Pytanie o CP

podstawowe informacje
Harnas
Posty: 17
Rejestracja: sob 03.sie.2019 - 13:20
Moja broń: brak

Pytanie o CP

Post autor: Harnas »

Witam
To mój pierwszy post na tej grupie. Od jakiegoś czasu zagłębiam się w temat CP, ale nadal brakuje mi potwierdzenia na pytanie czy bez pozwolenia można posiadać broń CP łamaną (strzelba, dubeltówka), ładowaną od tyłu ?
Jeżeli tak to czy szanowne grono mogłoby mi polecić jakieś modele godne uwagi ?
No i ostatnie moje pytanie, zakładając oczywiście że powyższe są na tak, to zastanawia mnie jeszcze kwestia ładowania. Czy są to łuski na kapiszony, które można gdzieś nabyć, czy samemu też się coś takiego wykonuje ?
Przepraszam jeżeli pytania są banalne, ale jak dotąd nie odnalazłem odpowiedzi.

P.S.
Jeżeli ktoś z kolegów byłby chętny mi pomóc wejść w temat i był skłonny poświęcić troszkę czasu na rozmowę. Bardzo prosiłbym o krótką wiadomość priv.

Pozdrawiam serdecznie
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Pytanie o CP

Post autor: Wycior »

Nie ułatwiaj sobie życia aż tak bardzo. Kompletna odpowiedź na Twoje pierwsze pytanie jest zawarta w obowiązującej UOBiA, a konkretnie w Art. 11 p. 10:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 0549Lj.pdf
Musisz to zrozumieć, przyswoić wystąpujące tam terminy i przetrawić we własnym zakresie. Jeżeli Ci się to nie uda, nie powinieneś mieć broni CP (ani żadnej innej palnej). Gdy Ci się powiedzie, problem drugiego pytania rozjaśni się sam z siebie.

Jeśli pytasz o konkretne modele, to może zdradziłbyś, do czego konkretnie tej "strzelby albo dubeltówki" chciałbyś użyć?
Harnas
Posty: 17
Rejestracja: sob 03.sie.2019 - 13:20
Moja broń: brak

Re: Pytanie o CP

Post autor: Harnas »

Dziękuję za odpowiedź oraz podpowiedź gdzie szukać.
Właśnie o to też pytam czy dobrze to rozumiem "rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni".
Przyznam, że nie wiem gdzie szukać katalogów żeby sprawdzić daty oryginałów - jedyne co przychodzi mi do głowy to w niektórych nazwach występuje jakaś data, ale to też nie zawsze. Np. https://www.militaria.pl/davide_pederso ... 120124.xml
Jako laik tutaj nie mam pojęcia kiedy to było robione.
No i to co mnie najbardziej zastanawia to te modele z ładowaniem od tyłu gdzie jest model cp łamany przykład powyżej wspomniana dubeltówka.
Gdzieś na internecie rzuciły mi się zdjęcia właśnie takich łusek z kapiszonami nakładanymi. Przyznam, że odwiedziłem sklep myśliwski w mojej okolicy ale niestety nikt nie był mi w stanie pomóc. Dlatego jeszcze raz jeżeli to nie kłopot. Proszę o pomoc :-)
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Pytanie o CP

Post autor: RedGuy »

Harnas pisze: sob 03.sie.2019 - 13:29 brakuje mi potwierdzenia na pytanie czy bez pozwolenia można posiadać broń CP łamaną (strzelba, dubeltówka), ładowaną od tyłu ?
Jeżeli tak to czy szanowne grono mogłoby mi polecić jakieś modele godne uwagi ?
No i ostatnie moje pytanie, zakładając oczywiście że powyższe są na tak, to zastanawia mnie jeszcze kwestia ładowania. Czy są to łuski na kapiszony, które można gdzieś nabyć, czy samemu też się coś takiego wykonuje ?
Przepraszam jeżeli pytania są banalne, ale jak dotąd nie odnalazłem odpowiedzi.

Jeżeli ktoś z kolegów byłby chętny mi pomóc wejść w temat i był skłonny poświęcić troszkę czasu na rozmowę. Bardzo prosiłbym o krótką wiadomość priv.

