Nowy projekt UoBiA

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
Zablokowany
Mandrake
Posty: 45
Rejestracja: pt 23.gru.2016 - 14:17
Lokalizacja: Wyspa Wolin
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Mandrake »

A czy w niej jest bezpośredni zapis, że repliki CP będą wymagały pozwoleń kat B?
W tych przytoczonych wyzej artykułach jest zapi o rejestracji i ewidencji.
kamilgrzy
Bywalec
Posty: 243
Rejestracja: ndz 13.mar.2016 - 16:54
Lokalizacja: Lubelskie
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: kamilgrzy »

Mandrake przeczytaj uważnie dyrektywę i sam wyciągnij wnioski.
dam
Posty: 24
Rejestracja: czw 03.maja.2018 - 16:09
Moja broń: brak

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: dam »

O ile się nie mylę Polska jest wyjątkowa jeśli chodzi o dostępność CP na tle europejskim . Tego typu replik sprzedało się w Polsce spokojnie dziesiątki jak nie setki tysięcy egzemplarzy , dokładnych danych brak. Myślę że 90% ludzi nabywających nie miało pozwoleń . W praktyce zaostrzenie prawa będzie karkołomnym zadaniem , .

Natomiast odnośnie cytowanego przepisu , nie wiem jakie są definicje repliki i wytyczne dyrektywy , ale zdanie rozdziela oryginały , repliki i tzw przekroje . Pytanie czy to repliki tychże oryginałów czyli miotające , czy repliki i przekroje niemiotające są ujęte jako jedno.
Mandrake
Posty: 45
Rejestracja: pt 23.gru.2016 - 14:17
Lokalizacja: Wyspa Wolin
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Mandrake »

Będzie bardzo proste. Teraz wprowadzą zapis tylko o rejestracji takiej broni. Jak już wszyscy się zarejetrujemy w ciągu roku, to zmienią zapis o cp, że staje się pozwoleniowa na kat B.
I wszyscy wyłapani :brawo:
kamilgrzy
Bywalec
Posty: 243
Rejestracja: ndz 13.mar.2016 - 16:54
Lokalizacja: Lubelskie
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: kamilgrzy »

dam pisze: czw 10.maja.2018 - 10:34 , nie wiem jakie są definicje repliki i wytyczne dyrektywy , ale zdanie rozdziela oryginały , repliki i tzw przekroje . Pytanie czy to repliki tychże oryginałów czyli miotające , czy repliki i przekroje niemiotające są ujęte jako jedno.
Przeczytaj dyrektywę a wszystkiego się dowiesz.

Tocząc powyższy wątek zauważyłem pewną rzecz natomiast, ludzie pytają co to będzie?
Ci co przeczytali dyrektywę oraz informację od MSWiA a jakiś czas temu odpowiedzi MSWiA dotyczące nowej dyrektywy oraz interpretacji powyższych przepisów ( tak było coś takiego gdyż wiele instytucji, handlu itd. jest nią dotkniętych zadawało pytania a MSWiA na nie odpowiedziało z konkretną interpretacją przepisów ) odpowiadają:
CP DO ZAORANIA czyt. będzie jakaś reglamentacja nie wiadomo jaka ale być musi.
Oczywiście Ci co nie ruszą nawet d.. by przeczytać dyrektywę nie zgadzają się z powyższym czyt. PRAWDĄ OBJAWIONA, bo to i tamto i rząd nie może...
Uwierzcie że może i zrobi to bo ma obywateli za i... którzy i tak z tym nic nie zrobią. I w sumie wiele się nie mylą, wyjdziecie na ulicę, wysypiecie kapustę lub rzucicie colty i remingtony na ulicę w ramach protestu ? NIE a dlaczego bo się nikt nie zorganizuje gdyż woli biadolić przed klawiaturą.
Zaczęli od myśliwych a porównajcie ilość myśliwych którzy mogli coś zrobić a nie zrobili nic a strzelców CP którzy i tak nic nie zrobią.

I obym się mylił !!! Czego wam i sobie życzę.
amigo
Stary bywalec
Posty: 552
Rejestracja: pn 03.kwie.2017 - 19:07
Moja broń: za dużo się tego uzbierało : )

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: amigo »

Podstawowym celem towarzyszy z USRR jest totalna kontrola obywatela i broń jest tutaj bardzo ważna jeżeli nawet dobierają się do XIX wiecznych pukawek. Teraz jak ktoś kupił to jest to jego własnością natomiast jeżeli już zarejestruje to przechodzi w stan okresowego użytkowania - władza może prawie tak na pstryk z różnych powodów odebrać broń ( rozruchy, jakaś masakra itp. )
Z cp jest ten problem że jeżeli pojadą na ostro ( pozwolenia ) to większość pukawek, szczególnie rewolwery, się rozpłynie. Więc myślę że raczej będzie jakaś niedolegliwa forma rejestracji aby mieć to całe " towarzystwo " w komputerze , czyli pod kontrolą jak by co.
Jak to mówił stary czekista towarzysz Dzierżyński - ufaj ALE kontroluj !
Mandrake
Posty: 45
Rejestracja: pt 23.gru.2016 - 14:17
Lokalizacja: Wyspa Wolin
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Mandrake »

