Trening strzelecki

podstawowe informacje
Awatar użytkownika
Heimdallr
Bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pt 18.mar.2016 - 21:58
Lokalizacja: Zagłębie
Moja broń:

Trening strzelecki

Post autor: Heimdallr »

Uwaga Koledzy, badanie rynku ;)

Czy są tutaj osoby, które zainteresowane są strzelectwem tarczowym?

Mam zamiar zająć się rozpisaniem treningów funkcjonalnych pod kątem strzelectwa statycznego. :)
Nic ciekawego nie ma w sieci. Nie spotkałem się też z trenerem, który by podjął się rozpisania tego. W sumie zacząłem to robić sam dla siebie ale może ktoś jest też zainteresowany.

Zastanawiał się ktoś z Was nad budowaniem formy poprzez inną aktywność niż tylko trzymanie broni w celu?
Czy jest to temat, który jeszcze w strzelectwie nie zaistniał?
Arab
Bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn 26.wrz.2016 - 16:03
Lokalizacja: Bytom
Moja broń: Długa

Re: Trening strzelecki

Post autor: Arab »

Jest w tym dużo racji . Te wszystkie ,łatki,kulki, naważki i inne technikalia można sobie samemu dopracować by przynajmniej te 9-tki strzelać ! PRZYPOMINAM IZ CHODZI O CP !
Niestety z "postawą " by utrzymać pion i celować stabilnie to już inna sprawa .Tu potrzeba właśnie takiego "trenera personalnego, " który powie," co i jak jest nie tak" :) ...........
Oczywiście zaraz odezwą się głosy: "Są kluby strzeleckie !!!" - NO są ! ,no i co z tego ? Mają instruktorów !!! Jak często sam zauważam, trening strzelców zrzeszonych w klubach , polega często na samotnym strzelaniu do tarczy ,bez jakiejkolwiek pomocy ze strony instruktora, kolegi o DUUŻO ! większym doświadczeniu !!!!. Zresztą , Ci instruktorzy są jedynie potrzebni jak trzeba zrobić "patent" , potem ......... no sami wiecie .
Na pewno wśród Nas jest wielu takich którzy prócz "szczelania do patelni" mają większe aspiracje !!?
Na pewno wśród Nas są i tacy którzy mają owe doświadczenie , ale albo czasu nie mają ,albo "łowią ryby" ,albo ...
Tak, tak ! Wiem ,że owe doświadczenie zdobywali "samotrzeć " , laury zwycięzców Im się należą ! i szacunek . I ów mają !!! Wielu się liczy z ich opiniami :)
Pomysł P.Heimdallr jest bardzo dobry i podpisuję się "obiema rękami "
Proszę oczywiście nie brać mojej wypowiedzi "Personalnie " , to tylko takie spostrzeżenie ........... :ops:
Ruchomy
Posty: 11
Rejestracja: wt 12.gru.2017 - 17:50
Lokalizacja: Rzeszów
Moja broń: remington 1858 sheriff kal.44 pietta 8"

Re: Trening strzelecki

Post autor: Ruchomy »

Oczywiście że ten temat jest znany. Ba, są nawet specjalne ćwiczenia fizyczne poprawiające stabilność ręki podczas celowania i strzału.
Tutaj gość pokazuje w 5 minutach podstawowe ćwiczenia rąk i tułowia.
https://www.youtube.com/watch?v=O8gXXliDgSo :piwo:
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Trening strzelecki

Post autor: Marek »

Czy są tutaj osoby, które zainteresowane są strzelectwem tarczowym?
Ja się czasem interesuje.
kamilgrzy
Bywalec
Posty: 243
Rejestracja: ndz 13.mar.2016 - 16:54
Lokalizacja: Lubelskie
Moja broń:

Re: Trening strzelecki

Post autor: kamilgrzy »

Heimdallr pisze: ndz 22.lip.2018 - 22:16
Czy są tutaj osoby, które zainteresowane są strzelectwem tarczowym?
Też chętnie skorzystam z wiedzy kolegi.
Pod koniec czerwca zdałem egzamin na patent, przygotowywałem się do niego przez 3mc pod względem statyki, staram się utrzymać formę fizyczna względem wytrenowanej już postawy ale nowe wiadomości są niezbędne by nauczyć się więcej i poprawić umiejętności które są tylko dostateczne wg mojej samooceny.
Arab
Bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn 26.wrz.2016 - 16:03
Lokalizacja: Bytom
Moja broń: Długa

