Elaboracja amunicji karabinowej

Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Elaboracja amunicji karabinowej

Post autor: Bready »

Matlak pisze: ndz 16.kwie.2017 - 14:36 FL- dwa pociągnięcia z obróceniem łuski o 180* wynik poniżej 0,02mm tj. 0,0007 cala.
Przy formatowaniu nie obracam lusek ,obracam przy osadzaniu pocisku na 3 razy ,nie koniecznie o tyle samo ,tak na oko jak sie uda.
Co do elaboracji na luskach FL ,do obliczen bierz objetosc luski tego samego producenta odstrzelonej z twojej broni ,sformatowanej NS i ztrymowanej.
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Elaboracja amunicji karabinowej

Post autor: Bready »

slaw29 pisze: ndz 16.kwie.2017 - 20:19 No i fajnie oglądamy warsztacik kolegi Matlaka. Ciekawe kiedy kolega przedstawi nam jakieś tarcze i przestrzeliny na 100m czy na 50 m ?
Fajnie by było mieć jakieś odniesienie do czarnoprochowej.
To macie moja z soboty na 298 yardow (272.5m).
Miarka porownawcza calowa.
Tym razem inna strzelnica ,i pomierzylem osie dalmierzem ,tak na prawde jest 202yd i 298 yd
Elewacja policzona programem Strelok Pro na podstawie danych z QL ,bez wczesniejszego pomiaru faktycznej predkosci pocisku.
Jak widac pocisk troszeczke wolniejszy niz by to wynikalo z obliczen ,bo luneta ustawiona na 202yd ,i po przeklikaniu jestem troszeczke za nisko.
A warsztacik troche zabalaganiony ,brak czasu na porzadki :-)
Załączniki
IMG_0420.JPG
IMG_0419.JPG
IMG_0414.JPG
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Elaboracja amunicji karabinowej

Post autor: slaw29 »

No to rzeczywiście piękne przestrzeliny na tym dystansie. Bready są dwa rodzaje geniuszy .
1) Totalni bałaganiarze którzy by chcieli mieć porządek na warsztacie ale w tym " burdelu "się odnajdują i nigdy nie mają czasu sprzątać.
2) Totalni pedanci którzy zawsze wszystko maja poukładane .

Mnie bliżej do tych pierwszych. Ile kosztuje takie imadło do przestrzeliwania jak masz na stoliku ?
Awatar użytkownika
Matlak
VIP
Posty: 1079
Rejestracja: sob 28.lip.2012 - 14:04
Lokalizacja: Pojezierze Drawskie
Moja broń: brak

Re: Elaboracja amunicji karabinowej

Post autor: Matlak »

slaw29 pisze: pn 17.kwie.2017 - 09:50 Ile kosztuje takie imadło do przestrzeliwania jak masz na stoliku ?
Podejrzewam że Bready tego używa do czyszczenia broni bo według wielu osób ten stojak tylko do tego się nadaje ;)

Dobry patent z tym betonowym pustakiem jak dociążenie :-D
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Elaboracja amunicji karabinowej

Post autor: Bready »

Dokladnie tak jak Tomek napisal ,to na stoliku to imadlo do czyszczenia broni.
Jezeli chcesz precyzyjnie przestrzeliwac to potrzebujesz dobry front rest ,koniecznie z regulacja w pionie ,i wskazene w poziomie tez ,oraz rear bag typu rabbit ,mozliwie jak najciezszy ,mniej wiecej to co jest na moich zdjeciach ze strzelnicy.
Zapomnij o tylnym podparciu broni ,to nie dziala ,do tego sluzy ramie.
Co do porzadkow ,ilekroc sie za nie zabiore wpada mi w rece cos ,nad czym trzeba popracowac ,i z porzadkow nici ;)
Ja uwazam ze ta druga grupa co ma wszystko poukladane poprostu nic ,albo bardzo malo robi ,i z tad ma czas na porzadki.
Awatar użytkownika
Matlak
VIP
Posty: 1079
Rejestracja: sob 28.lip.2012 - 14:04
Lokalizacja: Pojezierze Drawskie
Moja broń: brak

Re: Elaboracja amunicji karabinowej

Post autor: Matlak »

Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Elaboracja amunicji karabinowej

Post autor: Bready »

