Rozmowa z prof. Marianem Filarem - "Nowości"

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
coltnavy44
Bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pn 01.gru.2008 - 21:06
Lokalizacja: Toruń
Moja broń:

Post autor: coltnavy44 »

Tak sobie dzisiaj przeglądałem iweb w temacie nowej ustawy, porównując podejście działów CP i WBP. Wyłonił mi się (to moje subiektywne odczucie) ponury obraz środowiska strzeleckiego, które nie ma określonych celów i przemyślanej strategii działania. Kręci się jak pies za własnym ogonem. Na WBP szanowny 9x19 cierpliwie tłumaczy zawiłości i niuanse nowej ustawy, a w CP co widzę? Kłótasów, narzekaczy i trolli. Króluje hasło "moja racja jest bardziej mojsza niż twojsza", parafrazując film pewien wybitny. To, co jedni wypracowują, drudzy zbywają zdaniem "za parę dni wejdzie nowa ustawa i zobaczymy co będzie"...
Chyba nie było problemem od początku konkretnie podejść do sprawy, jasno przedstawić argumenty "za i przeciw", z dbałością o interes każdej grupy strzelców, a nie kamuflować, pisać "międzywiersze" i zamykać się na sugestie. Takie działania, mające na celu zmylenie przeciwnika mogą być powodem, dla którego więcej możemy stracić niż zyskać.
A znam kilku przedstawicieli "przedłużenia ramienia sprawiedliwości", którzy mówili wprost: Czemu te podchody-dajcie nam konkrety i uzasadnijcie je, a chętnie i poważnie z wami porozmawiamy.
Awatar użytkownika
mkl1
Stary bywalec
Posty: 1000
Rejestracja: śr 25.paź.2006 - 14:18
Lokalizacja: KATOWICE
Moja broń:

Post autor: mkl1 »

a w CP co widzę? Kłótasów, narzekaczy i trolli. Króluje hasło "moja racja jest bardziej mojsza niż twojsza", parafrazując film pewien wybitny. To, co jedni wypracowują, drudzy zbywają zdaniem "za parę dni wejdzie nowa ustawa i zobaczymy co będzie"..
Widzisz, bo to jest mentalnośc..... dali nam coś to dlaczego nie mogli dac więcej?
Ano dali by, jeżeli ktoś zechce ubiegać sie o zezwolenie i przebyć CAŁĄ ścieżke zdrowia, ale NIE jest wszechobecne hasło NAM sie nalezy...
I moim zdaniem to jest problem w porozumieniu sie z WBP.

Jak prześledzisz posty naWBP, to zauważysz "odmienne" podejście" reprezentowane przez strzelców "współczesnych" ( oni musza sie dostosować do prawa i ewentualnie "ponarzekać" lub wystąpic do sądu by je zrealizować) natomiast na CP = mi się nalezy, a reszta to "inni"

żeby nie było: strzelam ze wszystkiego co ma lufę i mam papier ale też mam (od tego zaczynałem) wiatrówki i CP :-P
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

To o czym piszecie to część prawdy lub jak wolicie, jedna tylko strona medalu.

Wyobrażaliście sobie lat temu 20, że nie będzie granic? Że jadąc do Hiszpanii, Polak nie będzie musiał wyjmować paszportu z szafy?
Okazało się, że można, że da się i że Polska mimo to ma jeszcze całkiem sporo mieszkańców.
Znacznie mniej potrzeba by zrozumieć, iż Państwo/Policja/System ma być dla Obywatela, a nie na Obywatela. Taka rola wynika z definicji i genezy organizacji zwanej Państwem. Serio :o
Czy oczekiwanie normalności jest anormalne?

Właśnie wróciłem ze strzelnicy, więc tak trochę z dystansem i filozoficznie mi wyszło. Cóż - osiągnąłem prawie stan nirwany 8)
coltnavy44
Bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pn 01.gru.2008 - 21:06
Lokalizacja: Toruń
Moja broń:

Post autor: coltnavy44 »

mk1 - ja rozumiem, że nitrowcy mają - i zapewne będą mieli - trudniej ze względów prawnych i dlatego muszą przez troszkę inny pryzmat patrzeć na swoje hobby czy uprawianie sportu. Tak jak pisałem, 9x19 wykonuje syzyfową wręcz pracę i chwała dozgonna Mu za to. CP-owcy tak naprawdę dzielą się na tych co krzyczą (mkowalczuk o tym pisał) i tych, co coś robią. Tylko, że ci, co coś robią, mają określoną drogę działania i ani o milimetr nie chcą jej zmienić. Nie wątpię, że na iwebie jest wielu Forumowiczów, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem w różnych dziedzinach strzelectwa wsparliby szczytny cel stworzenia NORMALNEJ UoBiA. Tylko zapewne oferta pomocy skończyłaby się przysłowiowym i publicznym "zgnojeniem".

