Prawo a przewożenie prochu na terenie RP

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
Bartosz
Posty: 9
Rejestracja: pt 23.gru.2016 - 00:12
Moja broń:

Prawo a przewożenie prochu na terenie RP

Post autor: Bartosz »

Witam znalazłem na YT filmik,ale nie wiem o co dokładnie chodzi jego Autorowi od 2:30-3:00 minuty filmu. Chodzi o to,że nie jestem posiadaczem ekb i jak ktoś na strzelnicy odstąpi mi trochę prochu a wszystkiego nie wystrzelam i przy powrocie autem do domu przytrafi mi się kontrola drogowa,to podlegam pod paragraf,czy źle to interpretuje? Proszę kogoś kompetentnego o wypowiedź po obejrzeniu filmu poniżej;
https://www.youtube.com/watch?v=94ZK2k5mOlE
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Prawo a przewożenie prochu na terenie RP

Post autor: Bready »

Miec mozesz ,kupowac mozesz ,nie wolno Tobie prochu sprzedac jezeli nie masz ekb ,ale np. mozna podarowac ;)
Awatar użytkownika
Szaddam
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: ndz 24.kwie.2016 - 17:06
Lokalizacja: Będzin
Moja broń: .44, .45, .55

Re: Prawo a przewożenie prochu na terenie RP

Post autor: Szaddam »

Facet pieprzy jak mały Kazio!
W Polsce nie musisz:
- mieć faktury na posiadanie czarnoprochowca, by się nim bawić;
- EKB czy innych świstków na posiadanie czarnego prochu.
I jeżeli przewozisz mniej niż 20 kg, nikt nie ma prawa się przyczepić (jeżeli powyżej 20 kg, pojazd musi być przystosowany do przewozu materiałów niebezpiecznych).
Tylko uprawnione jednostki mają prawo/koncesje na sprzedaż CP i na sklepach ciąży obowiązek sprzedaży CP posiadaczom EKB, dalej już nic nie obowiązuje.
Formalnie bez koncesji nie wolno prochem handlować, ale zawsze można się "obdarowywać".
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Prawo a przewożenie prochu na terenie RP

Post autor: slaw29 »

Wedle mojej wiedzy jest tak ale mogę się mylić.
Jeśli masz replikę broni możesz posiadać proch. Nie masz repliki broni nie możesz posiadać prochu nawet w ilościach gramowych bo wtedy jesteś jak terrorysta.

Gdzieś przeczytałem że pokolenie mileniasów nie chce posiadać tylko współdzielić.

Nie wiem jak prawo działa w przypadku współdzielenia broni z kolegą i współdzielenia prochu. Pewno trzeba będzie kupę kasy wydać na adwokata żeby się dowiedzieć czy współdzielenie broni i prochu jest legalne.
Bartosz
Posty: 9
Rejestracja: pt 23.gru.2016 - 00:12
Moja broń:

Re: Prawo a przewożenie prochu na terenie RP

Post autor: Bartosz »

Czyli tak;
@Bready
-Proch możę mi ktoś odstąpić a jakomuś nie mogę płatnie odsprzedać,ale odstąpić za darmo też nie mogę?
@Szaddam
-Nie muszę jadąc na strzelnice itp.. mieć przy sobie rachunku gdzie zakupiłem rewolwer?
-Mogę jechać autem na terenie RP z rewolwerem,oraz małą ilością czarnego prochu bez ekb i rachunku za rewolwer = kontrola drogowa nie będzie mi miała nic do zarzuenia?
@Sław
-Współdzielenie broni raczej tylko na strzelnicy chyba a co do prochu,to właśnie nie wiem,czy bez karty mogę komuś odstąpić za free?
Awatar użytkownika
Szaddam
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: ndz 24.kwie.2016 - 17:06
Lokalizacja: Będzin
Moja broń: .44, .45, .55

