Rolling Block

Zapraszamy do umieszczania zdjęć oraz filmów z bronią CP w roli głównej. Generalnie można się pochwalić kto co ma.
JohnGry

Rolling Block

Post autor: JohnGry »

oczywiście wiem co tu napiszą mi zaraz koledzy Prawdziwi Czarnoprochowcy, ale i tak fajny sprzęt to jest :-P
IMG_20180926_162711.jpg
.44
Bywalec
Posty: 483
Rejestracja: ndz 06.maja.2012 - 13:01
Lokalizacja: Piła
Moja broń:

Re: Rolling Block

Post autor: .44 »

o mein Gott...
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Rolling Block

Post autor: Wycior »

Dobrze że ta luneta ma chociaż regulację paralaksy bo przy takim karabinie bez tego byłby obciach. Poważnym mankamentem jest jednak brak podświetlanej siatki celowniczej.
JohnGry

Re: Rolling Block

Post autor: JohnGry »

Wycior pisze: pt 28.wrz.2018 - 07:50 Dobrze że ta luneta ma chociaż regulację paralaksy bo przy takim karabinie bez tego byłby obciach. Poważnym mankamentem jest jednak brak podświetlanej siatki celowniczej.
w broni długiej opisałem trochę w temacie tej lunety również.
Flash
Bywalec
Posty: 202
Rejestracja: śr 08.lis.2017 - 11:32
Moja broń:

Re: Rolling Block

Post autor: Flash »

daje coś ta luneta ?
prócz masy :-o
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Rolling Block

Post autor: Wycior »

Luneta redukuje trochę podrzut ponieważ nie tylko zwiększa ogólną masę broni ale i przesuwa środek masy w górę, bliżej osi lufy. Myślę że w tym karabinie lepiej sprawdziłaby się jakaś luneta x24, bo taka jest dużo cięższa. Gdyby jeszcze przesunąć lunetę trochę do tyłu to można by się dorobić "oka snajpera", a to chyba powinno być cool.
JohnGry

Re: Rolling Block

Post autor: JohnGry »

no dobra, jak wolicie tu zamiast w części stricte na temat karabinów to niech Wam będzie.

to jest luneta przewidziana do ASG, więc kupowałem ją z założeniem, że po dwóch strzałach pójdzie na złom, bo przecież nie ma konstrukcji wytrzymałej na odrzut broni palnej. ku mojemu zdziwieniu działa całkiem przyjemnie i na razie nic jej nie zaszkodziło. koszt lunety z mocowaniami - 430 zł, czyli dość budżetowe rozwiązanie. jest to wersja 4-12, a więc coś już i na większe dystanse idzie z tym zrobić. jakość optyki oceniam na zaskakująco dobrą, oczywiście krzyż bez podświetlenia, ale w warunkach dziennych zupełnie bez znaczenia jak dla mnie.

docelowo oczywiście będę chciał zdecydowanie coś lepszego i przede wszystkim dedykowanego do tego rodzaju broni, tym bardziej że porządna luneta będzie też miała zastosowanie w planowanym w przyszłości Tikka T3. ale jak sami rozumiecie, żeby mówić o dobrym sprzęcie to do już wcześniej wymienionej ceny należałoby dopisać jedno 0. tak więc póki jeszcze w ogóle poznaję broń, dopracowuję wszelkie elementy, to co mam powinno wystarczyć.

nie wiem czemu kwestia przesunięcia lunety dalej? w tym momencie i tak dla mnie jest ciut za daleko. w sensie kiedy składam się do strzału muszę dosyć jednak przybliżyć oko żeby mieć widoczność całego pola okularu z obrysem, bo bez tego każde przesunięcie oka w bok fałszuje położenie krzyża. to trochę jak konieczność centrowania otworu dioptera z kołem muszki tunelowej.

wiele jeszcze przede mną, dopiero za około miesiąc będę miał techniczną możliwość postrzelać na dystanse 100-400, póki co na spokojnie testuję sobie na 50 i zaczyna się to robić coraz ciekawsze.
JohnGry

Re: Rolling Block

Post autor: JohnGry »

Wycior pisze: pt 28.wrz.2018 - 09:24 Luneta redukuje trochę podrzut ponieważ nie tylko zwiększa ogólną masę broni ale i przesuwa środek masy w górę, bliżej osi lufy. Myślę że w tym karabinie lepiej sprawdziłaby się jakaś luneta x24, bo taka jest dużo cięższa. Gdyby jeszcze przesunąć lunetę trochę do tyłu to można by się dorobić "oka snajpera", a to chyba powinno być cool.
a sorry, pisałeś o przesunięciu do tyłu, czyli bliżej oka. próbowałem już, ale kosztem zmniejszenia rozstawu mocowań i wg mnie jednak powodowało to lekkie zmiany położenia całego tubusa.

