Nowy projekt UoBiA

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
Awatar użytkownika
DRIZZLERE17
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: czw 06.paź.2016 - 15:09
Lokalizacja: Woj. Śląskie
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: DRIZZLERE17 »

Kolego Stefanek ja nie byłbym takim optymista, biorąc pod uwagę to, że jeszcze kilka miesięcy temu Tzw. "Komisja Europejska" chciała zupełnie rozbroić strzelców w Europie. Wszystko nawet te nowe propozycje mają
tylko jeden cel ostateczny - całkowite rozbrojenie, tym razem zmienili taktykę zamiast szturmu z marszu będą robić podchody małymi krokami mam nadzieje, że im się nie uda.
Polecam link można podpisać się pod petycją przeciw tym idiotom:
https://www.change.org/p/council-of-the ... -ownership
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Stefanek »

DRIZZLERE17 pisze:Kolego Stefanek ja nie byłbym takim optymista, biorąc pod uwagę to, że jeszcze kilka miesięcy temu Tzw. "Komisja Europejska" chciała zupełnie rozbroić strzelców w Europie.
Rozwiń proszę temat, najlepiej przedstawiając konkretne stanowiska tej, jak to nazywasz "Tzw. Komisji Europejskiej", bo to co teraz piszesz to demagogia. Sprawa ograniczenia dostępu do broni wyszła po zamachach we Francji sprzed roku (dokładnie rok temu) i dotyczyła zawsze jedynie zlikwidowania osobom fizycznym możliwości dostępu do broni samopowtarzalnej - przerabianej z samoczynnej (tak, jak te wspomniane przez mnie radomskie Huntery albo Beryle-Sporty), w związku z obawą, że takiej broni może być znów przywrócona pełna funkcjonalność - możliwość strzelania seriami lub ogniem ciągłym.
Nigdy nie mówiło się o ograniczeniu dostępu do broni w ogóle.
Awatar użytkownika
roundball
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: czw 13.paź.2016 - 19:10
Lokalizacja: Żywiec
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: roundball »

Na rudym forum wznowili dyskusję o dyrektywie.
Wychodzi na to że nie ma już najmniejszego znaczenia co wymyślą ROMBowcy i inni "nasi" skoro i tak trzeba to dostosować do jewropejskiego gniota !
Przykładowo- W ostatniej poprawce zlikwidowali kategorię D i zrównali bron CP ze współczesną, to teraz my posłuszne pieski zachodu dostaniemy okres przejściowy i trzeba będzie wprowadzić pozwolenie na CP, choćby takie w typie tej Karty Obywatelskiej co ROMB wymyślił !?

Jeżeli faktycznie jest tak ze prawo unijne jest nadrzędne nawet nad naszą konstytucją to niema co walczyć na polu krajowym.
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Stefanek »

Sprawa jest stara i raczej mało aktualna. Nie rozumiem, dlaczego teraz trwa dyskusja na ten temat. Może ktoś coś usłyszał - wie, że dzwonią, tylko nie wie, w którym kościele... ;-)
W 2011 roku, czyli 6 lat temu, Minister SWiA wydał rozporządzenie w sprawie rodzajów broni palnej odpowiadającym kategoriom broni palnej określonym w dyrektywie w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni. Rozporządzenie to ma moc obowiązującą.
I czytamy:
par. 2 pkt 4 - kategorii D - nie odpowiada w Rzeczypospolitej Polskiej żaden rodzaj broni palnej.
Co w takim razie może zmienić zlikwidowanie kategorii D, skoro według polskich przepisów takiej broni w Polsce nie ma?
Według tego rozporządzenia broń CP znajduje się w kategorii B (par. 2 pkt 2 lit. c).
Awatar użytkownika
roundball
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: czw 13.paź.2016 - 19:10
Lokalizacja: Żywiec
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: roundball »

Akurat Ty nie wiesz gdzie dzwonią.
Ja muwię o kat. D w unijnej dyrektywie.
Skoro u nich D ( czyli wszelka bron bez pozwoleni ale będąca bronią w sęsie prawnym,) przestanie istnieć to trzeba będzie dostosować prawo krajowe.
Oni w kat.D wyszczególnili o jakie typy broni im chodzi więc nie ma znaczenia jak sie te typy u nas formalnie nazywają w ustawie.
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Stefanek »

