Amunicja, kaliber broni czarnoprochowej, kilka pytan prawnych

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
ODPOWIEDZ
dawkun
Posty: 7
Rejestracja: sob 11.lut.2017 - 17:45
Lokalizacja: Jelenia Góra
Moja broń:

Amunicja, kaliber broni czarnoprochowej, kilka pytan prawnych

Post autor: dawkun »

Witam, naoglądałem się buraka z internetu o broni bez pozwolenia - czarnoprochowej, ale nie do końca znalazłem odpowiedzi na wszystkie pytania, więc pytam tutaj:

Rozumiem, ze każda broń rozdzielnego ladowania zaprojektowana przed 1885 jest możliwa do kupienia bez pozwoleń.

1. Czy 1885 też wchodzi w gre?
2. Z czego mogę w niej legalnie strzelać - tylko z kulek ołowianych? a może jakiś innych, może sam mogę olać jak mam warunki? Jakie są najbardziej zaawansowane rodzaje kul? Ołów jest miękki, ale czy są np. bardzo ostre, silnie penetrujące stalowe? a może jeszcze inne rodzaje, jak tak to jakie? Czy jakieś kule specjalne też istnieją tak jak w przypadku centralnego zapłonu? (np. taka, co uderze w cel i rozpryskuje się na kilka stron 4szt a jedna leci do przodu dalej, albo grzybkująca (ta, która jest zabroniona w używaniu na wojnach od II WŚ bodajże) itp.
3. Czy można z niej np. polować? pytam czysto teoretycznie bo mnie ciągnie, ale chciałbym wiedzieć
4. Jaki kaliber jest dozwolony? Czy każdy możliwy byle rozdzielnego ładowania i projekt sprzed 1885?

Jak rozumiem, w przypadku obrony osobistej zagrożenia życia można jej użyć (starając się powodując jak najmniejsze konieczne zniszczenia u przeciwnika) i nie ma za to żadnych sankcji?

Mam jeszcze pytania o modele broni, ale wrzucam do innego działu długiej i krótkiej.

Ostatnie pytanie, to w kwestii bezpieczeństwa, czy w okolicach Jeleniej Góry, lub wgl okolic jak Wrocław znajduje sie jakiś dobry instruktor który nauczy obsługi broni, ale nie zedrze dużo pieniędzy (nadal studiuje i to dziennie, a na dodatek sam sie utrzymuje), a może jakieś grupy zapaleńców? Jeszcze nie strzelałem z niczego poza kbks (2 razy w liceum na zawodach i wiatrówki w liceum jakiś czas).

ew. może jakiś kontakt do Łodzi i Warszawy (raczej okolice centrum i łatwego dojazdu), gdyż tam czasem bywam pociągiem ;)

Dzięki!
Awatar użytkownika
Szaddam
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: ndz 24.kwie.2016 - 17:06
Lokalizacja: Będzin
Moja broń: .44, .45, .55

Re: Amunicja, kaliber broni czarnoprochowej, kilka pytan prawnych

Post autor: Szaddam »

odp. 1 - o jaki model konkretnie Ci chodzi?
odp. 2 - olewaj jak chcesz ;), a strzelać możesz ze wszystkiego co do lufy wejdzie. Ustawa określa rodzaj broni, nic o amunicji nie mówi.
odp. 3 - prawo łowieckie nie dopuszcza w Polsce do użycia broni CP
odp. 4 - UoBiA też nie określa kalibru bez-pozwoleniowej CP
Awatar użytkownika
roundball
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: czw 13.paź.2016 - 19:10
Lokalizacja: Żywiec
Moja broń:

Re: Amunicja, kaliber broni czarnoprochowej, kilka pytan prawnych

Post autor: roundball »

Po pierwsze:
Niema czegoś takiego jak karabin z magazynkiem (Twoje putanie w dziale "bron długa" ) a przynajmniej nie z produkowanych replik bo były takie konstrukcje ale nie udane za bardzo.
Szybko ładuje sie Sharpsa, Gallaghera albo Smitha, ale to trudna bron dla zielonego. Karabiny sa zazwyczaj jednostrzałowe.

Po drugie (i chyba najważniejsze):
Patrząc na Twoje podejście to Ty nie szukasz fajnej broni historycznej tylko substytutu broni współczesnej do napierdalania jak na filmach, bo sie napaliłeś że CP jest bez pozwolenia. Gdyby Cię interesowała b. historyczna to byś poszukał, poczytał, połaził po strzelnicach i pogadał z ludziami.

Po trzecie:
strzela sie kula lub pociskiem z ołowiu !!! Żadnych kul rozpryskowych, rdzeniowych, p.panc. i innego gówna rodem a filmu bo raz że nie wolno (pocisk nie moze być twardszy niż stop ołowiu ani zawierać substancji chemicznych), dwa że czegoś takiego niema, trzy że jak coś takiego sam zrobisz i będziesz robił głupawe eksperymenty to prawdopodobnie skończysz w szpitalu.

Po czwarte:
Tej broni używa się tylko na strzelnicy !!! i nie ma znaczenia ze jest bez pozwolenia.

Ten sam post napisałem Ci w twoim temacie o karabinach bo widzę po Twoich pytaniach że Ty chyba dopiero co szkołę skończyłeś.
Pytanie czy średnia czy gimnazjum! :!: Patrząc po Twoich podejściu to Ty więcej niż 19 lat nie masz.
dawkun
Posty: 7
Rejestracja: sob 11.lut.2017 - 17:45
Lokalizacja: Jelenia Góra
Moja broń:

Re: Amunicja, kaliber broni czarnoprochowej, kilka pytan prawnych

Post autor: dawkun »

roundball pisze: sob 11.lut.2017 - 20:07 Po pierwsze:
Niema czegoś takiego jak karabin z magazynkiem (Twoje putanie w dziale "bron długa" ) a przynajmniej nie z produkowanych replik bo były takie konstrukcje ale nie udane za bardzo.
Szybko ładuje sie Sharpsa, Gallaghera albo Smitha, ale to trudna bron dla zielonego. Karabiny sa zazwyczaj jednostrzałowe.

Po drugie (i chyba najważniejsze):
Patrząc na Twoje podejście to Ty nie szukasz fajnej broni historycznej tylko substytutu broni współczesnej do napierdalania jak na filmach, bo sie napaliłeś że CP jest bez pozwolenia. Gdyby Cię interesowała b. historyczna to byś poszukał, poczytał, połaził po strzelnicach i pogadał z ludziami.

Po trzecie:
strzela sie kula lub pociskiem z ołowiu !!! Żadnych kul rozpryskowych, rdzeniowych, p.panc. i innego gówna rodem a filmu bo raz że nie wolno (pocisk nie moze być twardszy niż stop ołowiu ani zawierać substancji chemicznych), dwa że czegoś takiego niema, trzy że jak coś takiego sam zrobisz i będziesz robił głupawe eksperymenty to prawdopodobnie skończysz w szpitalu.

Po czwarte:
Tej broni używa się tylko na strzelnicy !!! i nie ma znaczenia ze jest bez pozwolenia.

Ten sam post napisałem Ci w twoim temacie o karabinach bo widzę po Twoich pytaniach że Ty chyba dopiero co szkołę skończyłeś.
Pytanie czy średnia czy gimnazjum! :!: Patrząc po Twoich podejściu to Ty więcej niż 19 lat nie masz.
Wspaniale, ale po co się powtarzasz. Zadałem konkretne pytania i uzyskałem już w tym temacie konkretną odpowiedź od Szaddama i temat zamknięty
ODPOWIEDZ