Vesuvit A1

podstawowe informacje
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Vesuvit A1

Post autor: mar_kow »

Pytanie odnośnie V A1 - wiem że jest grubszy, ale jakiej granulacji odpowiada jego frakcja ?? 2 FG ?? Ktoś go używa ?? Ziarna ma znormalizowane czy jak w VLC - "średnio na jeża" ?? Nie miałem cierpliwości odsiewać VLC, zresztą do kalibru .45 zwykły spokojnie się nadaje. Chyba nie tylko ja chciałbym poznać jego właściwości, dlatego prośba o ocenę... :piwo:
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Vesuvit A1

Post autor: wyrzucony »

Granulacja zbliżona do ZS4 z nalecialosciami ZS3. Daje dość dużo suchego nagaru. B. dobry do odtylcowek, strzelb i karabinów o płytkim gwincie. Energetycznie na oko ciut mocniejszy od ZS4 ale bez pomiarów trudno określić.
amigo
Stary bywalec
Posty: 552
Rejestracja: pn 03.kwie.2017 - 19:07
Moja broń: za dużo się tego uzbierało : )

Re: Vesuvit A1

Post autor: amigo »

Czy do muszkietu gładkolufowego, dubeltówki i karabinów typu minie będzie lepszy od zwykłego Vesuvitu ?
Chodzi mi głównie o " kulturę " strzału.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Vesuvit A1

Post autor: wyrzucony »

Zapewne tak bo A1 to dedykowany proch do karabinów. V LC to taki proch do wszystkiego dlatego poleca się jego przesiewanie by uzyskać grubszą frakcje do karabinów i resztę do broni krótkiej.
Ale i tak zależy jego zastosowanie od danej lufy, trzeba sprawdzać indywidualnie.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Vesuvit A1

Post autor: mar_kow »

Derek pisze: śr 23.sty.2019 - 10:28 [...]
Ale i tak zależy jego zastosowanie od danej lufy, trzeba sprawdzać indywidualnie.
Generalnie jak przeglądam to do długiej lufy od kalibru .50 wszyscy polecają większą granulację. Ze swojego .45 niczym innym nie strzelałem oprócz VLC. I nie strzelałem na dłuższy dystans niż 75 m bo taką mam najbliżej strzelnicę.
Awatar użytkownika
Roland
Posty: 54
Rejestracja: wt 20.mar.2018 - 22:44
Moja broń: brak

Re: Vesuvit A1

Post autor: Roland »

Mialem ostatnio okazje wyprobowac A1 w Sharps .54 . Dotad strzelalem z tego karabinu z przesianego vesuvitu LC (sitko 0,5mm, czyli wychodzi wielk. ziarna 0,5mm-0,8mm - odpowiednik FFF). Strzelalem z tej samej nawazki 54grain. Jest zdecydowanie mniej energetyczny - co w sumie nie powinno dziwic - na 54grain LC mialem diopter wyzerawny na 10'tce - na A1 pociski ladowaly w okolicach 4 i 5 (odl. 100m). Wydaje sie czysciejszy od LC - czyszczenie lufy jakby przyjemniejsze. Ogolnie jestem zadowolony, skupienie uzyskalem lepsze niz na tej samej nawazce przesianego LC.
Awatar użytkownika
parabellum
Posty: 10
Rejestracja: ndz 01.cze.2014 - 10:00
Lokalizacja: Kraków/Szczawno-Zdrój
Moja broń:

Re: Vesuvit A1

Post autor: parabellum »

W ogóle wariant A1 jest jeszcze gdzieś do dostania? Byłem przejazdem w Cieszynie i Ostrawie, ale ani Wojoczek, ani w Zbrane Ostrava nic o nim nie wiedzą.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Vesuvit A1

Post autor: Irek M »

