Co chcecie zobaczyć ...

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Heron
Site Admin
Posty: 526
Rejestracja: wt 11.sie.2015 - 21:10
Moja broń:

Co chcecie zobaczyć ...

Post autor: Heron »

Szukamy cały czas pomysłów i formy kolejnych testów.
Z uwagi, że na FB wszystko znika bardzo szybko i ciężko się tego doszukać.

Trwają dyskusje na temat bezpieczeństwa ... więc, pewne testy nie mogą zostać przeprowadzone ...

Jak powinno wyglądać pytanie:

Pytanie: Jak wygląda zapłon prochownicy?
Opis: Chciałbym się dowiedzieć, czy iskra potrafi spowodować zapłon całej prochownicy, w której znajduje się około 100-200 gram prochu. Z uwagi że zapłon następowałby przy ładowaniu, w końcówce prochownicy znajduje się pewna ilość prochu i czy zapłon tej końcówki, może spowodować zapłon pozostałego prochu?

Pytanie: Czy iskra może spowodować zapłon prochu?
Opis: Wygenerować różnymi metodami iskrę, otrzymując taką, która spowoduje zapalenie się prochu.

itd...

Zapraszam do dyskusji ...

Już zaakceptowane pomysły:
- żel balistyczny (kilka form, odlewów)
- porównanie rodzajów prochów (takie same rewolwery, oddanie po 60 strzałów - brudzenie, jak wyglądają itd.) celności nie porównamy, chyba że znowu test nierzetelny ;) wtedy jak najbardziej
- pocket i derringer, realny zasięg (10, 25, 50, 100 metrów)
- maleństwa pocket i derringer vs deski
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Re: Co chcecie zobaczyć ...

Post autor: mkowalczuk »

Awatar użytkownika
Heron
Site Admin
Posty: 526
Rejestracja: wt 11.sie.2015 - 21:10
Moja broń:

Re: Co chcecie zobaczyć ...

Post autor: Heron »

:) oczywiście że większość już jest, my staramy się przy tym bawić ... i nakręcić, sprawdzić coś po swojemu ... bo to chyba jest najciekawsze ...
RafMazi
Posty: 3
Rejestracja: pn 25.kwie.2016 - 15:12
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Moja broń:

Re: Co chcecie zobaczyć ...

Post autor: RafMazi »

Fajnie by było na następne spotkanie załatwić żel balistyczny.Można by było wtedy zrobić fajne testy różnej broni.
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Co chcecie zobaczyć ...

Post autor: Stefanek »

Pomysł świetny. Żel balistyczny to jest zwykła żelatyna spożywcza, rozpuszczona w wodzie w odpowiednich proporcjach:
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBel_balistyczny
Nie ma co tego "załatwiać", tylko skoczyć do najbliższego "Żuczka", albo "Ropuszki" i jest! :lol:
Awatar użytkownika
Heron
Site Admin
Posty: 526
Rejestracja: wt 11.sie.2015 - 21:10
Moja broń:

Re: Co chcecie zobaczyć ...

Post autor: Heron »

Szykuję się do tego ...
K9G
Posty: 9
Rejestracja: pt 15.kwie.2016 - 13:49
Moja broń:

Re: Co chcecie zobaczyć ...

Post autor: K9G »

A może jakieś porównanie prochów. Polak vs Czech vs Szwajcar.
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Co chcecie zobaczyć ...

Post autor: Stefanek »

Może czy z derringera da się strzelać celnie na 50 m? Był tu na forum taki, co tak strzelał :-D
A co do porównania prochów, to jeszcze Złoty Stok vs Radomiak. Ogólnie pomysł z prochami jest bardzo dobry, bo krążą przecież różne legendy. Z tego samego pistolca na 50 m z podstawki i będzie widać przewyższenie (obniżenie :lol:), co da jakiś obraz energii (tylko kule muszą być identyczne :D). No a potem biała szmatka na jagu i coś tam będziemy wiedzieli o brudzeniu.
Zakładam się, że znaczących różnic nie będzie :lol:
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Re: Co chcecie zobaczyć ...

Post autor: mkowalczuk »

Nie chcę Was zniechęcać, a raczej namawiam do czytania starych wpisów i zadawania nowych pytań.
W ten sposób jest szansa by pchnąć to hobby krok dalej :-)
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Co chcecie zobaczyć ...

Post autor: Stefanek »

Bardzo ciężko jest zadawać nowe pytania, kiedy prawie wszystkie już zostały zadane :-D
Forum jest ogromną kopalnią informacji - to oczywiste. Przeczytałem chyba wszystkie wątki w interesujących mnie tematach. Polecam tę zabawę każdemu. Bardzo pouczające.
Co nie znaczy, że nie można starych tematów poruszyć po nowemu. Może z przymrużeniem oka ;) Coś jak "Mythbusters"!
Akurat temat derringera strzelającego celnie na 50 m to temat dość nowy. Wpis pojawił się 12 kwietnia tego roku:
http://forum.blackpowder.pl/viewtopic.p ... &start=135
Oczywiście nie twierdzę, że autor wpisu nie ma racji... Ale może faktycznie byłoby ciekawie spróbować te wyczyny powtórzyć...
A jeśli chodzi o rzetelne porównanie jakości różnych prochów, to zdecydowanie jest to dobry pomysł. Do tej pory na forum pojawiały się tylko subiektywne oceny w stylu "ten bardziej brudzi". Co akurat nic nie znaczy, bo po 100 strzałach ze szwajcara broń i tak będzie bardziej zabrudzona, niż po 10 strzałach z Vesuvitu. To który bardziej brudzi? Zresztą czytając forum ma się wrażenie, że w Polsce strzela się tylko z prochu szwajcarskiego albo czeskiego. Polskie prochy na forum praktycznie nie istnieją. A od czasu, kiedy można proch kupić legalnie najnormalniej w świecie w sklepie (a to już parę lat minęło), chyba się trochę w tej materii zmieniło.
jacekjac
Posty: 3
Rejestracja: pn 01.sie.2016 - 09:42
Moja broń:

Re: Co chcecie zobaczyć ...

Post autor: jacekjac »

Może wiatrówki? jakieś testy? gdzie kupić itp? sam chcę kupić sobie pierwszą wiatrówkę, ale nie wiem gdzie...
ODPOWIEDZ