Mkowalczuk - To, o czym pisałeś w którymś ze swoich postów - te "małe kroczki"- przyniosły zniesienie granic. Ja we wcześniejszym poście pisałem o globalnym myśleniu w kontekście działań na własnym podwórku. Tu jest właśnie sedno-trzeba robić swoje, nie zważając na przeciwności. I mimo, że pisałem o tym ponurym obrazie strzelectwa, nie zachwiało to moją optymistyczną postawą i nadal wierzę, że będzie tak, jak sobie tu dywagujemy - NORMALNIE
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

Dziś spędziłem trochę czasu na strzelnicy w towarzystwie kandydatki na policjantkę. Jakiś egzamin ma mieć ze strzelania. Miała się nauczyć strzelać z P-63. To co widziałem nie napawa mnie takim optymizmem. Albo inaczej: normalności upatruję nie gdy Policja będzie się zezwoleniami zajmowała.
Jeden z tych gości (jej Kolegów) powiedział:
- mam nadzieję, że nigdy Ci się pod lufę nie nawinę.
Zapytałem: Ale o co chodzi, czemu?
- Za dobrze strzelasz (wcale dobrze mi dziś nie poszło :( ).
- Czemu?
- No bo kamizelka by mu gówno pomogła!
No cóż - dziś zrozumiałem czemu Policja boi się uzbrojonych obywateli i chce nas rozbrajać w czasie naszej prezydencji w Unii. Maja kłopot z dobyciem broni, a co dopiero gdy trzeba jednocześnie wyjąć blachę i krzyknąć: Policja!? Uzbrojony obywatel, jak nie zobaczy, że gość z klamką to Policjant - może strzelić w obronie, może okazać się dużo szybszy i co najgorsze: skuteczny.
coltnavy44
Bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pn 01.gru.2008 - 21:06
Lokalizacja: Toruń
Moja broń:

Post autor: coltnavy44 »

Mkowalczuk, ja jestem zdecydowanie za tym, żeby nasza szanowna policmajstrownia była lepiej wyszkolona, zdecydowana i wyposażona, bo na to ja, Ty, czy ktokolwiek inny płacimy daninę. Ale nie przyzwalam w żadnym wypadku na "widzimisie" w wydawaniu pozwoleń! Praca w Policji to SŁUŻBA - policjant - jak to ładnie ująłeś- jest dla obywatela, a nie na obywatela. Właśnie to, o czym wspomniałem, to pompowanie czerwonej zarazy spowodowało taką degrengoladę w umysłach stróżów prawa - myślą, że mają wszechwładzę, a jednocześnie boją się, że ich poziom wyszkolenia nie jest adekwatny do aktualnej rzeczywistości. Vide zajście w Lubiczu pod Toruniem z bodaj przedwczoraj - zwykła blokada na złodziei skończyła się ranami (o ile sobie dobrze przypominam) siedmiu policmajstrów... Oni boją się, że zaprawiony w strzelaniu obywatel broniąc mienia czy życia - swego, czy innych, przejmie ich kompetencje i wtedy zacznie się drążenie - a gdzie była policja itd.
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

Instruktorzy udają, że szkolą kandydatów. Państwo udaje, że Policjantom płaci. Policjanci udają, że pracują itd.
Szkoda tylko, że nie daję, iż płacę podatki, a faktycznie je bulę :-(
Awatar użytkownika
mkl1
Stary bywalec
Posty: 1000
Rejestracja: śr 25.paź.2006 - 14:18
Lokalizacja: KATOWICE
Moja broń:

Post autor: mkl1 »

coltnavy44 pisze: zwykła blokada na złodziei skończyła się ranami (o ile sobie dobrze przypominam) siedmiu policmajstrów... Oni boją się, że zaprawiony w strzelaniu obywatel broniąc mienia czy życia - swego, czy innych, przejmie ich kompetencje i wtedy zacznie się drążenie - a gdzie była policja itd.
no to proste.. Policja mniej strzela bo ma mniejszy na to budżet, i nie moga sobie pozwolic np. na to by wystrzelać (tak jak ja dzisiaj)200 sztuk amunicji w ciagu jednego pobytu na strzelnicy
Maja o wiele za mało... :ops:
Przeciez to trening czyni Cie sprawniejszym.
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

Budżet pewnie mają w miarę sensowny, ale jak wszystko w tym Kraju - kasa idzie nie tam gdzie trzeba. Prosty przykład: ilość radiowozów z fotorejestratorami w zachodniopomorskim nie zgadza się z ilością aktywnych pojazdów na terenie województwa. Sporo czasu spędzam na drodze i wideorejestrator w zasadzie jest na ulicy jeden, w srebrnej Kia.

