Tokarenka

Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Tokarenka

Post autor: Wycior »

Na początku też myślałem o kole 127 ale gitarę trzeba by mocno przerobić. Kiedy jednak policzyłem z jak małym błędem robi się gwint calowy na mniejszych kołach to od razu odpuściłem.

Imak ma taki jak mój więc noże 10x10 muszą mu wchodzić. Ewentualnie dla pewności niech sprawdzi jakie ma przewyższenie osi toczenia nad bazą imaka.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Tokarenka

Post autor: Wycior »

Bready pisze: pt 16.paź.2020 - 23:12 [...] przy zatrzymywaniu maszyny ,np przy gwintowaniu wskazane jest odsuniecie noza od materiału [...]
Oczywiście się zgadza się, ale w praktyce przy gwintowaniu bywa to bardzo trudne, zwłaszcza dla osoby bez długiej praktyki. W każdym przebiegu trzeba wycofać nóż w tym samym miejscu. Jeżeli czynność tę opóźni się nawet minimalnie to płytka też się ukruszy. Lepiej jest zrobić na końcu gwintu rowek odpływu. Wycofywanie noża nie jest wtedy konieczne i można się skupić na dokładnym sterowaniu wrzecionem. Gorzej jeżeli na odpływ nie ma miejsca a gwint kończy się kołnierzem o większej średnicy, jak np. w kominkach. Właśnie wtedy lepiej ręcznie kręcić wrzecionem. Nie ma wówczas problemu ani z precyzyjnym zatrzymaniem uchwytu ani z wycofaniem noża we właściwym punkcie.
Bready pisze: pt 16.paź.2020 - 23:12 [...] zmieścić kola 127 ,chociaz jak patrze na gitare to mam wrazenie ze w lini C-D by sie dalo [...[
Aby koło 127 realizowało translację mm/cale musiałoby być w lokacjach A lub C. A odpada bo koło średnicy ~ 13 cm tam się nie zmieści. Lokacja C ma w oryginalnej gitarze za mały zakres ruchu aby dało się uzyskać przydatne przełożenia.
Awatar użytkownika
donkihot
Bywalec
Posty: 391
Rejestracja: wt 29.sie.2017 - 11:48
Lokalizacja: LASY PODWARSZAWSKIE
Moja broń: Walther GSP .32 S&W, CZ 557 Varmint, CZ 75 TS S&W

Re: Tokarenka

Post autor: donkihot »

Dzięki serdeczne za podpowiedzi (zwłaszcza te fotki z ustawień kół) Co do noży, wyfrezowanie w imaku pozwoli wsadzić nawet 15mm trzonek noża. Niestety płytka skrawająca musi być max.8mm (mierząc od dołu imaka) można by przefrezować imak (ale tam jest mało mięsa) albo przefrezować szufladkę na której stoi imak (i pewnie tak zrobię jak kupię noże)
ps. płytki do gwintów calowych są inne niż do metrycznych?
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Tokarenka

Post autor: Wycior »

Chodzi nie tyle o skok gwintu (calowe, metryczne) tylko o jego profil. Normalny gwint metryczny ma profil o kącie 60 stopni, gwinty calowe UNC i UNF podobnie, natomiast gwinty BSW i BSF (Whitwortha) - 55 stopni. Oczywiście są płytki tnące o odpowiednich profilach. Na szczęście w normalnej praktyce spotykamy prawie wyłącznie gwinty 60-stopniowe.
donkihot pisze: sob 17.paź.2020 - 09:53 płytka skrawająca musi być max.8mm (mierząc od dołu imaka)
Czy jest to odległość między spodem imaka a osią toczenia? Zmierzyłeś to sobie? Ten dystans warto znać dokładnie. Można zacisnąć w uchwycie jakiś cylindryczny pręcik o znanym promieniu (nawet trzonek wiertła) po czym wprowadzić go do wnętrza imaka i zmierzyć suwmiarką odległość między prętem a spodem imaka:
Obrazek
Dodając promień pręta dostaniesz wysokość osi toczenia z dobrą dokładnością.
Awatar użytkownika
donkihot
Bywalec
Posty: 391
Rejestracja: wt 29.sie.2017 - 11:48
Lokalizacja: LASY PODWARSZAWSKIE
Moja broń: Walther GSP .32 S&W, CZ 557 Varmint, CZ 75 TS S&W

