Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Generalnie broń krótka taka jak rewolwery oraz pistolety.
Paweł28
Posty: 23
Rejestracja: wt 06.wrz.2016 - 04:54
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Paweł28 »

Tak oczywiście chodzi mi o kaliber 44.
Bliską odległość miałem na myśli około 10-15m. Czytałem, że lufa 8cali daje większą moc i (głębiej wejdzie w bardzo grubą deskę), pomijając oczywiście większą celność lufy 8cali na dystansie 25-50m od krótszej 5,5cala.

Chciałem zapytać, czy będzie również taka różnica w mocy między lufą 3 1/2 i 4 3/4 , jak pomiędzy 5,5 a 8cali ?
Czy tak mała różnica w długości lufy jest co do mocy wystrzału bez znaczenia?
Awatar użytkownika
Heron
Site Admin
Posty: 526
Rejestracja: wt 11.sie.2015 - 21:10
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Heron »

Potrzebujesz informacji z doświadczenia czy z testów?
Jest troszkę filmików na YT, pokazujących siłę (właśnie, kula czy pocisk?) :D strzału.
Ogólnie, z 10 metrów dosyć grubą deską (5 cm - to już gruba czy nie?) przebijesz większością .44 ...

Oczywiście, masz możliwość samemu sprawdzić :D
Paweł28
Posty: 23
Rejestracja: wt 06.wrz.2016 - 04:54
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Paweł28 »

Przeglądając internet znalazłem informacje, że;
``W ekstremalnie krótkiej lufie "wolny" proch zostanie z niej wypluty przed całkowitym spaleniem się, tym samym nie powodując odpowiednio wysokiego wzrostu ciśnienia gazów.

Odwrotna sytuacja będzie w ekstremalnie długiej lufie, gdzie "szybki" proch się spali, uzyskując maksymalne ciśnienie gazów zanim kula (lub pocisk) zdąży opuścić lufę.``

Zastanawiam się czy Catleman BirdHead 44 z lufą 3 1/2 nie będzie słabszy i mniej celny od Catlemana 4 3/4.
Awatar użytkownika
RemColt
Posty: 17
Rejestracja: pt 15.sty.2016 - 08:11
Lokalizacja: Sanniki
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: RemColt »

Ja odniosę się do tuningu, o którym w treści napisał kolega.

Najczęściej tuning nowo kupowanego rewolweru możne obejmować min.: zrobienie korony lufy, spasowanie i zeszlifowanie elementów tj. popychacz, blokada, kurek, spust. Zdecydowanie poprawia to synchronizację i płynność działania mechanizmów jak i zmiękczenie spustu.
Od kiedy na strzelnicy pojawiają się nowi strzelcy oglądam ich rewolwery i zauważam, który ze sprzedawców poprawia mechanizmy, a który nie. W tych "tuningowanych" reguluje strzelającym naciąg sprężyny kurka - nie ma sensu żeby walił jak młot w kapiszon, a zazwyczaj inne elementy są spasowane i działają płynnie.

W przypadku rewolweru bez tuningu zdarza się np. że kurek ma 3 pozycje, blokada zaskakuje za wcześnie, popychacz nie zawsze współgra z bębnem i wiele innych..... niezależnie od producenta.

Gdybym miał wybrać nówkę - to wybieram tuningowaną współczesną replikę uberti.

Odnośnie zasięgu to mamy jednego asa na strzelnicy, który na 50 m uzyskuje niezłe skupienie. Niestety dłuższą osią nie dysponujemy, więc potwierdzę, że do 50 m rewolwer daje radę we wprawnych rękach.
Awatar użytkownika
Heron
Site Admin
Posty: 526
Rejestracja: wt 11.sie.2015 - 21:10
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Heron »

Zwróć uwagę na zwrot "ekstremalnie" :) czyli ... 1" lufa ma się nijak do 12" ...
3,5" czy 5" a stawiam że i 8" ... to przy strzelaniu do tarczy na 25 m nie odczujesz wielkiego problemu.
Strzelając do deski z 10 m ... dokładnie tak samo. Mówimy oczywiście o .44 ... bo maleństwa typu Pockel i .31 ... nawet 10 metrów ma już znaczenie :)
Jak się ludziska ogarną, to sądzę że dodatkowo odpiszą ... na razie ... czekamy na sprzęt do testów :D
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Bready »

