Podstawy i szukanie swojej broni

podstawowe informacje
ODPOWIEDZ
Elohim
Posty: 2
Rejestracja: pt 15.gru.2017 - 14:12
Moja broń:

Podstawy i szukanie swojej broni

Post autor: Elohim »

Witam jestem nowy. Mogę pisać bzdury więc wybaczcie. Szukam coś na temat broni czarno prochowej z zamkiem lontowym nie wiem czy dobrze napisałem. I oczywiście takowej broni, ale bardziej książki najlepiej skany. Wielkie dzięki za każdą informację.
:?:
Awatar użytkownika
Heron
Site Admin
Posty: 526
Rejestracja: wt 11.sie.2015 - 21:10
Moja broń:

Re: Podstawy i szukanie swojej broni

Post autor: Heron »

Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Podstawy i szukanie swojej broni

Post autor: Wycior »

Jak znasz niemiecki to mogę polecić kapitalną, obszerną publikację, pokazującą w szczegółach funkcjonowanie i konstrukcję broni lontowej, włącznie z opisem budowy repliki (ale tego nie rób!). Gdybyś nie znał niemieckiego to też ją polecam, bo jest mnóstwo samoobjaśniających ilustracji. Do użytku prywatnego możesz ją legalnie ściągnąć za friko jako .pdf:
http://www.feuerwaffen.ch/index_htm_fil ... Schaft.pdf
Tu jeszcze dokładny opis dwóch innych lontowców z różnych okresów historycznych:
http://www.feuerwaffen.ch/index_htm_fil ... pentin.pdf
http://www.feuerwaffen.ch/index_htm_fil ... uskete.pdf
Jeżeli chcesz z lontowców postrzelać to obawiam się że w praktyce wchodzą w grę tylko repliki. Kilka replik broni z zamkiem lontowym - długiej i krótkiej - znajdziesz w Saguaro Arms. Przykład:
http://saguaro-arms.com/product-pol-106 ... spust.html
A tak na marginesie: nie planujesz przypadkiem przeprowadzki do Japonii? O ile wiem to tam jedyną legalną bronią CP są właśnie lontowce.
Awatar użytkownika
Wena2k432
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt 26.kwie.2016 - 07:55
Moja broń:

Re: Podstawy i szukanie swojej broni

Post autor: Wena2k432 »

Kolego Wycior dzięki za fajne publikacje :ok: Szkoda, że w Polsce prawo dotyczące wytwarzania replik jest takie surowe, bo takiego lontowca (za wyjątkiem lufy oczywiście) można by sobie wykonać samemu ;)
Awatar użytkownika
Szaddam
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: ndz 24.kwie.2016 - 17:06
Lokalizacja: Będzin
Moja broń: .44, .45, .55

Re: Podstawy i szukanie swojej broni

Post autor: Szaddam »

Co innego produkować repliki na sprzedaż, a co innego samemu sobie wystrugać. tu prawo jest mniej restrykcyjne.

Nawiasem mówiąc, mamy w Kraju nad Wisłą dość rozbudowany ruch rekonstrukcyjny, a ten potrzebuje mnóstwa sprzętu.
Jak dobrze poszukasz (acz bardzo starać się nie trzeba ;) ) to znajdziesz parę miejsc gdzie takiego lontowca, świetnie działającego, nabyć można.
Są też armaty w wielu rozmiarach, i bombardę też znajdziesz, i parę innych fajnych rzeczy.
Pytanie tylko: co z bezpieczeństwem? Bo przyzwoitych odbiorów rusznikarskich to nie będzie miało.
Elohim
Posty: 2
Rejestracja: pt 15.gru.2017 - 14:12
Moja broń:

Re: Podstawy i szukanie swojej broni

Post autor: Elohim »

Hej dzięki za informację i linki do publikacje. Poszukam w swoim rejonie (Wrocław okolice dokładnie Oława) jakiegoś klubu lub ludzi od rekonstrukcji. Bron lontowa Japońska bardzo mi się podoba. dzięki i będę czytał. Czy na pewno nie można czegoś wystrugać na własne potrzeby, bo miałem taki zamiar pod kupną lufę ale teraz się obawiam. Jeszcze jedno ktoś doradzi jak kupić lufę na co patrzeć i gdzie szukać a gdzie nie?
Awatar użytkownika
Szaddam
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: ndz 24.kwie.2016 - 17:06
Lokalizacja: Będzin
Moja broń: .44, .45, .55

Re: Podstawy i szukanie swojej broni

Post autor: Szaddam »

W Polsce raczej znajdziesz lontówkę typu holenderskiego.
Lufy na "metry" produkcji Ardesy, kupisz u Wojaczka w Cieszynie, tyle, że to nie będą większe kalibry.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Podstawy i szukanie swojej broni

Post autor: Wycior »

Przymierzając się do strzelającej repliki broni czarnoprochowej trzeba pamiętać o ustawie OBiA. Nie zwalnia ona z obowiązku posiadania zezwolenia wszystkich fantazyjnych czarnoprochowców rozdzielnego ładowania, ale tylko takie dla których można wskazać wiarygodnie udokumentowany historyczny pierwowzór do 1885 r. Taki np. muszkiet lontowy z gwintowaną lufą kalibru 0.45 się tu nie załapie. Jeżeli posiadacz będzie miał pecha to mogą go czekać srogie kłopoty.
Awatar użytkownika
Szaddam
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: ndz 24.kwie.2016 - 17:06
Lokalizacja: Będzin
Moja broń: .44, .45, .55

Re: Podstawy i szukanie swojej broni

Post autor: Szaddam »

Ano racja! Zapomniałem, że muszkiety lontowe tylko gładkolufowe były.
ODPOWIEDZ