Europejska Karta Broni

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
fuelcare
Posty: 26
Rejestracja: ndz 05.lut.2017 - 14:49
Lokalizacja: Szczecin
Moja broń:

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: fuelcare »

Wycior pisze: czw 17.sie.2017 - 18:59
fuelcare pisze: czw 17.sie.2017 - 18:44 a myslisz ze sklep nie wysyla informacji ze kupileś taka bron? przeciez po to spisywali ci wlasnie dowod
Z całym szacunkiem, nie wpadasz przypadkiem w paranoję?
nie nie popadam. mam tylko swiadomosc ze w dobie komputerow jak beda chcieli i tak beda wiedzili ze kupiles ta bron. jesli kupisz ja od kogos wtedy spytaja tamtego komu ja sprzedal. dzisiaj naprawde bardzo trudno byc anonimowym
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: Wycior »

Rozumiem Twoje obawy i nie neguję faktu, że jak się uprą to mogą powysyłać policjantow do sklepów, pospisywać dane z faktur, potem założyć rejestr itd. Nie mają jednak tych danych w postaci gotowej, ponieważ nikt im - jak sugerowałeś w swoim poście - takich informacji z automatu nie posyła. Nawet gdyby zrobili akcję spisywania czarnoprochowców, to i tak nie uchwycą dużej części egzepmplarzy broni będącej w obiegu. Nie ma bowiem ogólnego obowiązku ewidencjonowania obrotu tą bronią, a to byłaby duża różnica w stosunku do samego zakazu sprzedaży nieletnim.

Jak ktoś kupił w sklepie, to mógł sprzedać koledze i już tej broni nie ma, urząd o tym nie wie. Kolega kupił od niego tę broń i też urząd nie wie że ją ma, gdyż brak obowiązku zgłaszania jej nabycia. Ktoś inny przywiózł broń z Czech. Jeszcze inny kupił w Niemczech na e-Gun, u Hege albo u Jacobiego. Następny na Olx. Tej broni u ludzi jest trochę. Wyobrażasz sobie ogólnopolską operację pod kryptonimem "Gnat-małolat" albo jakimś innym, w której policjanci przesłuchują tabuny ludzi w celu lokalizacji wszystkich czarnoprochowców? Przychodzi policjant do osobnika spisanego w sklepie, a ten wyjechał do Anglii. Drugi idzie w zaparte i twierdzi, ze pukawkę pociął kątówką (w końcu było mu wolno). Trzeci umarł, itd. Dlatego sądzę, że podobny scenariusz, aczkolwiek teoretycznie możliwy, jest niepraktyczny i mało realistyczny.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: slaw29 »

Kolego Wycior - mnie to w jednym sklepie prosto z mostu kolega powiedział że kopie tych faktur to od razu na komendę niosą żeby plusów nabijać .
Lepiej jak za komuny . Może nie wszystkie sklepy tak robią ale ten w którym byłem to tak Przynajmniej tak mi to wytłumaczyli .
Awatar użytkownika
fuelcare
Posty: 26
Rejestracja: ndz 05.lut.2017 - 14:49
Lokalizacja: Szczecin
Moja broń:

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: fuelcare »

Wycior pisze: sob 19.sie.2017 - 21:17 Drugi idzie w zaparte i twierdzi, ze pukawkę pociął kątówką (w końcu było mu wolno).
a to jak masz ekb to juz tego nie wolno? najwyzej chyba trzeba zglosic uszkodzenie? tyle ze wtedy i tak masz bron za ktora mozesz isc siedziec. sytuacja fatalna
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: Wycior »

Tego nie powiedziałem. Posiadanie EKB nie zmienia relacji prawnej między Tobą a Twoją bronią. Broń CP jest obiektem tej samej klasy co lokówka, toster czy notebook, tyle że podlega ograniczeniom co do sposobu użytkowania i wieku właściciela. Destrukcyjne cięcie kątówką trudno uznać za sposób użytkowania (uwaga: przed cięciem sprawdzić, czy broń rozładowana). Pocięta broń CP nie powinna nawet dostarczać toksycznych odpadów, tak że resztki powkładamy do kolorowych kontenerków bez narażenia się ochronie srodowiska. Problem wystąpi dopiero jak zechcesz broń z EKB wyrejestrować. Posiadanie dokumentu zbycia sprawę załatwia. A przy pocięciu szlifierką? Oświadczenie właściciela nie w każdej komendzie zrobi wrażenie. Może trzeba by sporządzić protokół złomowania (W obecności notariusza? Przy świadkach? Czy komisja złomująca złożona z sąsiadów wystarczy?). Nie chcę tego tematu pogłębiać, bo zapowiada się humorystycznie. Można też cierpliwie poczekać 5 lat aż karta straci ważność i jej nie odnawiać ...
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: RedGuy »

Szybkie pytanko od zielonego. Jak mniemam na strzelnicę EKB też nie jest potrzebna? W ogóle co potrzebne oprócz zabaweczki?
Awatar użytkownika
Szaddam
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: ndz 24.kwie.2016 - 17:06
Lokalizacja: Będzin
Moja broń: .44, .45, .55

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: Szaddam »

EKB tylko do zakupu prochu i podróży po Europie potrzebujesz. Aczkolwiek słyszałem o strzelnicach wymagających EKB ... oszołomy są wszędzie.
Do "zabaweczki" potrzebujesz paru drobiazgów: proch, kule, smar, kasza, szmata ...
W miarę wzrostu doświadczenia sprzętów przybywa. Dlatego nazywają nas (oprócz np. smoluchów) też "wielbłądami" ;)
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: slaw29 »