Re: Tokarenka

Post autor: donkihot »

Tak, oś toczenia do spodu imaka mam 8,15mm.
Dzięki za wszystkie podpowiedzi, jak coś jeszcze ważnego (dla początkującego) Ci się przypomni, to będę wdzięczny.
:piwo:
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Tokarenka

Post autor: Wycior »

Cóż, pomyliłem się. Bardzo dziwne bo wszystkie znane mi podobne minitokarki mają lekko ponad 10 mm. Masz dwa wyjścia: zdecydować się na noże 8x8 mm, albo -może lepiej - zdjąć te 2 mm z podstawy imaka. Wybór noży z trzonkiem 10x10mm wydaje się większy a noże są solidniejsze i sztywniejsze.

Nie wątpię że będziesz sobie tokareczkę w przyszłości ulepszał. W pierwszej kolejności sprawdziłbym czy konik jest dobrze scentrowany, tzn. czy kieł w koniku trafia w centrum uchwytu. Jeżeli zauważysz problemy z zakładaniem pewnych zestawów kół zmianowych to radzę zrobić poniższą modyfikację ramienia gitary:

Obrazek

Co myślę o konstruktorze gitary napisałem już wcześniej. Powyższa poprawka zwiększa liczbę możliwych do założenia kombinacji o ponad 1/3.
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Tokarenka

Post autor: Bready »

donkihot pisze: sob 17.paź.2020 - 15:00 Tak, oś toczenia do spodu imaka mam 8,15mm.
Zdejm szufladke i porownaj gdzie mozesz te 2 mm zebrac ,na szufladce czy na imaku ,aby zbytnio nie oslabiac konstrukcji.
Mi wyglada na to ze szufladka ma bardzo wysoko plaszczysne do mocowania imaka i tam mozna zebrac ,ale nie wiem jak jest w niej mocowana sruba.
Jezeli pod imakiem w szufladce masz jakies zatrzaski ,zaczepy pozycjonujace mozesz je z powodzeniem usunac jezeli tego wymaga obnizenie imaka ,nie sa do niczego potrzebne ,noz i tak sie ustawia wzgledem uchwytu.
Awatar użytkownika
donkihot
Bywalec
Posty: 391
Rejestracja: wt 29.sie.2017 - 11:48
Lokalizacja: LASY PODWARSZAWSKIE
Moja broń: Walther GSP .32 S&W, CZ 557 Varmint, CZ 75 TS S&W

Re: Tokarenka

Post autor: donkihot »

Tak właśnie i ja pomyślałem żeby obniżyć szufladkę pod imakiem. Śruba imaka jest wkręcona w szufladkę i bez problemu da się wykręcić na czas frezowania. Ten kołek pozycjonujący imak już wyjęty, doprowadzał mnie do szału.
Dzięki za wszystkie dobre rady.
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Tokarenka

Post autor: Bready »

I zrob tak abys mial co najmniej 10.5mm.
Nie mam nozy 10x10 ,ale 12x12 skladaki potrafia miec krawedz skrawajaca nawet do 12.7 mm nad podstawa.
Ze sruba chodzlo mi o to aby sie pozniej gwint nie wyrwal z szufladki przy dokrecaniu.
W mojej starej tokarce 9x19 sruba o slednicy trzpienia 12mm miala leb o srednicy okolo 16mm i grubosci okolo 2mm (pisze z pamieci ,wiec wymiary zblizone) i byla wkladana od spodu w otwor i ustalana kolkiem aby sie nie obracala ,wiec takiego rozwiazania spodziewalem sie u Ciebie.
Awatar użytkownika
donkihot
Bywalec
Posty: 391
Rejestracja: wt 29.sie.2017 - 11:48
Lokalizacja: LASY PODWARSZAWSKIE
Moja broń: Walther GSP .32 S&W, CZ 557 Varmint, CZ 75 TS S&W

Re: Tokarenka

Post autor: donkihot »

