Nowy projekt UoBiA

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
Zablokowany
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: mar_kow »

Mandrake pisze: ndz 02.wrz.2018 - 22:00 Potwierdzenie przeczytania nie jest wiarygodną rzeczą 8) Zwłaszcza na darmowych kontach pocztowych. Raczej odczytali i przenieśli do biura rzeczy załatwiony czyli opcja spam lub usuń ;(
Konto pocztowe oficjalne do formalnych spraw mam premium (płatne) i raczej ta druga opcja wchodzi w grę - spam...
Awatar użytkownika
Heron
Site Admin
Posty: 526
Rejestracja: wt 11.sie.2015 - 21:10
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Heron »

Awatar użytkownika
Szaddam
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: ndz 24.kwie.2016 - 17:06
Lokalizacja: Będzin
Moja broń: .44, .45, .55

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Szaddam »

Zmiany w przepisach
Art. 135. W ustawie z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2017 r. poz. 1839 oraz z 2018 r. poz. 106 i 138) wprowadza się następujące zmiany:
1) uchyla się art. 6a;
2) w art. 10a:
a) ust. 5 pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„2) danych identyfikacyjnych broni palnej wraz ze wskazaniem kategorii broni palnej;”,
b) w ust. 8 uchyla się pkt 1;
3) w art. 43a ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. W zakresie nieuregulowanym niniejszą ustawą do przemieszczania broni między obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 3 oddziału 2 ustawy z dnia … o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. poz. …), z wyłączeniem art. 71, art. 73, art. 74, art. 75 ust. 2, art. 76, art. 77 oraz art. 79.”.
NIesławny artykuł z poprzedniego projektu, ma teraz inne brzmienie :brawo:
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: slaw29 »

Koledzy analizowali co to dla nas konkretnie oznacza ? Ostatnio mam masę pracy w Pracy i brakuje czasu na dogłębne czytanie . Ktoś kto to zgłębił może opisać ?
Miła Pani na beżowym napisała . No dobra a co z pospolity dymiaczem CP ?
Tak więc implementacja dyrektywy - na przykład sposób "załatwienia" kwestii przeróbek broni samoczynnej na samopowtarzalną - oddala się w znowu w nieokreśloną przyszłość :-D I termin określony w dyrektywie nie ma szans być dotrzymany. I nic się nie dzieje, wiele dyrektyw było u nas implementowanych dopiero po kilku latach. Karanie przez EU - to ostateczność, najpierw po pięciu latach grożenie karami. I wiele krajów EU zwleka z implementacjami, również latami.

Jeśli projekt nowej UoBiA ma pójść teraz "normalnym" torem - to przed nami..... miesiące handlu przeróbkami :-D
Albo i lepiej. Kto czeka na rozstrzygnięcie - poczeka więc jeszcze długo.

Ustawa o działalności - nawet jak "pójdzie" maksymalnie szybko - to niczego nadal nie zabrania w kwestii przeróbek :-D

Sorry za lokowanie produktu - ale carpe diem, Panie i Panowie.
gajzol
Posty: 29
Rejestracja: ndz 27.maja.2018 - 23:51
Lokalizacja: Poznań
Moja broń: R&S 44, Rigby 451, Łucznik wz 70

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: gajzol »

no i znowu CP jest gdzieś w "próżni" co daje urzędasom pełną władzę uznaniowo...

Niby jest na początku w definicjach - określenie reprodukcja broni czarnoprochowej.. ale dalej w tekście już niewiele z tego wynika - jest podane kto może być dopuszczony do produkcji (ale skoro nie zamierzamy produkować ;-) ), jest powiedziane co z nabywaniem czarnego prochu (jak było - EKB i dowód osobisty) i dalej nic...
W kategoriach (A, B i C) na końcu nic nie widać co można by zinterpretować jako CP ...
Może jest coś w dodatkowych dokumentach??? tylko tam jest już taki żargon prawniczy że zrozumieć nie daje się..
raguel
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: czw 09.lis.2017 - 02:17
Moja broń: Czołg w stodole

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: raguel »

