Odpowiedzi prawnika dotyczące broni czarnoprochowej

Awatar użytkownika
Heron
Site Admin
Posty: 526
Rejestracja: wt 11.sie.2015 - 21:10
Moja broń:

Odpowiedzi prawnika dotyczące broni czarnoprochowej

Post autor: Heron »

Często spotykamy się z pytaniami dotyczącymi problemów prawnych broni czarnoprochowej. Na większość pytań, odpowiedzi adwokata zawarte w poniższym artykule.
Zapraszam do czytania ...

http://blackpowder.pl/odpowiedzi-prawni ... prochowej/
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Odpowiedzi prawnika dotyczące broni czarnoprochowej

Post autor: Stefanek »

Świetna rzecz. Bardzo dobry pomysł i bardzo dobre wykonanie. I chyba bardzo potrzebne. Nie każdemu chce się "przedzierać" przez zawiłe ścieżki przepisów. W końcu od czego są prawnicy? :lol:
Dodam tylko, że np. na strzelnicy ZKS w Warszawie instruktorzy CP uznają broń za rozładowaną, jeśli nie ma założonych kapiszonów. Umieszczenie prochu i kuli w lufie (komorze bębna) nie jest jeszcze traktowane jako załadowanie broni. Generalnie ma to praktyczny sens. Wbrew pozorom proch czarny tak sam z siebie nie wybucha. Musi pojawić się jakiś impuls inicjujący. Chociaż oczywiście dmuchanie na zimne nie jest złe. W końcu mówimy o broni palnej i tu środków bezpieczeństwa nigdy za dużo.
Zabrakło mi tylko pytań i odpowiedzi na dwa tematy. Pierwszy to obrót prochem. Broń CP może kupić każdy, kto skończy 18 lat. I każdy posiadacz broni może ją sprzedać każdemu, kto skończy 18 lat. Tylko na prowadzenie działalności gospodarczej w tym zakresie potrzebna jest koncesja.
A co z prochem? Na prowadzenie działalności gospodarczej w tym zakresie również potrzebna jest koncesja. Ale czy każdy posiadacz prochu może go sprzedać każdemu, kto go o to poprosi?
Art. 30 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 roku o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym mówi wyraźnie:
proch strzelniczy czarny (dymny) sprzedaje się pełnoletnim właścicielom replik broni palnej rozdzielnego ładowania, którzy okażą dowód tożsamości oraz Europejską kartę broni palnej;
Czy to znaczy, że muszę żądać od kolegi okazania DO i EKB. A jeśli kolega nie ma EKB? Przecież nie ma takiego obowiązku. Prochu w sklepie nie kupi i dlatego przyszedł do mnie. Czy mogę mu odsprzedać? Art. 30 ust. 1 wspomnianej ustawy mówi o obrocie. Czy sprzedanie prochu koledze to już jest obrót?
Drugi temat to import broni CP z zagranicy i wszystko co wiąże się z "uprzednią zgodą przewozową". Na ten temat na forum trochę się już pisało, ale jak już pytamy prawników, to czemu nie?
Awatar użytkownika
Heron
Site Admin
Posty: 526
Rejestracja: wt 11.sie.2015 - 21:10
Moja broń:

Re: Odpowiedzi prawnika dotyczące broni czarnoprochowej

Post autor: Heron »

o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi
rozwiązuje wszystkie problemy ... przecież ja nie prowadzę koncesjonowanej działalności ... tylko prywatnie sprzedaję :) a to mi wolno ...

Co do innych pytań, jak się uda zebrać troszkę więcej ... poprosimy o ich ocenę pod względem prawnym ...
Może najpierw troszkę się podyskutuje na ten temat ...

:)
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Odpowiedzi prawnika dotyczące broni czarnoprochowej

Post autor: Stefanek »

Nie, no z tym prochem to trochę podpuszczałem :lol:
Tytuł ustawy ma w tym przypadku akurat mniejsze znaczenie. Art. 3 czyli "słowniczek wyrażeń ustawowych" zawiera definicję obrotu. Jak jakiś Jasio zlituje się nad jakimś Stasiem i odpali mu za drobne parę złotych pół kilo czarnucha, to nie jest obrót, więc pod regulację ustawową nie podpada.
No, ale tego mi właśnie zabrakło. Dla rozwiania wątpliwości - jeśli ktoś kiedyś miałby jakieś :lol: Poza tym w ustach prawnika takie słowa brzmią zawsze lepiej.
Ocet
VIP
Posty: 91
Rejestracja: pt 12.lut.2016 - 22:39
Moja broń: Smith Carbine .50

Re: Odpowiedzi prawnika dotyczące broni czarnoprochowej

Post autor: Ocet »

Co do "załadowanej broni" CP to już kwestia tego kto ogarnia strzelanie. Jeżeli uzna że brak kapiszonów wystarczy to jego sprawa. Znam takich co nie dopuszczają prochu w komorze ;)
ODPOWIEDZ