Europejska Karta Broni

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BPCarbinePB
Posty: 24
Rejestracja: pt 12.lut.2016 - 10:45
Lokalizacja: W-ek/ Poznań
Moja broń: brak

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: BPCarbinePB »

Fakt. Bez EKB nie kupisz na terenie Polski czarnego prochu. W teorii (Ustawa BiA) powinieneś nabyć bez żadnego problemu, ale sklepy pamiętają jeszcze "stare czasy" i nikt im nie przeszkadza w wymuszaniu na nas tego dokumentu. Poza tym, jeśli chciałbyś w przyszłości jeździć na jakieś zawody poza granicami, to i tak musisz mieć EKB. Bez tego nie przekroczysz granicy. Innymi słowy, wyrobienie nie parzy i nie kłuje. To koszt raptem około 130PLN, wliczając w to fotkę i ew wysłanie podania do Wojewódzkiej.
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: Stefanek »

To nie jest wymuszanie ze względu na "stare czasy". Tu akurat Ustawa o BiA nie ma nic do gadania. Dla sklepu ważna jest ustawa o obrocie bronią i amunicją (w skrócie, bo tytuł jest długaśny). A tam stoi wyraźnie: proch czarny sprzedaje się wyłącznie posiadaczowi EKB. I już!
Na forum było to wiele razy wałkowane.
Awatar użytkownika
MicromaX
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: pt 23.gru.2016 - 14:29
Lokalizacja: Jaworzno
Moja broń: palna
Kontakt:

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: MicromaX »

jestem ze slaska i wyrobilem karte. czekalem 6 dni. wyrobilem na najtanszy posiadany rewolwer - nigdy nie wiadomo czy prawo sie nie zmieni i czy smutni panowie nie zapukaja i nie zazadaja zwrotu.
hniv
Bywalec
Posty: 114
Rejestracja: pn 28.gru.2015 - 20:54
Moja broń:

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: hniv »

A jak wygląda sprawa ze sprzedażą takiej repliki wpisanej do EKB? Musze z kupującym sporządzić umowę kupna- sprzedaży i to zgłosić do WPA w celu wypisania z EKB?
Awatar użytkownika
Heron
Site Admin
Posty: 526
Rejestracja: wt 11.sie.2015 - 21:10
Moja broń:

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: Heron »

https://blackpowder.pl/jak-kupowac-i-sp ... oprochowa/

Oczywiście że tak. Znacznie ułatwi to załatwienie wszystkich spraw w WPA.
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: RedGuy »

MicromaX pisze: sob 04.lut.2017 - 21:41 jestem ze slaska i wyrobilem karte. czekalem 6 dni. wyrobilem na najtanszy posiadany rewolwer - nigdy nie wiadomo czy prawo sie nie zmieni i czy smutni panowie nie zapukaja i nie zazadaja zwrotu.
Nie jestem prawnikiem ale czy przypadkiem prawo nie może działać wstecz? Skoro teraz zakupiłeś broń cp bo aktualnie jest dozwolona bez pozwoleń to nawet jeśli się coś zmieni nie mogą ci jej zabrać. Przykładem mogą być wprowadzone zmiany w prawie jazdy (np na motocykl). Kiedyś zdawano na WSK125 i dostawano kategorię B. Po zmianach zdając na 125ccm jest kategoria bodajże B1. Mimo zmian wszyscy którzy zdobyli uprawnienia wcześniej nie musieli powtarzać egzaminów.
gondoljerzy
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: czw 09.mar.2017 - 13:35
Moja broń:

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: gondoljerzy »

RedGuy pisze: czw 17.sie.2017 - 10:59 ...
Nie jestem prawnikiem ale czy przypadkiem prawo nie może działać wstecz?
Wspaniała zasada, ale legalnie wybrany sejm potrafi mieć ją w głębokim poważaniu.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: Wycior »

RedGuy pisze: czw 17.sie.2017 - 10:59 Skoro teraz zakupiłeś broń cp bo aktualnie jest dozwolona bez pozwoleń to nawet jeśli się coś zmieni nie mogą ci jej zabrać.
Zabrać nie, ale zobligować do zdobycia pozwolenia albo - alternatywnie - do jej zbycia. O ile pamiętam był już precedens z bronią systemów Dreyse i Lefaucheux.