Nie wiem na czym się znasz roundball, ale na prawie to nie znasz się na pewno. Sorry.
Prawo unijne to nie jest "u nich", a UE to nie są "oni". Polska jest członkiem UE (przynajmniej jeszcze rano była, bo ostatnio sytuacja zmienia się dynamicznie), w związku z czym prawo unijne, to jest "nasze" prawo. Akurat w tym przypadku dyrektywa unijna to tylko wskazanie dla krajów członkowskich, w jakim kierunku powinno być tworzone prawo krajowe. Kwestie broni w Polsce reguluje ustawa o BiA i rozporządzenia wydane na jej podstawie. Rozporządzenie, o którym wspomniałem, przekłada na język prawa krajowego terminologię stosowaną w dyrektywie. Kategorie wymienione w tym rozporządzeniu to właśnie kategorie z dyrektywy A, B, C, D. Kategorie C i D zgodnie z tym rozporządzeniem w Polsce nie istnieją.
A czy Ty, albo ktoś z tamtego forum przeczytał w ogóle choć raz tę dyrektywę? Bo nie ma sensu rozmowa o akcie prawnym, jeśli nie zna się treści tego aktu. Polecam, choć to lektura trudna, najeżona różnymi prawniczymi określeniami, które niezbyt wyrobionemu czytelnikowi mogą sprawić pewien kłopot. No cóż, prawo piszą prawnicy dla prawników. Gdyby akty prawne były czytelne i zrozumiałe, to kancelarie prawnicze zmniejszyły by obroty :-D (choć nie twierdzę, że taka sytuacja jest idealna). No więc gdybyś przeczytał te dyrektywę, to może dotarłbyś do zapisu punktu c) części III. załącznika nr 1, w którym stoi:
Do celów niniejszego załącznika przedmioty, które odpowiadają definicji broni palnej nie są włączone w zakres tej definicji, jeśli uznane są za broń zabytkową lub reprodukcje takiej broni, w przypadku gdy nie zostały włączone do poprzednich kategorii i podlegają ustawodawstwu krajowemu.
Rozumiesz?
To trochę tak jak z tą słynną marchewką, która choć jest warzywem, a jej część jadalna to korzeń spichrzowy, to według prawa unijnego jest owocem - tak, jak jakiś pomidor albo jabłko. Według dyrektywy broń zabytkowa i jej reprodukcje (repliki) choć jest bronią, to bronią nie jest! A jeśli tak to dyrektywy (i kategorii, opisanych w dyrektywie) w ogóle do niej się nie stosuje. Oczywiście są warunki - ale zgodnie z prawem polskim broń CP rozdzielnego ładowania wytworzona przed 1885 rokiem (i jej repliki) właśnie te warunki spełnia - nie jest więc w prawie unijnym traktowana w ogóle jako broń - tak traktuje ją tylko polskie prawo krajowe. Dodam - napisałem już to wcześniej - że ogólnie broń CP, według polskiego prawa krajowego należy do unijnej kategorii B. Wyjątkiem od tej reguły (zgodnie z odpowiednim zapisem w ustawie o BiA) jest rozdzielne ładowanie i ta cezura 1885.
Czy już wszystko jasne?
A tak wracając do dzwonienia, to słuch mam dobry.
Awatar użytkownika
roundball
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: czw 13.paź.2016 - 19:10
Lokalizacja: Żywiec
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: roundball »

Na czym bym się nie znał to na pewno nie na prawniczym bełkocie, zwłaszcza unijnym.
Właśnie chodziło o to żeby ktoś to wyoślił w języku białego człowieka, za co też dziękuję.

Poza tum na rudym ktoś pisze ze w odniesieniu do reprodukcji CP czyli po naszemu replik użyto sformułowania będącego sugestią a nie nakazam...
O ile dobrze to przetłumaczono.
Cytat:
" ...a później jakby zalecenie że reprodukcje POWINNY BYĆ objęte dyrektywą a nie że ZOSTAJĄ OBJĘTE. Ponad to reprodukcje o których mowa nie zostały dokładnie scharakteryzowane ani w późniejszej części podłączone do konkretnej kategorii. "

Wiec to też można wykorzystać jakby co.

Mały offtop :

Dla mnie to są "oni" i dlatego "unia" pisze z małej litery bo to nie jest dla mnie suwerenne państwo tylko psełdo sojusz lewacki który coraz bardziej brnie w samobójczą ideologie i przestaje rozumieć rzeczywistość. Obyśmy jak najszybciej z tego wyszli i przestali sobie szukać jakiegoś "wielkiego brata" który by nas "wspierał" bo poprzednio skończyło sie rozbiorami.
Wleźliśmy w to gówno na fali prozachodniego hura-optymizmu bo Polak zawsze żył ideologiami i marzeniami zamiast pragmatyzmem i logiką, za co słusznie historia go regularnie kopie w dupę.

