jak ustawiać przyrządy celownicze

podstawowe informacje
jedna_brew
Bywalec
Posty: 217
Rejestracja: pt 22.cze.2018 - 15:04
Moja broń: Remigton NMA x 2, Colt SAA

jak ustawiać przyrządy celownicze

Post autor: jedna_brew »

hej,

znalazłem artykuł o tym jak ustawiać przyrządy celownicze. dotyczy on przede wszystkim regulowanych przyrządów celowniczych ale da się go zastosować także w przypadku przyrządów stałych.

podstawowe reguły znajdują zastosowanie gdy celujemy zrównując (zgrywając) muszkę ze szczerbinką oraz w prawidłowy sposób trzymamy broń i pracujemy na spuście, tzn. wpierw uczymy się dobrze zgrywać przyrządy, trzymać broń i ściągać spust, a dopiero potem używamy pilnika :):

1. jeśli trafiamy niżej niż celujemy: podnieść szczerbinkę lub obniżyć (spiłować) muszkę. oba sposoby poskutkują podniesieniem osi przewodu lufy do góry.
2. jeśli trafiamy wyżej niż celujemy: obniżyć szczerbinkę lub podnieść muszkę. oba sposoby poskutkują obniżeniem osi przewodu lufy do dołu. (np. gdy spiłuje się szczerbinkę i pozostawi muszkę bez zmian to aby zgrać przyrządy celownicze trzeba będzie skierować przewód lufy nieco niżej niż miało to miejsce wcześniej)
3. jeśli trafiamy na lewo od punktu celowania: przesunąć szczerbinkę w prawo lub muszkę w lewo. obie metody poskutkują tym, że wylot (oś) lufy przesunie się prawą stronę.
4. jeśli trafiamy na prawo od punktu celowania: przesunąć szczerbinkę w lewo lub muszkę w prawo. obie metody poskutkują tym, że wylot (oś) lufy przesunie się lewą stronę.

link jest tutaj:
https://en.wikiversity.org/wiki/How_to_ ... iron_sight
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: jak ustawiać przyrządy celownicze

Post autor: Irek M »

Od pięciu lat strzelam i nie słyszałem o tych rewelacjach. Jak dobrze czytać forum...
Awatar użytkownika
Długi
Posty: 69
Rejestracja: pt 27.lip.2018 - 13:44
Lokalizacja: Lubin(zDolnyŚląsk)
Moja broń: Remington 44 5,5" z INOXU,a co...

Re: jak ustawiać przyrządy celownicze

Post autor: Długi »

Do tego wystarczy "chłopski rozum".Pomyśleć trochę nie zaszkodzi,nie na wszystko są aplikacje :)
Awatar użytkownika
KUKUŁKA
Bywalec
Posty: 181
Rejestracja: wt 01.lip.2014 - 07:17
Lokalizacja: POGÓRZE SUDECKIE
Moja broń:

Re: jak ustawiać przyrządy celownicze

Post autor: KUKUŁKA »

A w przypadku braku umiejętności ,źle dobranej amunicji lub źle trzymanej broni można spokojnie spiłować to muszkę ,to szczerbinkę,to muszkę, to szczerbinkę : jak zrównają się z poziomem lufy nie ma co się łamać -zawsze można napieprzać z biodra! :-D
Staszek L
Bywalec
Posty: 322
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: jak ustawiać przyrządy celownicze

Post autor: Staszek L »

Czyżby ten skromny wykład zakończył się po pierwszej lekcji?
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: jak ustawiać przyrządy celownicze

Post autor: Wycior »

To ja się podłączę. Mam problem z ustawieniem lunety Leapersa na muszkiecie. Prawa wieżyczka zapiera się o krzesiwo. Zna ktoś na to sposób?
PietruszkaStefan
Posty: 4
Rejestracja: wt 05.lut.2019 - 19:50
Moja broń: brak

Re: jak ustawiać przyrządy celownicze

Post autor: PietruszkaStefan »

Na wiele bym nie liczył.
Nawet Moderator Derek rejteruje
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=84 ... 9&start=30

Facet ma rację i ląduje w śmietniku.
"Odkąd banitom minęły bany,cisza i nuda na forum, jak [RODO] zasiał :) wszyscy przenieśli się na beżowe,gdzie Adolf [RODO] nie ma władzy :):):)"
stangret
Bywalec
Posty: 223
Rejestracja: sob 13.lut.2010 - 17:52
Lokalizacja: Londyn
Moja broń: Zdrowy rozsądek niepoprawny politycznie :)