Pozdrawiam serdecznie
Może pomoże ;) :
https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/pula ... 61868.html
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Pytanie o CP

Post autor: Wycior »

Harnas pisze: sob 03.sie.2019 - 22:47 No i to co mnie najbardziej zastanawia to te modele z ładowaniem od tyłu gdzie jest model cp łamany przykład powyżej wspomniana dubeltówka.
1. Broń (Kodiak Express), którą podałeś w linku, nie jest łamana.
2. Chodzi Ci konkretnie o broń gładkolufową, czy termin "strzelba" po prostu się nawinął i ma oznaczać dowolne, długie strzeladło? Z "łamanej" broni gwintowanej można znaleźć repliki z podparciem historycznym, np. karabinki Gallagera i Smitha. Na ich temat znajdziesz na forum sporo informacji, są tu też koledzy-eksperci od tych pukawek.
3. Jeżeli chodzi o broń gładkolufową, zwłaszcza dubeltówki, byłbym ostrożny. W epoce dubeltówki były w praktyce albo odprzodowe, albo odtylcowe-nabojowe. Te odprzodowe nie były łamane. Wyjątki się zdarzały, ale były rzadkie i dotyczyły broni luksusowej. Trzymałem kiedyś w ręku epokową, łamaną dubeltówkę kapiszonową którą można było nabijać zarówno od przodu jak i od tyłu. Od tyłu nie ładowano jednak żadnymi łuskami, ale co najwyżej papierowymi patronami, które strzelec sobie sam sporządzał. Ten egzemplarz kosztował ponad 10000 zł i najwyraźniej był wykonany na indywidualne zamówienie zamożnego myśliwego. O replikach podobnej broni nic mi nie wiadomo (???).

Na Alergo i gdzie indziej oferowane bywają łamane dubeltówki czarnoprochowe, niby bezpozwoleniowe, ładowane od tyłu metalowymi gilzami i z dorobionymi kominkami pod kurkiem. To przeważnie tzw. konwersje wsteczne dubeltówek nabojowych. Trzymałbym się od nich jak najdalej, ponieważ nie spełniają podstawowego warunki z UOBiA, tzn. nie mają wiarygodnego pierwowzoru historycznego. Co to oznacza, wiesz już zapewne z artykułu, który podsunął ci kolega RedGuy.
Harnas
Posty: 17
Rejestracja: sob 03.sie.2019 - 13:20
Moja broń: brak

Re: Pytanie o CP

Post autor: Harnas »

Super, cieszę się że tylu Was odpisało :-)
No właśnie i moje takie przypuszczenia, że w takim przypadku broń może zostać odebrana jako centralnego zapłonu (jeżeli źle nazywam to przepraszam ale jak już wspomniałem dopiero się edukuję).
A co chodzi o "strzelbę", to jak na razie chodzi o długie strzeladło jak wspomniałeś. Jeszcze nie znam różnicy pomiędzy gładkolufową, a gwintowaną. Domyślam się jedynie na logikę, że chodzi o kształt pocisku jaki będzie w lufie, lot oraz lepsza celność dzięki podkręceniu. Ale tutaj tez się muszę doedukować.
Na chłopski rozum takie rozwiązanie spodobało mi się ponieważ szukam czegoś długiego to raz, a dwa praktycznie mniej problematyczne byłoby wyciągnięcie gilzy i wymiana na nową wcześniej przygotowaną :-) niż nabijanie itd. bardziej unowocześnione rozwiązanie.
Dziękuję za dotychczasowe i jak już wspomniałem jeżeli ktoś coś będzie mógł domówić to proszę śmiało, zawsze to ułatwia i rozjaśnia drogę.

Pozdrawiam serdecznie :-)
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Pytanie o CP

Post autor: Wycior »

Edukację możesz rozpocząć np. od książki Grzegorza Nowaka "Strzelanie z broni odprzodowej". Jeżeli - co bardzo możliwe - nie znajdziesz jej w księgarni, to widziano jej skan (.pdf) w sieci, niewykluczone że na portalu "chomikuj".
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Pytanie o CP

Post autor: mar_kow »

