celnosc broni czarnoprochowej remik 44

podstawowe informacje
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1071
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: celnosc broni czarnoprochowej remik 44

Post autor: Irek M »

Kolega pisze o 1/10 g różnicy. Ja odrzucałem te do 1 gn( grain) cięższe lub lżejsze i też nie wiem czy to jest istotna różnica czy nie :-)
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 557
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: celnosc broni czarnoprochowej remik 44

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

Oh cholera. To bym musial wszystko po wyrzucac. Nie stac mnie.
I dla swiezaka jakim ja jestem, to pewnie drganie reki zpowoduje wjeksze roznice.
Ale kropla do kropli... pociski o roznicy polowy grama napewno robia znaczna roznice w celnosci.
Ty nie strzelaz od wczoraj... jezeli mowisz ze to robi az taka roznice, to ja chyba te Johnston& Dow podziele na dwie grupy. Jedna grupa 14,3g-14,4g i druga 14,5g-14,6g. One sa itak przeznaczone na wyjatkowe okazje i na patrony jak naj bardziej podobne do oryginalow z epoki. A te ACP-Conicals sobie powystrzelam tak dla jaj. One sa na prawde paskunej jakosci. Na zwykly trening beda kule .454 uzywane. Te mam w Polsce i jestem ciekawy jakie tam beda roznice na wadze.
:piwo:

PS: W lzejszej grupie mam 23 pociski. W ciezszej 193.
Te lekkie wystrzelam kiedys na probe i zostanie mi duza grupa dosc jednomiernych.
Ostatnio zmieniony pn 08.cze.2020 - 18:57 przez Chłopiec z Chyloni, łącznie zmieniany 2 razy.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1071
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: celnosc broni czarnoprochowej remik 44

Post autor: Irek M »

Będziesz miał kulolejkę to nie będziesz wyrzucał tylko ponownie odlewał :-) przy ważeniu przejdź na grainy wtedy będziesz miał większą dokładność po przecinku. Ale tak jak mówisz, gdy sam zaczynałem to nie selekcjonowałem pocisków czy kul. Ale gdy sam sobie odlewasz czy dla kogoś to uważasz bardzo by byleczego nie akceptować.
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 557
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: celnosc broni czarnoprochowej remik 44

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

Te pociski juz tu pare dni lezaly a dzis wlasnie przyszla wreszcie kulolejka od ´Eras gone bullet molds´, do tych samych pociskow. Od marca juz czekalem. Cholerny wirus.
Na razie mam stracha sie zabrac za odlewanie. Moze znajde kiedys okazie komus przy pracy patrzec na palce. Filmiki ogladalem owszem.
Ja sobie kulolejke szczeze mowiac kupilem...wiem ze nie lubice prepersow...ale dla wypadku ze sie nigdzie nie znajdzie czynnego sklepu i trzeba bedzie samemu sobie robic ze znalezionego zlomu.
Bo pociskow przynajmniej nie trzeba jeszcze turlac godzinami w sloiku jak kule. Mysle ze jest latwiej je topic w trudnych warunkach.
jedna_brew
Bywalec
Posty: 217
Rejestracja: pt 22.cze.2018 - 15:04
Moja broń: Remigton NMA x 2, Colt SAA

Re: celnosc broni czarnoprochowej remik 44

Post autor: jedna_brew »

no cóż... moim zdaniem celność od strony technicznej zależy głównie od powtarzalnego ładunku prochu oraz czystości przewodu lufy... różnice wagi pocisków o 1/10 grama (czyli jakieś 1,5 graina) jakoś mnie nie ruszają, wiatr będzie miał większy wpływ niż taka różnica w wadze a na wiatr nie ma się zupełnie wpływu...
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 557
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: celnosc broni czarnoprochowej remik 44

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

Dzieki. To jest dla mnie ciekawe.
Gdyby nie ten #*%$§wa wirus to teraz w tym momencie byl bym w Polsce i sam robil swoje doswiatczenia. Ale niestety jestem teraz zkazany aby tylko czytac doswiatczenia cudze.
Ale roznica o jakies pol grama nie powoduje ze pocisk trafia o jakies pare centymetrow nizej lub wyzej?
Mnie wlasnie ciekawi od jakiej wagi sie zaczyna powazna roznica jezeli wrzystko inne jest takie same(ksztalt pocisku,ladunek prochu, wiatr, itd.). Pol grama, jeden gram?
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: celnosc broni czarnoprochowej remik 44

Post autor: mar_kow »

