Sprzedaż używanego rewolweru-czy to legalne?

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
ODPOWIEDZ
Paweł28
Posty: 23
Rejestracja: wt 06.wrz.2016 - 04:54
Moja broń:

Sprzedaż używanego rewolweru-czy to legalne?

Post autor: Paweł28 »

Przeglądając forum natrafiłem na dział Sprzedam i tutaj pojawia się pytanie;
Załóżmy jak bym zakupił rewolwer a z czasem chciał bym się go pozbyć i odsprzedać,to czy takie ogłoszenie i odsprzedanie używanego rewolweru CP jest 100% legalne,czy mogę ponieść konsekwencje prawne?
Z tego co wiem na handel trzeba mieć koncesję, niezależnie czy będzie to jedna sztuka rewolweru, czy prowadzimy sklep.
Awatar użytkownika
Szaddam
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: ndz 24.kwie.2016 - 17:06
Lokalizacja: Będzin
Moja broń: .44, .45, .55

Re: Sprzedaż używanego rewolweru-czy to legalne?

Post autor: Szaddam »

Tak, jest legalne!
Skoro ustawa o broni i amunicji, określiła, iż taka broń nie wymaga zezwolenia, to i obrót nią też zezwolenia nie wymaga. Łatwo też zauważysz, ze rynek CP pięknie się rozwija z miesiąca na miesiąc.
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Sprzedaż używanego rewolweru-czy to legalne?

Post autor: Stefanek »

Panowie wyluzujcie :-) Odsprzedanie pojedynczej sztuki, bo nam się znudziła, albo chcemy wymienić na coś innego, to nie jest ani handel, ani obrót. Poszukajcie sobie w odpowiednich ustawach odpowiednich definicji. O obrocie bronią zresztą na tym forum już było pisane.
Przypomnę tylko, że jeśli sprzedajemy rzecz ruchomą w terminie do pół roku od jej nabycia, to powinniśmy pieniądze, jakie za nią uzyskaliśmy, wykazać jako przychód w zeznaniu rocznym PIT i zapłacić od tej kwoty podatek dochodowy. Po szczegóły odsyłam również do odpowiednich przepisów :-)
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Sprzedaż używanego rewolweru-czy to legalne?

Post autor: Stefanek »

No dobra, żeby nie było, że się czepiam, a nic konstruktywnego nie wnoszę ;-)
Definicja obrotu bronią zawarta jest w art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
A działalność handlowa z kolei jest jednym z rodzajów działalności gospodarczej. Definicji tej ostatniej (legalnych, bo jest też wiele definicji np. naukowych) jest kilka: w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w ustawie o podatku VAT, w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Ale tam, to już sobie sami poszukajcie :-)

Dodam tylko, że Szaddam błądzi sądząc, że obrót bronią CP nie wymaga pozwolenia. Wymaga uzyskania koncesji, jak obrót każdym innym rodzajem broni - odsyłam do ustawy.
Temat chyba został wyczerpany :-)
Awatar użytkownika
Szaddam
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: ndz 24.kwie.2016 - 17:06
Lokalizacja: Będzin
Moja broń: .44, .45, .55

Re: Sprzedaż używanego rewolweru-czy to legalne?

Post autor: Szaddam »

Stefanek pisze: Przypomnę tylko, że jeśli sprzedajemy rzecz ruchomą w terminie do pół roku od jej nabycia, to powinniśmy pieniądze, jakie za nią uzyskaliśmy, wykazać jako przychód w zeznaniu rocznym PIT i zapłacić od tej kwoty podatek dochodowy.
Dokładniej: Jeżeli sprzedamy za cenę wyższą niż nabyliśmy, wtedy płacimy podatek dochodowy tylko od RÓŻNICY (in plus).
Natomiast, gdy kwota transakcji przekracza 1000 zł, należy opłacić 2% podatek od transakcji (1% płaci Sprzedający i 1% Kupujący, ale zwyczajowo całość opłaca Kupujący).
Stefanek pisze:Dodam tylko, że Szaddam błądzi sądząc, że obrót bronią CP nie wymaga pozwolenia. Wymaga uzyskania koncesji, jak obrót każdym innym rodzajem broni - odsyłam do ustawy.
Przepraszam! Nieprecyzyjnie może napisałem poprzedni post, miałem na myśli zakup i sprzedaż nie w celach zarobkowych.
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Sprzedaż używanego rewolweru-czy to legalne?

Post autor: Stefanek »

Szaddam pisze:Dokładniej: Jeżeli sprzedamy za cenę wyższą niż nabyliśmy, wtedy płacimy podatek dochodowy tylko od RÓŻNICY (in plus).
Tak, tak, oczywiście! Jako przychód ze sprzedaży przyjmuję się uzyskaną cenę pomniejszoną o koszty zbycia (np. koszt ogłoszenia, prowizję z aukcji internetowej itp.). Od tej kwoty odejmuje się koszty nabycia oraz nakłady poniesione w czasie posiadania rzeczy (np. koszt remontu). Różnica stanowi dochód, od którego musimy odprowadzić podatek.
Wynika z tego, że bezpieczniej jest poczekać te pół roku i jeden dzień. Zwłaszcza, jeśli obie transakcje - kupno i sprzedaż - są rejestrowane (np. pistol kupiony w sklepie, sprzedany na allegro)
Szaddam pisze:Natomiast, gdy kwota transakcji przekracza 1000 zł, należy opłacić 2% podatek od transakcji (1% płaci Sprzedający i 1% Kupujący, ale zwyczajowo całość opłaca Kupujący).
Nie zwyczajowo, tylko obowiązkowo całość podatku płaci kupujący. Tak stanowi art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Oczywiście 2% płaci się nie od ustalonej w umowie ceny, ale od wartości rynkowej rzeczy.

No to teraz już chyba wszystko :-)
Normalnie rozwaliliśmy g... na atomy! :-D
Awatar użytkownika
Heron
Site Admin
Posty: 526
Rejestracja: wt 11.sie.2015 - 21:10
Moja broń:

Re: Sprzedaż używanego rewolweru-czy to legalne?

Post autor: Heron »

Podoba mi się ... bo piszę artykuł z tej tematyki ... i chętnie zagarnę informacje.
ODPOWIEDZ