Wycior pisze: sob 03.sie.2019 - 16:11 [...]
Jeśli pytasz o konkretne modele, to może zdradziłbyś, do czego konkretnie tej "strzelby albo dubeltówki" chciałbyś użyć?
To jest podstawowe pytanie które od razu "szufladkuje" użytkownika... Jak już nieco zgłębiłeś zagadnienia CP to na pewno wiesz że broni CP używa się tylko na strzelnicach strzelając do różnego rodzaju celów. Pomysł trzymania załadowanej broni w celach samoobrony nie jest co prawda nielegalne, jak i jej przenoszenie ale mało rozsądne. Samo użycie wiąże się z dużymi perturbacjami sądowymi i rozważane już było na Forum. Sprawa kontrowersyjna jak i paru użytkowników którzy zostali "wyautowani" za propagowanie dziwnych pomysłów...
To że ładowanie broni odprzodowej jest czasochłonne nie ma znaczenia, wręcz pasjonujące. Oddzielne przygotowanie ładunków, smaru, później ładowanie, wpływ wilgotności powietrza itp....
Wycior pisze: sob 03.sie.2019 - 23:48 [...]
Na Alergo i gdzie indziej oferowane bywają łamane dubeltówki czarnoprochowe, niby bezpozwoleniowe, ładowane od tyłu metalowymi gilzami i z dorobionymi kominkami pod kurkiem. To przeważnie tzw. konwersje wsteczne dubeltówek nabojowych. [...]
Z daleka od takich wynalazków, niby legalne ale w przypadku gdy dopatrzy się władza to z półtora roku błąkania się po salach sądowych i sporo zmarnowanej kasy zanim udowodnisz że to legalne... Tylko patrzeć jak ta niby koncesja rusznikarza z Pisza (który wyrabia takie dziwadła) zostanie cofnięta gdy jakiś "chłopina" zastrzeli z wynalazku kota sąsiada bo mu gołębie wyjada...
Harnas
Posty: 17
Rejestracja: sob 03.sie.2019 - 13:20
Moja broń: brak

Re: Pytanie o CP

Post autor: Harnas »

Bardzo mi miło, że spotkałem się z takim odzewem. Cieszę się, że tyle osób chce pomóc - bardzo dziękuję.
Harnas
Posty: 17
Rejestracja: sob 03.sie.2019 - 13:20
Moja broń: brak

Re: Pytanie o CP

Post autor: Harnas »

O Panowie coś takiego mi właśnie chodziło:
http://bron-i-amunicja.armybazar.eu/pl/ ... 4-id72687/
no są te gilzy i pisze, że traktowane są jako oddzielnego ładowania.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Pytanie o CP

Post autor: Wycior »

Toż to przecież replika historycznego karabinka Gallager, o której Ci już pisałem, jak najbardziej zgodna z ustawą.
A dla Twojej edukacji: poprawny termin to rozdzielnego ładowania.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Pytanie o CP

Post autor: mar_kow »

Harnas pisze: ndz 04.sie.2019 - 18:01 Bardzo mi miło, że spotkałem się z takim odzewem. Cieszę się, że tyle osób chce pomóc - bardzo dziękuję.
Po to jest Forum... Druga strona medalu jest taka żebyś nie zbłądził bo to może przynieść szkodę Nam Wszystkim...
Harnas
Posty: 17
Rejestracja: sob 03.sie.2019 - 13:20
Moja broń: brak

Re: Pytanie o CP

Post autor: Harnas »

Smith .50 właśnie o cos takiego mi chodzilo :-)
Przepraszam, ze Was męczę ale ciekawy jestem czy jest cos z podobnym systemem działania tyle, że w mniejszym budżecie? Może być mniejszy kal. bo chyba taniej wtedy w eksploatacji jest :-)
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Pytanie o CP

Post autor: Wycior »

Wróćmy do kwestii: do czego Ci ta (taka?) broń? My odpowiadamy ma Twoje pytania, teraz może Ty odpowiesz na nasze. Trudno udzielać sensownych rad nie znając warunków wyjściowych, w tym przypadku: planowanego zastosowania.
Harnas
Posty: 17
Rejestracja: sob 03.sie.2019 - 13:20
Moja broń: brak

Re: Pytanie o CP

Post autor: Harnas »

Zastosowanie tak jak większość: Tarcza, puszki. Mile spędzenie czasu na strzelnicy. Dlatego myślę o czymś ekonomicznym w użytkowaniu zeby mieć frajdę i zeby jeszcze na draże albo 7daysa wystarczyło :)
ODPOWIEDZ