wiem też, że kpicie sobie ze mnie, ale cóż, ja akurat wolę współczesny, niehistoryczny wymiar CP. tolerancji trochę Panowie.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Rolling Block

Post autor: Wycior »

Podśmichujkami się nie przejmuj, to forma forumowego czyśćca. Teraz na poważnie. Twoja luneta nie jest tylko do ASG - IMHO spokojnie nadaje się nie tylko do wiatrówek PCA i PCP, ale i do mniej energetycznej broni palnej, np. w kalibrze .22. CP ma łagodniejszy cykl strzału niż WBP więc sądzę że Twoja luneta jeszcze trochę pożyje. Prawdziwym mordercą lunet są wiatrówki sprężynowe, zwłaszcza te okołolimitowe.
Co do położenia lupki to oczywiście ocena na podstawie zdjęcia jest nieobiektywna a poza tym lokalizacja zależy od anatomii strzelca. Mimo to mam wrażenie że okular jest trochę za bardzo wysunięty do przodu. Optymalna odległość okular-oko w takiej lunecie to zwykle ok. 70-80 mm. Modyfikacja składu tylko dla uzyskania dobrego obrazu w lupce to zły pomysł. Pozycja lunety powinna być taka że po złożeniu się "na czuja" z zamkniętymi oczami masz optymalny widok siatki bez dalszych ruchów głową. Czy przedniego montażu nie da się trochę cofnąć?
JohnGry

Re: Rolling Block

Post autor: JohnGry »

Wycior pisze: pt 28.wrz.2018 - 13:36 Podśmichujkami się nie przejmuj, to forma forumowego czyśćca. Teraz na poważnie. Twoja luneta nie jest tylko do ASG - IMHO spokojnie nadaje się nie tylko do wiatrówek PCA i PCP, ale i do mniej energetycznej broni palnej, np. w kalibrze .22. CP ma łagodniejszy cykl strzału niż WBP więc sądzę że Twoja luneta jeszcze trochę pożyje. Prawdziwym mordercą lunet są wiatrówki sprężynowe, zwłaszcza te okołolimitowe.
Co do położenia lupki to oczywiście ocena na podstawie zdjęcia jest nieobiektywna a poza tym lokalizacja zależy od anatomii strzelca. Mimo to mam wrażenie że okular jest trochę za bardzo wysunięty do przodu. Optymalna odległość okular-oko w takiej lunecie to zwykle ok. 70-80 mm. Modyfikacja składu tylko dla uzyskania dobrego obrazu w lupce to zły pomysł. Pozycja lunety powinna być taka że po złożeniu się "na czuja" z zamkniętymi oczami masz optymalny widok siatki bez dalszych ruchów głową. Czy przedniego montażu nie da się trochę cofnąć?
tak wiem, znam podejście większości do kwestii tego karabinu i ogólnie współczesnych elementów w CP. luz, zbędne treści odcedzam i skupiam się na merytoryce.

zgadza się co do odległości okular-oko, dokładnie tak jak opisujesz jest optymalnie w tym konkretnym egzemplarzu. stąd nieco muszę "pochylać" głowę do przodu.
oczywiście montaż można swobodnie dostosować, natomiast na razie przyjąłem takie położenie by mając całość tubusa zamocowaną najbardziej pewnie, sprawdzić czy po oddaniu strzału sama regulacja nie przesuwa się. zapewne będę testował różne opcje by dojść do optymalnego ustawienia.
jak napisałem wcześniej - jestem zaskoczony jakością lunety bo spodziewałem się, że w tej cenie będzie shit.
JohnGry

Re: Rolling Block

Post autor: JohnGry »

i teraz na zdjęciu jest ustawienie optymalne dla mnie. niestety sam chwyt tubusa lunety jest bardzo skrócony, czyli zdecydowanie mniej pewny. do sprawdzenia w praktyce, czy nie będzie się przestawiać.

natomiast w tym karabinie jest inny problem. ułożony jest pod standardowe przyrządy leżące blisko osi lufy. nie ma tu wyraźnej baki, ale patrząc via szczerbinka/muszka oparcie jest klasycznie policzkiem. luneta niestety wymusza oparcie na kości szczęki. nie sądzę by to czymkolwiek groziło bo strzelałem tak już przecież, i prędzej zdarzało mi się że obijałem kość jarzmową Mountainem, ale fakt jest taki że to jednak mniej pewne ułożenie. można zastosować niższe mocowanie (nie było akurat kiedy kupowałem swoje), ale to z kolei spowoduje konieczność przesunięcia wprzód bo inaczej przednia szeroka tuba oprze się na szczerbince i szynie.