Re: Prawo a przewożenie prochu na terenie RP

Post autor: Szaddam »

Bartosz pisze:Czyli tak;
@Bready
-Proch możę mi ktoś odstąpić a jakomuś nie mogę płatnie odsprzedać,ale odstąpić za darmo też nie mogę?
Za darmo możesz, odsprzedać nie, bo to podpada pod obrót materiałami niebezpiecznymi
Bartosz pisze:@Szaddam
-Nie muszę jadąc na strzelnice itp.. mieć przy sobie rachunku gdzie zakupiłem rewolwer?
-Mogę jechać autem na terenie RP z rewolwerem,oraz małą ilością czarnego prochu bez ekb i rachunku za rewolwer = kontrola drogowa nie będzie mi miała nic do zarzuenia?
Rachunek (ewentualnie, albo umowa) jest potrzebny do wyrobienia EKB i do niczego innego. Chyba, że już masz EKB i sprzedajesz broń, wtedy musisz to zrobić na umowę żeby móc wykreślić sprzęt z EKB.
Drugi raz pytasz o transport, a odpowiedź masz dwa posty wyżej.
Mała ilość = mniej niż 20 kg
(a jak myślisz: ile wiozą koledzy z wycieczki z Czech żeby potem odsprzedać?
Bartosz pisze:@Sław
-Współdzielenie broni raczej tylko na strzelnicy chyba a co do prochu,to właśnie nie wiem,czy bez karty mogę komuś odstąpić za free?
Tu kolega trochę się zapędził! Nie mieszajmy komplikacji ponad miarę!
I dajmy spokój "współdzieleniu" bo to nie na temat.
Bartosz
Posty: 9
Rejestracja: pt 23.gru.2016 - 00:12
Moja broń:

Re: Prawo a przewożenie prochu na terenie RP

Post autor: Bartosz »

Myślałem,że jak jadę na strzelnice,to w razie kontroli potrzebuje rachunek gdzie dany rewolwer był zakupiony.

Oczywiście współdzielenie to osobny temat i z Breadym dokładnie wyjaśniliście.

Czyli wracając do przewożenia prochu na terenie kraju Pan z filmiku na YT ewidentnie przesadził,bo za przewożenie małej ilości prochu nie ma dodatkowych konsekwencji prawnych w przypadku braku ekb.

Dobrze to rozumiem?
Awatar użytkownika
Szaddam
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: ndz 24.kwie.2016 - 17:06
Lokalizacja: Będzin
Moja broń: .44, .45, .55

Re: Prawo a przewożenie prochu na terenie RP

Post autor: Szaddam »

"Pan z YT" ma chyba parcie na szkło i plecie co mu ślina na język przyniesie. Zauważ, ze wyłączył dodawanie komentarzy ... to też o czymś świadczy. Niestety, mając wolność w internetach czasami trafia się na takiego oszołoma.
Wiedzę najlepiej pozyskiwać na wyspecjalizowanych forach, albo u źródeł (ale to wymaga wykształcenia prawniczego).
Tu jakby ktoś coś tak durnego napisał, to na widelcach by go wynieśli i pewnie bana by dostał.
Awatar użytkownika
Wena2k432
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt 26.kwie.2016 - 07:55
Moja broń:

Re: Prawo a przewożenie prochu na terenie RP

Post autor: Wena2k432 »

Tak a propos wyspecjalizowanych forum, to na naszym też jest pełno ciekawych porad. W tym kilka odpowiedzi dotyczących prochu: https://blackpowder.pl/gdzie-mozna-kupi ... och-czarny

Wystarczy poczytać ;)
Awatar użytkownika
Heron
Site Admin
Posty: 526
Rejestracja: wt 11.sie.2015 - 21:10
Moja broń:

Re: Prawo a przewożenie prochu na terenie RP

Post autor: Heron »

