zawody- jak to działa?

Terminy zawodów i spotkań - wspomnienia, wyniki, rekordy ...
kammat
Posty: 9
Rejestracja: sob 18.sie.2018 - 19:41
Moja broń: brak

zawody- jak to działa?

Post autor: kammat »

hej wszystkim,
Narazie teoretycznie. Chce kupić swój pierwszy rewolwer CP :army:
Ale już teraz się zastanawiam jak to wygląda z zawodami?
Czy trzeba należeć do jakiegoś klubu czy coś?
Czy trzeba mieć specjalne "sportowe" CP czy zwykły rewolwerek replika wystarczy?
Ktoś bierze udział w zawodach i moze opowiedzieć coś więcej?
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: zawody- jak to działa?

Post autor: slaw29 »

Fajne luzackie zawody masz w Jaworznie . Możesz przyjechać popatrzeć i się ewentualnie zacząć przygotowywać jak umiesz strzelić w swoją tarczę . Jak nie udaje się strzelić w swoją tarczę to na zawody trzeba jechać z litrem żeby udobruchać sąsiada któremu popsułeś wynik . Zawody są towarzyskim spotkaniem i okazją do dyskusji pooglądania większej ilości karabinów różnego rodzaju . Zawody to taka odskocznia od dnia codziennego . W Jaworznie możesz też dobrze zjeść . Jeśli masz wybierać pomiędzy roladą a golonką ... bierz golonkę dobrze też zabrać ze sobą pieprz i sól jak ktoś lubi i lunetę albo lornetkę do oglądania rywalizacji . Dla świerzaka to istna uczta CP i niezapomniane przeżycie tyle karabinów , pistoletów i rewolwerów w jednym miejscu. Warto się wybrać .
Magua
Stary bywalec
Posty: 548
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: zawody- jak to działa?

Post autor: Magua »

Na niektórych zawodach wymagają, przynajmniej teoretycznie, licencji zawodniczej.
Startując, warto się upewnić czy się będzie sklasyfikowanym.

Jednak na większości znanych mi zawodów, takich wymogów nie ma.

Co do broni, musi być po prostu zgodna z regulaminem zawodów.
Te regulaminy generalnie bazują na regulaminie międzynarodowej organizacji MLAIC, choć zdarzają się czasem jakieś odstępstwa.

Aktualne zasady MLAIC znajdują się tutaj:

http://mlaic.org/who-we-are/constitution-rules/

Konkurencje dla rewolwerów to Mariette i Donald Malson.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: zawody- jak to działa?

Post autor: wyrzucony »

Dobrze jest by kolega wybierający broń dla siebie i chcący zaistnieć także na zawodach kupił co trzeba świadomie. Tak na przykład rewolwer mimo, że replika a nie długo reprodukcja musi w tym przypadku być zgodny z oryginałem czyli przyrządy celownicze muszą być epokowe jak i wszelkie pozostałe mechanizmy. To dotyczy konkurencji Mariette i Donald Malson a te strzela się najczęściej. Czasami jest jeszcze konkurencja Rewolwer Modern i tam dopuszcza się te przypadki, które po prawdzie już nie są replikami bo mają zamontowane np. ruchome muszki.
Z karabinami też ostatnio jest mały galimatias i dotyczy on kilku karabinów jak Mausera czy Whithney'a i tu trzeba już trochę większej wiedzy co jest zgodne z MLAIC a co nie.
Co do zawodów to jak na razie w Polsce praktycznie organizuje się zawody CP aż w trzech formułach.
Są zawody CP organizowane przez Bractwa Kurkowe i te rządzą się swoimi przepisami wewnętrznymi nie bardzo zgodnymi z przepisami MLAIC.
Zawody lokalne organizowane przez różne kluby z reguły spod szyldu LOK i tutaj mimo, że regulaminy bazują na przepisach MLAIC nie obowiązują licencje i przynależności klubowe - te zawody są ujmowane w rankingach :)
Zawody organizowane przez kluby zrzeszone w PZSS rangi pucharu Polski jak i Mistrzostw Polski. Te zawody wymagają już licencji zawodniczej PZSS a zawodnicy bez są traktwani literkami PK czyli Poza Konkurencją - mogą startować ale nie są klasyfikowani. Oczywiście konkurencje są zgodne z MLAIC a udział w nich (mimo np. PK) jest uwzględniany w rankingach ogólnopolskich.
Warto zauważyć, że dotychczas otwarta formuła Mistrzostw Polski jest bardzo przyjazna niezrzeszonym strzelcom i jedynie w konkurencjach stricte MLAIC'owskich nie uwzględnia się strzelców bez licencji w boju o medale PZSS.
alterjorge

Re: zawody- jak to działa?

Post autor: alterjorge »

Starty w zawodach CP najlepiej zacząć w Jaworznie. Nigdzie nie ma lepszej atmosfery, a nowicjuszy traktują tam z uwagą i serdecznością. Najbliższe 17.11.2018.
Magua
Stary bywalec
Posty: 548
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: zawody- jak to działa?

Post autor: Magua »

jest jeszcze konkurencja Rewolwer Modern i tam dopuszcza się te przypadki, które po prawdzie już nie są replikami bo mają zamontowane np. ruchome muszki.
Nie wiem, co blada twarz ma na myśli mówiąc o ruchomych muszkach, ale jeśli te montowane na jaskółczy ogon, to MLAIC je dopuszcza w replikach, pod warunkiem, ze podstawa nie wystaje poza obrys lufy.

Hough!
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: zawody- jak to działa?

Post autor: wyrzucony »

Uff Magua ma racje. Manitou zacmil umysł bladej twarzy by czerwony brat wytknal mu błąd. Toż wiadomo, że to szczerbina ruchoma jest niegodna by brać udział w konkurencji Mariette dlatego do Modern się nadaje.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: zawody- jak to działa?

Post autor: slaw29 »

ale jeśli te montowane na jaskółczy ogon, to MLAIC je dopuszcza w replikach, pod warunkiem, ze podstawa nie wystaje poza obrys lufy.
To chyba co innego i kto ma rację ? Jak jest z tą szczerbiną - Może być na jaskółczy ogon jak nie wystaje poza obrys lufy w Mariette czy nie ?
Toż wiadomo, że to szczerbina ruchoma jest niegodna by brać udział w konkurencji Mariette
Magua
Stary bywalec
Posty: 548
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: zawody- jak to działa?

Post autor: Magua »

Szczerbinki inne niż wycięcie w kurku lub stanowiące szczelinę w ramie są niedozwolone.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: zawody- jak to działa?

Post autor: slaw29 »

No tak " szczerbiny " ale mnie przyćmiło przed drzemką . Już kamam . Przepraszam za zamieszanie .
Te " nowoczesne " szczerbiny nie godne zawodów ;)
ODPOWIEDZ