Rodzaje i wagi strzał

Łucznictwo klasyczne i bloczkowe
R0GNAR
Bywalec
Posty: 333
Rejestracja: pt 13.paź.2006 - 10:08
Moja broń:

Rodzaje i wagi strzał

Post autor: R0GNAR »

rodzaje i wagi strzał, coltnavy jesli masz jakieś dane podaj je prosze w tym temacie.
coltnavy44
Bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pn 01.gru.2008 - 21:06
Lokalizacja: Toruń
Moja broń:

Post autor: coltnavy44 »

Ok, tylko jak będę miał chwilkę. Muszę troszkę pokopać w literaturze, coby takie zestawienie popełnić.
coltnavy44
Bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pn 01.gru.2008 - 21:06
Lokalizacja: Toruń
Moja broń:

Post autor: coltnavy44 »

Niniejsze informacje stopniowo będę uzupełniał, ze względu na ograniczenia czasowe. Posiłkował się przy tym będę wiedzą praktyczną i teorią podaną w źródłach pisanych i internetowych. Tekst poniższy jest jednak mojego autorstwa i zastrzegam sobie prawo do ingerencji i modyfikacji go. Mam nadzieję, że pomogę choć trochę łucznikom stawiającym pierwsze (bądź drugie 8) ) kroki w tej pasjonującej i uczącej pokory dyscyplinie. Pominę w moim "wywodzie" łucznictwo wyczynowe i amatorskie bloczkowe, ponieważ to zgoła odmienna technologia i materiały.
Całość rzecz jasna zaczniemy od łuku. Jak wiemy, ogólnie łuk to "kij z naciągniętym sznurkiem" - pierwotna i zarazem najstarsza forma broni miotającej charakteryzującej się wielką siłą uderzenia i przebicia. Najstarsze łuki, a raczej ich szczątki znajdowano w bagnach Europy Północnej i liczyły one sobie kilka tysięcy lat. Uogólniona fizyka łuku polega mniej więcej na tym, że zginając łęczysko podczas zakładania cięciwy i potem napinania łuku, kumulujemy energię potrzebną do wysłania strzały w kierunku celu. Wiele setek lat rozwoju ludzkości, eksperymentów i zdobywania wiedzy -prymitywnej z naszego punktu widzenia - z dziedziny fizyki oraz rozpoznawania materiałów doprowadziły do powstania szczytowej formy łuku europejskiego- długiego łuku angielskiego. CDN...
coltnavy44
Bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pn 01.gru.2008 - 21:06
Lokalizacja: Toruń
Moja broń:

Post autor: coltnavy44 »

Dobór odpowiedniej strzały do łuku jest związany z popełnieniem doświadczenia mającego na celu zmierzenie maksymalnego uciągnięcia cięciwy. Każdy osobnik strzelający z łuku :D ma inną długość ramion i to właśnie determinuje długość całkowitą strzały. Nasze doświadczenie jest proste i nie potrzebujemy do tego łuku. Bierzemy prosty pręt o dł. 1 metra. przyjmujemy postawę strzelecką, tak, jakbyśmy trzymali łuk. Pręt trzymając w prawej dłoni jak strzałę na cięciwie opieramy na lewej dłoni, "trzymającej" wirtualny majdan. Dociągamy prawą dłoń do kości jarzmowej. Lewym kciukiem przytrzymujemy miejsce, w którym pręt styka się z palcem wskazującym lewej dłoni. Zaznaczamy to miejsce kreską i do uzyskanej długości dodajemy ok. 10 cm. Mamy w ten sposób wyznaczoną całkowitą długość strzały z grotem. O średnicach, materiałach, wagach i upierzeniu strzały następnym razem. Pozdrawiam :D
R0GNAR
Bywalec
Posty: 333
Rejestracja: pt 13.paź.2006 - 10:08
Moja broń:

Post autor: R0GNAR »

Właśnie o coś takiego mi chodziło :D Wiedza i porady :brawo:
coltnavy44
Bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pn 01.gru.2008 - 21:06
Lokalizacja: Toruń
Moja broń:

Post autor: coltnavy44 »

Pochylimy się teraz nad dobraniem właściwego materiału na promień strzały. Doskonałym, lecz trudnym w polskich warunkach do zdobycia materiałem jest drewno cedrowe, jednak jest niedostępne, a jeśli już jest, jest bardzo drogie :-? Pospolitymi drzewami z których możemy pozyskać dobry materiał na promienie są: jesion, brzoza, sosna i świerk. Jak wcześniej pisałem, dobrym rozwiązaniem jest udanie się do sklepu modelarskiego, może dostaniemy pręty z drewna sosnowego lub świerkowego, z którego wykonamy nasze promienie. W przypadku prętów monolitycznych o przekroju okrągłym powinniśmy zwrócić uwagę na w miarę równomierne, gęste usłojenie, wzdłużny układ słojów i brak sęków. Gdybyśmy chcieli kleić baliki, muszą one również mieć podobną charakterystykę, tu jednak należy zaznaczyć, że kleimy je "w jodełkę" - unikniemy paczenia się i mamy gwarancję odpowiedniej sztywności promienia. Średnica strzały powinna mieć 7-9 mm i jest uzależniona od długości - dłuższa strzała powinna mieć większą średnicę. CDN...
coltnavy44
Bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pn 01.gru.2008 - 21:06
Lokalizacja: Toruń
Moja broń:

Post autor: coltnavy44 »

Wyprzedzimy teraz nieco proces powstawania strzały i opiszę sposób dobierania właściwej strzały do naszego łuku. Dobór strzały wiąże się z empirycznym sprawdzeniem optymalnej sztywności, zapewniającej celność i donośność naszego łuku. Musimy przy tym pamiętać, że strzała podlega tzw. paradoksowi łucznika - w momencie zwolnienia cięciwy wygina się w lewo, gdy swym środkiem mija majdan wygina się w stronę przeciwną, zaś gdy jest w okolicy pierzyska ponownie nieznacznie odchyla się w lewo. Strzały zbyt sztywne będą miały kontakt z łukiem na całej swej długości i będą celować w lewo, zaś zbyt miękkie będą uderzać końcem o łuk i lecieć w prawo. Wykonujemy kilka strzał zaopatrzonych jedynie w groty i wypuszczamy je w cel stojący w odległości ok. 20m. Najlepiej, jeśli jest to gruba mata słomiana, bela słomy lub worek z piaskiem. Podczas strzału obserwujemy uważnie reakcje promienia i sposób, w jaki strzała wbiła się w cel. Strzały, które znalazły się w celu, nie zboczyły z zadanego kursu i wbiły się prostopadle w cel stanowią wzór do wykonania naszych strzał i tym samym dobraliśmy właściwe strzały do łuku. Stanowić one będą podstawę do wykonania kompletu, którym będziemy się posługiwać. CDN...
ODPOWIEDZ