Kolego Kamilgrzy nikt tu nie podważa tego, że cp będzie rejestrowana. Ale raczej nie wrzucą budżetowych włoskich replik do jednego worka z nowoczesną bronią palna na kat B. Przecież to nonsens by był :?: Zwłaszcza, że sąsiad dalej by miał taką samą bez rejestracji i pozwolenia tylko dlatego, że jego egzemplarz jest z 1885. Dużo pozwów by było :ok:
Naprawdę nie masz co się spinać, będzie co ma być. Pozostaje trzymać kciuki, że w trakcie uzgodnień międzyresortowych a właśnie tam jest teraz ta ustawa, znajdzie się ktoś ogarnięty w temacie.
kamilgrzy
Bywalec
Posty: 243
Rejestracja: ndz 13.mar.2016 - 16:54
Lokalizacja: Lubelskie
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: kamilgrzy »

Mandrake pisze: czw 10.maja.2018 - 17:07 Naprawdę nie masz co się spinać, będzie co ma być. Pozostaje trzymać kciuki, że w trakcie uzgodnień międzyresortowych a właśnie tam jest teraz ta ustawa, znajdzie się ktoś ogarnięty w temacie.
Ależ ja się nie spinam, uważam że warto przeczytać najpierw przepisy a następnie starać się je zrozumieć a nie pisać: nie wiem tego czy tamtego bo nie chce mi się czytać.
Uwierzcie koledzy że przebrnąć przez dyrektywę to pestka w porównaniu z pytaniami i odpowiedziami MSWiA by wyłuskać coś co nas dotyczy.

Co do pozwów a niby o co?
Ustawa pozwoli mieć broń z przed 1885r rozdzielnego ładowania więc sąsiad jest czysty, nie zarejestrujesz broni młodszej zostaniesz przestępcą, krótki kaszel obecnie wyrok od 6mc do 8lat pozbawienia wolności.

Tak czy inaczej jakaś reglamentacja nas dotknie.

To polska więc "uprzejmie donoszę" i służby poradzą sobie z maruderami lub niechcącymi się podporządkować, ba tu i teraz po naszych wpisach na forach o broni mają nas na widelcu i użyją tej wiedzy w odpowiednim czasie by podnieść sobie statystyki wykrywalności.
Nie zapominajcie że to XXI a nie XIX wiek.
M1858
Posty: 3
Rejestracja: pt 23.mar.2018 - 11:36
Moja broń: brak

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: M1858 »

To, że nie będą ewidencjonowane repliki broni rozdzielnego ładowania jasno wskazuje, że nie będzie żadnych zmian.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Wycior »

Che ??? To może powolutku, fragment po fragmencie:
[...] ustawą nie zostanie objęta broń palna rozdzielnego ładowania przystosowana do strzelania wyłącznie przy użyciu prochu czarnego, wytworzona przed 1885 rokiem, a także repliki i przekroje broni niezdolne do miotania pocisków jeżeli nie zawierają istotnych komponentów broni palnej [...]. Tekst MSWiA mógłby być napisany precyzyjniej. Być może stworzyła go ręka bardziej przywykła do pałki niż do pióra. Jeżeli jednak są jakiekolwiek wątpliwości co do interpretacji spójnika "i" w tym kontekście to wszelkie wątpliwości rozwiewa dyrektywa unijna.
1. Mamy alternatywę: albo coś zostanie objęte ustawą i znajdzie się w systemie rejestracji broni albo nie. Alternatywa polega na tym że są tylko dwie możliwości i coś albo się łapie albo nie. Kropka.
2. Repliki które nas interesują są replikami jak najbardziej zdolnymi do miotania pocisków.
3. Jeżeli coś wprawdzie jest repliką ale nie jest repliką niezdolną do miotania pocisków to nie dotyczy jej zwrot: "ustawą nie zostanie objęta".
4. Jeżeli to coś - w naszym przypadku replika zdolna do miotania pocisków nie łapie się pod zwrot "ustawą nie zostanie objęta" to automatycznie wchodzi wariant alternatywny, tzn. replika zdolna do miotania pocisków będzie objęta ustawą i trafi do Systemu Rejestracji Broni.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: mar_kow »