Jako ze nie do przewidzenia jest kolejnosc zamieszczonych zdjec ,najpierw zamieszczam zdjecia ,a potem bede opisywal.
Wiec tak jak myslalem zdjecia umieszczane sa w odwrotnej kolejnisci niz bym chcial ,ale to nastepnym razem ogarne ,na dzisiaj :
Pierwsze zdjecie ,przyrzad do chamferowania szyjek lusek ,ale nim rownierz mozna likwidowac militarny crimp splonki ,jedynie nalezy uwazac aby nie przesadzic.
Drugie ,przyrzad Lymana ,trzeba uwazac aby wprowadzac osiowo do gniazda splonki ,moze popsuc gniazdo ,jak dla mnie niepraktyczny.
Trzecie ,moj zestaw do obrobki lusek ,adapter do trymowania musialem sam wytoczyc ,tego plaskiego z tylu po srodku do czyszczenia gniazd nie uzywam ,ale w tym miejscu sciana przeszkadza aby miec tam wkrecone cokolwiek innego ,z lewej wymieniam na wiekszy jezeli robie luski z duza splonka.
No i moje dzisiejsze strzelanie na 300 yd ,z lewej pierwsze podejscie po wstrzelaniu sie na 200yd 17 clickow do gory ,z prawej u dolu - poprawilem 2 clicki wyzej na 200 yd ,ale zapomnialem przeklikac 17 w gore ,z prawej u gory - tarcza zycia ,3/4 cala na 300 yd !!! :-D ,kratki na tarczach calowe.
Załączniki
IMG_0432.JPG
IMG_0430.JPG
IMG_0426.JPG
IMG_0425.JPG
IMG_0424.JPG
Awatar użytkownika
Matlak
VIP
Posty: 1079
Rejestracja: sob 28.lip.2012 - 14:04
Lokalizacja: Pojezierze Drawskie
Moja broń: brak

Re: Elaboracja amunicji karabinowej

Post autor: Matlak »

Skleiłem zamówienie. Proch VV140 i spłonki federal small rifle match.
Awatar użytkownika
Matlak
VIP
Posty: 1079
Rejestracja: sob 28.lip.2012 - 14:04
Lokalizacja: Pojezierze Drawskie
Moja broń: brak

Re: Elaboracja amunicji karabinowej

Post autor: Matlak »

Jednak się okazało że dederala nie mają i kupiłem CCI BR4.

Korzystając z weekendu w domu, sprawdziłem mój comparator. Niestety nie ma średnicy stożka przejściowego ale działa. Różnice długości samych pocisków mierzone z comparatorem wynoszą maksymalnie 0,05mm i to raz na kilka sztuk, bez comparatora wyniki są dwucyfrowe także nie będę nic więcej kombinował. Mam swój nabój wzorcowy z pociskiem opartym o gwint i od tego będę odejmował. Wcześniej nie sprawdziłem co na to magazynek :-D pociski 69gr są sporo dłuższe niż 55gr, dodatkowo chcąc zachować odległość od stożka przejściowego nie mniejszą niż 0,2 mm wychodzi że nabój jest o ponad 1mm za długi żeby wejść do magazynka :-D
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Elaboracja amunicji karabinowej

Post autor: Bready »

Naboj wzorcowy to ma byc z kazdym rodzajem pocisku wlasnie z tego wzgledu ze komparator nie ma srednicy i ksztaltu stozka przejsciowego.
Ja olalem ,nie robie ,szkoda blokowac lusek ,mierze przyrzadem Hornady ogive dla 3 pociskow ,i wybieram najdluzsze.
Od niego odliczam zalozony odstep ,i takie naboje robie mierzac tym samym komparatorem.
Srednica komparatora nie jest taka istotna ,porownujesz do naboju ktory dotyka do gwintu ,dlatego nazywa sie komparator a nie miarka ;)
W ten sposob dzielimy sie z kolegami informacjami o naboju ,nie podajemy OAL ,czy ogive ,a podajemy w jakiej odleglosci od gwintu jest osadzony pocisk.
W .223 jestem jeszcze w trakcie dobierania ogive ,jako ze to mniej wazny karabin i przez pare miesiecy stal odstawiony ,bo 6.5 musialem dopracowac ,ale w 6.5 Creedmoor najlepsze skupienie mam przy osadzeniu 0.040 cala od gwintu (1mm) ,zaczynalem od 0.015 co 0.005 cala i tak wyszlo.
Chester robi nawet 0.050 ,ale na innych pociskach.
Dla mnie dlugosc naboju to nie problem ,bo magazynka nie uzywam ,ale nie widze problemu aby osadzic na tyle glebiej aby sie do magazynka miescil ,zwlaszcza ze wydluzone pociski lubia miec wiekszy odstep od gwintu.
Splonki BR4 to narazie przesada ,tzn nie zaszkodza ,ale strata kasy ,ja BR2 zaczelem uzywac w tym roku ,BR4 nigdy nie mialem.
Uzywam CCI 450 do malych gniazd ,CCI-BR2 do 6.5 zamiennie z CCI-250 i Winchester WLRM do 30-06.
Winchester ma miekkie miseczki i do mocniejszych nawazek w .223 sie nie nadaje ,wciska miseczke w kanal iglicy.
Awatar użytkownika
Matlak
VIP
Posty: 1079
Rejestracja: sob 28.lip.2012 - 14:04
Lokalizacja: Pojezierze Drawskie
Moja broń: brak

Re: Elaboracja amunicji karabinowej

Post autor: Matlak »

Z tańszych spłonek mieli tylko federal small rifle magnum, zasadę używania tego komparatora rozumiem, tak to właśnie będę realizował, będę robił nabój wzorcowy dla każdego nowego pocisku
ODPOWIEDZ