Gwoli przypomnienia: orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 24 lutego 2010 r. stwierdza że - cytuję: "Nie jest wymagane pozwolenie na posiadanie czarnego prochu, mogącego być także częścią amunicji do broni palnej wytworzonej przed 1850 r ..." itd. dalej doczytaj sam. Mając broń czarnoprochową można zatem legalnie posiadać czarny proch nawet bez karty EKB. Jeżeli wolno Ci czarny proch legalnie posiadać, to możesz go także legalnie nabyć. Tzw. ustawa o obrocie bronią i amunicją zakazuje sklepom (tzn. podmiotom prowadzącym obrót gospodarczy) sprzedać Ci proch bez EKB, ale nie zakazuje Ci go kupić. Uwzględniając funkcjonowanie prawa i urzędów w naszym kraju można rozumieć awersję wielu osób do figurowania w ewidencji EKB, o ile nie jest to absolutnie konieczne.
Ostatnio zmieniony czw 17.sie.2017 - 14:02 przez Wycior, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: RedGuy »

gondoljerzy pisze: czw 17.sie.2017 - 12:05
RedGuy pisze: czw 17.sie.2017 - 10:59 ...
Nie jestem prawnikiem ale czy przypadkiem prawo nie może działać wstecz?
Wspaniała zasada, ale legalnie wybrany sejm potrafi mieć ją w głębokim poważaniu.
No niestety tu muszę się zgodzić. W obecnym czasie wszystko jest mozliwe 8(
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: RedGuy »

Wycior pisze: czw 17.sie.2017 - 12:14
RedGuy pisze: czw 17.sie.2017 - 10:59 Skoro teraz zakupiłeś broń cp bo aktualnie jest dozwolona bez pozwoleń to nawet jeśli się coś zmieni nie mogą ci jej zabrać.
Zabrać nie, ale zmusić do zdobycia pozwolenia albo - alternatywnie - do jej zbycia. O ile pamiętam był już precedens z bronią systemów Dreyse i Lefaucheux.

Gwoli przypomnienia: orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 24 lutego 2010 r. stwierdza że - cytuję "Nie jest wymagane pozwolenie na posiadanie czarnego prochu, mogącego być także częścią amunicji do broni palnej wytworzonej przed 1850 r ..." itd. dalej doczytaj sam. Mając broń czarnoprochową można zatem legalnie posiadać czarny proch nawet bez karty EKB. Jeżeli możesz czarny proch legalnie posiadać, to możesz go także legalnie nabyć. Tzw. ustawa o obrocie bronią i amunicją zakazuje sklepom (tzn. podmiotom prowadzącym obrót gospodarczy) sprzedać Ci proch bez EKB, ale nie zakazuje Ci go kupić. Uwzględniając funkcjonowanie prawa i urzędów w naszym kraju można rozumieć awersję wielu osób do figurowania w ewidencji EKB, o ile nie jest to absolutnie konieczne.
Właśnie o ile rozpatruję na poważnie nabycie Remingtona i zajęcie się nowym hobby o tyle rejestracja u policmajstrów trochę mnie zastanawia. Niby nic złego w rejestracji, łatwiej kupić, przewieźć proch, z drugiej strony przy obecnym chaosie w polityce trochę bym się wqrwił jakby mi bez słowa wjechali na chatę i zabrali zabawkę za dwa klocki.
Awatar użytkownika
Szaddam
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: ndz 24.kwie.2016 - 17:06
Lokalizacja: Będzin
Moja broń: .44, .45, .55

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: Szaddam »

Spokojnie! Na razie nic nie wskazuje na podany powyżej scenariusz, aczkolwiek niczego wykluczyć nie można.
Raczej szykuje się złagodzenie obostrzeń, a nawet rozszerzenie bezpozwoleniowego (tylko rejestracja) dostępu do broni. Ale tu na nową Ustawę musimy poczekać.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: Wycior »

Szaddam pisze: czw 17.sie.2017 - 14:19 Na razie nic nie wskazuje na podany powyżej scenariusz
W ogólnym przypadku - zgoda. Ma iść ku lepszemu. Ale w szczegółach? Aktualnym odpowiednikiem nieszczęśliwych Dreyse i Lefaucheux mogą stać się np. tak popularne kapiszonowe Cattlemany, jako że w projekcie ustawy czytamy:

"... funkcjonalne repliki i kopie takiej broni, zachowujące jej oryginalny sposób działania"

Kapiszonowy Cattleman tu się raczej nie łapie. Co czeka dumnych posiadaczy tych jakże lansowych klamek? Właściciele odprzodowych Rollingblock'ów też mogą nie mieć powodów do podskakiwania z radości. Czy Sharps ładowany mosiężnymi gilzami zachowuje oryginalny sposób działania? Na zdrowy rozum tak, ponieważ modyfikacja nie wpływa na ogólną zasadę funkcjonowania. Przytoczę jednak chińskie przysłowie: "Nigdy mądry nie wymyśli tego co wymyśli głupi". Oby w przyszłości - już za nowej ustawy - sprawy gilzowego Sharpsa nie musiał znowu rozstrzygać Sąd Najwyższy, jak to kiedyś było z prochem.
Ostatnio zmieniony czw 17.sie.2017 - 18:16 przez Wycior, łącznie zmieniany 1 raz.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: slaw29 »

Raczej szykuje się złagodzenie obostrzeń, a nawet rozszerzenie bezpozwoleniowego
Szaddam ile ty masz lat ? Jak mówili że podatki i opłaty zostaną na tym samym poziomie to wzrastają . Coś się chłopie nie nauczył że władza mówi zawsze prawdę ino robi dokładnie odwrotnie jak mówi :-D
I to już od wieków .
Rydz mówił: „nie oddamy nawet guzika”, mając na myśli Gdańsk, ale nie miał zielonego pojęcia o technice politycznej i dyplomatycznej, która by mogła nam Gdańsk zabezpieczyć. W tych sprawach Rydz był naiwny, jak nowo narodzone dziecię lub cielę średniej wielkości. Nie lubił i nie dowierzał Niemcom, nie lubił i nie dowierzał Beckowi, o jakichś rozmowach z Rosjanami również nie chciał słyszeć. Był to więc system przepełniony najlepszymi życzeniami i uczuciami. Ponieważ mówił to, czego wszyscy chcieli, więc Polacy mieli do niego zaufanie, jako do wielkiego polityka. Zjawisko stale dające się obserwować w naszym narodzie...
Więc wszystkie Remiki Catelmany i wszystko co ma więcej jak 1,2 strzały to się pójdzie paść i to już chyba nie długo .

Może mnie ktoś oświeci co od 1989 roku posuneło się ku lepszemu Takiemu normalnemu robotnikowi pracującemu w fabryce ?
Wiec ja wam mówię że nic się dalej nie zmieni ino będzie gorzej .
Awatar użytkownika
fuelcare
Posty: 26
Rejestracja: ndz 05.lut.2017 - 14:49
Lokalizacja: Szczecin
Moja broń:

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: fuelcare »

RedGuy pisze: czw 17.sie.2017 - 14:02 rejestracja u policmajstrów trochę mnie zastanawia. Niby nic złego w rejestracji, łatwiej kupić, przewieźć proch, z drugiej strony przy obecnym chaosie w polityce trochę bym się wqrwił jakby mi bez słowa wjechali na chatę i zabrali zabawkę za dwa klocki.
a myslisz ze sklep nie wysyla informacji ze kupiles taka bron? przeciez po to spisywali ci wlasnie dowod
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Europejska Karta Broni

Post autor: Wycior »

fuelcare pisze: czw 17.sie.2017 - 18:44 a myslisz ze sklep nie wysyla informacji ze kupileś taka bron? przeciez po to spisywali ci wlasnie dowod
Z całym szacunkiem, nie wpadasz przypadkiem w paranoję? Dowód spisywali aby mieć podkładkę dotyczącą wieku. NIe ma podstawy prawnej nakazującej sklepom przekazywanie danych kupujących broń CP do jakichkolwiek organów (może się mylę?). Gdyby taka praktyka była to w naszym kraju słynącym z szacunku do poufności dawno byśmy o tym wiedzieli. Poza tym nie masz obowiązku kupować w sklepie. Jak nabędziesz od osoby prywatnej, to nie będzie po tym śladu w żadnym rejestrze (chyba że zapłacisz PCC, ale w skarbowce raczej nikt nie odnotuje faktu że kupiłeś akurat broń). EKB to co innego - tutaj rejestr istnieje i ma prosty mechanizm aktualizacji.
ODPOWIEDZ