacją co to dokładnie za kokila.
Obrazek
Pociski naprawdę dobrze się ładuje i jednocześnie odcięty pierścionek też jest przyzwoity. :-)
Ktoś uprzejmy może podpowie jaka to może być kokila abym nie musiała kupować w ciemno. :-)
https://leeprecision.com/mold-d-c-450-200-1r.html jedyny conical do rewolweru kapiszonowego, pierścień przy dnie mniejszy o .003-.004 cala ułatwiający ładowanie. .454 to musi mieć kula, pocisk .450
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: Wycior »

Ellen pisze: ndz 19.sie.2018 - 19:24 Szukam kokili do odlewania Conicali w kalibrze .454
W przypadku typowego rewolweru .44 ma oczywiście rację. Może uchylisz rąbka tajemnicy, dlaczego używasz właśnie pocisków .454? Kaliber faktyczny czy nominalny? Mierzyłaś czy polegasz na danych od sprzedającego? Pociski z kokil 456-220-1R i 450-200-1R mają podobny kształt, różnią się tylko kalibrem i ciężarem. Zważenie pocisku umożliwiłoby jednoznaczną identyfikację.
Awatar użytkownika
Ellen
Posty: 79
Rejestracja: wt 26.wrz.2017 - 18:19
Lokalizacja: Śląsk
Moja broń:

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: Ellen »

Wycior pisze: pn 20.sie.2018 - 09:45Może uchylisz rąbka tajemnicy, dlaczego używasz właśnie pocisków .454?
W instrukcji Uberti zaleca właśnie takie pociski.

Obrazek
Wycior pisze: pn 20.sie.2018 - 09:45Kaliber faktyczny czy nominalny? Mierzyłaś czy polegasz na danych od sprzedającego?
Zmierzyłam. :-) A i sprzedawca również tak deklarował.

Obrazek

Obrazek
Wycior pisze: pn 20.sie.2018 - 09:45Pociski z kokil 456-220-1R i 450-200-1R mają podobny kształt, różnią się tylko kalibrem i ciężarem. Zważenie pocisku umożliwiłoby jednoznaczną identyfikację.
Waga ~200gn.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: Wycior »

Też mam Uberti i dawno temu z czystej ciekawości wystrzeliłem kilka conicali 456-220-1R. Jak napisał .44 większość używa .450, ale to może wynikać stąd że taki pocisk wchodzi na wcisk a przy .454 - .456 odcina się obrączka - jak napisałaś. IMHO w Uberti OK dopóki pociski są z miękkiego ołowiu. Dla przedniego pierścienia komora działa jak "kalibrator" (kalibrator bez "" nie obcina pocisku). Na pewno daje to pewniejsze uszczelnienie. Przy twardszych pociskach ładowanie będzie utrudnione do uszkodzenia pobojczyka włącznie. 456-220-1R zą zresztą zalecane do niektórych rewolwerów, jak Ruger Old Army (u nas średnio koszerny).

I teraz zagadka Twojego conicala. Cieżar niższy od katalogowego ale jednak stawiałbym na 456-220-1R. Z moich doświadczeń wynika że kokile Lee z reguły są lekko podkalibrowe, chyba że się odlewa przy bardzo mocno nagrzanej kokili i najlepiej stopem z dodatkiem cyny. Z tego powodu musiałem już kilka kokil Lee minimalnie powiększać. Myślę że .454 to byłby normalny produkt tej kokili przy czystym ołowiu i niezbyt dogrzanej formie.
amigo
Stary bywalec
Posty: 552
Rejestracja: pn 03.kwie.2017 - 19:07
Moja broń: za dużo się tego uzbierało : )

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: amigo »

Ellen jeżeli to nie będzie kryptoreklamą - u kogo na allegro można kupić te mniej typowe conikale ? Chętnie bym je przetestował.
.44
Bywalec
Posty: 483
Rejestracja: ndz 06.maja.2012 - 13:01
Lokalizacja: Piła
Moja broń:

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: .44 »

