Przechowywanie broni CP

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
Awatar użytkownika
mkl1
Stary bywalec
Posty: 1000
Rejestracja: śr 25.paź.2006 - 14:18
Lokalizacja: KATOWICE
Moja broń:

Przechowywanie broni CP

Post autor: mkl1 »

Szukałem Waszych opini, ale sa rózne- więc mam pytanie jak w temacie...
po pierwsze primo to broń palna,
ale po drugie primo to broń bez zezwolenia
po trzecie primo to jak eksponować jeżeli to jest 'historyk"?

Jakie sa Wasze opinie?
kumat
Bywalec
Posty: 100
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 14:27
Moja broń:

Post autor: kumat »

Uważam, że tej broni, jeżeli jest bez pozwolenia nie należy trzymać w zamknięciu, o ile warunki na to pozwalają.
Moje karabiny i strzelby stoją w stojaku w widocznym miejscu, a pistolety i rewolwery leżą na półce. Oczywiście w pobliżu nie ma kapiszonów ani prochu, to jest pod kluczem.
Z początku miałem trochę oporu ze strony żony, ale teraz sama mi doradzała żebym obok gdzieś umieścił swoje puchary i medale :D
mackra
Stary bywalec
Posty: 674
Rejestracja: sob 28.paź.2006 - 00:15
Lokalizacja: Krakow
Moja broń:

Post autor: mackra »

Osobiscie nie lubie wystawek z przyczyn czysto estetycznych, ale jak ktos chce wieszac nad kominkiem, to jego prawo (doslownie i w przenosni). Zgadzam sie tez z kumatem co do przechowywania prochu i kapiszonow pod kluczem - licho nie spi.

Szkoda tez, ze nie ma w sprzedazy blokad zamka/spustu do broni CP.

Nie chce nudzic i rozmydlac watku Mirkowi, wiec tylko szybciutko: o zachowanie prawa do wieszania CP na scianie (i nie tylko do tego) byc moze trzeba bedzie ostro zawalczyc.
Awatar użytkownika
Mincerz
Stary bywalec
Posty: 762
Rejestracja: czw 26.paź.2006 - 00:25
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń:

Post autor: Mincerz »

Ja swoją broń i amunicję przechowuje w 2 skrzyniach (pod łóżkiem :ok: ). W jednej, dużej, jest miejsce na broń i przybory czyszczące a w drugiej na resztę. Skrzynki z ponad calowych dech jesionowych, dobrze okute z kłódkami. Skrzynie są zrobione jako kopia średniowiecznych, okucia i kłódki też.
Jak ktoś chce obejrzeć to otwieram skrzynkę i wszystko jest w jednym miejscu. Można ułożenie broni w skrzyni odpowiednio zaaranżować.
Akurat cierpię na brak miejsca i ściany mam zajęte książkami, nawet nie jestem w stanie włożyć szafki na broń. No i broń się nie kurzy. I nie wędruje po domu.

Widziałem u znajomego antykwariusza broń w szafach drewnianych z drzwiczkami z szybą. Do tego delikatne podświetlenie z małych żarówek i wyglądało bdb.

A co do blokad to pasują takie od broni nitro i wiatrówek.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
mkl1
Stary bywalec
Posty: 1000
Rejestracja: śr 25.paź.2006 - 14:18
Lokalizacja: KATOWICE
Moja broń:

Post autor: mkl1 »

Jeżeli chodzi o powieszenie na ścianie historyka- jakoś nie mam oporów (z regóły cięzko z nich wystrzelić bo nawet kominki "pozatykane rdzą... bo ja nie ingeruje zbytnio w taka broń- niech zostanie w stanie nazwijmy to "oryginalnym- byle czysta :o )

Natomiast powieszenie współczesnej repliki to mam dwie obawy:
1 ktoś się może czepiac...??? ( może nie)
druga... sposób powieszenia ( z reguły mniej lub bardziej horyzontalnie) może powodować "ugięcie lufy... (a może nie?- jak opinia?)
Awatar użytkownika
Mincerz
Stary bywalec
Posty: 762
Rejestracja: czw 26.paź.2006 - 00:25
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń:

Post autor: Mincerz »

Myślę, że musiałbyś przyłożyć niezłą siłę aby wygiąć taką lufę.. Powiesić się albo coś podobnego.
Co najwyżej taka broń spadnie, urwie się z zaczepów albo, jeżeli będzie w taki sposób długo przechowywana to odbarwi się na łożu. Ale to takie typowe "misie".