M1858 pisze: pt 11.maja.2018 - 09:59 To, że nie będą ewidencjonowane repliki broni rozdzielnego ładowania jasno wskazuje, że nie będzie żadnych zmian.
W UE nie istnieje pojęcie "nie rejestrowanej" czy "bezpozwoleniowej" i po to Polska ma dostosować własne prawo do unijnego. Więc nie ma się co łudzić że nie będzie żadnych zmian. Kwestia tylko jakie i kiedy...
I nie znaczy to że nasz wstępny projekt zadowoli UE (nie wiem czy był konsultowany z UE) - jeżeli się nie spodoba to wystąpią o kolejne zmiany bardziej radykalne...
Bass 77
Posty: 33
Rejestracja: pn 15.paź.2007 - 10:17
Lokalizacja: Śląsk
Moja broń: brak

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Bass 77 »

Od 14 lat jest grupa ludzi która stale czeka kiedy władza "zabierze i zabroni" ale takiego ataku panikarstwa, to w całej tej historii nie pamiętam, najśmieszniejsze jest to że nie ma żadnego projektu ustawy o BiA, więc wasze dywagacje są wzięte z sufitu.
Do tego kłania się brak umiejętności czytania ze zrozumieniem, ten projekt dotyczy obrotu i wytwarzania, a nie posiadania i nie wynika z niego że repliki mają podlegać reglamentacji, ale handel nimi i wytwarzanie będą wymagały koncesji . Podobna sytuacja miała kilkanaście lat temu z wiatrówkami - tzw rozporządzenie Millera, posiadanie wiatrówki nie wymagało rejestracji ale kto chciał nimi handlować musiał mieć koncesję.
Co do użytej definicji to chcielibyście aby handlarz znalowymi replikami musiał mieć koncesję MSWiA? Dlatego się tam znalazła. Repliki strzelające są jak najbardziej są sprawną bronią dlatego obrót nimi i produkcja podlegają koncesji, teraz zresztą też tak jest.
amigo
Stary bywalec
Posty: 552
Rejestracja: pn 03.kwie.2017 - 19:07
Moja broń: za dużo się tego uzbierało : )

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: amigo »

Trochę paniki by się przydało - można by coś okazyjnie " wyrwać " od wystraszonych :lol:
Awatar użytkownika
krzywooki
Posty: 17
Rejestracja: pn 01.maja.2017 - 19:58
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: krzywooki »

Jeszcze pod koniec zeszłego roku zadałem sobie trud i wysłuchałem na YT całego przemówienia ówczesnego viceszefa MSW Zielińskiego, który powiedział o CP tylko tyle, że repliki broni czarnoprochowej mają wyraźnie większą energię pocisków od kalibru .22 i że wobec tego rozważana jest jakaś forma rejestracji. To wszystko. Sądzę, że na rejestracji się skończy, przede wszystkim dlatego, że broni CP jest w Polsce już kilkadziesiąt tysięcy sztuk, i to w większości u osób, które żadnych pozwoleń nie mają. Niektórzy szacują - tak w każdym razie czytałem ostatnio na jakimś wojskowym forum - że tej broni może być już nawet ponad 100 tysięcy. Tak czy owak to już za duża grupa ludzi [w dodatku wciąż rosnąca], żeby ją ot tak sobie zaorać każąc robić pozwolenia jak na nitro, to naprawdę mało prawdopodobne.

Zaś pomysł kolegi, że trochę paniki by się przydało - duża podaż, spadek cen itp zjawiska - uważam za nader interesujący :-)
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Wycior »

Na razie debatujemy o rejestracji. Projektu nowej UOBiA nie ma, jest jednak dyrektywa unijna i do tej władze będą musiały się dostosować. Sądzę że w odróżnieniu np. do sprawy uchodźców nie staną tu okoniem, ponieważ politycznie nie mają nic do ugrania. Tzw. przeciętny wyborca, interesujący się tylko sportem (albo modą i plotkami) i marzący o piwku przed telewizorem, miałby sprawę broni w nosie nawet gdyby z grubsza wiedział o co chodzi. Łatwo mu też wmówić że broń jest be. Episkopat ani ojciec Rydzyk też nas nie poprą. Skoro tak to nawet nie widząc projektu można przewidzieć z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością że pewne restrykcje są nieuniknione. Z dyrektywy unijnej wnioskuję np. że rejestracja strzelających replik jest przesądzona. Taka rejestracja funkcjonuje obecnie np. w stosunku do broni PCU (deko). Dla osób dorosłych żadnej reglamentacji nie ma ale obowiązek rejestracji jest i to obwarowany poważnymi sankcjami. Rejestracja to jeszcze nie reglamentacja. Reglamentacją zajmie się nowa UOBiA i tu faktycznie jest pewne pole manewru, ale chyba nie aż takie aby poletko strzelających replik zostawić całkiem odłogiem.
Zablokowany