Sako A7 30-06 spr

Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Sako A7 30-06 spr

Post autor: Bready »

Przymierzalem sie juz jakis czas do zakupu czegos poreczniejszego ,celniejszego i nowoczesniejszego w lesie niz Mosin .planowalem zakup po nowym roku ,no i ....
W niedziele bylem w Cabelasie ,zebo poogladac wybrane modele broni ,myslalem o Tikka T3 ,Savage 11/111 i Remingtonie 700 ,niespodziewanie trafilem na promocje Sako.
Nowiutki Sako A7 w kalibrze 30-06 kupilem za 760$ juz z podatkiem i oplatami ,czyli w cenie Tikki.
Wczesniej nie bralem go pod uwage ze wzgledu na cene.
Obrazek
Obrazek
Kapturek zamka robia juz niestety plastikowy ,tak jak ma Tikka ,moze dlatego ze to najtanszy model Sako
Obrazek
Ale zamek tak jak wszystkie Sako z trzema ryglami ,wystarczy przechylic troche bron i sam plynnie jedzie ,bez skokow i zaciec.
Obrazek
Zrobiony w Finlandii
Obrazek
Dla Beretta USA ,dystrybutor Tikki i Sako na stany
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


No i specjalne podziekowanie dla Mirka Mk1 ,za pomoc w wyborze .
Pisalismy w prawdzie o Tikka ,ale to ten sam producent ,i ta sama lufa.

W sobote lub niedziele jak nie bedzie padac testy na strzelnicy ,na razie z zastepcza luneta zdjeta z mojego in-line ,bo ta docelowa chyba nie zdazy dojsc.
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

Gratuluję świetnego zakupu.
Kapturka się nie bój. Nie spada. Nie będę też tłumaczył zalet "w razie czego", bo nic się stać nie może.
Wentyl komory nabodowej ma? To warto sprawdzić i w razie czego mieć.
Fajna broń za bardzo, bardzo fajną cenę.
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Post autor: Bready »

mkowalczuk pisze:Wentyl komory nabodowej ma? To warto sprawdzić i w razie czego mieć.
Na razie sie nie dopatrzylem ,ale tez nie mialem za bardzo czasu.
Czytalem gdzies ze Sako ma odprowadzenie gazow w przypadku rozerwania luski otworem pod luneta ,ale jedyna szczelina w tej okolicy to wyfrezowany kanal ktorym wchodzi gorny rygiel zamka.

Co sadzicie o tej lunecie ? :
http://www.ebay.com/itm/271058398131?ss ... 1497.l2649

Troche nie bardzo mnie teraz stac na cos lepszego ,a ta nie jest droga ,i wyglada dosc ciekawie.
Czarnowidz
Stary bywalec
Posty: 809
Rejestracja: pt 18.lis.2011 - 21:37
Lokalizacja: 3Miasto
Moja broń: Remington NMA1858 uberti TI, Kentucky flintlock

Post autor: Czarnowidz »

No no, ładną okazję "upolowałeś". Ja na Twoim miejscu też bym się nie zastanawiał. Gratuluję nowego nabytku i życzę wielu niezapomnianych chwil z nim spędzonych, tak na strzelnicy jak i na polowaniu. Jeszcze raz gratuluję. :D

P.S. Kiedy przyjdzie druga szafa? :wink: :lol:
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Post autor: Bready »

Czarnowidz pisze:P.S. Kiedy przyjdzie druga szafa? :wink: :lol:
Przy nastepnym zakupie ,Sako sie jeszcze zmiescila ,ale wyciory i ramrod strzelnicowy musialem wyjac z szafy. :-D
Gorzej z miejscem w stopce ,wyraz Springfield sie nie zmiescil ,musialem skracac.
Czarnowidz
Stary bywalec
Posty: 809
Rejestracja: pt 18.lis.2011 - 21:37
Lokalizacja: 3Miasto
Moja broń: Remington NMA1858 uberti TI, Kentucky flintlock