Wycior pisze: pn 20.sie.2018 - 19:36 Też mam Uberti i dawno temu z czystej ciekawości wystrzeliłem kilka conicali 456-220-1R. Jak napisał .44 większość używa .450, ale to może wynikać stąd że taki pocisk wchodzi na wcisk a przy .454 - .456 odcina się obrączka - jak napisałaś. IMHO w Uberti OK dopóki pociski są z miękkiego ołowiu. Dla przedniego pierścienia komora działa jak "kalibrator" (kalibrator bez "" nie obcina pocisku). Na pewno daje to pewniejsze uszczelnienie. Przy twardszych pociskach ładowanie będzie utrudnione do uszkodzenia pobojczyka włącznie. 456-220-1R zą zresztą zalecane do niektórych rewolwerów, jak Ruger Old Army (u nas średnio koszerny).

I teraz zagadka Twojego conicala. Cieżar niższy od katalogowego ale jednak stawiałbym na 456-220-1R. Z moich doświadczeń wynika że kokile Lee z reguły są lekko podkalibrowe, chyba że się odlewa przy bardzo mocno nagrzanej kokili i najlepiej stopem z dodatkiem cyny. Z tego powodu musiałem już kilka kokil Lee minimalnie powiększać. Myślę że .454 to byłby normalny produkt tej kokili przy czystym ołowiu i niezbyt dogrzanej formie.
To pocisk 450-200. One wychodzą .452-453, dolny pierścień trochę mało ma, .442. Albo forma taka albo źle odlany, powinno być jakieś .446.
Awatar użytkownika
Ellen
Posty: 79
Rejestracja: wt 26.wrz.2017 - 18:19
Lokalizacja: Śląsk
Moja broń:

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: Ellen »

To są dokładnie te pociski:
https://allegro.pl/nowosc-pociski-conic ... 30303.html

Nie jestem do końca przekonana że to są .450, mam kilka jeszcze innych Conical'i z jakiegoś starego zakupu które to są właśnie .450 i inaczej się ładują. Dokładnie jak pisze Wycior - wchodzą na wcisk.
Jak będę dzisiaj w domu to postaram się je zmierzyć i zważyć
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: Wycior »

Obejrzalem aukcję z linku.
1. Zdjęcie pokazuje wyoblone krawędzie odlewu - zwłaszcza na pierścieniach. Typowa sytuacja przy niedogrzanej formie.
2. Sprzedający utrzymuje że pociski nadają się także do .45 ACP. Na pewno? Wydawało mi się że pociski do nabojówek powinny mieć pierścienie równej średnicy, tymczasem tutaj średnice maleją w stronę podstawy. WBP to nie moja działka więc mogę się mylić. Czy ktoś kompetentny mógłby to zweryfikować?
.44
Bywalec
Posty: 483
Rejestracja: ndz 06.maja.2012 - 13:01
Lokalizacja: Piła
Moja broń:

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: .44 »

Nie mylisz się, pociski do .45ACP I .45LC właśnie takie są. Po prostu, sprzedający nie zawsze wie co sprzedaje.
.44
Bywalec
Posty: 483
Rejestracja: ndz 06.maja.2012 - 13:01
Lokalizacja: Piła
Moja broń:

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: .44 »

Ellen pisze: wt 21.sie.2018 - 07:16 To są dokładnie te pociski:
https://allegro.pl/nowosc-pociski-conic ... 30303.html