To bardzo cenna informacja, dziękuję.
Szkoda będzie drzeć tyle z szufladki, ale zrobię to pół na pół, 1,5mm. z szufladki i tyle samo ze spodu imaka. Będzie wystarczająco z zapasem. :)
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Tokarenka

Post autor: slaw29 »

Potrzebowałem pilnie tulejki do kalibratora wytoczyć. Robotę zleciłem koledze , miesiąc zleciał .... nic . Kolega obłożony robotą tak że nie miał czasu . Drugi miesiąc tulejek jak nie było tak nie ma.
Się naczytałem wątku i doszedłem do wniosku że skoro Wycior ma tokarkę ..... to ja tez muszę ;)
Analiza współczynnika ceny przez jakość zajęła 2 tygodnie. Naczytałem się forów , naoglądałem You Tuba. Straciłem ze 100 godzin. Po 90 godzinie chińska tokarka została odrzucona ( brak kultury technicznej ) Optowałem za TBS 20 . Znowu czytanie , analiza i wnioski. TBS trzeba remontować , więc odpada . No i natrafiłem na Mercedesa nie do zajechania . Stara dobra produkcja, jednocześnie miły oku wygląd, no i nie trzeba zmieniać kółek przy pracy . Oto to cudo ( film poglądowy, chodzi o markę i model )
EMCO

Po 3 dniach nauki toczenia tokarka zaczęła postękiwać i kwiczeć :-? . Coś się zaciera i piszczy niemiłosiernie . Czym szybsze obroty tym pisk większy :oops:
No tom utopił pieniążki . Durny ja. Zamiast kupić nową Chińską tom kupił starą i po 3 dniach end .
Awatar użytkownika
donkihot
Bywalec
Posty: 391
Rejestracja: wt 29.sie.2017 - 11:48
Lokalizacja: LASY PODWARSZAWSKIE
Moja broń: Walther GSP .32 S&W, CZ 557 Varmint, CZ 75 TS S&W

Re: Tokarenka

Post autor: donkihot »

Cześć, nie znam się na tokarkach, ale na pewno jest lepsza od chińczyka. Jeżeli łoże nie jest wyślizgane to zrobiłeś świetny zakup, a mechanika to błahostka. Wszystko jest do naprawienia stosunkowo niewielkim kosztem w porównaniu do szlifowania łoża.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Tokarenka

Post autor: slaw29 »

Moja tokarka była z warsztatów szkolnych. Łoże nie było nowe , ale po regulacji ( jest prosta i są filmiki na necie ) Udało się zlikwidować wszystkie luzy. Problem mam tylko z uchwytem ( jest nietypowy ). Problem powstał bo jedna ze szczęk uchwytu ma inne numery . Muszę toczyć z jednego " zakręcenia " materiału .
Pisk zlikwidowałem smarując wd 40 i olejem , łożyska w okolicy gitary .
Emko było firmą produkująca solidne tokarki. Na zachodzie dobra stara emco 11 kosztuje 3-5 tyś euro . Za starą tokarkę . Są różne modele. Ale warto poszukać . Tutaj można sobie popatrzyć.
http://www.lathes.co.uk/emco/page4.html
Awatar użytkownika
donkihot
Bywalec
Posty: 391
Rejestracja: wt 29.sie.2017 - 11:48
Lokalizacja: LASY PODWARSZAWSKIE
Moja broń: Walther GSP .32 S&W, CZ 557 Varmint, CZ 75 TS S&W

Re: Tokarenka

Post autor: donkihot »

Uchwyt to nie problem, można przeszlifować szczęki i będzie super osiowo ;)
stangret
Bywalec
Posty: 223
Rejestracja: sob 13.lut.2010 - 17:52
Lokalizacja: Londyn
Moja broń: Zdrowy rozsądek niepoprawny politycznie :)

Re: Tokarenka

Post autor: stangret »

slaw29 pisze: czw 04.lut.2021 - 11:32 Problem mam tylko z uchwytem ( jest nietypowy ). Problem powstał bo jedna ze szczęk uchwytu ma inne numery .
https://www.ebay.co.uk/itm/265026120932 ... 9QEALw_wcB
ODPOWIEDZ