Niniejszym i z całego serca życzę tej organizacji , "ostoi demokracji i tolerancji" aby trafił ją szlag i zeżarli ją brudasy-turbaniarze (których sama zaprosiła) a potem sami zdechli jak przystało na pasożyta bez żywiciela. AMEN.
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Stefanek »

Ja bym tak nie demonizował dyrektyw unijnych, bo w tej chwili - jeśli chodzi o broń w ogóle, nie tylko CP - są bardzo liberalne. Nasze prawo krajowe jest daleko bardziej restrykcyjne niż zalecenia dyrektyw. Gdyby np. dosłownie przenieść do ustawy o BiA zapisy dyrektywy, to bez pozwolenia można by było mieć każdą broń wytworzoną przed 1945 rokiem (i oczywiście jej reprodukcje, czyli mówiąc po ludzku repliki). To nasi posłowie zdecydowali o takim ograniczeniu, że tylko broń CP rozdzielnego ładowania i to sprzed 1885 roku - nie "Unia"!
Oczywiście od czasu zamachów paryskich temat broni jest gorący. Kwestia ograniczenia pojemności magazynków do 10 sztuk amunicji, sprawa całkowitego banu na broń samopowtarzalna przerabianą z samoczynnej (oczywiście tylko dla cywili, broni wojskowej i policyjnej to nie dotyczy) - to może powodować swędzenie tyłka u kolekcjonerów, strzelców sportowych. Sporo takiej broni w rękach prywatnych przecież jest, więc nie ma co się dziwić, że jakaś dyskusja na ten temat się rozwija. Nikt nie lubi, jak mu się coś odbiera.
Sprawa jednak wałkuje się długo, bo wbrew pozorom wcale nie ma na to jakiegoś strasznego ciśnienia. Osobiście nie obawiam się tak bardzo dyrektyw unijnych, ale tego co mogą zmajstrować nasi posłowie w prawie krajowym. Bo jak się ktoś połapie, że w obiegu jest mnóstwo "lewych" jednostek broni, nad którymi państwo nie ma żadnej kontroli - a przy okazji dyskusji nad projektem nowej ustawy o BiA może do tego dojść - to może być nieciekawie.
Z drugiej strony... jeśli będę musiał zrobić sobie jakieś OKB, które dostanę od ręki, bo będzie mi się należało jak psu micha - jak teraz EKB, to nie widzę w tym większego problemu.
A całkowitego zakazu posiadania broni w UE się nie boję. Spoko... europosłowie, ich krewni i znajomi też mają sporo prywatnej broni :-) A przemysł zbrojeniowy, który z samego wojska nie wyżyje? A sport?
Awatar użytkownika
roundball
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: czw 13.paź.2016 - 19:10
Lokalizacja: Żywiec
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: roundball »

Ja tam w sumie nie mam problemu.
Rejestracja czy pozwolenie na ludzkich zasadach- OK, jak każą.
Ale na wszelki wypadek coś poza ewidencją, zakonserwowane w kąciku gdzieś sobie zostawię. Zawsze sie może przydać. :?: :kastro:
Ja tam praktyczny jestem.
Awatar użytkownika
roundball
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: czw 13.paź.2016 - 19:10
Lokalizacja: Żywiec
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: roundball »

Znam sytuacje w poszczegulnych krajach Europy i wiem ze w wielu z nich w porównaniu z nami jest luźniej. Tyle że w wiekszości krajów sie powolutku przykręca śrubę ba u nas sie powolutku i w bólach ale jednak poluzowuje.
Mówie teraz o broni w ogóle i o dostepie, a nie tylko oryginałach z epoki o których Ty piszesz bo na to stac mało kogo w tym kraju.

Co do UE:
Ścisłej unii na wzór Stanów Zjednoczonych z tego nigdy nie bedzie a przynajmniej w takiej paranoicznej lewackiej multi-kulti wersji jak teraz.
Nie wierze w pojecie jedynej słusznej drogi rozwoju a juz na pewno w zjednoczenie na warunkach niszczenia panstw narodowych.

Natomiast mój prywatny emocjonalny stosunek jest jaki jest i mam prawo go mieć.
Nie wiem poco Ci kolego moje pochodzenie, ale tak, jestem rodowitym góralem i zawsze miałem rozwinięty "patriotyzm lokalny".

Natomiast co do rozbiorów.
Szlachta która doprowadza zawłaszczająca władze i doprowadzająca do dysfunkcjonalności panstwa potem sobie szuka obcych patronów w postaci np.carskiej Rosji co ci oczywiscie wykorzystują.

Teraz jest to samo. Rozj..li wszystko a reszte wyprzedali a teraz włażą w dupe zachodowi (bo bez tego czujemy sie gorsi) i nazywaja to integracja.
Jednocześnie robią za friko za pieska dla 'wielkiego brata" zza oceanu bo dzieki temu mogą potrząsać szabelka na byłego "wielkiego brata" z za wschodu który jest dyżurnym "odwiecznym wrogiem" Polski i zagrożeniem choćby tylko w ich durnych głowach.