Re: Trening strzelecki

Post autor: Arab »

Marek pisze: pn 23.lip.2018 - 15:17
Czy są tutaj osoby, które zainteresowane są strzelectwem tarczowym?
Ja się czasem interesuje.
Enigmatyczne ,ale jakże wymowne :)
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Trening strzelecki

Post autor: Marek »

Enigmatyczność raczej wyklucza wymowność :lol:
Jednak to zdanie zawiera całą prawdę, czasem mnie interesuje strzelectwo tarczowe, czasem dalekodystansowe, które nie zawsze jest tylko tarczowym, jednak też może nim być. No i w tym wypadku dochodzi spora ilość zagadnień dodatkowych ktorych, nie spotyka się w takim typowym strzelectwie tarczowym, gdzie tak po prawdzie człowiek walczy sam ze sobą i swoimi ułomnościami.
Awatar użytkownika
Heimdallr
Bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pt 18.mar.2016 - 21:58
Lokalizacja: Zagłębie
Moja broń:

Re: Trening strzelecki

Post autor: Heimdallr »

Dobry wieczór ;)

To co, zaczynamy?

Znaczenie ćwiczeń fizycznych w sporcie strzeleckim.

Wstęp.

Chciałbym wykazać w tym tekście, jak ważne są ćwiczenia fizyczne w rozwoju umiejętności strzeleckich. Jest to wstęp, więc przedstawię to w formie luźnej.

Wszyscy wiemy, że trening statyczny to nie wszystko. Zacząłem jakiś czas temu szukać informacji odnośnie treningów funkcjonalnych. Sam ćwiczę, ogarniam temat, więc dlaczego nie stworzyć treningów pod strzelectwo? Poszukiwania prędzej czy później doprowadziły mnie na stronę PZSS. Dość szybko zauważyłem, że, informacje tam zawarte pochodzą z lat '70 i jest to głównie statyka. Oczywiście są tam przydatne i tym samym wartościowe wskazówki. Natomiast jest ich zbyt mało a tamtejsza wiedza nie ma nic wspólnego z dzisiejszą wiedzą o człowieku i jego optymalnym, zdrowym rozwoju fizycznym. Nie znalazłem też żadnej porządnej literatury. Niewiele też informacji można znaleźć w polskiej przestrzeni internetowej (min. na youtube). Za granicą również średnio. Większość toczy się wokół strzelectwa dynamicznego. Temat tarczowego strzelania nie jest jakiś spektakularnie widowiskowy, dla tego nie ma tu sponsorów, reklam z piwem ani całej kadry trenerów, dietetyków, fizjoterapeutów, psychologów. ;) Postanowiłem stworzyć wszystko od podstaw. W sumie jedynie w dziedzinie trenerskiej. Siedzę trochę w temacie i wiem, że bez ćwiczeń fizycznych nie jest możliwe pełne wykorzystanie potencjału człowieka. Jeden nie zacznie bo nie ma wystarczającej siły i uważa się za parówkę, inny dojdzie do swoich granic i nie będzie strzelał lepiej mimo kolejnych treningów na strzelnicy choć brakuje niewiele, jeszcze inny ma już swoje lata, bolą go plecy i nie może już trzymać ciężkiego karabinu. Wszystko to w większości można wypracować.

Najbliższe jest mi strzelectwo czarnoprochowe. Opisane przeze mnie w kolejnych artykułach treningi, przydadzą się również strzelcom z innych dziedzin. To, co tu napiszę, skierowane jest zarówno do ambitnych osób początkujących, średnio zaawansowanych oraz przyda się tym, którzy już sporo wystrzelali ale chcą poprawić swoje wyniki (a z pewnością się da). Zwrócę uwagę na coś, co pozornie nie ma związku ze strzelectwem. Mam tu na myśli siłownię.

Przy dzisiejszym stanie wiedzy, każdy wyczynowy sport zaczyna się na siłowni. Tam ludzie pracują nad swoją motoryką, zwiększeniem siły swoich mięśni, koordynacją, poprawą równowagi. Okazuje się, że i strzelectwo wyczynowe (nawet to statyczne) może mieć w siłowni swoje oparcie.

