Przewóz broni – kontrola policyjna

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
Awatar użytkownika
Smoking Gun
Bywalec
Posty: 443
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 15:12
Lokalizacja: Trójmiasto (no prawie)
Moja broń:

Przewóz broni – kontrola policyjna

Post autor: Smoking Gun »

Jak zachować się podczas kontroli policyjnej pojazdu, przewodząc broń?

Szukałem wytycznych w j. Polskim w internacie, niestety nic nie znalazłem.

Uczono mnie, iż podczas kontroli, należy o fakcie przewożenia broni palnej poinformować funkcjonariusza.

A broń, nie może być naładowana (z wyjątkiem broni do obrony własnej).
Czyli broń i amunicja, musi być oddzielona.
madrak
Posty: 8
Rejestracja: śr 01.lis.2006 - 17:11
Lokalizacja: Prestrzeń Skaganauca
Moja broń:

Post autor: madrak »

jeżdże ponad ćwierć wieku i jeszcze nigdy nie otwierałem bagażnika w celu kontroli uważam że jak mnie zatrzyma policjant do kontroli a ja się wychylę że przewoże broń to dopiero się zacznie jazda ,do momentu aż nie zada sakramentalnego ,a co Pan przewozi i proszę otworzyć bagażnik (gęba w kubeł) bo jak traficie na GUMBASA ( patrz film super Mario Bros) to macie po dniu .Na wszelki wypadek jak jadę na strzelnicę przewoże kolta w 3 częściach
owinięte w szmatki ,i żeby komu nie przyszło do głowy nabić bęben i założyć kapiszony.pozdrawiam 8)
Awatar użytkownika
mkl1
Stary bywalec
Posty: 1000
Rejestracja: śr 25.paź.2006 - 14:18
Lokalizacja: KATOWICE
Moja broń:

Post autor: mkl1 »

na CP nie jest wymagane zezwolenie, ponadto jeżeli przewozisz 'rozładowana"- to nawet nie jest "niebezpieczne narzędzie'...
uważam za zbędne..
Jezeli juz broń palną ( np. sportową) to bezpieczniej zgłosić, ale wówczas gdy chcą kontrolowac bagażnik, a nie wlepic mandat za szybkosc...
bo wówczas naprawde możesz miec dzień stracony na oczekiwaie na patrol interwencyjny, wyjaśnienia, itp...
ja woże w pokrowcu ( długą) i w walizecze krotką ( bez wzgl jaka...)
Telesfor
Bywalec
Posty: 118
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 20:27
Lokalizacja: CZERSKIE BRACTWO KURKOWE
Moja broń:

Post autor: Telesfor »

W takim przypadku cuda dziala legitymacja.Jakakolwiek.
Posiadacza broni ( czyli na zezwolenie) ale nie o to chodzi.
Swietnie też legitymacja członka Bractwa Kurkowego lub Towarzystwa Strzeleckiego.

jeszcze lepiej mundur/strój : kurkowy , odtwórczy. 100 % że i mandat sie upiecze...
Awatar użytkownika
George
Bywalec
Posty: 298
Rejestracja: śr 18.paź.2006 - 07:44
Lokalizacja: Północne Mazowsze
Moja broń:

Post autor: George »

Tak na zdrowy rozsądek (przepraszam, ze cytuję zdanie jednej z reklam) uważam, ze nie ma potrzeby informowania policjanta z drogówki, że w bagażniku znajduje się rozładowana broń CP czy wiatrówka.
Co innego, gdy pod pachą mamy broń do ochrony osobistej gotową do strzału. Wtedy warto pokazać legitymacje posiadacza. Broń pokazac tylko na polecenie kontrolującego. Nie odwrotnie, bo można wywołać niepożądane odruchy.

Bodaj marekP pisał jak został zatrzymany w czasie blokady i wtedy spodziewając się kontroli pojazdu, uprzedził, że w bagażniku ma kilka sztuk broni CP. Policjanci słusznie uznali, że nie była to broń użyta w czasie napadu i dali spokój Markowi.
Awatar użytkownika
Smoking Gun
Bywalec
Posty: 443
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 15:12
Lokalizacja: Trójmiasto (no prawie)
Moja broń:

Post autor: Smoking Gun »

Jest chyba logiczne, ze jeżeli policjant chce zobaczyć prawo jazdy czy wlepić nam mandat
‘za nie manie świateł’, to nie muśmy go uświadamiać, ze wieziemy ze sobą arsenał.

