Hawken .45 skok 1:48 pytanie o kule

podstawowe informacje
Awatar użytkownika
Długi
Posty: 69
Rejestracja: pt 27.lip.2018 - 13:44
Lokalizacja: Lubin(zDolnyŚląsk)
Moja broń: Remington 44 5,5" z INOXU,a co...

Hawken .45 skok 1:48 pytanie o kule

Post autor: Długi »

Panowie,czy Hawkenem .45 o skoku gwintu 1:48 można strzelać kulami 454 i do tego bez flejtucha?Szukam i nic nie mogę znależć.Z góry dziękuję.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Hawken .45 skok 1:48 pytanie o kule

Post autor: Wycior »

Owszem, można, dlaczego nie? Blachowkręty też można wbijać młotkiem, czemu nie? Na obydwa tematy trudno jednak znaleźć informacje, gdyż rozsądni ludzie wolą tego nie robić a pozostali nie mają, zdaje się, ochoty się tym chwalić.

Właściwą amunicją do takiej broni jest albo podkalibrowa kula na flejtuchu albo "pasowny" pocisk ekspansywny/kompresyjny o umiarkowanej długości - ten oczywiście bez flejtucha. Dawno temu okazyjnie praktykowano strzelanie ołowianymi kulami wbijanymi do lufy na siłę młotkiem. W miarę rozwoju broni gwintowanej z praktyki tej jednak szybko zrezygnowano z powodu licznych i ważkich mankamentów. Może zdradzisz z jakiej przyczyny przymierzasz się do strzelania kulkami bez flejtucha"? Jeżeli po prostu chcesz wrócić do samych historycznych korzeni "gwintówek" to mogę ci tylko przyklasnąć. Następnym tematem jaki założysz na forum może być np."Jak odołowić lufę?"
Awatar użytkownika
Długi
Posty: 69
Rejestracja: pt 27.lip.2018 - 13:44
Lokalizacja: Lubin(zDolnyŚląsk)
Moja broń: Remington 44 5,5" z INOXU,a co...

Re: Hawken .45 skok 1:48 pytanie o kule

Post autor: Długi »

Dziękuję Koledze za odpowiedź.Pytanie było z czystej ciekawości,a raczej nie wiedzy w tym temacie i chęć uniknięcia błędu,który z tego co się domyślam mógł by spowodować prędzej czy później uszkodzenie broni.Jeszcze raz wielkie dzięki.
Awatar użytkownika
Długi
Posty: 69
Rejestracja: pt 27.lip.2018 - 13:44
Lokalizacja: Lubin(zDolnyŚląsk)
Moja broń: Remington 44 5,5" z INOXU,a co...

Re: Hawken .45 skok 1:48 pytanie o kule

Post autor: Długi »

Panowie,jaki waszym zdaniem będzie najbardziej optymalny pocisk na 50m do tarczy przy naważce 2 gramy do wyżej wymienionego Hawkena.Maxibal 17,74 grama(17,5mm),real 12,95 grama czy real 16,19 grama?Wiem,że najlepiej samemu wypróbować wszystkie,ale był bym wdzięczny za podpowiedz.Chodzi mi oczywiście o najlepsze skupienie i powtarzalność strzału.
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Hawken .45 skok 1:48 pytanie o kule

Post autor: Marek »

Z tej lufy bardzo dobrze latał zwykły maxibal.
Awatar użytkownika
Długi
Posty: 69
Rejestracja: pt 27.lip.2018 - 13:44
Lokalizacja: Lubin(zDolnyŚląsk)
Moja broń: Remington 44 5,5" z INOXU,a co...