Ale to nie jest miejsce na takie roztrząsanie.
rmatysiak
Posty: 50
Rejestracja: sob 14.paź.2006 - 17:33
Lokalizacja: Łódź
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: rmatysiak »

rusznik pisze: czw 10.lis.2016 - 10:53 i ich WIERNYCH replik a nie bawic sie w frustracje strzeleckie i tworzyc PASZKWILKI ........czy szarpasyzaworasy i inne tego typu ciulstwa ktore ani nie lepiej strzaja ani nie wygladaja jak orginaly :lol:
mylisz się.
Z projektu:
"broń zabytkowa – broń wytworzoną nie później niż w 1885 roku oraz funkcjonalne
repliki i kopie takiej broni, zachowujące jej oryginalny sposób działania;"
Slavo
Posty: 12
Rejestracja: śr 07.cze.2017 - 22:19
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Slavo »

Istotnie zapis jak wyżej, taka propozycja jest w projekcie nowej ustawy, to uderzy w posiadaczy replik które nie zachowują oryginalnego sposobu działania np. Colt SAA 1873 konwersja wsteczna, ponadto zapis w projekcie dot posiadania amunicji do broni zabytkowej w postaci prochu dymnego (czarnego)? kłóci się z innymi zapisami: amunicja oznacza amunicja do broni palnej, w postaci nabojów scalonych i nabojów ślepych; dalej materiał miotający to proch strzelniczy bezdymny i dymny (czarny), w tym jego substytuty; czyli wg. zapisów proch jest materiałem miotającym jest częścią naboju czyli częścią amunicji a nie amunicją?!
z tego co wiem to projekt został przygotowany w oparciu o dyrektywę UE, co nie jest bronią kategorii A, B lub C nie jest w ogóle bronią, więc nie jest przedmiotem zainteresowania dyrektywy. U nas zostawienie tej grupy czyli D samopas mogłoby być znów przedmiotem jakiejś manipulacji ze strony Policji, istotą nowej ustawy nie jest kolejne rozszerzenie zbioru broni dostępnej bez pozwoleń, tylko generalna zmiana systemu dostępu do broni w Polsce i wyeliminowanie uznaniowości ze strony organów wydających pozwolenie. z tego co mi wiadomo więcej na ten temat będzie we wrześniowym numerze STRZAŁ.pl. na koniec nie wydaje mi się aby MSWiA oddało bez walki prawo wydawania pozwoleń samorządom terytorialnym?
rmatysiak
Posty: 50
Rejestracja: sob 14.paź.2006 - 17:33
Lokalizacja: Łódź
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: rmatysiak »

slavo - jeżeli konwersja była wykonana przed granicznym rokiem to masz replikę zgodną z ustawą.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Wycior »

rmatysiak pisze: pt 18.sie.2017 - 21:44 jeżeli konwersja była wykonana przed granicznym rokiem to masz replikę zgodną z ustawą.
Kluczowe jest zatem udokumentowanie, że w epoce robiono wsteczne konwersje Cattlemanów na kapiszonowce. Nie znam się na Cattlemanach, ale temat mnie zaciekawił. Czy ktoś może coś więcej wie o takich konwersjach? Typowa była przecież konwersja w drugą stronę, tzn. kapiszonowych Coltów czy Remingtonów na nabojowe.
rmatysiak
Posty: 50
Rejestracja: sob 14.paź.2006 - 17:33
Lokalizacja: Łódź
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: rmatysiak »

Wycior pisze: pt 18.sie.2017 - 22:38
rmatysiak pisze: pt 18.sie.2017 - 21:44 jeżeli konwersja była wykonana przed granicznym rokiem to masz replikę zgodną z ustawą.
Kluczowe jest zatem udokumentowanie, że w epoce robiono wsteczne konwersje Cattlemanów na kapiszonowce. Nie znam się na Cattlemanach, ale temat mnie zaciekawił. Czy ktoś może coś więcej wie o takich konwersjach? Typowa była przecież konwersja w drugą stronę, tzn. kapiszonowych Coltów czy Remingtonów na nabojowe.
Zgodnie z prawem to na prokuratorze ciąży obowiązek udowodnienia winy a wszelkie wątpliwości należy rozstrzygać na korzyści oskarżonego.
Więc to on musi udowodnić że taka konwersja nie powstała. Udowodnienie tego jest niewykonalne, za to można udowodnić że taka przeróbko technicznie mogła mieć miejsce.
ale to teoria a sąd sądem :)
Zablokowany