Czarne chmury nad czarnym prochem

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
Tomaszz

Re: Czarne chmury nad czarnym prochem

Post autor: Tomaszz »

Szaddam pisze: śr 08.lis.2017 - 18:59 A co mają/mogą zrobić?
Wyrywkowe kontrole na strzelnicach, sprawdzanie donosów "życzliwych", itp.
Jak ktoś będzie siedział cicho i się nie chwalił posiadaniem, to jak mają do niego trafić?
Nie wiem ale kara na pewno mała nie będzie :)
Awatar użytkownika
KUKUŁKA
Bywalec
Posty: 181
Rejestracja: wt 01.lip.2014 - 07:17
Lokalizacja: POGÓRZE SUDECKIE
Moja broń:

Re: Czarne chmury nad czarnym prochem

Post autor: KUKUŁKA »

Teraz też możesz kupić TT-kę i siedzieć cicho. Co Ci po takiej broni? Głaskać ją po nocach przy świetle księżyca? Chodzi o to by legalnie i bezstresowo w wolny dzień wrzucić zabawki do bagażnika i legalnie i bezstresowo pobawić się na strzelnicy. W innym przypadku Policja będzie miała "wyniki" na CP jak teraz na gównianych Zoraki.
raguel
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: czw 09.lis.2017 - 02:17
Moja broń: Czołg w stodole

Re: Czarne chmury nad czarnym prochem

Post autor: raguel »

Kurcze, zaintrygował mnie temat do tego stopnia, że się w końcu zarejestrowałem, więc na wstępie wszystkich pozdrawiam ;)
amigo pisze: śr 08.lis.2017 - 20:33 Cicha rejestracja jest od dawna , nawet bez wyrabiania EKB.
Ciekawa teoria. Zapewne chodzi Ci o wymóg podawania danych do faktury. Jest to wymóg prawny, dla podmiotów koncesjonowanych, nie są one jednak zobowiązane (jak dotąd) do przekazywania takich informacji komukolwiek. Podobnie jest z kupnem amunicji na pozwolenie - tam też musisz wykazać się odpowiednim glejtem, wystawiana jest faktura na twoje dane itp. itd. ale sklepy nigdzie tego nie przesyłają. Co innego z kupnem broni współczesnej - tu musisz sprzedawcy przedstawić promesę policyjną, a sprzedawca musi ją zdać policji tłumacząc że nie ma już broni którą nabyłeś, dzięki czemu zainteresowani doskonale wiedzą co trzymasz w domu.

Obecnie nie musisz się też spowiadać z broni CP którą zbyłeś, ot ważne żeby nabywcą była osoba pełnoletnia. Nie masz obowiązku ewidencjonowania danych nabywcy i choć dobrze jest mieć umowę kupna-sprzedaży to polskie prawo jako umowę akceptuję również umowę słowną. Jeśli więc nabywca Twojej byłej broni wygląda dorośle, nie ma zamiaru wyrabiać EKB (bo np. marzy mu się stara strzelba na ścianie), możecie sobie przybić piątkę, przekazać broń, ekwiwalent i rozstać się w pokoju. Prawo nie działa wstecz, więc nie mogą za 3 lata oczekiwać żebyś przekazał pełne dane osoby której zdałeś broń bezpozwoleniową.

Poprawcie jeśli się mylę ale z mojego toku rozumwania wynika, że szeroko zakrojona próba polowania na posiadaczy CP jest z góry skazana na niepowodzenie. Perspektywicznie możliwe jest ujawnienie tylko części posiadanej broni. Oczywiście, też nie widzę sensu posiadania nielegalnej broni CP, bez możliwości legalnego z niej korzystania (zwłaszcza jako posiadacz pozwolenia na współczesną, któremu akurat ta część dyrektywy niewiele zmienia). Pomijając jednak aspekt sensowności nielegalnego posiadania to niemal pewne jest, że chorobliwa pożądliwość broni w Narodzie i niechęć do aparatu państwowego zarazem stworzą dogodne warunki do tego żeby taki patologiczny stan był normą. Wiele wskazuje też na to że poza ewentualną rewizją i złapaniem "na gorącym uczynku" Policja nie ma żadnych możliwości prawnych dowiedzenia komukolwiek, że taką broń posiada bez wymaganej rejestracji/pozwolenia.

Nie chcę nikogo namawiać do działania wbrew czy poza prawem, wybaczcie sugestywny ton wypowiedzi, staram się jedynie przeanalizować obecny stan prawny i możliwe konsekwencje dla całego środowiska strzeleckiego.

Kończąc mój przydługi wywód podejrzewam, że stanie się tak jak zapowiadał z mównicy sejmowej wiceminister Zieliński - wprowadzą obowiązek rejestracji, jak przy wiatrówkach o mocy powyżej 17J - tu AKTUALNIE w przypadku, gdyby ktoś się nie poddał rejestracji, zgodnie z moją wiedzą (ale może być nieprawdziwa bo nie interesuje się tematem wiatrówek), popełnia wykroczenie karane aresztem/grzywną/przepadkiem sprzętu.

Pożyjemy, zobaczymy - ciekawy jest też wątek długich jednostrzałowych broni bocznego zapłonu (czyli KBKS'y) - na te dyrektywa nakłada obowiązek REJESTRACJI (tak ja rozumiem tekst dyrektywy), podczas gdy w kraju nad Wisłą oczekuje się od ich posiadaczy pełnoprawnego pozwolenia sportowego - może chociaż w tym temacie coś się ruszy na plus.
Awatar użytkownika
KUKUŁKA
Bywalec
Posty: 181
Rejestracja: wt 01.lip.2014 - 07:17
Lokalizacja: POGÓRZE SUDECKIE
Moja broń:

Re: Czarne chmury nad czarnym prochem

Post autor: KUKUŁKA »

:ok: Mądrego to i miło poczytać.
ODPOWIEDZ