Prace nad ustawą o broni i amunicji

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

Sądzę, że będziesz jeszcze długo marzył o czymś takim. Ja swoją sprzedałem z półtora roku temu. Potem miałem jeszcze ze dwa razy ochotę kupić coś w tym stylu. Jakoś się udało powstrzymać i wygląda, że dobrze iż mam silną wolę.
Awatar użytkownika
mkl1
Stary bywalec
Posty: 1000
Rejestracja: śr 25.paź.2006 - 14:18
Lokalizacja: KATOWICE
Moja broń:

Post autor: mkl1 »

Podaje za "bezowym"
http://dziennikustaw.gov.pl/items.jsp?id=3506

Zmiana do zmiany podpisana i ogłoszona w DzU
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

Macie może wzór wniosku na EKB?
Mam ochotę sprawdzić jak to się będzie odbywało w przypadku CP
Awatar użytkownika
mkl1
Stary bywalec
Posty: 1000
Rejestracja: śr 25.paź.2006 - 14:18
Lokalizacja: KATOWICE
Moja broń:

Post autor: mkl1 »

Marku byłem w WPA.
(wzór podobno jest gdzieś na policyjnej stronie- Łódź)
Pani z WPA powiedziała, że wnisek wypełnia się na miejscu, nalezy ujscic opłatę 150 zeta + fotki (2-3?)
Po kilku dniach, lub na drugi ( w zalezności od WPA) dokument jest do odebrania. - ważny 5 latek...
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

Wydaje mi się, że opłata wynosi 105 a nie 150.
Po niedzieli zadzwonię do swego WPA. Może i oni mają jakiś druczek ;-)

Żeby było śmiesznie: wpisze do EKB 5 Coltów by móc kiedyś powiedzieć: no bo jestem kolekcjonerem...... :ok:
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

Zapytano mnie o zdanie na temat legalności rewolwerów:
"PEACE" Blackpowder i "PEACE GOLD " Blackpowder jakie oferuje jeden ze sprzedawców.

Przypomnijmy zapis ustawy (nadal nie ma tekstu jednolitego - może za mało płacimy Pracownikom Sejmu):
Art. 11. Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:
...
10) posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni;


Moim zdaniem czytać ustawę należy tak: zezwolenia nie wymaga broń:
1. rozdzielnego ładowania,
2. wytworzona przed 1885 rokiem
3. lub repliki takiej broni.

Z powyższego wynika mym zdaniem, że musi to być broń, która powstała jako rozdzielnego ładowania, a nie np. replika broni na nabój scalony lecz wytworzona jako współczesna replika lecz "na silę zrobiona" jako broń rozdzielnego ładowania. Innymi słowy - żaden Winchester kapiszonowy nie przejdzie.
Inaczej: to ma być replika broni rozdzielnego ładowania, nie zaś - replika rozdzielnego ładowania broni (w tym broni na nabój scalony powstałej przed 1885 rokiem. Wymóg rozdzielnego łądowania zapisano na samym początku zaraz po broni czyli to jest główny wyznacznik. Następnie zaś uściśla się, że rok i że nie tylko oryginały tej broni, ale i repliki są bez zezwoleń.
Jeśli więc wspomniane rewolwery pierwotnie istniały jako broń rozdzielnego ładowania, to wszystko OK, ale jeśli tej tezy obronić się nie da, to przed zakupem sugeruję uwzględnić ryzyko jakie może nieść zakup czegoś co być może zezwolenia wymaga.
Zerknąłem do mych ksiąg by sprawdzić czy fabryka Colta produkowała "PEACE" w wersji kapiszonowej. Już znam odpowiedź. Każdy, kto ma wątpliwości niech też zerknie, bo mnie może nie uwierzycie ;-)
No ale może wątpiący dadzą wiarę słowom Panów: Mike Cumpston i Johnny Bates, którzy w książce: "Percussion Pistols and Revolvers: History, Performance and Practical Use" na stronie szóstej - na samym dole zawarli dość kategoryczne stwierdzenie:
1861-62: /.../ Colt develops the last of his percussion revolver designs.
Zinteresowanych odsyłam do wersji elektronicznej wspomnianej ksiązki: http://books.google.com/books?id=LQausf ... on&f=false


Sprawdza się to, co jeszcze niedawno usiłowałem wskazać: nie ma sensu żadna data, Zawsze znajdzie się ktoś, kto uzna, że nie data a rozwiązania techniczne, energia, niebezpieczeństwo lub jakieś inne wydumane kryterium uzna za to najwłaściwsze i będzie ciągnał kołderkę ile wlezie :-P
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