Bartosz pisze:Witam znalazłem na YT filmik,ale nie wiem o co dokładnie chodzi jego Autorowi od 2:30-3:00 minuty filmu. Chodzi o to,że nie jestem posiadaczem ekb i jak ktoś na strzelnicy odstąpi mi trochę prochu a wszystkiego nie wystrzelam i przy powrocie autem do domu przytrafi mi się kontrola drogowa,to podlegam pod paragraf,czy źle to interpretuje? Proszę kogoś kompetentnego o wypowiedź po obejrzeniu filmu poniżej;
Już nie mogłeś innego filmu odszukać? Kogoś kto się na tym zna? Nie słuchaj wszystkiego co się na necie dzieje ... bo daleko nie zajdziesz.
Koledzy już odpowiedzieli, ja odpowiadałem ... prawnik odpowiadał ...
https://blackpowder.pl/odpowiedzi-prawn ... prochowej/

nie wiem co jeszcze komplikować ...

mam nadzieję że to czytałeś ...
https://blackpowder.pl/gdzie-mozna-kupi ... ch-czarny/

jeśli coś jeszcze niezrozumiałego, pytaj ...
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Prawo a przewożenie prochu na terenie RP

Post autor: Stefanek »

Szaddam pisze:Za darmo możesz, odsprzedać nie, bo to podpada pod obrót materiałami niebezpiecznymi
Odsprzedanie koledze pół kilo prochu to nie jest jeszcze obrót. Była już na ten temat dyskusja i była przytaczana dosłowna definicja obrotu wzięta z ustawy o obrocie materiałami wybuchowymi i amunicją (nazwa ustawy w skrócie, bo oryginalna jest długa i skomplikowana i nie chce mi się jej przepisywać).
Bartosz
Posty: 9
Rejestracja: pt 23.gru.2016 - 00:12
Moja broń:

Re: Prawo a przewożenie prochu na terenie RP

Post autor: Bartosz »

Heron pisze:
Bartosz pisze:Witam znalazłem na YT filmik,ale nie wiem o co dokładnie chodzi jego Autorowi od 2:30-3:00 minuty filmu. Chodzi o to,że nie jestem posiadaczem ekb i jak ktoś na strzelnicy odstąpi mi trochę prochu a wszystkiego nie wystrzelam i przy powrocie autem do domu przytrafi mi się kontrola drogowa,to podlegam pod paragraf,czy źle to interpretuje? Proszę kogoś kompetentnego o wypowiedź po obejrzeniu filmu poniżej;
Już nie mogłeś innego filmu odszukać? Kogoś kto się na tym zna? Nie słuchaj wszystkiego co się na necie dzieje ... bo daleko nie zajdziesz.
Koledzy już odpowiedzieli, ja odpowiadałem ... prawnik odpowiadał ...
https://blackpowder.pl/odpowiedzi-prawn ... prochowej/

nie wiem co jeszcze komplikować ...

mam nadzieję że to czytałeś ...
https://blackpowder.pl/gdzie-mozna-kupi ... ch-czarny/

jeśli coś jeszcze niezrozumiałego, pytaj ...
W linku podanym przez Pana pisze,że można przewozić na terenie RP do 20kg prochu,ale trzeba mieć gaśnice 2kg. Przewożąc autem dajmy na to potrzebnych na strzelnice max do kilkadziesiąt gram prochu wystarczy gaśnica 0,5kg?
A i te 20kg to można przewozić bez ekb?
Dajmy na to,że kolega podwozi mnie na strzelnice i ma gaśnice 0,5kg a ja około 50gram prochu i rewolwer,to co wtedy przy dokładnej rutynowej kontroli drogowej się dzieje?
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Prawo a przewożenie prochu na terenie RP

Post autor: Stefanek »