Re: Hawken .45 skok 1:48 pytanie o kule

Post autor: Długi »

Acha,dzięki Marerk.A tak praktycznie,czym się różnią reale od maxibalów,poza tym że są nieco tańsze?Pytam,bo strzelałem tylko z maxibali z Hawkena brata,tyle że .50 i rzeczywiście szły w czarne i skupienie ładne a z reali nie strzelałem.
Willie357
Bywalec
Posty: 180
Rejestracja: wt 26.gru.2006 - 21:54
Lokalizacja: Siemianowice Slaskie
Moja broń: liczna

Re: Hawken .45 skok 1:48 pytanie o kule

Post autor: Willie357 »

Z tekstu wynika że kupujesz kulki.Jak długo bedziesz to robił,zanim nie zaczniesz odlewać dla siebie bedziesz w czarnym zadku i nici z wyniku.
Awatar użytkownika
Długi
Posty: 69
Rejestracja: pt 27.lip.2018 - 13:44
Lokalizacja: Lubin(zDolnyŚląsk)
Moja broń: Remington 44 5,5" z INOXU,a co...

Re: Hawken .45 skok 1:48 pytanie o kule

Post autor: Długi »

Nie,kulek nie kupuję,myślałem że mi z Remingtona podejdą.Do Hawkena wolę pociski maxibal i ewentualnie real,dlatego pytam o różnicę.Ale w ogóle to tak,kupuję,nie odlewam.Puki co,nakład pracy+koszta(bo jakieś są,nawet ołów nie rośnie na drzewach)mnie nie przekonuje.Może jak bym miał warunki,miał dodatkowe pomieszczenie i czas na to,to bym myślał inaczej,a na wyniki nie narzekam.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Hawken .45 skok 1:48 pytanie o kule

Post autor: Wycior »

Maxiballe to typowe pociski kompresyjne, które dopiero w chwili strzału wprasowują się w bruzdy lufy. REALe mają wąskie i nadkalibrowe pierścienie, ktore wcinają się w gwint już wfazie ładownia. W chwili strzału REAL oczywiście też ulega pewnej kompresji która go uszczelnia, ale przynajmniej wstępnie siedzi w gwincie.

Maxiball powinien wchodzić do lufy możliwie pasownie, może się więc okazać że wymaga kalibracji (potrzebny kalibrator). REALe nieco lepiej tolerują wahania kalibru, poza tym się ich nie kalibruje. Kokile Maxiball kosztują ~350 zł, kolile REAL ~ 130. Poza tym w kalibrze .45 można mieć kokilę kombinowaną kula-REAL (tzw. combo). Dlatego IMHO na pierwsze kroki REAL może być rozwiązaniem łatwiejszym i tańszym, szczególnie wtedy gdy pociski leje się samodzielnie. Gdy się amunicji samodzielnie nie odlewa to - prawdę mówiąc - wszystko jedno co się stosuje ponieważ celność będzie zależeć od wyniku wielce nieprzewidywalnej gry losowej zwanej zakupem gotowych pocisków.

Może się okazać że przy odpowiedniej staranności i dobraniu parametrów Maxiballe będą małe ździebko celniejsze, ale właściwości lufy też mają tu coś do powiedzenia.
Zielonorogii
Posty: 53
Rejestracja: pn 24.gru.2018 - 14:11
Moja broń: brak

Re: Hawken .45 skok 1:48 pytanie o kule

Post autor: Zielonorogii »

Jako stara zrzęda ale i miłośnik kuli na flejtuchu zapytam po co w ogóle rozważasz pocisk ?
Reale to współczesny wynalazek, nie powinny byś wsuwane do lufy tak pięknego karabinu jak Hawken, są fuj i be :-P

Trawestując to co tu ostatnio przeczytałem to wg mnie podchodzisz do tematu od tyłu, jak do Sashy Grey :P
Nie dobiera się pocisku do 2 gram naważki tylko naważkę pod pocisk.
Awatar użytkownika
Długi
Posty: 69
Rejestracja: pt 27.lip.2018 - 13:44
Lokalizacja: Lubin(zDolnyŚląsk)
Moja broń: Remington 44 5,5" z INOXU,a co...