Paweł28 pisze:Odwrotna sytuacja będzie w ekstremalnie długiej lufie, gdzie "szybki" proch się spali, uzyskując maksymalne ciśnienie gazów zanim kula (lub pocisk) zdąży opuścić lufę.``
Tem przypadek nie dotyczy broni krotkiej CP.
To dotyczy wylacznie broni nitro ,i tez raczej broni dlugiej.
Czarny proch nie spala sie az tak szybko.
Nawet w 32 calowych lufach karabinow CP widac na zdjeciach plomien wylotowy - objaw niedopalonego prochu.
Paweł28
Posty: 23
Rejestracja: wt 06.wrz.2016 - 04:54
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Paweł28 »

Skoro ,,czarny proch nie spala się aż tak szybko``- to w kal.44 lufy 3,oraz 3 1/2 cala nie będą trochę przykrótkie?
Chodzi mi o strzelanie do tarczy na 25m, oraz czy będzie różnica w mocy przy strzelaniu z bliska 10-15m do desek,opon itp.. od dłuższych luf 4 3/4 i 5,5cala ?
Awatar użytkownika
Wena2k432
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt 26.kwie.2016 - 07:55
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Wena2k432 »

Niestety nie posiadam żadnego rewolweru o tak krótkiej lufie, posiadam jednak kilka derringerów. Generalnie z broni o tak krótkiej lufie o celnym strzelaniu na 25m możesz zapomnieć (ja trafiam w tarczę raz na dziesięć strzałów). 10-15m to maksymalna odległość dla takiej broni, na co wpływ ma kilka czynników. Sypanie dużych naważek też mija się z celem, bo poza wzrostem efektu "FUN" większość prochu spala się na zewnątrz. Jak pisał powyżej kolega ten fakt dotyczy każdej broni CP i jest zależny od kalibru, długości lufy i zastosowanej naważki - w moim karabinie Deerhunter .45 od 3g prochu 3F zaczynam mieć efekt miotacza płomieni :)

Co do rewolwerów i wzrostu ciśnienia podczas spalania prochu, musisz pamiętać, że w przeciwieństwie do karabinu i pistoletu nie jest to broń gazoszczelna (szczelina ;) - pomijam przedmuch przez kominki).
Adamus
Posty: 10
Rejestracja: pt 18.gru.2015 - 23:41
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Adamus »

Wena z gg derringera to denko od beczki na szambo na 42m dostaje ode mnie bez problemu, lepsi nie będą mieć problemów z 50m ja strzelam dla fanu nie dla wyników. Co odległości maksymalnej to myślę że parabolicznie przy 3,5 można sobie dalej postrzelać kto jak chce ale spektakularnych wyników już nie ma się co spodziewać co nie znaczy że nie trafisz w cel 1m x 1m znacznie dalej niż 50m.

Paweł 5,5 i 8 cali będzie różnica zauważalna. 5,5 cala lufa już jest dość mocna powinno się bez problemu przebić 4cm deskę sosnową lub 4 płyty wiórowe grubsze lub 5 cieńszych 14-16mm.
Przy 3,5 cala powiedzmy grubsza płyta wiórowa i druga dostanie, lub deska max 2cm ale na ogół w sosnę wbija się całym obwodem.Z lufy 3,5 cala bez problemu postrzelasz na 25m przy naważce 1g.
Nie polecam ci strzelać do opon bo można w pecynę dostać pociskiem.