Na strzelnicę oprócz zabawki potrzebujesz
DOBREGO DOŚWIADCZONEGO KOLEGĘ SŁUŻĄCEGO RADĄ I NA POCZĄTEK CAŁĄ RESZTĄ . Kolega Szaddam jest idealny bo cierpliwy i zwięzły ;-)
Potem niezbędne
1) Słuchawki ... najtańsze w sklepie kupisz nawet za 20 zł
2) Okulary są wskazane najlepiej takie zasłaniające też bok oka
3) Trochę kasy
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: RedGuy »

Właśnie to mnie zastanawiało, jak to jest z małymi strzelnicami jeśli nikogo tam niem ma. Krótko mówiąc musiałbym mieć patent strzelecki lub musi być ktoś z uprawnieniami kto będzie sprawował pieczę nad zwykłym wąchaczem prochu. Dzięki.
Mad Bob
Posty: 48
Rejestracja: czw 17.sie.2017 - 23:53
Lokalizacja: W-wa Białołęka
Moja broń:

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: Mad Bob »

rusznik pisze: pt 25.sie.2017 - 07:38 ...natomiast uzywanie broni cp na strzelnicach wymaga albo PATENTU STRZELECKIEGO albo osoby prowadzacej=instruktora...
Strzelnica ZKS urządza "szkolenia CP" i wydaje jakieś zaświadczenia po otrzymaniu których można strzelać bez instruktora (nie wiem tylko czy tylko u nich można tak strzelać czy to jest jakoś szerzej honorowane). Mam zamiar wkrótce to sprawdzić osobiście :lol:

Co do przeczytanej tu dyskusji o EKB i rejestrach sprzedaży sklepów chciałem zwrócić uwagę na pewien drobiazg formalny.
Skan dowodu dostarczany do sklepu to: "Skan dowodu osobistego z widocznymi danymi : Imię , Nazwisko oraz data urodzenia".
Pozostałe dane można (a wg. mnie nawet trzeba) usnąć (aby nie oddawać komuś danych, które mogą być wykorzystane w innych celach).
Jeżeli dokona się zakupu w sklepie osobiście i dostarczy tylko te dane (np. wydrukowany taki skan z usuniętymi danymi zbędnymi) , to nie są to dane wystarczające do jednoznacznej identyfikacji i nie mają wartości dowodowej/procesowej (bo może żyć w Polsce jakiś człowiek o tych samych danych). ;)
Przy tym żądana "data urodzenia"ma na celu zweryfikowanie pełnoletności, czyli ... wystarczy ROK (w przypadku osób powyżej 18 lat, bo 18 latkowie mogą potrzebować podać jeszcze miesiąc aby się uwiarygodnić). :-P
Rok to już spory okres i jak się posiada w miarę popularne nazwisko, to w danym roku może być w Polsce urodzonych więcej niż 1 osoba z takimi danymi...
Przy sprzedaży wysyłkowej zostaje podany jeszcze adres (o ile własny lub rodziny),a to już wystarczy do jednoznacznej identyfikacji posiadacza.
Ja bym jednak nie demonizował faktu wystąpienia o EKB. :-)
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: RedGuy »

El Patron pisze: sob 29.paź.2016 - 14:09 Nie znam zadnego filantropa, który kupiłby proch i mi go "sprezentował" :piwo:
Ja wybrałem się na urlop do Wisły a w drodze powrotnej podjechałem do Cieszyna (czeskiego) i zakupiłem 2kg. Żadnego EKB tylko dowód się przydał :ok: .
Awatar użytkownika
Szaddam
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: ndz 24.kwie.2016 - 17:06
Lokalizacja: Będzin
Moja broń: .44, .45, .55

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: Szaddam »

El Patron pisze: sob 29.paź.2016 - 14:09 Nie znam zadnego filantropa, który kupiłby proch i mi go "sprezentował" :piwo:
Sprezentował - bo oficjalnie nie może Ci sprzedać (do tego wymagana jest koncesja), przecież równocześnie Ty możesz mu podarować stówe, nieprawdaż? :?:
RedGuy pisze: ndz 27.sie.2017 - 00:45 Ja wybrałem się na urlop do Wisły a w drodze powrotnej podjechałem do Cieszyna (czeskiego) i zakupiłem 2kg. Żadnego EKB tylko dowód się przydał :ok: .
Debilny wymóg EKB działa tylko w Polsce. Pepiki, jako bardziej cywilizowani, nie utrudniają sobie w ten sposób życia 8-)
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: RedGuy »

Oni mają inny debilny przepis. Podobno u nich dozwolona jest broń czarno prochowa jednostrzałowa. Co kraj to debilny obyczaj :-P .
Awatar użytkownika
Szaddam
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: ndz 24.kwie.2016 - 17:06
Lokalizacja: Będzin
Moja broń: .44, .45, .55

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: Szaddam »

W Czechach dopuszczalna jest też CP dwu-strzałowa, stąd taka popularność tam derringerów. A to już 1/3 rewolweru ;)
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: RedGuy »

Byłem w sklepie z bronią cp. Mówiłem że kupiłem sobie sztukę a koleś zapytał mnie czy wyrabiałem EKB. Odpowiedziałem że jeszcze nie a on na to że jest 5dni od wystawienia rachunku. Prawda to?
ODPOWIEDZ