Kategorie to tylko załącznik, w nowym projekcie nie ma niczego co było kontrowersyjne. O cyklicznych badaniach, ograniczeniu pojemności magazynków czy rejestracji replik CP nie ma mowy. Są sprostowania które dostosowują m.in. UOBiA do ustawy o obrocie. Kategoria broni wpisana w EKB ma wynikać z dyrektywy, a nie z wewnętrznych rozporządzeń. Nie będzie możliwości oddania broni pozwoleniowej do uprawnionego rusznikarza celem pozbawienia cech użytkowych, podejrzewam że trzeba będzie robić to przez jakieś CLK albo inny centralny organ. Nie wczytywałem się bo mnie akurat mało to obchodzi, trzeba by popytać na jakimś forum broni deko.
amigo
Stary bywalec
Posty: 552
Rejestracja: pn 03.kwie.2017 - 19:07
Moja broń: za dużo się tego uzbierało : )

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: amigo »

Nie ma co rozgryzać , ten poprzedni zamordystyczny gniot został spuszczony z kanalizacją i chyba nieprędko wymyślą coś nowego. Władza ma teraz inne palące problemy - atmosfera przedwyborcza jest coraz bardziej gorąca
- na razie zaczynają się policzkować :shock:
Biker
Bywalec
Posty: 215
Rejestracja: pn 16.maja.2016 - 11:34
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Biker »

Żebyś się nie zdziwił. Bo gdzieś tam w zaciszu gabinetów, jakiś urzędnik być może dostał polecenie opracowania nowej ustawy. Tylko jako nowelizacja UoBiA a nie jakieś pokątne przemycenia. I znowu wypłynie jakiś gniot. Co w sumie nikogo nie powinno zaskoczyć...
gajzol
Posty: 29
Rejestracja: ndz 27.maja.2018 - 23:51
Lokalizacja: Poznań
Moja broń: R&S 44, Rigby 451, Łucznik wz 70

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: gajzol »

no właśnie - teraz boją się spadku "słupków wyborczych" ale jak wyklaruje się sytuacja to strach przed "bronią w ręku ludu" wróci ...
Awatar użytkownika
krzywooki
Posty: 17
Rejestracja: pn 01.maja.2017 - 19:58
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: krzywooki »

Nie tylko boją się o słupki, ale i nie wiedzą, jak ten temat ugryźć. Bo jest nas już za dużo, dobre kilkadziesiąt tysięcy posiadaczy CP, z których większość nie ma pozwoleń na broń. I jak tu przeprowadzić akcję odbierania im zabawek, i to nabytych zgodnie z prawem [bo jest w zasadzie pewne, że większość z nas pozwoleń na broń nie wyrobi]? Musiałaby to być ogólnopolska akcja i byłoby dużo hałasu wokół niej. I to by jeszcze znaczyło, że władza odbiera to, co ludzie kupili legalnie i godziwie. No właśnie, a jak zrekompensować oddającym broń koszty? Bo władza musi to przecież jakoś zrobić jeśli nie chce wyjść na złodzieja okradającego ludzi z ich prawowitego mienia. Wreszcie, last but not least, nie da się z nas, posiadaczy CP, zrobić bandytów aby stworzyć odpowiednią 'atmosferę społeczną' dla takiej akcji [choćby nie wiem jak się media starały], bo statystyki mówią jasno - nie ma ciężkich przestępstw z użyciem broni CP i świadczą one na naszą korzyść a nie przeciw nam. I jeszcze jedno przyszło mi do głowy podczas pisania tego postu - sporo ludzi w Polsce dowiedziałoby się, że w ogóle można było legalnie mieć broń palną w domu bez pozwolenia [wielu rodaków jeszcze o tym nie wie], a teraz się tę możliwość odbiera, znów minus dla władzy.
Reasumując - chyba zostawią to całe zaostrzanie przepisów dla broni CP i raczej dojdzie tylko konieczność rejestracji, o tym zresztą mówił wiceMSW Zieliński w przemówieniu sejmowym w zeszłym roku. Koledzy, więcej ducha, naprawdę nie jesteśmy grupką owieczek czekających na zmiłowanie rzeźnika :)
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: RedGuy »

gajzol pisze: czw 06.wrz.2018 - 10:37 no właśnie - teraz boją się spadku "słupków wyborczych" ale jak wyklaruje się sytuacja to strach przed "bronią w ręku ludu" wróci ...
Na nasze szczęście niedługo wybory parlamentarne, a jakby Adrian się zastanawiał to potem prezydenckie.
raguel
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: czw 09.lis.2017 - 02:17
Moja broń: Czołg w stodole