Nie jestem do końca przekonana że to są .450, mam kilka jeszcze innych Conical'i z jakiegoś starego zakupu które to są właśnie .450 i inaczej się ładują. Dokładnie jak pisze Wycior - wchodzą na wcisk.
Jak będę dzisiaj w domu to postaram się je zmierzyć i zważyć
Jedynie pocisk .450-200 daje się bez problemu załadować. Jeśli ten na zdjęciu dał się włożyć do komory tak że schował się pierwszy pierścień bez wciskania i oparł się na drugim i waży około 200 grain to oznacza że ponad wszelką wątpliwość jest to .450-200 LEE(zresztą bawię rewolwerkami 11 lat i na początku też jak wszystkie świerzaki myślałem że pocisk jest lepszy od kuli, więc kupiłem conicala) , mam tę formę i wiem jak pocisk 450-200 wygląda. A to co włożone w bęben jest na zdjęciu wygląda na 450-200. Powtarzam- Jest to jedyny pocisk przeznaczony do rewolwerów kapiszonowych w kalibrze .44. Inne pociski ładują się trudno, przekaszają. A to z tej przyczyny że ich pierwszy pierścień jest większy niż średnica komory bębna rewolweru kapiszonowego. Co z tego że pocisk jest większy, ma .454 czy .456? Komora bębna i tak skalibruje go do .448-.449, gdyż tyle akurat komora zazwyczaj ma. 20 grain więcej wagi i związana z tym większa energia? Nie da się tego odczuć, jedynie efekt psychologiczny w postaci świadomości że strzelamy "ciężkim pociskiem". A i tak po stwierdzeniu że jest duży rozrzut zaczynamy używać kulki i cud się dzieje, celniej jest.

P.S.
Coś o tym wiem, po ilości pudełek po kapiszonach wychodzi że
prawie 13 tysięcy razy strzeliłem z rewolweru....
Awatar użytkownika
Długi
Posty: 69
Rejestracja: pt 27.lip.2018 - 13:44
Lokalizacja: Lubin(zDolnyŚląsk)
Moja broń: Remington 44 5,5" z INOXU,a co...

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: Długi »

Tak czytam ten wątek z zainteresowaniem i stwierdzam jako świeżak,że po wypowiedziach kolegi .44 zostanę przy kulkach,kupno conicala to strata pieniędzy.(to moje subiektywne odczucie po przeczytanych postach,szczególnie tym ostatnim)
amigo
Stary bywalec
Posty: 552
Rejestracja: pn 03.kwie.2017 - 19:07
Moja broń: za dużo się tego uzbierało : )

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: amigo »

Pogrzebałem trochę w swoich " śmieciach " i bingo ! Okazuje się że mam chyba trochę tego typu pocisków i na dodatek kokilę do tego. Faktycznie górny pierścień ma 454 i do tego wysokość całego pocisku wynosi ok 15,30 mm więc jest ciut szerszy i wyższy od typowego conikala.
Na kokili jest napis : 456-220-1R i powyżej duże litery logo producenta LEE - wychodzi na to że jednak nie jest to typówka 450-200.
Jak wpisać w gogle to wychodzi że to jest pod Rugera Old Army ( fuj :) ) ja to dostałem w gratisach z zakupionym Rogersem i tak sobie leży . Trzeba będzie przetestować :)
Awatar użytkownika
Ellen
Posty: 79
Rejestracja: wt 26.wrz.2017 - 18:19
Lokalizacja: Śląsk
Moja broń:

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: Ellen »

amigo pisze: wt 21.sie.2018 - 19:22 Pogrzebałem trochę w swoich " śmieciach " i bingo ! Okazuje się że mam chyba trochę tego typu pocisków i na dodatek kokilę do tego. Faktycznie górny pierścień ma 454 i do tego wysokość całego pocisku wynosi ok 15,30 mm więc jest ciut szerszy i wyższy od typowego conikala.
Na kokili jest napis : 456-220-1R i powyżej duże litery logo producenta LEE - wychodzi na to że jednak nie jest to typówka 450-200.
Jak wpisać w gogle to wychodzi że to jest pod Rugera Old Army ( fuj :) ) ja to dostałem w gratisach z zakupionym Rogersem i tak sobie leży . Trzeba będzie przetestować :)
A ile waży Twój pocisk?
amigo
Stary bywalec
Posty: 552
Rejestracja: pn 03.kwie.2017 - 19:07
Moja broń: za dużo się tego uzbierało : )

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: amigo »

Ile waży to nie wiem - nie mam wagi. Jest trochę większy od standardowego conicala, wyższy i taki jakby pełniejszy na czubku - z pewnością będzie trochę cięższy.
ODPOWIEDZ