Re: Hawken .45 skok 1:48 pytanie o kule

Post autor: Długi »

O taką odpowiedz mi chodziło Wycior.Czyli zobaczę najpierw reale,tylko te mniejsze(12,95 grama) czy większe(16,19)?Co do lufy,nie jest idealna jak z fabryki z racji wieku(1979).Zaraz po zakupie wogóle myślałem że nie ma gwintu tylko jakieś kreski,ale przypomniałem sobie,gdy pisałeś wyżej,że będę zakładał temat "jak odołowić lufę".Poczytałem o tym i o tym że często karabiny kupione za granicą(podejrzewam że taki kupiłem) nie są odoławiane.Zrobiłem to i ku mojemu "zaskoczeniu" lufa odzyskała gwintowanie.Kosztowało mnie to około 5 godzin cierpliwości(u mnie cierpliwości pod dostatkiem)ale nie żałuję.Dzięki jeszcze raz za podpowiedzi i sugestie.Zobaczę 26 jak się z tego strzela.
Kolego Zielonorogii.Co do kul z flejtuchem,to jeszcze nawet nie widziałem żeby ktoś używał na strzelnicy i dla tego nie wiem z czym to się je,a co do tego,że wkładanie współczesnych wynalazków do lufy.....ble....ble...ble....to ja strzelam dla frajdy,nie jestem ortodoksem czy innym historycznym fanatykiem który strzela tylko z broni epokowej i tylko na zasadach z epoki.Nie moja bajka.Czego oczywiście nie neguję i szanuję.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Hawken .45 skok 1:48 pytanie o kule

Post autor: slaw29 »

Trawestując to co tu ostatnio przeczytałem to wg mnie podchodzisz do tematu od tyłu, jak do Sashy Grey
Kolego Zielonorogii.Co do kul z flejtuchem,to jeszcze nawet nie widziałem żeby ktoś używał na strzelnicy i dla tego nie wiem z czym to się je,a co do tego,że wkładanie współczesnych wynalazków do lufy.....
Jako były właścicel Porsche Teresy Orlowski ..... Zaprawdę Długi powiadam Ci że Kula we flejtuchu to jest To . Żałuję że nie moczyłem flejtucha o fotel na którym siedziała .
Kula we flejtuchu da Ci więcej radości jak te zabawki .
Obrazek
miej w tyłku pseudo pociski .
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Hawken .45 skok 1:48 pytanie o kule

Post autor: Wycior »

Długi pisze: pn 07.sty.2019 - 18:41 te mniejsze(12,95 grama) czy większe(16,19)?
He, he, he, masz zadanie domowe. Wzór Greenhilla przy lufie .45 o skręcie 1:48 i odlewach z czystego ołowiu podaje optymalną długość pocisku 16.4 mm. Poszukaj parametrów tych pocisków i sobie wybierz ...
Awatar użytkownika
Długi
Posty: 69
Rejestracja: pt 27.lip.2018 - 13:44
Lokalizacja: Lubin(zDolnyŚląsk)
Moja broń: Remington 44 5,5" z INOXU,a co...

Re: Hawken .45 skok 1:48 pytanie o kule

Post autor: Długi »

Dzięki Wycior.Takie podpowiedzi lubię najbardziej,nie tylko "kawę na ławę".
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Hawken .45 skok 1:48 pytanie o kule

Post autor: Marek »

Maxiball powinien wchodzić do lufy możliwie pasownie, może się więc okazać że wymaga kalibracji (potrzebny kalibrator). REALe nieco lepiej tolerują wahania kalibru, poza tym się ich nie kalibruje
No nie do końca, maxibal jak i real ma mieć większy górny pierścień i jest od pierwszego pierścienia rozszerzajacy się pierścieniami do góry. Po skalibrowaniu juz tego nie ma i traci swoje właściwości. Przy dobrym dobraniu wszystkich parametrów jest w tej konkretnej lufie celniejszy.
ODPOWIEDZ