EKB potrzebna jest tylko do zakupu prochu, a nie do jego przewożenia.
Minimalna sensowna pojemność gaśnicy samochodowej to 1 kg. Te półkilowe to tylko bajeranckie gadżety, choć oczywiście jak najbardziej legalne. Dużo nimi się nie ugasi. Poradź koledze, żeby sobie kupił normalną :-)
Podczas "rutynowej" kontroli to policjant pewnie nawet się nie zorientuje, że masz przy sobie broń. Chyba, że będziesz machał mu nią przed nosem :-) Ale szczerze odradzam!
A podczas "dokładnej"... pewnie kolega zapłaci karę za przewożenie materiałów niebezpiecznych niezgodnie z przepisami.
A w ogóle jaki jest problem kupić za 50 zł gaśnicę 2 kg i mieć wy...ane? Przepraszam za dosadny język przeciętnego gimnazjalisty.
Awatar użytkownika
Heron
Site Admin
Posty: 526
Rejestracja: wt 11.sie.2015 - 21:10
Moja broń:

Re: Prawo a przewożenie prochu na terenie RP

Post autor: Heron »

Szczegóły:
http://www.adr.info.pl/zwolnienia_adr.html
"Całkowita masa brutto sztuki przesyłki nie powinna przekraczać 20 kg. "

oraz:

3. Zwolnienie 1.1.3.6 - Wyłączenie częściowe spod przepisów ADR

Jeśli produkt podlega częściowym wyłączeniom spod przepisów ADR (1.1.3.6 ADR - kategoria transportowa) wówczas:

kierowca nie musi mieć przeszkolenia
pojazd nie musi być oznakowany
nie ma potrzeby dostarczania pisemnej instrukcji dla kierowcy
przesyłki muszą być oznakowane nalepkami
musi być sporządzony dokument przewozowy
na wyposażeniu pojazdu nie potrzeba przenośnego urządzenia oświetleniowego
pojazd musi być wyposażony w dodatkową gaśnicę 2 kg

Jeżeli towary niebezpieczne należą do tej samej kategorii transportowej, to ich maksymalna ilość całkowita przypadająca na jednostkę transportową nie może przekroczyć 20 kg, 50 kg, 333 kg lub 1000 kg.

:) Jak zaczniemy szykać dalej, to można trafić jeszcze na inne ciekawe ... wpisy.

Sumując:
Nie przesadzajmy z tymi przepisami. Jak jedziesz na strzelnicę, posiadając 0,5 klg prochu ... i jesteś posiadaczem CP ... to jeśli nie będziesz machał nikomu przed oczami bronią, jak pisze kolega wcześniej, nic się strasznego nie dzieje.

Jak jest DOKŁADNA kontrola ... a jeszcze nie widziałem takiej ... więc nie wiem, czego się obawiasz - chyba że posiadasz tam jeszcze inne gramy :) i bynajmniej nie czarne oraz zachodzi jakieś 'przesłanie' aby Policja przeszukała Twój samochód aż tak dokłądnie. Bardzo bym prosił o informację: ile razy miałeś kontrole drogową, połączoną z przeszukaniem całego samochodu? Ktoś miał?
Bartosz
Posty: 9
Rejestracja: pt 23.gru.2016 - 00:12
Moja broń:

Re: Prawo a przewożenie prochu na terenie RP

Post autor: Bartosz »

Kiedyś zdarzyła się znajomemu dokładna kontrola,ale w nocy(zaglądanie latarkami co znajduje się w aucie). Wiadomo,że taka kontrola,to raz na ruski rok. Chciałem po prostu mieć 100% pewność,czy w razie DOKŁADNEJ kontroli nie doczepią się do gaśnicy,że za mała skoro mam rew cp i proch a w przepisach jest napisane,że 2Kg gaśnica do 20Kg prochu można przewozić.
-Pytanie jaka jest w ``teorii prawa`` minimalna ilość przewożonego prochu wymagająca takiej gaśnicy?
-Dla 20gram prochu też ma być w małym samochodzie osobowym gaśnica 2Kg?
ODPOWIEDZ