Przydomowa strzelnica

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
Zarkis
Posty: 6
Rejestracja: wt 20.gru.2016 - 19:33
Moja broń:

Przydomowa strzelnica

Post autor: Zarkis »

Witam! Od niedawna użytkuje sobie Colta Navy, ale na strzelnicę droga daleka. Wpadłem na pomysł założenia sobie prywatnej strzelnicy. Mam na to miejsce, zgodne z UoBiA (na ewentualnej osi strzelnicy nie ma zabudowań ponad kilometr, zatwierdzenie regulaminu przez sołtysa załatwię bez problemu) ale mam kilka wątpliwości. Dwie główne to czy muszę mieć jakieś uprawnienia (prowadzący strzelanie itp) żeby jej używać zgodnie z prawem, i czy muszę coś milicji zgłaszać. Jeśli ktoś ma jakieś przemyślenia na ten temat to proszę o odpowiedź :-)
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: Stefanek »

Musisz jeszcze uwzględnić wymagania odnośnie ochrony środowiska (rozporządzenie z dnia 4 kwietnia 2000 r. w sprawie wymagań w zakresie ochrony środowiska dotyczących budowy i użytkowania strzelnic). No i weź pod uwagę, że wzorcowy regulamin strzelnic był kilkakrotnie (chyba trzykrotnie) zmieniany. Musisz sobie znaleźć wersję aktualną (jak coś to na PW, bo mam). Widzisz... jakbyś znał przepisy (a od tego musisz zacząć) to byś nie miał wątpliwości, ponieważ:
1. Prowadzący strzelanie musi przejść przeszkolenie w zakresie prowadzenia strzelania oraz pomocy przedmedycznej (może być na Policji, w klubie strzeleckim PZSS, w LOKu, w Kole Łowieckim). Różne kluby strzeleckie co jakiś czas organizują takie szkolenia. Z reguły wymagają posiadania patentu strzeleckiego i ważnej licencji. Być może na Policji, w LOKu i u myśliwych takich wymagań nie ma, choć myślę, że pozwolenie na broń do celów szkoleniowych byłoby potrzebne - generalnie rozporządzenie nic o tym nie mówi.
2. Nie musisz nic zgłaszać Policji. Jak im coś się nie spodoba, to przyjadą - sprawdzą, czy masz zatwierdzony regulamin, czy prowadzący strzelanie jest przeszkolony i tyle. Nic ich więcej nie powinno interesować.
Mati91
Posty: 9
Rejestracja: wt 23.kwie.2019 - 14:57
Moja broń: brak

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: Mati91 »

Trochę odkopie temat ale mam pytanie jak tutaj kolega Zarkis napisał że regulamin podpisał sołtys, czyli rozumiem że z regulaminem nie muszę lecieć do wojewody tylko wystarczy sołtys tak? I drugie pytanie jeżeli miała by to być moja strzelnica tylko i wyłącznie czarnoprochowa z bronią bez pozwolenia czy muszę przechodzić jakiś kurs instruktorski aby mieć strzelnicę tylko praktycznie dla siebie ?
Wycior
VIP
Posty: 2066
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: Wycior »

Twoja przydomowa strzelnica, w rozumieniu UOBiA, jest tylko zwyczajną strzelnicą, do której stosują się te same reguły co do wszystkich pozostałych cywilnych strzelnic. Wzorcowego regulaminu też to dotyczy. W tymże regulaminie o wymaganiach instruktorskich nic nie ma, ze złośliwą upierdliwością występuje natomiast funkcja prowadzącego strzelanie. Nie ma znaczenia czy strzelasz z kałacha, z Remika czy z ponadlimitowej wiatrówki. Formalnie rzecz biorąc, jeżeli chcesz sobie sam postrzelać, to powinieneś wyrobić uprawnienia prowadzącego. Co więcej - należałoby także prowadzić książkę-rejestr ...
Mati91
Posty: 9
Rejestracja: wt 23.kwie.2019 - 14:57
Moja broń: brak

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: Mati91 »

A czy regulamin zatwierdzony przez sołtysa nadaje się czy muszę kierować się do wyższych instancji ? Rozumiem że przydało by się wyrobienie uprawnień do prowadzenia ale czy są jakieś uprawnienia do prowadzenia strzelania z CP? Z rejestrem też nie ma problemu mogę go prowadzić zwłaszcza że tylko ja na tej strzelnicy będę strzelał
Wycior
VIP
Posty: 2066
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: Wycior »