Może nie powinienem tego w ogóle pisać ale strzelectwo czarnoprochowe traktowane jest trochę po macoszemu przez PZSS. Dla tego nikt tam nawet nie myśli by stworzyć nam profesjonalne warunki rozwoju. Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić. Ten jednak, kto uczestniczy w zawodach CP wie, że są tam strzelcy na naprawdę wysokim poziomie. Osoby z praktyką i potencjałem. Czemu by nie szlifować tego i nie rozwijać tej dziedziny w sposób bardziej profesjonalny?

Przejdźmy może do tego, po co w ogóle mieszać ćwiczenia ogólnorozwojowe (w tym głównie siłownię) ze sportem, który jest tak bardzo statyczny. Bardziej statyczne są już chyba szachy. A no mieszamy bo statyczny to niekoniecznie nudny ;) Dzisiaj każda dziedzina sportu sięga po treningi siłowe. Sprawdza się to. Piłkarz chce mocniej kopać, musi narzucić klamoty na sztangę do przysiadów. Bez takich ćwiczeń, kopiąc tylko piłkę, tresuje jedynie swój system nerwowy ale nie poprawia swojej sprawności.

Ale do rzeczy. Poniżej kilka zalet:

większa siła ramion a w szczególności obręczy barkowej, która pozwala utrzymać stabilnie kilka rodzajów broni w kilku konkurencjach. Jest to szczególnie ważne przy wielogodzinnych zawodach. Aby ostatnia konkurencja była lekka jak pierwsza a każda z nich na najwyższym poziomie
większa siła i stabilność w obrębie kręgosłupa i mięśni wewnętrznych.
stabilność i równowaga w obręczy biodrowej i nóg
ćwiczenia związane z korekcją postawy. Długie treningi statyczne z bronią są konieczne ale nie są zbyt dobrze znoszone przez nasz kręgosłup. Musimy mieć to na uwadze.
poprawiona zdolność krążeniowo-oddechowa. Obniżone tętno pomaga zachować spokój, uspokaja się oddech a tym samym zwiększa się kontrola nad bronią.
dietetyka? Chcecie? Może bez przynudzania :) Jak coś to na prywatnym. Sposób żywienia i suplementacja są równie ważne co ćwiczenia. Organizm dobrze odżywiony szybko się regeneruje, dobrze reaguje na stres i znacznie poprawia się jakość życia. Swoją drogą czuję, że żaden polski związek strzelecki nie ma ani dobrego dietetyka ani trenera. ;)
zmiana sylwetki – może mniej praktyczne dla strzelca ale za to jak sport to sport ;) - efekt uboczny.

Powyższe przykłady już stanowią pewną wskazówkę.

W kolejnych tekstach będę zawierał opisy różnych typów treningów, niezwykle istotnych z naszego punktu widzenia. Jeszcze nie wiem w jakiej będzie to formie ale postaram się poskładać to jak trzeba.
Będzie to min. trening ogólnorozwojowy skierowany do osób początkujących, przygotowujący motorycznie do dalszych ćwiczeń. Trening kondycyjny (w tym treningi o wysokiej intensywności), (hipertroficzny, nastawiony na rozbudowę masy mięśniowej), siłowy, izometryczny, czy zdrowotny ze szczególnym uwzględnieniem kręgosłupa i jego korekcji.

Chcę od razu nadmienić, że nie istnieje jeden trening dla wszystkich. Będę je opisywał ogólnie ale proszę mieć na uwadze, że każdy z nas jest inny, posiada inne zdolności do wykonywania ćwiczeń fizycznych, dysponuje inną kondycją. Każdy z nas przeszedł w życiu inne kontuzje, które muszą być uwzględnione i być może przepracowane w tworzącym się planie treningowym.

