Broń CP na pozwolenie

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
ODPOWIEDZ
raguel
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: czw 09.lis.2017 - 02:17
Moja broń: Czołg w stodole

Re: Broń CP na pozwolenie

Post autor: raguel »

Myślę że sporo osób byłoby chętnych tylko potrzeba by konkretów. Jeśli spotkać się to gdzie i kiedy, a także co miałoby z tego wyniknąć? Jakaś sala dostępna/parking?
Furbolg
Posty: 32
Rejestracja: pt 02.mar.2018 - 08:12
Moja broń: brak

Re: Broń CP na pozwolenie

Post autor: Furbolg »

Wydaje mi się, że spotkanie na strzelnicy byłoby OK, a na której- to już musimy uzgodnić. Kupa osób jest z Górnego Śląska, więc może któraś z tamtejszych strzelnic. To już musi się wypowiedzieć ktoś stamtąd. Jeśli ktoś jest z Wrocławia lub okolic, to mogę zabrać ze sobą dwie osoby. Zawsze to mniejsze koszty.
Ja kombinuję ze statutem (łatwe to to nie jest). Mam też przyjaciela, który zajmuje się projektowaniem stron internetowych, jak nie będzie zawalony robotą to może mógłby zmontować jakąś stronkę, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Może i wyobrażam sobie zbyt wiele, ale nawet jeśli na takim spotkaniu nie uzgodnimy niczego sensownego- to zawsze będzie można postrzelać w zacnym towarzystwie :-D
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Broń CP na pozwolenie

Post autor: slaw29 »

Mnie się kolego Furblog wydaje iż trzeba kogoś od montowania filmów . Film najlepszym nośnikiem reklamowym . Najwięcej ludzi zobaczy . YOU TUBA trzeba opanować i tyle .

Mam nawet pewną koncepcję jak to zrobić .Potrzebujemy też prawnika , aby być pewnym jakie treści możemy zamieścić .
Furbolg
Posty: 32
Rejestracja: pt 02.mar.2018 - 08:12
Moja broń: brak

Re: Broń CP na pozwolenie

Post autor: Furbolg »

Montowanie filmu nie jest wcale takie trudne. U mnie w pracy jest jedna osoba która się tym zajmuje. Ma nawet jakieś sensowne kamerki.
M1858
Posty: 3
Rejestracja: pt 23.mar.2018 - 11:36
Moja broń: brak

Re: Broń CP na pozwolenie

Post autor: M1858 »

Trochę chyba za późno na takie zabiegi. Nie da to nic bo zainteresowanie czarnym prochem jest żadne. Taki film na youtube obejrzy może ze 2tyś ludzików nie więcej. Jak wprowadzą pozwolenia na czarny proch to moje zabawki wyrzucę do rzeki, chyba ze ktoś kupi remiego + 2 bebny z Deerhunterem .45? W co raczej wątpię bo znany portal aukcyjny zostanie zalany tego typu ofertami a sprzedawać komuś za 200 zl nie mam zamiaru. Wolę zanieczyścić rzekę w mojej okolicy. Pozwolenia nie zdobędę bo były interwencje policji u mnie w domu. Co prawda nie na mnie. Ja jestem czysty no ale... żegnaj hobby! Powrócę do strzelania wiatrowego. Już nawet oglądam karabinki znanego niemieckiego producenta :) No chyba, że stanie się cud i będzie rejestracja jak Wiatrówki FAC, bo tam chyba dzielnicowy nie chodzi. Tylko badania, orzeczenie o niekaralności i dają z automatu. Rozwiązaniem była by też EKB dla każdego posiadacza czarnoprochowca. Zrobią pewnie tak jak z detektorystami. Pach! Chodzenie z wykrywaczami metalu nielegalne! To też było moje hobby także jestem przyzwyczajony... Niestety...
Awatar użytkownika
lipton73
Posty: 43
Rejestracja: śr 10.sty.2018 - 21:00
Moja broń: brak

Re: Broń CP na pozwolenie

Post autor: lipton73 »