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 0549Lj.pdf
Cytuję artykuł 47:
Zatwierdzenie regulaminu strzelnicy następuje w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez właściwego wójta, burmistrza (prezydenta miasta).
Nie jestem pewien czy w ogólnym przypadku sołtys jest organem wystarczającej rangi do zatwierdzenia regulaminu strzelnicy. Sołtys musiałby posiadać stosowne upoważnienie nadane mu przez gminę (tu mógłby zabrać głos ktoś biegły w prawie, na wypadek gdybym się mylił). Zakres uprawnień prowadzącego strzelanie zależy od tego kto i w jakim zakresie kurs prowadził. Np. uprawnienia nadawane przez LOK wydzielają broń CP jako osobną kategorię, podobnie jak boczny i centralny zapłon, wiatrówki (ponadlimitowe), itd. Wybierając się na szkolenie warto sprawdzić czy CP się w zakresie znajdzie.
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: RedGuy »

variag
Posty: 88
Rejestracja: sob 08.gru.2007 - 16:23
Moja broń:

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: variag »

Mati91 pisze: pt 10.maja.2019 - 19:01 A czy regulamin zatwierdzony przez sołtysa nadaje się czy muszę kierować się do wyższych instancji ?
Jeżeli twoja strzelnica położona jest na gruntach gminnych to regulamin musi zatwierdzić wójt. Oczywiście "twój" czyli "właściwy" :D
Mati91 pisze: pt 10.maja.2019 - 19:01 Rozumiem że przydało by się wyrobienie uprawnień do prowadzenia ale czy są jakieś uprawnienia do prowadzenia strzelania z CP? Z rejestrem też nie ma problemu mogę go prowadzić zwłaszcza że tylko ja na tej strzelnicy będę strzelał
Jeżeli tylko ty to żadnych uprawnień nie potrzebujesz. Gdy jest dwóch strzelających na strzelnicy jeden z nich musi mieć uprawnienia prowadzącego.
Wycior
VIP
Posty: 2066
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: Wycior »

variag pisze: sob 11.maja.2019 - 10:47 Jeżeli tylko ty to żadnych uprawnień nie potrzebujesz.
Takie rozumowanie mogło by się wydawać rozsądne. Powstaje tylko pytanie czy ma wystarczające umocowanie prawne. To ciekawa kwestia. Z jakich przesłanek wynika Twoje przeświadczenie że jeżeli właściciel strzelnicy strzela solo to nie potrzebuje uprawnień PS?

Podobne pytanie rodzi przytoczony przez kolegę RedGuy filmik z gadającą głową, która radzi że - cytuję - "warto jest dopisać do regulaminu kilka dodatkowych punktów zwiększających pewne możliwości, m.in. korzystanie ze strzelnicy przez osoby które mają swoje pozwolenie na broń i strzelają same". Czy tak rozszerzony regulamin na pewno jest zgodny z WRS, który definiuje MINIMALNY zbiór wymagań? Na zasadzie analogii można by do regulaminu dopisać: "korzystanie ze strzelnicy przez osoby które mają broń nie wymagajacą pozwolenia i strzelają same".
Mati91
Posty: 9
Rejestracja: wt 23.kwie.2019 - 14:57
Moja broń: brak

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: Mati91 »

W zasadzie można by dopisać wszystko równie dobrze że dzieci od lat 2 mogą same strzelać co było by głupotą a mi chodzi tylko o to żebym mógł na swojej łące postrzelać do celu zamiast jechać specjalnie 50 km na najbliższą strzelnicę postrzelać godzinę do tarczy dlatego proszę o jasne wskazanie mi co musi być i co muszę posiadać abym taką strzelnicę mógł zrealizować
Wycior
VIP
Posty: 2066
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: Wycior »

Mati91 pisze: sob 11.maja.2019 - 12:59 co muszę posiadać abym taką strzelnicę mógł zrealizować
Musisz posiadać determinację oraz cierpliwość aby dokładnie zrozumieć i przemyśleć wszystkie uwarunkowania. Inaczej na darmo się narobisz/nabiegasz i/albo napytasz sobie kłopotów.

Od strony formalno-urzędowej sprawa jest prosta. Załatw regulamin strzelnicy niesprzeczny z WRS (najprościej po prostu wziąć WRS), zatwierdzony przez wójta Twojej gminy albo przez Twojego sołtysa, ale tylko gdy sołtys posiada stosowne upoważnienie. Wyrób uprawienia prowadzącego strzelanie dla broni CP. Wtedy nikt się do Ciebie nie doczepi, będziesz mógł też zapraszać kolegów.

