Zawody - konkurencje rewolwerowe

podstawowe informacje
ODPOWIEDZ
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Zawody - konkurencje rewolwerowe

Post autor: wyrzucony »

Szukałem na różnych forach, lecz bez skutku, dlatego umieszczam pytanie. Jakie dokładnie modele rewolwerów z zamkniętą ramą i z jakimi długościami luf są dopuszczane do zawodów strzeleckich ? Wiem, że najlepiej byłoby udać się osobiście i zobaczyć z bliska takie zawody na własne oczy, ale jestem początkującym, a odpowiedzi potrzebuję do właściwego wyboru kupna broni czarnoprochowej. Z tego co wiem, to to że powinny wiernie odwzorowywać te z lat do 1885, czyli z regulowanymi przyrządami celowniczymi zapewne wszystkie odpadają. Chodzi mi głównie o remingtona i cattlemana oraz długości luf 5,5” i mniejsze obrzynki ! Czy taki bęben przerobiony w remiku pod kapiszownik ślimakowy by dopuścili na zawodach ? I ostatnie pytanie, czy do zawodów można sobie wcześniej przygotować załadowany magazynek lub magazynki ( naważki z kulą ), a już na stanowisku podczas zawodów zakładać sobie jedynie kapiszony ?
No to podsaję podstawowe dane czyli wyciągi z regulaminów zgodnych z MLAIC:

Mariette (MLAIC nr 12 - rewolwer 25m) konkurencja rozgrywana tylko replikami, nazwa konkurencji
- broń – dowolny rewolwer kapiszonowy,
- przyrządy celownicze wg czasów powstania broni, wysokość muszki dowolna o profilu w
stylu oryginału,
- tarcza ISSF 20/50,
- postawa stojąc, strzelanie z jednej ręki, odległość 25 metrów.

OGÓLNE PRZEPISY BEZPIECZEŃSTWA

Dopuszcza się użycie wyłącznie prochu czarnego produkcji przemysłowej. Wszystkie ładunki muszą być przygotowane w pojemnikach jednodawkowych, wykonanych z materiału niegromadzącego ładunków elektrostatycznych, pojemniki z podsypką nie mogą zawierać więcej niż 16 gramów prochu.
Broń na stanowiska strzeleckie przenosi się zamkniętą w futerałach, pokrowcach lub kaburach, wyjmowanie broni na stanowiskach strzeleckich dozwolone jest dopiero, po zgodzie sędziego stanowiskowego w czasie przygotowawczym.
Dopuszczone są przybitki tylko z materiałów naturalnych (filc, papier, kasza manna itp). Niedopuszczalne jest używanie przybitek plastikowych.
Kapiszony należy trzymać w zamkniętych pudełkach oraz przynosić je na linię ognia tylko w ilości koniecznej i w zamkniętym pudełku (dozwolone są zamknięte kapiszonowniki).
Podczas trwania konkurencji zawodnicy obowiązani są używać okularów oraz ochronników słuchu, obowiązkowe jest zabezpieczenie smarem komór bębna rewolweru ponad pociskami .
Zapłon (podsypka, kapiszony) może być założony tylko wtedy, gdy broń skierowana jest w kierunku celu. Zabrania się ładowania broni z założonym kapiszonem, lub podsypaną panewką.
W czasie ładowanie broni skałkowej i lontowej otwór zapałowy należy zatkać zatyczką.
Obowiązuje absolutny zakaz palenia na linii ognia.
Podczas zawodów zabronione jest ładowanie broni przed komendą „START”.
Każda broń musi być pozbawiona zapłonu, a urządzenia zapłonowe ustawione w pozycji bezpieczeństwa podczas czasowego przerwania ognia po komendzie „STOP” lub „PRZERWIJ STRZELANIE”: zawodnik zdejmuje kapiszon z kominka lub zsypuje proch z panewki, ustawia kurek w pozycji „zabezpieczone”, w rewolwerze opuszcza kurek opuszczając go na pole bębna pomiędzy komorami.
Wystrzelenie po komendzie „STOP”, „PRZERWIJ STRZELANIE” lub innej, jednoznacznie sugerującej przerwanie strzelania, powoduje dyskwalifikację zawodnika.
Każda broń musi być rozładowana całkowicie po zakończeniu konkurencji i przed oddaleniem się z linii ognia.
Oddalenie się ze stanowiska musi być zgłoszone sędziemu stanowiskowemu który kontroluje rozładowanie broni zawodnika.
W przypadku braku zapłonu broń musi być trzymana i skierowana w kierunku celu przez co najmniej 1 minutę. Każda następna czynność musi być wykonana przy lufie skierowanej cały czas w kierunku kulochwytu.
Jeżeli problem wynikający z nieprawidłowego funkcjonowania broni nie może być natychmiast usunięty przez samego strzelca – ten informuje sędziego zanim podejmie jakiekolwiek inne postępowanie.
Czy taki bęben przerobiony w remiku pod kapiszownik ślimakowy by dopuścili na zawodach ? I ostatnie pytanie, czy do zawodów można sobie wcześniej przygotować załadowany magazynek lub magazynki ( naważki z kulą ), a już na stanowisku podczas zawodów zakładać sobie jedynie kapiszony ?
Jeżeli przeróbka jest co najmniej fabryczna i zgodna z jakimkolwiek rewolwerem z epoki i umiesz to wykazać to tak w przeciwnym wypadku nie.
Po pierwsze rewolwer nie ma magazynków tylko bęben no i na pewno na zawodach nie wolno używać więcej jak jednego bębna i do tego nie wolno go ładować praską a dodatkowo wolno Ci załadować tylko 5 komór a na 6 ma spoczywać kurek dla bezpieczeństwa. Kapiszony tak jak napisano wcześniej zakładamy gdy lufa jest skierowana w kulochwyt a rewolwer ma załadowane te 5 komór lub mniej , oczywiście komory są zasmarowane.

Co do samych rewolwerów to tak jeżeli chcesz tylko strzelać 25 m to lufa minimum 5,5" jak na 50 m to bez 7,5" lub 8" się nie obejdzie. Więcej nie ma sensu bo pamietaj można strzelać tylko z jednej ręki.
Poza tym polecam zapoznać się ze szczegółowymi warunkami na stronie www.mlaic.org
ODPOWIEDZ