Jeżeli, natomiast dochodzi do przeszukania samochodu,
to należy powiadomić o tym funkcjonariusza.
Awatar użytkownika
mkl1
Stary bywalec
Posty: 1000
Rejestracja: śr 25.paź.2006 - 14:18
Lokalizacja: KATOWICE
Moja broń:

Post autor: mkl1 »

Telesfor pisze:W takim przypadku cuda dziala legitymacja.Jakakolwiek.
Posiadacza broni ( czyli na zezwolenie) ale nie o to chodzi.
Swietnie też legitymacja członka Bractwa Kurkowego lub Towarzystwa Strzeleckiego.

jeszcze lepiej mundur/strój : kurkowy , odtwórczy. 100 % że i mandat sie upiecze...
działa takze naklejka na "tyłku' samochodu... ja mam przyklejony "symbol pistoletu"... i rozmowa schodzi na tory poboczne- a nie o "niemaniu swiateł" :?
Ree
Posty: 1
Rejestracja: ndz 27.lip.2008 - 12:31
Moja broń:

Post autor: Ree »

Witam

Orientujecie się może, jak wygląda sprawa z przewozem rewolweru cp czy karabinu skałkowego przez teren UE, do Irlandii? Jakie istnieje prawo w Niemczech, Holandii, Belgii, Francji, UK i Irlandii odnośnie posiadania w/w broni?

Pozdrawiam

Ree
Awatar użytkownika
WiS
Posty: 86
Rejestracja: ndz 30.gru.2007 - 15:12
Lokalizacja: Kielce
Moja broń:

Post autor: WiS »

Nie śledzę na bieżąco zmian w ustawodawstwach tych państw, i zapewne nikt z tu obecnych tego nie robi... Coś tam piąte przez dziesiąte wiem, ale żeby Cię nie wpakować na minę - zamiast sobie przypominać, po prostu doradzę kontakt z ambasadami.
Standardowy mail z zapytaniem powinien przynieść odpowiedź w pełni wiarygodną. A ta odpowiedź, wydrukowana, w dodatku w języku angielskim/niemieckim, może też stanowić jakąś pomoc w ewentualnych dyskusjach z miejscowymi funkcjonariuszami, którym się będzie "wydawało inaczej"...
Mazi
Posty: 64
Rejestracja: wt 17.paź.2006 - 12:51
Lokalizacja: Sławków / Opole / Londyn
Moja broń: brak

Post autor: Mazi »

W UK i irlandii nie możesz posiadać ŻADNEJ BRONI.
W tych krajach za broń również jest uważany śrubokręt który leży w schowku. Nie mówiąc o nożach. 8-)

Co do innych krajów to nie wiem.
Awatar użytkownika
Tomic
Posty: 9
Rejestracja: ndz 10.lut.2008 - 19:33
Lokalizacja: Szczecin
Moja broń:

Post autor: Tomic »

w Irlandii nóż do tapet jest traktowany jako broń, nawet ASG jest tam zabronione to co tu mówić o CP
Awatar użytkownika
scyzor
Stary bywalec
Posty: 502
Rejestracja: śr 18.maja.2011 - 18:50
Lokalizacja: Bydgoszcz / Trzemeszno
Moja broń:

Post autor: scyzor »

Odgrzewam tego kotleta, żeby nie zakładać nowego tematu.

A zagadnienie, które chciałem poruszyć jest takie:

- posiadanie czarnego prochu jest legalne i to nie ulega wątpliwości
- posiadanie broni CP - wiadomo jakiej również
- mogę przewozić (własnym autem) nienabitą broń - nie ma problemu

Jak wygląda sprawa z PRZEWOZEM własnym autem czarnego prochu???

Czytałem to i owo i nic nie wykoncypowałem :-?
Jest to legalne czy nie ?
Z jednej strony są jakieś przepisy odnośnie przewozu - cytuję ze strony PIONEK:
http://www.fam-pionki.pl/index.php/main/pl/articles/2/9

"4.4 TRANSPORT DROGOWY PROCHÓW CZARNYCH

W transporcie drogowym proch czarny przewożony jest jako materiał niebezpieczny klasy 1, podklasy 1D, UN 0027 wg przepisów RID/ADR o przewozie materiałów niebezpiecznych.
Zgodnie ze zwolnieniami ( wyłączeniami ) dotyczącymi ilości przewożonych towarów - pkt. 1.1.3.6 ADR - kategoria transportowa 1, w klasie tej można przewozić jednorazowo do 20 kg prochu bez obowiązku stosowania się do większości wymagań ADR."