Może coś palnę, pewnie czegoś nie wiem ale mi dobrze strzela się z VLC z kalibrów od .45 do .69 S Sharps carbine .54 przy naważce nie 54gn ale jakieś 37 gn pociski trafiały nad tarczą na 100m. Podobnie było z kalibrem .69 i nieco podkalibrowym pociskiem sług 12 z ok 3 gramami prochu. Nigdy nie przesiewałem VLC. Posiadam też kilogram A1 raz użyłem ale nie widziałem różnicy. W Sharps jedno przetarcie szczotką i lufa błyszcząca.
Mazi
Posty: 64
Rejestracja: wt 17.paź.2006 - 12:51
Lokalizacja: Sławków / Opole / Londyn
Moja broń: brak

Re: Vesuvit A1

Post autor: Mazi »

parabellum pisze: czw 21.lis.2019 - 05:42 W ogóle wariant A1 jest jeszcze gdzieś do dostania? Byłem przejazdem w Cieszynie i Ostrawie, ale ani Wojoczek, ani w Zbrane Ostrava nic o nim nie wiedzą.
Sklepy te musiały by zamówić bezpośrednio u producenta a nie hurtownika. I sporo się czeka. A teraz po wybuchu w fabryce nie wiadomo kiedy będzie.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Vesuvit A1

Post autor: Irek M »

Wczoraj testowo strzelałem z A1. Było gorzej niż z LC - pociski trafiały w piach pod tarczę. Sypałem wagowo tyle samo ile LC. Karabinek Sharps .45
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Vesuvit A1

Post autor: wyrzucony »

Śmiem twierdzić, że gdzieś zrobiłeś błąd i na pewno nie jest to wina prochu.
A oto cytat z Twej własnej wypowiedzi
Posiadam też kilogram A1 raz użyłem ale nie widziałem różnicy.
(w porównaniu do LC).
To kiedy się myliłeś teraz czy poprzednio ?
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Vesuvit A1

Post autor: Irek M »

Skoro nie było różnicy to chyba nie przemawia na korzyść jednego czy drugiego. Może skoro cytujesz to sprawdź czy tamta wypowiedź dotyczyła kal. 45 czy 54. Ja tłumaczyłbym to zbyt małą objętościowo naważką(?) Poza tym teraz trafienia były filmowane więc wiem na 100000% gdzie padały pociski.
Tylko tyle, nigdzie nie napisałem, że jest gorszy. Napisałem tylko moje spostrzeżenie.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Vesuvit A1

Post autor: wyrzucony »

Irek M nie będę się czepiał bo faktycznie jak była mała naważka to przy grubym prochu A1 mógł być taki rezultat. To jeszcze napisz ile to grain było i czy tyle samo sypałeś LC i A1.
Z mojego doświadczenia wychodzi, że A1 energetycznie porównywalne jest do ZS3 - tak mam w Podewils-Lindner przy kalibrze 0,56".
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Vesuvit A1

Post autor: Irek M »

Naważka to...18,5gr( grain nie gram :-)) Poprzednia próba musiała być w kal. 54. Ale w tym Sharps .54 też sypię dużo mniej niż Wy podajecie - 27 - 30gr. W tym .45 gdy stosowałem więcej niż 18,8 gr - akurat tyle mieściło się do przyciętej łuski - to trafienia były nad tarczą. Naważka w grainach do drugiej cyfry po przecinku. Tylko pocisków nie ważę, czasem wybieram grupy o zbliżonych wagach. Pewnie tu leży problem rozrzutu bo w serii 3 strzałów z podpórki wpada np. "10" poza punktowany obrys "9". Ale nie skarżę się, czekam do piątku i znowu sobie pykam :-)
Tak wygląda tarcza po ostatnim strzelaniu;
Obrazek
Żaby jeszcze bardziej namieszać to część trafień z czarnego to pociski ...minie 450, które podobno nie nadają się do odtylcowych.
Rozrzut w tym przypadku tłumaczę sobie zastosowaniem muszki - nakładanego pierścienia od broni kal. 58. Kupiłem go do Zouave. W Sharps zastosowałem bo muszka w nim jest za nisko względem szczerbiny,
ODPOWIEDZ