A ja powiem Wam tak, ogólnie nic nie zdziałamy wobec dyrektyw samych elit, zatrzepią nami i tyle, jednostki mogą się osrać i tyle. Zacznę chyba procedurę z pozwoleniem na kolekcjonerkę, do stowarzyszenia należę już jakiś czas, Tylko teraz pytanie:
Zapewne , jeślsi wejdzie to na pozwolenie, to będzie jakiś okres przejściowy, bo na pewno nie każą ludziom załatwić wszystkiego w przeciągu tygodnia, tylko ciekawe, jakim time będzie na ogarnięcie sprawy
Awatar użytkownika
DRIZZLERE17
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: czw 06.paź.2016 - 15:09
Lokalizacja: Woj. Śląskie
Moja broń:

Re: Broń CP na pozwolenie

Post autor: DRIZZLERE17 »

Dochodzę do wniosku, że tu raczej nic się nie osiągnie. Jak wejdzie nowelizacja UoBiA, to zacznie się "czarnoprochowa rozpacz" większości mocnych w gębie forumowiczów. Wielu ludzi na tym forum nie zdaje sobie sprawy, że sam fakt obecnej legalności CP to tylko taki "chochlik" ustawodawczy w polskim sejmie, a nie jakieś prawa, które jakoby posiadamy, dodając do tego obłąkaną dyrektywę UE (repliki CP kat. B) jestem niemal pewny że będzie wymóg pozwoleń natomiast otwartą kwestia pozostają kryteria uzyskania takiego pozwolenia.
Procedura pozwolenia kolekcjonerskiego, mimo iż jest uciążliwa i kosztowna wydaje się jedynym sensownym wyjściem z całej tej sytuacji. Pytanie do kolegów ze Śląska. Czy znacie jakieś sensowne stowarzyszenia kolekcjonerskie w Katowicach i okolicy ? Jeżeli jest tu ktoś z takim pozwoleniem to z chęcią pogadam.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1059
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Broń CP na pozwolenie

Post autor: mar_kow »

Wszystkie stowarzyszenia opierają się na podobnych zasadach odnośnie pozwoleń na broń bo tego wymagają przepisy. Różnią się jedynie Regulaminem stowarzyszenia. Profilaktycznie zapiszę się. Dla mnie pozwolenie na broń to kwestia czasu obiegu dokumentów. Jak faktycznie wejdą zmiany zacznie się totalna wyprzedaż. Skorzystają ci z ułatwionym dostępem do pozwolenia albo z dużą kasą w kieszeni...
http://zawiszagizycko.pl/pozwolenie-na-bron/
Awatar użytkownika
Bob
Posty: 82
Rejestracja: ndz 29.paź.2017 - 13:21
Lokalizacja: Opolskie
Moja broń: Remington 1858 .44 8" Colt Navy 1851 .36 7,5"

Re: Broń CP na pozwolenie

Post autor: Bob »

Nie wiem ile w tym prawdy ale ostatnio na strzelnicy rozmawialem z instruktorem na temat broni, pozwolen itp
I on twierdzi ze najlepsze pozwolenie to sportowe bo minus kolekcjonerskiego jest taki że ponoć ma być zmiana w prawie... Pozwolenie kolekcjonerskie tylko do kolekcjonowania broni palnej a nie strzelania (z ori nie wiem jak repliki)
Przy sportowym mamy to samo co przy kolekcjonerskim tylko trzeba sie na zawodach czasem pokazac no i klub opłacać.
Szczegółów nie znam chyba ze szukał klientów to zachwalał sportowe ale znając UE i nasz kraj to się nie zdziwię...
Awatar użytkownika
DRIZZLERE17
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: czw 06.paź.2016 - 15:09
Lokalizacja: Woj. Śląskie
Moja broń:

Re: Broń CP na pozwolenie

Post autor: DRIZZLERE17 »