Re: jak ustawiać przyrządy celownicze

Post autor: stangret »

PietruszkaStefan pisze: pt 15.lut.2019 - 21:53 Na wiele bym nie liczył.
Nawet Moderator Derek rejteruje
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=84 ... 9&start=30

Facet ma rację i ląduje w śmietniku.
"Odkąd banitom minęły bany,cisza i nuda na forum, jak [RODO] zasiał :) wszyscy przenieśli się na beżowe,gdzie Adolf [RODO] nie ma władzy :):):)"
I tak pewnie pozostanie dopóki właściciel forum nie zrozumie, że nadgorliwcy i ludzie z kompleksami pewnych stanowisk piastować nie mogą.
jedna_brew
Bywalec
Posty: 217
Rejestracja: pt 22.cze.2018 - 15:04
Moja broń: Remigton NMA x 2, Colt SAA

Re: jak ustawiać przyrządy celownicze

Post autor: jedna_brew »

Staszek L pisze: pt 15.lut.2019 - 19:10 Czyżby ten skromny wykład zakończył się po pierwszej lekcji?
A link to co? Czytać, edukować się z pierwszej ręki...😊
jedna_brew
Bywalec
Posty: 217
Rejestracja: pt 22.cze.2018 - 15:04
Moja broń: Remigton NMA x 2, Colt SAA

Re: jak ustawiać przyrządy celownicze

Post autor: jedna_brew »

Generalnie jest tak, że jak dla kogoś to są głupoty i jest na to za mądry lub zbyt doświadczony, trafia same dychy z zamkniętymi oczyma, osobiscie uczestniczył w wojnie secesyjnej gdzie poznał Christiana Sharpsa, to nie ma co marnować czasu na wypowiedzi w wątkach o podstawach...
PietruszkaStefan
Posty: 4
Rejestracja: wt 05.lut.2019 - 19:50
Moja broń: brak

Re: jak ustawiać przyrządy celownicze

Post autor: PietruszkaStefan »

Wracając do pytania
To ja się podłączę. Mam problem z ustawieniem lunety Leapersa na muszkiecie. Prawa wieżyczka zapiera się o krzesiwo. Zna ktoś na to sposób?
Sposób jest prosty. Zadać sobie pytanie po co komu luneta na muszkiecie :;
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: jak ustawiać przyrządy celownicze

Post autor: Wycior »

Jak to po co? Tarcza jest daleko. Na 50 m dopiero przez lunetę dokładnie widać. Kiedy dam kolorowe podświetlenie siatki to jest cool. Gdyby mi jeszcze ta cholerna skałka nie zawadzała o wieżyczkę.
Awatar użytkownika
Ellen
Posty: 79
Rejestracja: wt 26.wrz.2017 - 18:19
Lokalizacja: Śląsk
Moja broń:

Re: jak ustawiać przyrządy celownicze

Post autor: Ellen »

Wycior pisze: pt 15.lut.2019 - 19:54 To ja się podłączę. Mam problem z ustawieniem lunety Leapersa na muszkiecie. Prawa wieżyczka zapiera się o krzesiwo. Zna ktoś na to sposób?
Zdemontuj krzesiwo. W tym przypadku jest niepotrzebne... :-P
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: jak ustawiać przyrządy celownicze

Post autor: Wycior »

Jak zdejmę krzesiwo to będę musiał do panewki wkładać ten, jak mu tam, kapiszon. Ale on jest mały i ciężko go trafić ostrzem skałki.
Staszek L
Bywalec
Posty: 322
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: jak ustawiać przyrządy celownicze

Post autor: Staszek L »

Zadanie na "chłopski rozum". Strzelamy na dystansie 1000m.

Długość linii celowania na karabinie 100cm.
Na 100m mamy 0.
Na tysiącu metrów diopter mamy ustawiony na 200 MOA
Jeśli pochylimy karabin (diopter) o 1° w prawo względem pionu to o ile minut (MOA) zmieni się pkt trafienia albo o ile cm na 1000m zmieni się pkt trafienia?

Wszystkie dane są nieprzypadkowe, aby łatwiej było policzyć praktycznie w pamięci. Zobaczymy wówczas jak ważne jest prawidłowe trzymanie broni aby jej nie pochylić nawet o 1°, czyli prawie tyle co nic. Miłej zabawy :)
ODPOWIEDZ