Od strony realizacji - tu niestety sam musisz wiedzieć i rozumieć co należy zrobić. To Twój teren a jeżeli ktoś przez Twoją strzelnicę ucierpi - Twój problem, być może bardzo poważny. Wymagań nie ma dużo ale trzeba je wypełnić. Zacznij może od obejrzenia obydwu filmików o strzelnicy do 1000 zł (link do drugiego podał RedGuy, pierwszy sam znajdziesz). Z niektórymi tezami autora można polemizować ale najważniejsze że prosto objaśnia minimum warunków do spełnienia. Potem zastanów się np. w jaki sposób zapewnisz że pocisk nie opuści terenu strzelnicy. I nie myśl że jesteś "miszczem" i jak strzelisz w stronę tarczy to na pewno w nią trafisz. Tu kłania się np. kwestia przechwytywaczy, do której autor filmiku zdaje się odnosić liberalnie. Byłem świadkiem jak człowiek na stanowisku obok, składając się do strzału z pistoletu 9 mm przywalił w przechwytywacz. To nie był nowicjusz ale doświadczony strzelec, członek klubu. Zszokowany, nie mógł wytłumaczyć jak to się stało. 25 metrów dalej, równolegle do osi, biegnie bardzo ruchliwa droga. Gdyby nie przechwytywacz pocisk miał dużą szansę tam wylądować. Tak więc o bezpieczeństwie należałoby myśleć nie w kategoriach minimalnych kosztów ale realnych zagrożeń, możliwych w razie kumulacji pecha.
Mati91
Posty: 9
Rejestracja: wt 23.kwie.2019 - 14:57
Moja broń: brak

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: Mati91 »

Strzelnica miała by praktycznie jedną oś 20 m postawienie drewnianej wiaty uniemożliwiającej strzelenie w innym kierunku niż tarcza jako stanowiska plus kulochwyt z worow z piachem zabudowanymi drewnianym plotem na wysokość 2 m i szerokość około 10 m, poza strzelnica rozciąga się pole na odległość około 1,2 km bezpieczeństwo wiadomo na 1 miejscu
variag
Posty: 88
Rejestracja: sob 08.gru.2007 - 16:23
Moja broń:

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: variag »

zatwierdzony przez wójta Twojej gminy albo przez Twojego sołtysa, ale tylko gdy sołtys posiada stosowne upoważnienie.
Sołtysa zostawcie w spokoju... wójt - pisze wyraźnie w ustawie.
To ciekawa kwestia. Z jakich przesłanek wynika Twoje przeświadczenie że jeżeli właściciel strzelnicy strzela solo to nie potrzebuje uprawnień PS?
A na co komu dyrygent bez orkiestry :D
Miałem dzisiaj taki właśnie przypadek, zostałem sam na strzelnicy. Myślisz że wydawałem sobie komendy, sprawdzałem bezpieczeństwo przebywania osób których nie było, czy może rozładowanie lub wyznaczałem sobie stanowisko? :D
Flash
Bywalec
Posty: 202
Rejestracja: śr 08.lis.2017 - 11:32
Moja broń:

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: Flash »

variag pisze: sob 11.maja.2019 - 18:12 ....

Miałem dzisiaj taki właśnie przypadek, zostałem sam na strzelnicy. Myślisz że wydawałem sobie komendy, sprawdzałem bezpieczeństwo przebywania osób których nie było, czy może rozładowanie lub wyznaczałem sobie stanowisko? :D
jaki ty przykład dajesz !!!!!
Wycior
VIP
Posty: 2066
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Przydomowa strzelnica

Post autor: Wycior »

variag pisze: sob 11.maja.2019 - 18:12 Sołtysa zostawcie w spokoju... wójt - pisze wyraźnie w ustawie.
Według mojej skromnej wiedzy wójt może pisemnie udzielić sołtysowi tzw. pełnomocnictwa administracyjnego do wydawania decyzji w określonym zakresie. W takim przypadku sołtys może zdecydować o zatwierdzeniu regulaminu, ale taka decyzja byłaby wydana w imieniu wójta. Zostałoby więc spełnione wymaganie UOBiA (jakiś kolega prawnik się nad tym pochyli?).
variag pisze: sob 11.maja.2019 - 18:12 A na co komu dyrygent bez orkiestry :D
Miałem dzisiaj taki właśnie przypadek, zostałem sam na strzelnicy. Myślisz że wydawałem sobie komendy, sprawdzałem bezpieczeństwo przebywania osób których nie było, czy może rozładowanie lub wyznaczałem sobie stanowisko? :D
Życie pokazuje że zdrowy rozsądek nie jest substytutem obowiązującego prawa. Chodzi mi wyłącznie o przesłanki prawne. Z WRS można wnioskować że bez PS nie ma strzelania. Wydaje się że nie chodzi tylko o wydawanie komend ale o odpowiedzialność za wydarzenia na osi. Jeżeli jest inaczej to bardzo się ucieszę, ale chciałbym wiedzieć, z czego to (prawnie) wynika.
ODPOWIEDZ