Bob pisze: ndz 25.mar.2018 - 23:17 Nie wiem ile w tym prawdy ale ostatnio na strzelnicy rozmawialem z instruktorem na temat broni, pozwolen itp
I on twierdzi ze najlepsze pozwolenie to sportowe bo minus kolekcjonerskiego jest taki że ponoć ma być zmiana w prawie... Pozwolenie kolekcjonerskie tylko do kolekcjonowania broni palnej a nie strzelania (z ori nie wiem jak repliki)
Przy sportowym mamy to samo co przy kolekcjonerskim tylko trzeba sie na zawodach czasem pokazac no i klub opłacać.
Szczegółów nie znam chyba ze szukał klientów to zachwalał sportowe ale znając UE i nasz kraj to się nie zdziwię...
Ciekawe skąd pan instruktor miał takie sensacyjne wiadomości, że nikt oprócz niego samego tak naprawdę nie ma pojęcia co się dzieje za "spiżową bramą" komisji sejmowych. Jak bym cos takiego usłyszał od jakiegoś instruktora, to bym ten temat drążył do skutku.
raguel
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: czw 09.lis.2017 - 02:17
Moja broń: Czołg w stodole

Re: Broń CP na pozwolenie

Post autor: raguel »

Bob pisze: ndz 25.mar.2018 - 23:17 Nie wiem ile w tym prawdy ale ostatnio na strzelnicy rozmawialem z instruktorem na temat broni, pozwolen itp
I on twierdzi ze najlepsze pozwolenie to sportowe bo minus kolekcjonerskiego jest taki że ponoć ma być zmiana w prawie... Pozwolenie kolekcjonerskie tylko do kolekcjonowania broni palnej a nie strzelania (z ori nie wiem jak repliki)
Przy sportowym mamy to samo co przy kolekcjonerskim tylko trzeba sie na zawodach czasem pokazac no i klub opłacać.
Szczegółów nie znam chyba ze szukał klientów to zachwalał sportowe ale znając UE i nasz kraj to się nie zdziwię...
Prawdy w tym raczej mało, poza tym niestrzelająca broń kolekcjonerska ma znikomą wartość, jak więc umożliwić kolekcjonerom możliwość przestrzału? Raczej urban legend.
Pozwolenie sportowe pozwala na "noszenie" załadowanej broni, podczas gdy z kolekcjonerskim broń możemy przemieszczać w stanie rozładowanym. Na kolekcjonerskie WPA wydają też z reguły więcej promes na zakup broni (WPA Warszawa, na licencję sportową, bez startów, daje max 3, ze startami do 10, kolekcjonersko nawet 20).
Poza tym, żeby dostać sportowe wymagany jest zdany egzamin na patent w klubie, a na stricto kolekcjonerskie egzamin w WPA.
DRIZZLERE17 pisze: ndz 25.mar.2018 - 09:08 Wielu ludzi na tym forum nie zdaje sobie sprawy, że sam fakt obecnej legalności CP to tylko taki "chochlik" ustawodawczy w polskim sejmie, a nie jakieś prawa, które jakoby posiadamy, dodając do tego obłąkaną dyrektywę UE (repliki CP kat. B) jestem niemal pewny że będzie wymóg pozwoleń natomiast otwartą kwestia pozostają kryteria uzyskania takiego pozwolenia.
Legalność i bezpozwoleniowośc była celowym działaniem ustawodawcy.
Od dnia 20 marca 2000 roku, tj. od dnia wejścia w życie ustawy o broni i amunicji uchwalonej 22 kwietnia 1999 roku (http://orka.sejm.gov.pl/proc3.nsf/ustawy/479_u.htm), możliwe stało posiadanie broni palnej starej, broni tzw. czarnoprochowej. W ustawie znalazł się art. 11 pkt 1 o brzmieniu: Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania broni palnej wytworzonej przed rokiem 1850. Takie brzmienie ustawy zapoczątkowało rozwój rekonstrukcji historycznej. Umożliwiono Polakom posiadanie starej broni, o wartościach kolekcjonerskich. Przepis dotyczył broni palnej w pełni sprawnej technicznie, tej zdolnej do miotania pocisków na odległość. Taki stan prawny obowiązywał do dnia 1 maja 2004 r. (http://orka.sejm.gov.pl/proc4.nsf/opisy/1048.htm), gdy przepis art. 11 pkt 1 ustawy o broni i amunicji otrzymał brzmienie: Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania broni palnej wytworzonej przed rokiem 1850 lub replikę tej broni. Zmiana związana była z dostosowywaniem przepisów ustawy o broni i amunicji do przepisów europejskich i Dyrektywy Rady Unii Europejskiej nr 91/477/EWG z dnia 18 czerwca 1991 roku w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni. W trakcie prac parlamentarnych uzasadniano to następującymi argumentami: Sprawa dotyczy broni historycznej i jej replik. W absolutnej większości krajów UE broń wyprodukowana przed rokiem 1850 nie podlega przepisom dotyczącym broni palnej. De facto dopiero w roku 1870 rozpoczęto na masową skalę produkcję broni odtylcowej. W większości krajów broń historyczna, która nie ma naboju scalonego, jest wyłączona spod reguł związanych z bronią palną. Dotyczy to także replik, które na ogół są solidniej wykonane i pewniejsze w użyciu przy strzelaniu hobbystycznym. Broń historyczna może uszkodzić przede wszystkim strzelca. Moja poprawka zmierza do tego, aby w pełnej zgodzie z Dyrektywą Rady Europy i regułami obowiązującymi w większości krajów europejskich wyłączyć broń historyczną, używaną tylko przez hobbystów, a jest ich w Polsce coraz więcej, spod działania reguł uzyskiwania pozwolenia na broń palną. To nie są groźne urządzenia, żadni bandyci z takiej broni nie strzelają, używają jej wyłącznie hobbiści (http://orka.sejm.gov.pl/Biuletyn.nsf/B4?Open). Takie stanowisko prezentował obecny Prezydent, a ówczesny poseł Bronisław Komorowski.
Źródło: http://trybun.org.pl/2015/03/22/bron-pa ... tej-broni/