Ciekawe czy jak będzie cieplej zobaczymy cud, miód motocykl , którym Policja się chwaliła. Przypuszczam, że nie, albo może kilka razy tylko, by nikt nie zarzucił, iż służy jako eksponat.
Wydają masę kasy na sprzęt i pewnie służy do eskorty polityków lub "innych, super ważnych zadań". A kasa za kilka miesięcy znów pójdzie, bo ... sprzęt będzie wymagał wymiany.
A Kandydatka za własną kase się szkoliła! Szkoda słów!

W Policji pewnie jak w Wojsku - strach powiedzieć prawdę, bo się podpadnie przełożonym i "naruszy dobre imię firmy".
R0GNAR
Bywalec
Posty: 333
Rejestracja: pt 13.paź.2006 - 10:08
Moja broń:

Post autor: R0GNAR »

Tu Marku masz 100% racji. Mam wielu znajomych wsrod policjantow (czasem stykamy sie w terenie) co więcej mam kolege policjanta . Z tego co słysze to ,,wierchuszke" by trzeba wymienic i tyle.

Coltnawy to nie jest tak ze wszyscy co coś robia idą ,,jedynie słuszną drogą" tu też są najmniej 2 nurty, nurt Mi.ac i ludzie robiący coś dla CP całego. Jedni mysla tylko pod jednym kątem drudzy myslą raczej o wszystkich.
Ja jak Mirek i Marek lubie postrzelac ze wszystkiego, tyle że mam taką wade iż rozumiem że każda broń ma inny cel :-P Strzelanie bojowe- wiadomo, sportowe- 22, rekreacja- wiatr, CP- rekreacja,hobby,klimaty itp.
Z tego powodu postarałem sie o pozwolenie by kupic pistolet, kupiłem wiatrowki , po zmianie ustawy bez promesy CP i strzelam. Z paru powodow nie moge strzelac na strzelnicach ktore lubiłem wiec kupiłem co2 z blow backiem oraz rewolwer na co2 i strzelam tak jak lubie ( i by nie wyjsc z wprawy) można ? Można :)
Problemem jest to o czym sam wspominałeś cytując Marka oraz postawa sporego grona miłośnikow CP wspominana przez Mirka to osławione ,,bo mi sie należy" zapominają ze zmiany w ustawie zawdzięczają paru osobom bo wtedy o CP mało kto słyszał a jesli słyszał to sie nie interesował bo zal było promesy, tu jest pies....
A od kilku lat: Jak ja uwielbiam posty typu ,,wezmy sie i cos zrobcie" :lol: I gnojenie nowych na piaskowym (ostatnio sam nie wytrzymałem i napisałem tym ,,starym" co mi leży na wątrobie) ale ale ,wystarczy by pojawił sie kobiecy nick i zadawał te same pytania to najwięksi ,,tępiciele" wyrywają sie by odpowiedziec kobiecie :-P
Wybaczcie że troche chaotycznie napisałem ale ...chyba nerwy :-x
Awatar użytkownika
mkl1
Stary bywalec
Posty: 1000
Rejestracja: śr 25.paź.2006 - 14:18
Lokalizacja: KATOWICE
Moja broń:

Post autor: mkl1 »

Mirku... To jest proste: Strzelcy posiadający broń współczesną MUSIELI być przeegzaminowani, by ją dostać i dlatego do posiadaczy CP (bezpozwoleniowej) podchodzą nieufnie. (vidw mój kolega 8-) przywlókł naładowanego Colta.. teraz ma współczesną, ale nie ufam mu i NIGDY z nim razem nie strzelam :-P )

Ponadto często CP ma WYMAGANIA, by ich traktować równorzędnie, ale od siebie nic nie dają.
Dla zobrazowania.: jestem sobie na strzelnicy i obok klasycznego Varminta leży AKM. Myśliwi zainteresowni Varmintem, potem interesują się AK.... i frajda dla nich , jak mogą postrzelać...
To samo jak kiedyś strzelałem z Sharpsa , a do obserwacji przestrzelin służył Varmint :P
No to "pełny szacun u wszystkich, że takie to-to stare konstukcyjnie i strzela.....
ALLLLLLe równocześnie prawie... musiałem strzelca, a może "strzelca" CP wyprostować, bo nie zachowywał podstawowych zasad bezpieczeństwa..
I co?
Po takim przzypadku jakie może być nastawienie?

Dodatkowo w środowisku CP są tacy, którzy wiedzą (oprócz wiedzy historycznej) i tacy, co to kupili i mają, a jak zwrócisz uwagę to się wk..ją

To samo ze "starymi wyjadaczami" i z młodymi, tym drugim WSZYSTKO się należy...