Aby trening miał sens i przynosił jak najlepsze efekty, musimy podzielić go na cykle czy też fazy treningowe. Tzw periodyzacja treningu jest konieczna jeśli chcemy wciąż powiększać zdolności naszego organizmu. Nie możemy wykonywać wszystkich ćwiczeń naraz. Każdy etap treningowy musi być odpowiednio zaplanowany by doprowadzić u zawodnika do stałego progresu. Już widać, że to zajęcie na długi czas. Chyba warto. Jak długo Czesi i Niemcy mogą być przed nami w rankingach? ;)

Wszystkie ćwiczenia powinny być (przynajmniej na początku) wykonywane pod okiem trenera. Trener podpowie jak prawidłowo wykonać ćwiczenie aby nabrać dobrych nawyków i nie nabawić się kontuzji. (Chyba, że miałeś już doświadczenia z siłownią to możesz sobie odpuścić :) ) Ustali całościowy plan treningowy uwzględniający cele i terminy najważniejszych zawodów, treningi, progresje czy (jeśli ma pojęcie) dietetykę. Trener pełni kolejna ważną rolę – nie musimy skupiać się na zdobywaniu wiedzy o swoim ciele, treningach czy dietetyce. Możemy skupić się na celu i na własnym zaangażowaniu w trening. Rozpiszę to też dokładnie. Dla kumatych będzie wszystko jasne. :) Jak będzie zainteresowanie to będę wrzucał filmiki. Sławy „bodybuildingu” pokazały już wszystko. Wiem czego szukać ;)

Niebawem skończy się sezon strzelecki. Wraz z nadejściem jesieni warto poświęcić swój czas by zbudować formę na wiosnę i cały przyszły rok. Później łatwiej już z budowaniem formy na kolejne lata.

To tak w skrócie ;)

Więcej?

Aaaa. Nie dotykam treningów statycznych. Sam bym się chętnie tego nauczył.
Awatar użytkownika
Heimdallr
Bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pt 18.mar.2016 - 21:58
Lokalizacja: Zagłębie
Moja broń:

Re: Trening strzelecki

Post autor: Heimdallr »

Ruchomy pisze: pn 23.lip.2018 - 14:07 Oczywiście że ten temat jest znany. Ba, są nawet specjalne ćwiczenia fizyczne poprawiające stabilność ręki podczas celowania i strzału.
Tutaj gość pokazuje w 5 minutach podstawowe ćwiczenia rąk i tułowia.
https://www.youtube.com/watch?v=O8gXXliDgSo :piwo:
Ustosunkuję się tutaj :)
Tak, to dobre ćwiczenia, które pokazałeś. Sprawdzą się świetnie na początku przygody ze strzelectwem oraz do zachowania już wypracowanej formy.
Niestety z ludzkim ciałem jest tak, że przestaje ono reagować na bodziec po krótkim czasie. Dla tego ważna jest periodyzacja treningu uwzględniająca progresję ciężaru, która będzie stanowiła stały bodziec min. dla mięśni.
Miało by to większy sens, gdybyś hmmm powiedzmy co tydzień, może dwa dokładał do tej pałki dodatkowy ciężar.
Awatar użytkownika
Heimdallr
Bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pt 18.mar.2016 - 21:58
Lokalizacja: Zagłębie
Moja broń:

Re: Trening strzelecki

Post autor: Heimdallr »

Marek pisze: pn 23.lip.2018 - 15:17
Czy są tutaj osoby, które zainteresowane są strzelectwem tarczowym?
Ja się czasem interesuje.
Mimo wszystko fajnie to "zabrzmiało" ;)
Arab
Bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn 26.wrz.2016 - 16:03
Lokalizacja: Bytom
Moja broń: Długa

Re: Trening strzelecki

Post autor: Arab »

Czyżbyś kolego chciał zrobić z nas strzelców dużych i małych Conanów strzelectwa ? :D
Oczywiście trening ciała jest zawsze wskazany ,a to plecki bolą ,a to kolanka niedomagają, brzucho przeszkadza ,fizjoterapia ok, ale żeby zaraz ciężary dżwigać i jakieś sztangi przed lustrem ? ,diety ? No Panie?! :oczy:
Tak po prawdzie to ci owi Niemcy ,czy Czesi ,zresztą wszyscy strzelcy z ogólnie pojętego Olimpu, bez obrazy ,ale to "stare psy" !!! Nie wiem czy siłownię widzieli od środka ? NO ...... może kiedyś ! :D
Oczywiście walczą jak Marek wspomniał sami ze sobą i swoimi ułomnościami , czasem czegoś tam sobie odmówią z jedzonka :D ,ale żeby zaraz treningi, przebieżki ......... :oczy:
Ja tu bardziej myślałem o treningu postawy , wykazaniu błędów i wypaczeń,które zostaną zaobserwowane przez owego "trenera " , kolegę bardziej doświadczonego,i ich korygowaniu .
Niestety jak kolego Heimdallr wspomniałeś ,owi trenerzy nie występują w naturze w dużych ilościach ,tym bardziej w organizacji pod nazwą PZSS ,która to powinna z racji nazwy wspierać strzelectwo nie tylko to przez duże "ES" ale i to małe "CP-smoluchów "
Pozostaje nam więc czerpanie wiedzy z takich min. JAK TWOJA INICJATYWA :D :brawo:
Magua
Stary bywalec
Posty: 549
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Trening strzelecki