Kwestia możliwości noszenia takiej broni w stanie załadowanym to moim zdaniem "chochlik".

Poza tym:
raguel pisze: czw 22.mar.2018 - 00:25 Największą bolączką legislacyjną jest to, że broń bezpozwoleniowa CP jest raczej kupowana i używana rekreacyjnie, a reglamentacyjne podejście zawsze wiązało się z dowodzeniem ważnej przyczyny do posiadania broni np. członkostwo w stowarzyszeniu kolekcjonerskim.
I pytanie, czy trzeba będzie mieć "ważną przyczynę" do posiadania broni jest chyba dla nas kluczowe.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1059
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Broń CP na pozwolenie

Post autor: mar_kow »

W każdym bądź razie ja już w najbliższym czasie przystąpię do stowarzyszenia kolekcjonerów. Organizują kursy na Prowadzącego Strzelanie bez względu na rodzaj broni. Wiem że może to kolejny niepotrzebny papier niekoniecznie honorowany na innej strzelnicy ale taki mamy rozgardiasz jaki mamy... Będę miał dostęp do drugiej strzelnicy na uprzywilejowanych zasadach.
Wycior
VIP
Posty: 2066
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Broń CP na pozwolenie

Post autor: Wycior »

Stowarzyszenie kursu na "prowadzącego strzelanie" samo przeprowadzić nie ma prawa (patrz WRS). Poza państwowymi formacjami uzbrojonymi w rachubę wchodzi PZSS, PZŁ i LOK. Wygląda na to że szkolenie musi przeprowadzić dla kolekcjonerów ktoś z tej trójki (za PZŁ nie dałbym tu głowy).
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1059
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Broń CP na pozwolenie

Post autor: mar_kow »

Wycior pisze: pn 26.mar.2018 - 15:28 S[...]Wygląda na to że szkolenie musi przeprowadzić dla kolekcjonerów ktoś z tej trójki (za PZŁ nie dałbym tu głowy).
Jeszcze nie pytałem, możliwe że tak. Bez sensu byłoby organizować coś na podobieństwo bez prawa ogólnego korzystania. Wypytam co i jak w wolnej chwili.
raguel
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: czw 09.lis.2017 - 02:17
Moja broń: Czołg w stodole

Re: Broń CP na pozwolenie

Post autor: raguel »

PZSS i LOK, w PZŁ jest to tożsame z sędzią myśliwskim.
ODPOWIEDZ