Chłopiec z Chyloni pisze: pn 08.cze.2020 - 18:56 [...]
Ja sobie kulolejke szczeze mowiac kupilem...wiem ze nie lubice prepersow...ale dla wypadku ze sie nigdzie nie znajdzie czynnego sklepu i trzeba bedzie samemu sobie robic ze znalezionego zlomu.
Bo pociskow przynajmniej nie trzeba jeszcze turlac godzinami w sloiku jak kule. Mysle ze jest latwiej je topic w trudnych warunkach.
To nieprawda że prepersi są nie lubiani - część ludzi nawet nie wie że posiada takie zachowania. Tyle że trzeba podchodzić do tego z rozsądkiem.
A z byle jakiego złomu będą byle jakie kule/pociski. Na razie to musisz zacząć strzelać żeby wyciągać wnioski z różnic na tarczy. Jak osiągniesz jako takie skupienie to następnym krokiem jest poprawa stosując selekcję kul i naważek. Trening na sucho też jest ważny - trenuje mięśnie a jak założysz plastikowe nakładki to będziesz mógł trenować ściąganie spustu.
Bez żadnych pomiarów kul, stosując zgrubnie naważki prochu na luzie osiągam 50-55/6 strzałów na 25 m z remika 5,5''. Z lufą 8'' wyniki są podobne - wcale nie lepsze...
No i oczywiście kule są celniejsze niż pociski. Ja strzelam można powiedzieć "czym popadnie" najtańszymi kulami z Alle albo OLX bo mi się czasami odlewać nie chce. Nie wiem czy przypadkiem ale kule trafiały mi się z dobrego miękkiego ołowiu.
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 557
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: celnosc broni czarnoprochowej remik 44

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

Dzieki. Tez ciekawe informacie. Na samym moim poczatku ktos(chyba nawet ty) mi polecal do trenowania techniki jakas wiatrowke czy cos na sprezyne. Ja sie nie moge doczekac aby dostac mojego prawdziwego do rak. :remik:
Jezeli troche pieniedzy mam to wrzystko idzie na te prawdziwe. :oops:
Ale ze z 5,5" lufy ci sie tak samo strzela jak z 8", to mnie teraz na prawde dziwi. :shock:
Tu mjalem w planie przez wlasnie inne nawazki w krotszej lufie i wieksza kule, ktora moze ciezsza ale lepiej uszczelnia, parametry obu jak naj bardziej do siebie zblizyc. Aby obydwoma Remikami tak samo strzelac bez przestawieniu sie przy celowaniu. To chyba nie dziala juz na odleglosciach okolo 50m.
Sam bylem troche przerazony kiedy czytalem tu ten artykol o roznych kalibrach i jak cienko .44 sie przy krotkich lufach sprawia. Ale nie chce(na razie) miec zbyt duzo roznych czesci. Dlatego same Remiki tej samej firmy i wrzystko w tym samym kalibrze. Jest po prostu bardziej ekonomiczne. Przynajmniej na razie. Jak zaczne zbierac Colty to i to sie zmjeni.
jedna_brew
Bywalec
Posty: 217
Rejestracja: pt 22.cze.2018 - 15:04
Moja broń: Remigton NMA x 2, Colt SAA

Re: celnosc broni czarnoprochowej remik 44

Post autor: jedna_brew »

no to znowu ja się odezwę. z mojego osobistego doświadczenia z kalibrem .44:
* kule są celniejsze niż pociski, ponieważ pociski są cięższe i powodują większy odrzut, tor lotu pocisku jest bardziej "artyleryjski" niż kuli.
* pociski są bardziej skuteczne przy trafieniu: po pierwsze - są cięższe a jednocześnie mają średnicę .450 - czyli większa masa przy mniejszym oporze powietrza co oznacza że lepiej zachowują energię niż kula. dlatego w XIX pociski były często używane bojowo - indywidualna celność nie była aż tak niezbędna wobec zwartych szeregów przeciwnika a odległość do niego wynosiła zwykle 50-100m a nie 6-25m gdzie kula sprawuje się więcej niż wystarczająco skutecznie. powyżej 25m cięższy pocisk na pewno wywoła więcej szkód niż kula.
* długość lufy wpływa przede wszystkim na energię wylotową - im dłuższa lufa tym bardziej prawdopodobne że cały proch ulegnie spaleniu zanim kula/pocisk opuści lufę, czyli przy krótszej lufie część prochu zamiast budować ciśnienie w przewodzie lufy ulegnie spaleniu poza wylotem (lufy) - będzie dużo dymu ale nie będzie z tego ciśnienia. osobiście osiągam nie gorsze skupienie z lufy 4,75 co z lufy 5,5 cala - być może lepsze przyrządy celownicze w "niekoszernym" pastuchu 4,75 mają na to wpływ bardziej niż długość lufy.
* broń CP naprawdę zaskakuje celnością, także w porównaniu do broni współczesnej.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: celnosc broni czarnoprochowej remik 44

Post autor: mar_kow »