Post autor: Czarnowidz »

No w stopce jak skrócisz do minimum opisy to wejdą jeszcze max. dwie pozycje. :( . Jeśli napiszesz krótko "30-06" jestem przekonany że każdy będzie wiedział o co chodzi. 8)
Czarnowidz
Stary bywalec
Posty: 809
Rejestracja: pt 18.lis.2011 - 21:37
Lokalizacja: 3Miasto
Moja broń: Remington NMA1858 uberti TI, Kentucky flintlock

Post autor: Czarnowidz »

Bready pisze:Co sadzicie o tej lunecie ? :
http://www.ebay.com/itm/271058398131?ss ... 1497.l2649

Troche nie bardzo mnie teraz stac na cos lepszego ,a ta nie jest droga ,i wyglada dosc ciekawie.


Bready, napisz coś więcej o celach do jakich zamierzasz używać broni wraz z optyką a wówczas będziemy mogli dawać bardziej trafne rady.

Jak Ciebie znam to głównym jej przeznaczeniem będzie polowanie na większa jeleniowate na dystansach do 200m przy na ogół dobrych warunkach oświetleniowych, głównie z podchodu lub rzadziej z zasiadki. Wówczas ta optyka wydaje się być zbyt duża i ciężka. Ja do podobnych zastosowań wybrałbym coś z obiektywem średnicy 40-42mm i powiększeniem oscylującym wokół 10x, powiedzmy 4-12x. Masz fajny, lekki karabin którego nie będziesz czół na plecach w czasie długich leśnych marszów i szkoda by było to psuć zamocowaniem na nim ciężkiej optyki której możliwości nie wykorzystasz. Kolejna sprawa to jej cena. Przypuszczam że za tą cenę otrzymasz optykę z powłokami których jakość sprawi iż problemy z jakością obrazu zaczną się już od powiększenia 16x wzwyż i z tego powodu nie będziesz ich używał. Ja do takich zastosowań zaczekałbym, dozbierał i kupiłbym jakąś porządną lunetkę renomowanego producenta z dobrymi szkłami o parametrach w okolicach 4-12x40 z krzyżem mil-dot. Jak to mówią "kto tanio kupuje ten dwa razy kupuje" a do tego czasu używałbym lunety zdjętej z in-line.

No cóż, sytuacja się mocno zmienia jeśli planujesz używać tej broni na strzelnicy do strzelań na większe dystanse ale przypuszczam że do takich zastosowań nie kupowałbyś broni z lekką plastikową osadą...
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Post autor: Bready »

Nie ,no zdecydowanie do celow mysliwskich ,z tym ze nic mnie nie ogranicza do 200m ,w stanach nie ma ograniczen dystansu.
Przesadzac tez nie mam zamiaru ,ale mysle ze 300 yd (275m) nie bedzie przesadnym dystansem a w moim wypatrzonym miejscu na polu soi moze byc potrzebne.
Polowanie mozna zaczynac pol godziny przed wschodem slonca ,i trzeba zakonczyc pol godziny po zachodzie ,wiec jest juz ciemno ,a wtedy najwiecej zwierzyny wychodzi ,wiec raczej obiektyw nie mniej niz 50mm.
Co do powiekszen ,na 200 yd 12 jest ok ,mysle ze na 300 tez ,no moze 16 ,wiecej nie potrzeba ,zwlaszcza ze jak sie robi ciemno trzeba i tak zjechac nizej zeby cokolwiek zobaczyc.
Wlasnie tak myslalem ,ze jezeli do powiekszenia 16 obraz bylby dobry :?
Chyba jednak na razie przeloze z in-line 3-12x56
Czarnowidz
Stary bywalec
Posty: 809
Rejestracja: pt 18.lis.2011 - 21:37
Lokalizacja: 3Miasto
Moja broń: Remington NMA1858 uberti TI, Kentucky flintlock