Zauważcie teraz prześcigają się o Remiki....( bo krok dalej i było zakazane..
Zaobserwujcie również posty na WBP, gdzie "tylko węsżą" by dostać "kolekcjonerskie" na KLocka czy innego H&K : :-x


Obserwując oba środowiska, to i tak śmiem twierdzić, że WBP jest bardziej tolerancyjne od CP...przykre...
Thalon
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: pn 21.sty.2008 - 10:32
Lokalizacja: Kalisz
Moja broń:

Post autor: Thalon »

A Ci wszyscy co wesza za kolekcjonerskim i za remikami to potencjalni mordercy dzieci i "niedlugo ulice splyna krwia" (poznajecie ta przepowiednie?)
Z calym szacunkiem ale chyba miales gowniany dzien bo kraczesz i piepszysz.
Stanowczo nie zgadzam sie z takim czarnowidztwem.
A w kwietniu kupie sobie sobie R&S i albo remika albo colta army.
Pozdrawiam.
Thalon
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: pn 21.sty.2008 - 10:32
Lokalizacja: Kalisz
Moja broń:

Post autor: Thalon »

Zdublowalo sie przypadkowo.
Awatar użytkownika
mkl1
Stary bywalec
Posty: 1000
Rejestracja: śr 25.paź.2006 - 14:18
Lokalizacja: KATOWICE
Moja broń:

Post autor: mkl1 »

A Ci wszyscy co wesza za kolekcjonerskim i za remikami to potencjalni mordercy dzieci i "niedlugo ulice splyna krwia" (poznajecie ta przepowiednie?)
Z calym szacunkiem ale chyba miales gowniany dzien bo kraczesz i piepszysz.
Stanowczo nie zgadzam sie z takim czarnowidztwem.
A w kwietniu kupie sobie sobie R&S i albo remika albo colta army.
Pozdrawiam.
Poczytaj sobie kolego niektóre posty... osób, które NIC nie zrobiły i tylko pisały kiedy wejdzie "new UoBiA"

Spencera kupuj sobie, mnie nic do tego, ale ale nie "wkładaj" w moje usta /palce zdań, których nie napisałem... o tej krwi na ulicach itp...


a dzień miałem udany... cały spędzony na strzelnicy (urlopik) :P
Ostatnio zmieniony wt 08.mar.2011 - 18:02 przez mkl1, łącznie zmieniany 1 raz.
coltnavy44
Bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pn 01.gru.2008 - 21:06
Lokalizacja: Toruń
Moja broń:

Post autor: coltnavy44 »

Thalon, ten artykuł, którego link zamieściłem na początku tematu, jest właśnie potwierdzeniem tezy, że ulice krwią nie spłyną. Mimo pewnej liberalizacji nie będzie tu jak na Dzikim Zachodzie, bo ludzie dorośli już do pewnych rzeczy i pewnych praw, za komuny właściwie niemożliwych do osiągnięcia. Prof, Filar firmuje swoim nazwiskiem i niewątpliwym autorytetem taki właśnie pogląd i mało tego, przyznaje, że wcześniej stał po przeciwnej stronie. To wielu hoplofobom wytrąciło jakieś spektrum argumentów z ręki. Bo wybitny znawca prawa karnego mówi jednoznacznie: BROŃ JEST DLA OBYWATELA. A na iwebie rzeczywiście są różni ludkowie, którzy kombinują. I nie tylko z tym rzeczonym klockiem. Ktoś tam chciał latarkę taktyczną czy celownik laserowy do navy chyba zakładać... Toć to trolle panie w czystej postaci!!! Życie samo zrewiduje i być może wyeliminuje głupców, chcących kombinować. W mojej stopce jest takie zdanko: broń jest jak Media Markt-NIE DLA IDIOTÓW!!!
A z tym równorzędnym traktowaniem CP i nitro, to zgodzę się jeno w jednym: jedno i drugie skutecznie cię może wyeliminować z grona użytkowników, miłośników, czy kogo tam jeszcze. Każda grupa strzelców ma inną technologię w grabie i już to jednych od drugich odróżnia. Ale jedni i drudzy wzajemnie powinni przyjaźnie na siebie patrzeć, a nie warczeć.
Ja ROGNARZE szanuję tych, którzy poświęcają swoje chęci, czas i być może pieniądze na walkę pro publico i chwała im za to. Jednak to, co działo się na iwebie przy okazji nowej Ustawy zakrawało na niecenzuralne zgoła określenia.
Dlatego też zapewne paru kolegów tu właśnie pisuje
ODPOWIEDZ