Jeśli chcesz dziurawić deski to moim zdaniem minimum 5,5 cala<
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Bready »

Wena2k432 pisze:w moim karabinie Deerhunter .45 od 3g prochu 3F zaczynam mieć efekt miotacza płomieni :)
Akurat tez mam Deerhuntera ,tyle ze .50 i skalkowy ,gwint 1/48.
Sypie 95 gr prochu 2Fg do pocisku 395 gr.
Przy mniejszych nawazkach i lzejszych pociskach czy kuli jest duzy rozrzut.
Prawdopodobnie potrzebuje na poczatku skoku cisnienia aby rozpeczyc pocisk do srednicy lufy.
Tyle ze u mnie sie z tego poluje ,wiec i energia pocisku musi byc na odpowiednim poziomie.
Amerykanie potrafia nasypac do takiej broni jeszcze wiecej prochu :-D
Awatar użytkownika
Wena2k432
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt 26.kwie.2016 - 07:55
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Wena2k432 »

Co do derringera, to niestety nie posiadam produkcji Great Gun, więc nie mogę się wypowiedzieć w tej kwestii. Mam jednak inne egzemplarze i o ile kula na 50m oczywiście śmiało dolatuje, to niestety z celnością jest już kiepsko :( Powiedziałbym, że raczej w drzwi do stodoły bym trafił niż w tarczę ;)

Co do mojej wypowiedzi odnośnie spalania prochu w moim karabinie, to dodaję zdjęcie - deerhunter 1/66, 48 grainów prochu 3F, kula .440 na flejtuchu. Przepraszam za jakość zdjęcia, jednak widać, że nie wszystko spaliło się w lufie ;)
strzal.jpg
Adamus
Posty: 10
Rejestracja: pt 18.gru.2015 - 23:41
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Adamus »

Wena2k432 pisze:. Mam jednak inne egzemplarze i o ile kula na 50m oczywiście śmiało dolatuje, to niestety z celnością jest już kiepsko :( Powiedziałbym, że raczej w drzwi do stodoły bym trafił niż w tarczę ;)
Z 15m oburącz bez specjalnych umiejętności poniżej normy(ja)można puścić bez problemu serie w puszkę coli(nie mam tarczek przy sobie więc podaje tak na oko jak to pamiętam przy tej odległości wystarczy łuska .32 long 0.85g. Żona na 10m pierwszy raz nie miała problemu z trafieniem w butelki. Z wersji 3,5 calowej(górna lufa). Zupełnie inny rozdział... Jak się go przećwiczy i wyczuje to duża radość z czegoś takiego trafić. Ptasi chwyt super leży a jeśli ktoś ma mniejszą dłoń to w ogóle bajka mimo wielkości.
Awatar użytkownika
Heron
Site Admin
Posty: 526
Rejestracja: wt 11.sie.2015 - 21:10
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Heron »

Dobra, nie ma co dyskutować. Należy się wybrać na strzelnicę.
Plan zakupów:
- 10 desek 2 cm
- 5 deski 5 cm
- 10 książek typu (telefoniczna, panoramafirm)
- broń wszelakiej maści :)
- pociski i kule
Adamus
Posty: 10
Rejestracja: pt 18.gru.2015 - 23:41
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Adamus »

Oprócz desek przyda się jeszcze proch swiss 4fg i może pociski 200gr zamiast kul a najlepiej jedno i drugie.
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Zasięgi rewolwerów a długość lufy ?

Post autor: Stefanek »

Bready pisze:
Paweł28 pisze:Odwrotna sytuacja będzie w ekstremalnie długiej lufie, gdzie "szybki" proch się spali, uzyskując maksymalne ciśnienie gazów zanim kula (lub pocisk) zdąży opuścić lufę.``
Tem przypadek nie dotyczy broni krotkiej CP.
To dotyczy wylacznie broni nitro ,i tez raczej broni dlugiej.
Czarny proch nie spala sie az tak szybko.
Nawet w 32 calowych lufach karabinow CP widac na zdjeciach plomien wylotowy - objaw niedopalonego prochu.
To wsyp do takiego karabinu 15 albo 10 granów i zobacz, czy będzie widać płomień. O ile kula w ogóle wyleci :-D
Z jakiegoś powodu takie kalkulacje ludzie robią:
http://strzelba.net/cp/cpcalcul.php ("Naważka prochu FF")
ODPOWIEDZ