Czarny proch a ubezpieczenie nieruchomosci

podstawowe informacje
ODPOWIEDZ
ripp3r
Posty: 5
Rejestracja: czw 26.mar.2020 - 17:13
Moja broń: Remington wz.1858 .44 8"

Czarny proch a ubezpieczenie nieruchomosci

Post autor: ripp3r »

Taka myśl mnie naszła odnośnie przechowywania czarnego prochu.

Wiele wątków przeczytalem odnośnie samego przechowywania, jak i gdzie. Wiekszosc szanownych kolegow trzyma proch w domu w jakims opakowaniu. Z wiadomych powodow piwnice i garaze odpadają bo czestym problemem jest wieksza wilgoc niż w domu.
Czasami trzymamy proch w oryginalnym opakowaniu, często w jakims zastepczym, czasami w szufladzie, rzadziej w kasetce z kluczykiem a jeszcze rzadzej w sejfie.

Ale nie o tym. Zastanawialem sie nad malo prawdopodobnym scenariuszem ale mozliwym.
Wyobrazmy sobie pożar domu lub mieszkania, ogień jest w pomieszczeniu w którym jest proch i dochodzi do eksplozji. Nie potrafie sobie wyobrazic rozmiaru szkód w takim scenariuszu ale zastanawiam sie jak do takiego scenariusza podchodzi ubezpieczyciel i czy moze odmowic nam wyplaty ubezpieczenia. Jakby nie bylo, jest to material niebezpieczny ale z drugiej strony zadne prawo nie zabrania nam trzymania go w domu.

Ktoś z Was moze "doktoryzowal" sie z tego tematu? :)
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1143
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Czarny proch a ubezpieczenie nieruchomosci

Post autor: zbiho »

A do butelki z rozpuszczalnikiem i dwóch puszek lakieru w sprayu też jest dopłata do ubezpieczenia? Bo skutki pożaru podobne.
ripp3r
Posty: 5
Rejestracja: czw 26.mar.2020 - 17:13
Moja broń: Remington wz.1858 .44 8"

Re: Czarny proch a ubezpieczenie nieruchomosci

Post autor: ripp3r »

Nie pytam o doplate tylko o wyplate i nie mialem nigdy takiego scenariusza więc pytanie wydaje mi sie jak najbardziej zasadne
Awatar użytkownika
Zurek
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: śr 28.mar.2018 - 23:21
Moja broń:

Re: Czarny proch a ubezpieczenie nieruchomosci

Post autor: Zurek »

Raczej nie wybuchnie tylko się spali. Chyba że trzymasz w stalowym pojemniku i zrobi się takie ciśnienie podczas spalania że rozerwie go i stanie się granatem. Ale w takim pojemniku musiałby mieć jakis otwór zapałowy lub dostać naprawdę wysokiej temperatury.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Czarny proch a ubezpieczenie nieruchomosci

Post autor: Wycior »

ripp3r pisze: pt 27.mar.2020 - 18:56 Z wiadomych powodow piwnice i garaze odpadają bo czestym problemem jest wieksza wilgoc niż w domu.
A jakie to niby są te wiadome powody i w czym wilgoć miałaby przeszkadzać przy przechowywaniu prochu w hermetycznie zamkniętym opakowaniu? Piwnica wydaje się najbezpieczniejszym miejscem bo przy pożarze budynku do piwnicy ogień często nawet nie dotrze. Jak pisze Kolega Zurek: w żadnym wypadku w grubościennym pojemniku, bo on najwyżej opóźni zapłon prochu ale potem mamy granat odłamkowy. Dostaniemy też dużo wyższą temperaturę gazów i w konsekwencji ich większą energię.
ODPOWIEDZ