Awatar użytkownika
scyzor
Stary bywalec
Posty: 502
Rejestracja: śr 18.maja.2011 - 18:50
Lokalizacja: Bydgoszcz / Trzemeszno
Moja broń:

Post autor: scyzor »

Wrzuciłem dziś w google "ustawa o broni i amunicji"
Drugi link, który mi wyskoczył to OFICJALNA strona MSWiA:
http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/58/16 ... nicji.html

Próżno szukać tam daty 1885, która jest podana posta wyżej... o co chodzi :?:
Site admin im nie zmienił czy... nie rozumiem :?
R0GNAR
Bywalec
Posty: 333
Rejestracja: pt 13.paź.2006 - 10:08
Moja broń:

Post autor: R0GNAR »

heh mswia wie lepiej od sejmowcow i zwykłego luda co można a czego nie :lol:
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

Zawiadmcie Prokuratuerę, że na oficjalnej stronie Policji ma miejsce wprowadzanie ludzi w błąd poprzez publikację tekstu archiwalnego :D
Nawiasem mówiąc taki stan stanowi naruszenie ustawy zasadniczej, ale wątpię czy ktoś z "władzuchny" się tym przejmuje.
Awatar użytkownika
scyzor
Stary bywalec
Posty: 502
Rejestracja: śr 18.maja.2011 - 18:50
Lokalizacja: Bydgoszcz / Trzemeszno
Moja broń:

Post autor: scyzor »

Eee.... ja tam z prawem nie lubię mieć do czynienia 8) :lol: :lol: Znaczy z przedstawicielami 8-)

Sorki, że dopiero dziś odpowiadam, ale nie działa (mi?) oznaczanie forów z nowymi postami na pomarańczowo (ikona po lewej) więc nie zauważyłem.
Awatar użytkownika
scyzor
Stary bywalec
Posty: 502
Rejestracja: śr 18.maja.2011 - 18:50
Lokalizacja: Bydgoszcz / Trzemeszno
Moja broń:

Post autor: scyzor »

Eee.... ja tam z prawem nie lubię mieć do czynienia 8) :lol: :lol: Znaczy z przedstawicielami 8-)
Ale może maila można by im skrobnąć :?: :P

Sorki, że dopiero dziś odpowiadam, ale nie działa (mi?) oznaczanie forów z nowymi postami na pomarańczowo (ikona po lewej) więc nie zauważyłem.
Jak swojego napiszę to... widzę "nowego" posta jak wrócę na stronę główną :lol:

Przy okazji: tu jest aktualny link na stronę Sejmu do treści OGŁOSZONEJ i UJEDNOLICONEJ Ustawy o BiA do AKTUALNYCH dokumentów.
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0110380195

(nie wiem czym się różni jedno od drugiego ale nie mówcie mi bo i tak nie zapamiętam :lol: Mam awersję do urzędniczego bełkotu 8-) )
Awatar użytkownika
scyzor
Stary bywalec
Posty: 502
Rejestracja: śr 18.maja.2011 - 18:50
Lokalizacja: Bydgoszcz / Trzemeszno
Moja broń:

Post autor: scyzor »

Na beżowym czytałem, że KGP coś majstruje przy ustawie w kontekście CP...
Jak zwykle tam bywa, zaraz kilkanaście stron postów się pojawiło więc i czytać wszystkiego się nie chce ale nieco mnie to zaniepokoiło...
Wiecie coś więcej na ten temat?
Awatar użytkownika
Matlak
VIP
Posty: 1079
Rejestracja: sob 28.lip.2012 - 14:04
Lokalizacja: Pojezierze Drawskie
Moja broń: brak

Post autor: Matlak »

Czytałeś już propozycję zmian? Mogę Ci przesłać albo załączyć tutaj to co policja wymyśliła plus to jak się ustosunkował do tego PZSS. PZSS zgodził się w 100% z tym co chce policja plus dla zawodników badania co rok a nie co 5 lat jak dla strzelców CP.

tutaj
https://www.dropbox.com/sh/i1re0pzwxubohrp/0DmPOCzUBr
Awatar użytkownika
scyzor
Stary bywalec
Posty: 502
Rejestracja: śr 18.maja.2011 - 18:50
Lokalizacja: Bydgoszcz / Trzemeszno
Moja broń:

Post autor: scyzor »

Jutro poczytam... ale brawa dla PZSS !!!
Powinni to rozp...ć tak samo jak PZD :-x
ODPOWIEDZ