Odnośnie przepisów ADR znalazłem coś takiego:
http://www.abc.com.pl/problem/1795/8

oraz o zwolnieniach:
http://www.adr.info.pl/zwolnienia_adr.html

Cytuję fragmenty:
Przepis 1.1.3.1 dot. osób fizycznych: Umowa ADR nie ma zastosowania dla przewozów wykonywanych przez osoby fizyczne w oryginalnych, małych opakowaniach dla własnych potrzeb lub celów sportowo-rekreacyjnych.

oraz ten punkt, an który powołują się PIONKI:
Przepis 1.1.3.6 dot. wszystkich uczestników przewozu: Częściowe wyłączenie dla kierowców w zakresie wyposażenia, dokumentacji i warunków transportu.

Ale: CZĘŚCIOWE WYŁĄCZENIE.
I na dole jest jeszcze, cytuję:

3. Zwolnienie 1.1.3.6 - Wyłączenie częściowe spod przepisów ADR

Jeśli produkt podlega częściowym wyłączeniom spod przepisów ADR (1.1.3.6 ADR - kategoria transportowa) wówczas:

1. kierowca nie musi mieć przeszkolenia
2. pojazd nie musi być oznakowany
3. nie ma potrzeby dostarczania pisemnej instrukcji dla kierowcy
4. przesyłki muszą być oznakowane nalepkami
5. musi być sporządzony dokument przewozowy
6. na wyposażeniu pojazdu nie potrzeba przenośnego urządzenia oświetleniowego
7. pojazd musi być wyposażony w dodatkową gaśnicę 2 kg

Jeżeli towary niebezpieczne należą do tej samej kategorii transportowej, to ich maksymalna ilość całkowita przypadająca na jednostkę transportową nie może przekroczyć 20 kg, 50 kg, 333 kg lub 1000 kg.


Zwracam uwagę na pkt.5 "musi być sporządzony dokument przewozowy"
:-D

Czyli jak mam to rozumieć? Że jadąc na strzelnicę czy zawody albo i ze sklepu z proszkiem mam sporządzać jakiś dokument przewozowy ???? :shock:
A bez to przewożę nielegalnie?

No ale w naszym pięknym kraju wszystko jest możliwe jeśli chodzi o przepisy więc z góry będę wdzięczny za pomoc w interpretacji tego co wyżej.

P.S. Zbieżność avatarów z przedmówcą jest przypadkowa i niezamierzona - używam takowego od lat na wszystkich forach na jakich działam 8)
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

ADR nie ma zastosowania w przy przewozach samochodem prywatnym. Moze za mało precyzyjnie: przy transporcie niezarobkowym, bo znam kilka TIR-ów będących własnością osób prywatnych;-)
Zamiast szukać dziury w całym, idź postrzelać :-)
Awatar użytkownika
scyzor
Stary bywalec
Posty: 502
Rejestracja: śr 18.maja.2011 - 18:50
Lokalizacja: Bydgoszcz / Trzemeszno
Moja broń:

Post autor: scyzor »

mkowalczuk pisze:Zamiast szukać dziury w całym, idź postrzelać :-)
Toć nie szukam bo... wkrótce jadę na południe więc temat interesuje mnie jak najbardziej :P
mkowalczuk pisze:ADR nie ma zastosowania w przy przewozach samochodem prywatnym.
I tu nie rozumiem - czyli mogę czy nie mogę ? :-? Serio nie wiem w którą stronę to ugryźć a pytam dlatego, że chciałbym z tej delegacji wrócić w terminie a nie czekać na dołku na "eksperta" :lol:
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

Jeśli wyraźnie określono czego dotyczy ADR to możesz zwyczajnie dalej nie czytać. Ja gazet dla nastoletnich blondynek nie czytam by sie nie zdenerwować gdy tam przeczytam o ... facetach w moim wieku ;-)
Od strony formalnej przewóz przez granicę np. paliwa w karnistrach jest zabroniomy. Reszty sie domyśl.
Sorki za błędy, ale piszę z telefonu.
ODPOWIEDZ