Post autor: Czarnowidz »

No cóż jeśli chodzi o balistykę to 30-06 daleko do .257 Wath.Mag. Strzelając na 300yardów trzeba dość dokładnie znać dystans do celu. Kolega polujący w Polsce z bronią tego kalibru mówił mi że problemy są już z sarnami na granicznych odległościach dla polskich myśliwych czyli bliskich 200m. Jeśli planujesz używać tej broni do zasiadki (na wspomnianym polu soi) to warto zmierzyć odległość do jakichś punktów na tym polu i zależnie od położenia celu względem nich określać odległość do celu.

Wiem Bready że w stanach Cię nie ograniczają prawne limity odległości takie jak u nas w pl. ale i wiem że jesteś etycznym łowcą i nie chcesz produkować postrzałków. Strzelając z boni kal. 30-06 na dystansach powyżej 200m trzeba już brać znaczne poprawki (znaczne względem wielkości celu jakim jest komora mniejszych jeleniowatych) i by uniknąć nieprecyzyjnych trafień skutkujących postrzałem zwierzęcia trzeba dość dokładnie znać odległość do celu. Wiem że jest to możliwe jednak warunkiem jest właśnie dobra znajomość odległości do celu oraz dobra znajomość poprawki na opad pocisku na zadanym dystansie.

Z resztą zawsze możesz zrobić prosty eksperyment. Kup 3-4 tarcze naturalnej wielkości sarny lub podobnego zwierzęcia i rozstaw je na strzelnicy na nie znanych sobie przypadkowych dystansach między 150 a 300yardów i postrzelaj do nich oceniając odległość "na oko". Sam zobaczysz jak to pójdzie a przy okazji poznasz lepiej broń. :D
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

Mnie to szkło nie przekonuje.
Ja bym wybrał coś bardziej znanego zwłaszcza, że 30-06 troszkę szarpie.
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Post autor: Bready »

mkowalczuk pisze:Ja bym wybrał coś bardziej znanego zwłaszcza, że 30-06 troszkę szarpie.
To wiem Marku ,to byl taki pierwszy odruch do przemyslenia.
Na razie przekladam i in-line ,i musze dozbierac do czegos sensownego.

Co do strzalow na ponad 200 yd ,wszystko pokaze strzelnica ,na pewno nie zdecyduje sie strzelac jezeli nie bede pewny efektow.
Do poprawek mam dalmiez ,podobny jak Marka.
Te 300 yd wynikaja z wielkosci tego pola ,chodze tam juz od konca wrzesnia z kusza ,i jeszcze nic mi nie wyszlo na 60yd lub mniej ,tzn raz wyszedl jelen ,ale bylo juz dosc ciemno ,i slabo go widzialem w kolimatorze ,czekalem zeby sie odwrocil bokiem ,ale zrobil wtyl zwrot i poszedl.
Pole jest z 3 stron otoczone lasem ,nigdy nie wiadomo z ktorej strony wyjda.
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

Widziałeś coś takiego: http://www.burrisoptics.com/laserscope.html
Miałem okazję przez to zerknąć i ... kolejny juz tydzień szukam dolnej szczęki ;-)
Tylko dobrać amo, dobrze to skalibrować i nic więcej nie potrzeba.
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Post autor: Bready »

Ech ,fajne ,zwlaszcza ta kropka przy swistaku ,ale to 2 razy drozsze niz moja bron.
Ale spac mi to juz nie da ;-)
Czarnowidz
Stary bywalec
Posty: 809
Rejestracja: pt 18.lis.2011 - 21:37
Lokalizacja: 3Miasto
Moja broń: Remington NMA1858 uberti TI, Kentucky flintlock

Post autor: Czarnowidz »

Gdzie tam jest podana cena bo nie mogę znaleźć? :(
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Post autor: Bready »

ODPOWIEDZ