A co do czystej broni historycznej: http://oldguns.net/pix/14944.jpg
Prawda jaki pięknie pochromowany? :-o
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
arend
Posty: 62
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 17:16
Lokalizacja: opodal wawy
Moja broń:

Post autor: arend »

mój ranger stoi sobie skromnie w konciku a i tak przyciąga spojrzenia odwiedzających mnie ludzi
z zasady jest oglądany i cmokaniom nie ma końca :D

kapiszony i proch trzymam w zamykanej kluczem kasetce
kule i cały inny szpej spoczywa w skrzyneczce pod biurkiem

noszę się z pomysłem powieszenia broni na ścianie (za tło będzie robiła wielka flaga stanów południowych kurząca się teraz w szafie)
Awatar użytkownika
mkl1
Stary bywalec
Posty: 1000
Rejestracja: śr 25.paź.2006 - 14:18
Lokalizacja: KATOWICE
Moja broń:

Post autor: mkl1 »

Witam
z tym wygieciem się lufy - to miałem na myśli nie wygięcie"- takie zauważalne giołym okiem, lecz odkształcenie... ale OK.
drążyłem temat "wieszania na ścianie" bo u mnie to wisi wraz z białą bronią ( jakieś tam szabelki z XIX/XXw
I nawet się ładnie komponuje..
Ale chyba broni "uzytkowej--- sharpsa, colta nie powiesze..
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Post autor: Marek »

Białą bronią to dopiero można sobie zrobić kuku, widziałem kiedyś dziurę w podłodze po szabelce, która spadła znienacka, o dzieciach to już nie wspomnę, a nad łóżkiem też bym nic takiego nie powiesił :) na pewno gorsze od sharpsa, który po umyciu łapie kurz i jedynie alergik może mieć kłopot.
Awatar użytkownika
mkl1
Stary bywalec
Posty: 1000
Rejestracja: śr 25.paź.2006 - 14:18
Lokalizacja: KATOWICE
Moja broń:

Post autor: mkl1 »

A'propos tego "ku-ku"
to do dzisiaj mam paluch u prawej nogi "dziurawy"
szabelka husarska "wuślizgnęła mi się z imadełka i... spadła pionowo...ale @#!!$%@ ból :-P
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1059
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Przechowywanie broni CP

Post autor: mar_kow »

Odświeżę temat...
Jest jakiś konstruktywny zapis prawny nt. przechowywania broni CP ?? W świetle prawa jest to dalej broń. Jasną sprawą jest że należy ją zabezpieczyć przed użyciem, czyli co najmniej utrudnić dostęp do prochu i kapiszonów. Znalazłem gdzieś wypowiedź ("umkła w czytaninie") chyba prawnika dotyczące broni pozbawionej cech użytkowych. Nie ma żadnych obostrzeń. A w przypadku CP nie jest potrzebny sejf?
Oczywiście subiektywnie patrząc - jak ktoś się boi może kupić sejf klasy "0" i tam chować - ale nie o to chodzi...

Zakładając hipotetycznie czy można dostać zarzut niedostatecznego zabezpieczenia broni CP trzymając ją w szklanej gablotce...?
Wycior
VIP
Posty: 2066
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Przechowywanie broni CP

Post autor: Wycior »

Zajrzyj do Ustawy o Broni i Amunicji oraz rozporządzenia MSW w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Taka lektura nikomu nie zaszkodzi. Broń CP może posiadać każdy. Formalnie nie ma osób nieuprawnionych, nie ma więc potrzeby zabezpieczania broni przed dostępem takich osób. W praktyce zdrowy rozsądek i elementarna przezorność nakazywałyby uniemożliwić niekontrolowany dostęp do broni CP np. dzieciom, a amunicję przechowywać bezpiecznie i z dala od broni. W każdym razie za trzymanie pukawki CP w gablocie nikt cię za szwedzkie firanki nie wsadzi. Natomiast za trzymanie broni nad kominkiem może cię ukarać co najwyżej sama broń, ponieważ nie jest to miejsce optymalne z punktu widzenia jej trwałości.
amigo
Stary bywalec
Posty: 548
Rejestracja: pn 03.kwie.2017 - 19:07
Moja broń: za dużo się tego uzbierało : )

Re: Przechowywanie broni CP

Post autor: amigo »

Ja tam to nawet chciałem w kredensie za szkłem trzymać ale kobita mnie pogoniła :cry: - a z babami lepiej nie zadzierać :lol: więc teraz leżą w drewnianym kufrze i dobrze im tam.
Awatar użytkownika
nerokpl
Bywalec
Posty: 263
Rejestracja: pt 10.mar.2017 - 06:53
Lokalizacja: Piaseczno
Moja broń: nie mieści się już w opisie

Re: Przechowywanie broni CP

Post autor: nerokpl »

Ostatnio temat dyskutowany na FB. W UOBiA jest konieczność zabezpieczenia przed osobami nieuprawnionymi. Rozporządzenie o przechowywaniu obejmuje broń na uprawnienia. Jest jednak jeden aspekt tj.: jeżeli dojdzie do utraty broni palnej to zgodnie z UOBiA jest obowiązek zgłoszenia tego faktu. Utrata broni palnej (CP to według UOBiA broń palna) wiązać się może z Art.263 ust.4 kodeksu karnego, o nieumyślnej utracie broni palnej. Analizowany jest wtedy sposób przechowywania broni. Kodek karny to odrębny akt prawny i może określać bezpieczny sposób przechowywania. Wygląda to tak, że w takiej sytuacji gwarancją spokoju jest szafa lub sejf klasy S1.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1059
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Przechowywanie broni CP

Post autor: mar_kow »

Aktualnie jeżeli ktoś ma EKB i dojdzie do kradzieży (z domu/auta) to również musi zgłosić utratę bo będzie miał problem z wyrejestrowaniem CP. Przynajmniej tak wyczytałem z Forum. Ewentualnie nie poniesie kary.
ODPOWIEDZ