IMG_20180928_144124.jpg
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Rolling Block

Post autor: Wycior »

Kolba w tym karabinie jest raczej do strzelania w pozycji stojąc a ty masz na dodatek wysoki montaż lunety. Pytanie czy nie warto jednak wyjąć szczerbiny i zastosować średni montaż. Ten centymetr wysokości daje bardzo dużo.
Co do niestabilności lunety przy skróconym rozstawie montaży - IMHO przy dobrym montażu nie powinno to być zauważalne. Z takiej (albo podobnej) lupki na dobrej wiatrowce PCP trafia się na 50 m raz za razem w cel nie większy od pięciozłotówki (można lepiej). Z Rolling Blocka porównywalnego skupienia na 50 m nie osiągniesz nawet w przybliżeniu. Przyjmijmy nawet że stabilność linii celowania pogorszy się u ciebie dwukrotnie - wpływ lunety ciągle będzie pomijalny. Przyczyny ewentualnego pływania upatrywałbym raczej w wieżyczkach niż w montażu.
JohnGry

Re: Rolling Block

Post autor: JohnGry »

wiesz, na razie zależy mi na równoczesnym i takim trochę porównawczym strzelaniu na oba sposoby, bo linię celowniczą przyrządów widzę pod lunetą. wystrzeliłem z tego niecałe 30 szt. dopiero, i to większość przy bardzo zgrubnym rozpoznaniu broni i przystrzelaniu przyrządów na ledwie 25 m. ale coś tam na 50 sprawdzałem, i wiem że będzie fajnie. póki co muszę wypracować naważkę, może pokombinować z pociskami, przybitka, bez przybitki, zmiana prochu itp. czyli całe dopasowanie się do indywidualnego charakteru tej broni. znam to aż za dobrze z Mountaina, którego długo i etapami rozpracowywałem, aż "zrobił się" genialny. właśnie dzisiaj pojechał do nowego właściciela i już trochę żałuję bo broń była znakomita. ale dalekie dystanse kuszą.

będę obserwował stan lunety, samego ciekawi mnie ile wytrzyma. i czy sprawdzi się ten set na osi 400 m, bo taką za jakiś miesiąc odwiedzę. w Wawie i okolicach niestety bieda z dalekimi dystansami, jak jest 100 m to nie chcą wpuszczać bo koło łowieckie nie lubi jak im dym leci, także możliwości ograniczone.
JohnGry

Re: Rolling Block

Post autor: JohnGry »

New redneck pisze: pt 28.wrz.2018 - 20:51
JohnGry pisze: pt 28.wrz.2018 - 20:37 właśnie dzisiaj pojechał do nowego właściciela i już trochę żałuję bo broń była znakomita. ale dalekie dystanse kuszą.
Chcesz strzelać z odprzodowego rb z wiatrówkową optyką na dalekie dystanse ?
a strzelałeś z takiego zestawu? bo jeśli nie to wybacz, ale nie pisz już nic.

zrozumiem jeśli wypowie się tu ktoś kto chociażby dotykał RB. opowieści typu "nie wiem, nie znam się, więc sobie pogadam" gucio wnoszą do tematu.

ja lubię sprawdzać, nie gdybać. przetestuję i na pewno napiszę, tarcze pokażę.
JohnGry

Re: Rolling Block

Post autor: JohnGry »

New redneck pisze: pt 28.wrz.2018 - 21:37 Dobrze powiedziane, bo tego czegoś to nawet karabinem nie można nazwać ...
Czy ty naprawdę jesteś tak głupi (czyt. butny a co za tym idzie głupi - nie potrafisz zauważyć swojej nie wiedzy i posłuchać doświadczonych kolegów "Wiem, że nic nie wiem") i przez to uważasz, że jesteś jakimś ogierem z tym mutantem ? Strzeliłeś nim choć raz wyniki na poziomie 93 - 95 pkt na 100 m ? Czy po prostu chcesz mieć czarnoprochową snajperkę ?
Trochę pokory ....
tymi kilkoma zdaniami sam siebie opisałeś. nie wdaję się w polemikę z ludźmi tak niskiego poziomu kultury i intelektu, mam alergię na ameby.
ODPOWIEDZ