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: raguel »

krzywooki pisze: czw 06.wrz.2018 - 15:48 bo jest w zasadzie pewne, że większość z nas pozwoleń na broń nie wyrobi?
...
I to by jeszcze znaczyło, że władza odbiera to, co ludzie kupili legalnie i godziwie. No właśnie, a jak zrekompensować oddającym broń koszty?
...
bo statystyki mówią jasno - nie ma ciężkich przestępstw z użyciem broni CP i świadczą one na naszą korzyść a nie przeciw nam.
Zamiast przepisywać komunały z internetów lepiej sprawdź statystyki do których się odwołujesz, a te są dla nas mniej przychylne - w 2016, po 12 latach trendu spadkowego, zdecydowanie wzrosła ogólna ilość przestępstw z użyciem broni proni palnej, niestety koreluje to m.in. ze wzrostem sprzedaży broni CP (warto zaznaczyć że nie zmieniła się liczba zabójstw). I tak dla przykładu: nie dalej jak 3 tygodnie temu ktoś urządził sobie pościg po ulicach Lublina, strzelając z samochodu do uciekającego kolegi. Głośna była też w tym roku, chyba w marcu, historia chłopaka, który zastrzelił matkę. Co jakiś czas coś wypływa na różnych portalach informacyjnych i choć wśród ogółu posiadaczy CP takie przypadki to margines, patologiczny promil promila, to jednak nie można powiedzieć że takich sytuacji "nie ma". Oczywiście można zadać pytanie, czy tragedie z bronią CP nie wydażyłyby się, gdyby broń ta była zakazana i czy ludzie nie użyliby np. noża. Uważajmy na to jakie argumenty podajemy, bo dla osób niebędących w temacie jeden taki obalony argument obala całą resztę, nie zależnie od tego jak bardzo racjonalna by nie była.

Nie wiem skąd rozkmina że "większość z nas pozwoleń na broń nie wyrobi". Przecież nikt nie kazał nikomu niczego wyrabiać, była za to mowa o rejestracji. Ale jeśli nawet to myślę że strzelająca część braci CP wymagane glejty będzie miała. Większość tych którzy kupili rewolwery by leżały naładowane w szufladach "na wszelki wypadek", nie zamierzając ujawniać tego faktu nikomu włączając dzielnicowego, pewnie będzie najbardziej pokrzywdzona.

Niestety każdy posiadacz pozwoleń wie, że jak milicja chce to broń weźmie do depozytu. I nikogo nię będzie interesowało ani twoje prawo własności, jako podstawowe prawo jednostki ludzkiej, ani nawet to czy uczciwie na nią zapracowałeś i ile kosztowała. W tej kwestii nawet sądy są po ich stronie i Twoje oburzenie nic nie da. Utrzymują że broń nadal jest Twoja, możesz ją sprzedać, zezłomować, jako właściciel musisz płacić za jej depozyt ale nie wolno ci jej wziąć do ręki. Tak już jest, wielu się buntowało, jak na razie nikt nie wygrał.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: slaw29 »

niestety koreluje to m.in. ze wzrostem sprzedaży broni CP (warto zaznaczyć że nie zmieniła się liczba zabójstw). I tak dla przykładu: nie dalej jak 3 tygodnie temu ktoś urządził sobie pościg po ulicach Lublina, strzelając z samochodu do uciekającego kolegi. Głośna była też w tym roku, chyba w marcu, historia chłopaka, który zastrzelił matkę. Co jakiś czas coś wypływa na różnych portalach informacyjnych i choć wśród ogółu posiadaczy CP takie przypadki to margines, patologiczny promil promila, to jednak nie można powiedzieć że takich sytuacji "nie ma".
Jakiś tydzień temu Józef R udławił się landrynką i zmarł . 12 dni temu Genowefa J z Zabrza udławiła się kostką cukru i zmarła . miesiąc temu Ludwika W z Regulic po spożyciu Placka zmarła na zawał .

Zobacz że broń zabija dziesięc razy mniej osób jak zadławienie landrynkami .
Bass 77
Posty: 33
Rejestracja: pn 15.paź.2007 - 10:17
Lokalizacja: Śląsk
Moja broń: brak