Chłopiec z Chyloni pisze: pn 08.cze.2020 - 22:02 [...]
Ale ze z 5,5" lufy ci sie tak samo strzela jak z 8", to mnie teraz na prawde dziwi. :shock:
[...]
Po prostu obycie z bronią które mam wpisane zawodowo... A ćwiczyć rękę możesz nawet bez broni - kg cukru na taśmie, wyciągasz rękę jak do strzału i trzymasz. Trening kilka razy dziennie przez 10 min - przez tydzień nie uniesiesz ręki bez bólu :). Dobrze też jednocześnie trenować lewą rękę dla stabilnej postawy trzymając obciążenie lekko od siebie. Później możesz zwiększać ciężar. Jak dojdziesz do 2 kg przez 5 min stabilnie to będziesz strzelał z rewolweru tak jak z piórka...
Najlepiej oczywiście obciążyć broń trenując jednocześnie ściąganie kurka. Wydawać by się mogło że strzelanie nie wymaga tężyzny fizycznej ale to nieprawda. Teoria strzału to po prostu fizyka ciała i umysłu...
Jak przejdziesz ten etap to możesz trenować strzelanie dynamiczne.
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 557
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: celnosc broni czarnoprochowej remik 44

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

@jedna_brew Mnie pociski wlasciwie z dwoch powodow interesuja: Wyglad i jak mowiles historyczna koszernosc. Wojska na wojnie secesyjnej by prawie tylko uzywali pociski. I dla tego mysle ze warto je miec i nimi troche potrenowac.
Co chodzi o dlugosc lufy to mnie troche zaszokowal ten ciekawy artykol tu:
https://blackpowder.pl/jaki-wybrac-kali ... 36-czy-44/
i ten wynik:
.36 Remington 1858 6.5″, 32 gr 3F Pyrodex, 80 gr .375 ball: 1200 ft/s i 255 ft-lbs
.44 Remington 1858 5.5″, 32 gr 3F Pyrodex, 140 gr .454 ball: 850 ft/s i 224 ft-lbs

Kaliber .44 jest o jedna czwarta wolniejszy przy krotkich lufach. :-o
Tam pisze ze zwiekszona nawazka prochu plus wieksza, lepiej sie w gwincie uszczelajaca kula, potrafi pretkosc troche powiekszyc. Dla tego specialnie do mojego 5,5" Remika kupilem sto kul .460 , ktore pewnie tylko praska bede mogl ladowac. Wiecej chyba juz nie zrobie aby uzyskac czterdziestoczworka w krutkiej lufie lepsze wyniki. Albo jak naj bardziej zblizone do mojego dlugiego Remika.

@Mar_Kow:
Co ja zaczelem nie dawno i co sie moze przydac przy strzelaniu rewolwerem to jest ten trening szabla tu:
https://www.youtube.com/watch?v=C5gI7-ySkrU
Szesc ciec z caly czas wyprostowana reka.
Troche bardziej ekscytujace niz paczka cukru. :-) Mysle ze to wytrenuje przy okazji odpowiednie miesnie.
Magua
Stary bywalec
Posty: 559
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: celnosc broni czarnoprochowej remik 44

Post autor: Magua »

Nic z tego. Czym innym jest praca dynamiczna mięśnia, a czym innym statyczna. Nie wytrenujesz jednej ćwicząc drugą.
W strzelectwie mięsnie twojego nadgarstka zmieniają napięcie, ale ich długość pozostaje bez zmian, w szermierce kurczą się i rozciągają.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: celnosc broni czarnoprochowej remik 44

Post autor: mar_kow »

Magua pisze: śr 10.cze.2020 - 21:16 Nic z tego. Czym innym jest praca dynamiczna mięśnia, a czym innym statyczna. Nie wytrenujesz jednej ćwicząc drugą.
W strzelectwie mięsnie twojego nadgarstka zmieniają napięcie, ale ich długość pozostaje bez zmian, w szermierce kurczą się i rozciągają.
Dokładnie, czym innym jest trening dynamiczny a statyczny...
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 557
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: celnosc broni czarnoprochowej remik 44

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

Ok ok. Juz sobie cos wypatszylem.
https://www.frankonia.de/p/colt/co2-rev ... ryId=62999
Sa drozsze modele ktore maja wage oyginalow ale ja przeciesz nie bede wydawal 150€ na zabawke. Najwyzej przywiesze jakis olow do niego. Co mysla panowie? Brzydki jak nowoczesny rewolwer tylko moze byc. Ale spelni swoja funkcie.
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 557
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: celnosc broni czarnoprochowej remik 44

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

PS: A jednak zamowilem tego tu: https://www.frankonia.de/p/colt/co2-rev ... 7-5/195667
Oszalalem...
ODPOWIEDZ