Post autor: Magua »

Tak po prawdzie to ci owi Niemcy ,czy Czesi...
To, ze nie przypominają Schwarzeneggerów, nie znaczy jeszcze, że nic nie trenują. Na kaleków ze zwyrodnieniami stawów tez raczej nie wyglądaja. :-)

Obecnie, tak jak pisał autor wątku, trening siłowy to podstawa w kazdym sporcie. Tylko, ze on musi byc inny dla łyzwiarki figurowej, a inny dla strongmena.
Miało by to większy sens, gdybyś hmmm powiedzmy co tydzień, może dwa dokładał do tej pałki dodatkowy ciężar.
Gość na filmiku ćwiczy 8-kilogramową maczugą. Niby jaki sens ma dla strzelca zwiekszanie tego cięzaru, w dodatku co 2 tygodnie? Chyba nabawienie się kontuzji?
Myślę, że dla strzelca to 8 kilo, to jest max, a zacząć należy chocby i od 2 kg. Zresztą, w jednym z komentarzy pod filmem, gość o tym pisze.

Oglądałem kiedyś trening siłowy siatkarzy Skry. Dla wielu osiedlowych pakerów obciążenia z jakimi ćwiczyli wydałyby się smieszne. Tyle, że żaden z tych pakerów nie wytrzymałby na parkiecie nawet połowy seta.

Podobnie jest z nami. Najcięższy rewolwer to 2 kg, karabin tarczowy, powiedzmy 7. Tyle, ze musimy wytrzymać z tymi, małymi w sumie, obciążeniami po kilka godzin. Dlatego nie super siła nam potrzebna, a tzw. wytrzymałość mięśniowa.
Ostatnio zmieniony wt 24.lip.2018 - 08:28 przez Magua, łącznie zmieniany 1 raz.
Arab
Bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn 26.wrz.2016 - 16:03
Lokalizacja: Bytom
Moja broń: Długa

Re: Trening strzelecki

Post autor: Arab »

Czyli trening statyczny ?
Magua
Stary bywalec
Posty: 549
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Trening strzelecki

Post autor: Magua »

Jak się ograniczymy jedynie do statycznego, to wspomniane zwyrodnienia pewne. :-)

To co pokazuje ten pan na filmie, jest, moim oczywiście zdaniem, bardzo dobre.
Choć przygotowane głównie pod pistoleciarzy.
Arab
Bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn 26.wrz.2016 - 16:03
Lokalizacja: Bytom
Moja broń: Długa

Re: Trening strzelecki

Post autor: Arab »

Ów łokieć golfisty ,nadgarstek tenisisty, czy zwyrodnienie kręgosłupa ,kolana ,następują bardzo powoli i jest następstwem długotrwałego ,wieloletniego obciążania treningiem,pracą fizyczną etc. Nie następują one nagle .
Nagle to może być kontuzja,oczywiście może być ona spowodowana zwyrodnieniem j/w
Przy treningu o którym jak mniemam mówimy , raczej prędzej spodziewał bym się kontuzji , niż zwyrodnienia , tym bardziej że Piotr wspomina o treningu bardzo lajtowym ,progresywnym ,by owej formy dla utrzymania karabinu w dłoniach nabrać . I cel utrzymać .
Mamy w swym gronie, prawników ,mechaników ,matematyków , wiertaczy dziur w ziemi , elektroników , którzy na co dzień raczej skupiają się na swojej profesji ,niż treningach siłowych ,by wykręcać wyniki .
Czasem się interesują strzelectwem tarczowym , a czasem łowią ryby :D
Zwykli amatorzy ,osiągający świetne wyniki ! :D
ODPOWIEDZ