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Bass 77 »

raguel pisze: pt 07.wrz.2018 - 08:54
krzywooki pisze: czw 06.wrz.2018 - 15:48 bo jest w zasadzie pewne, że większość z nas pozwoleń na broń nie wyrobi?
...
I to by jeszcze znaczyło, że władza odbiera to, co ludzie kupili legalnie i godziwie. No właśnie, a jak zrekompensować oddającym broń koszty?
...
bo statystyki mówią jasno - nie ma ciężkich przestępstw z użyciem broni CP i świadczą one na naszą korzyść a nie przeciw nam.
Zamiast przepisywać komunały z internetów lepiej sprawdź statystyki do których się odwołujesz, a te są dla nas mniej przychylne - w 2016, po 12 latach trendu spadkowego, zdecydowanie wzrosła ogólna ilość przestępstw z użyciem broni proni palnej, niestety koreluje to m.in. ze wzrostem sprzedaży broni CP (warto zaznaczyć że nie zmieniła się liczba zabójstw).
Ja widzę że w czasie kiedy inni aktywnie pracują nad tym aby ochronić status quo (co na przykładzie Francji wskazuje że jak najbardziej to można zrobić zgodnie z dyrektywą), to kolega Raguel jest coś bardzo zaangażowany w promowanie na forum opcji reglamentacji na CP i sianie czarnowidztwa, z opcją jak najgorszych wariantów, z przekonaniem że nic się nie da zrobić i trzeba się z tym pogodzić. Statystyki policyjne są tutaj
http://statystyka.policja.pl/st/wybrane ... broni.html
Skupmy się najpoważniejszych przestępstwach z użyciem broni palnej, w roku 2003 (rok przed wprowadzeniem bezpozwoleniowych replik CP) - zabójstwa 96, uszczerbek na zdrowiu 33, przestępstwa rozbójnicze 633. Przestępstwa z użyciem broni 2016 - zabójstwa 15, uszczerbek na zdrowiu 18, przestępstwa rozbójnicze 140.
Oczywiście pomiędzy tym odstępem czasu są statystyki z innych lat, liczby są zmienne, ale widać że nie ma żadnego wzrostu poważnych przestępstw . Nie jest też prawdą że liczba zabójstw i innych poważnych przestępstw się nie zmieniła, widać wyraźną tendencję spadkową. Oczywiście Ty musiałeś się skupić na rubryce - ogół przestępstw - liczba zawierająca wymienione w tabeli przestępstwa i inne – nie wymienione w tabeli z dołu tabeli. Skoro to nie są zabójstwa, rozboje, i uszkodzenia ciała i inne wymienione, to jakie to są przestępstwa i jaki mają związek ze wzrostem sprzedaży CP?
raguel pisze: pt 07.wrz.2018 - 08:54 Oczywiście można zadać pytanie, czy tragedie z bronią CP nie wydażyłyby się, gdyby broń ta była zakazana i czy ludzie nie użyliby np. noża.
Wystarczy wpisać frazę "zabił żonę", "zabił ojca" męża, konkubinę itd. żeby wiedzieć jak dużo ich jest z użyciem innych narzędzi, typu nóż, deska, młotek. To typ przestępstwa w afekcie który zawsze się zdarzał, dostępność narzędzi nie ma wpływu na ich liczbę.
Ostatnio zmieniony pt 07.wrz.2018 - 11:01 przez Bass 77, łącznie zmieniany 1 raz.
raguel
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: czw 09.lis.2017 - 02:17
Moja broń: Czołg w stodole

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: raguel »

Ja się z tym w 100% zgadzam. Chodzi mi o to, żeby ostrożnie dobierać argumenty za libetalnym dostępem do CP, bo są w społeczeństwie osoby (i nie jest ich mało) które są przeciwne jakiejkolwiek broni, w rękach wojskowych czy cywilnych. Dla takiej osoby powiedzenie, że broń palna w zeszłym roku zabiła 1000 razy mniej niż zginęło w wypadkach samochodowych, nie jest żadnym argumentem bo gdyby tej broni w ogóle nie było...
Jeśli naszą walkę o wolny dostęp do broni CP mielibyśmy wynieść ponad forumowe krzykactwo czy pół-anonimowe maile do polityków i przejść z nią np. do sejmu czy PE to będziemy musieli i takie osoby przegadać, nie wychodząc przy okazji w oczach reszty na oszołomów.

Chodzi mi o to, żeby nie mówić że czegoś "nie ma", jeśli w rzeczywistości "jest". Jeśli przestępstwa z bronią CP są sporadyczne i przy ogóle posiadaczy (wg różnych szacunków od kilkudziesięciu do kilkuset tys. osób) to tylko incydenty potwierdzające tezę, że Polacy to rozsądny naród to tak to powiedzmy. Nikt nam nie zarzuci za to kłamstwa i oszołomstwa dyskredytując tym samym nasze przekonania i całe środowisko.
Zablokowany